ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 08.11.2023
Просмотров: 496
Скачиваний: 10
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, түріндегі квадраттық функция тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | түріндегі кез келген квадраттық функцияны формуласымен беруге болады. Осыны дәлелдейік. квадрат үшмүшелігінен екімүшенің квадратын бөліп алсақ, шығады, мұндағы –ны m деп, ал - n деп белгілесек екенін аламыз. Бұдан функциясының графигін алу үшін функция графигін екі рет параллель көшіру керек, яғни х осімен жылжыту және у осімен жылжыту. функциясының графигі - парабола. Яғни функциясының графигі де - парабола. Оның төбесі - (m; n) нүктесі, мұндағы , . параболаның симметрия осі - х = m түзуі. Осыларды ескере отырып, квадраттық функцияның графигінің сұлбасын салуға болады. а > 0 болғандағы функциясының қасиеттерін қарастырайық. 1. Функцияның анықталу облысы — нақты сандар жиыны. 2. Егер D > 0 болса, функцияның нөлдері және . Егер D=0 болса, функцияның нөлі . Егер D < 0, то функцияның нөлі жоқ. | Сұрақтарға жауап береді. 3. Егер D > 0, онда (-∞; ) және ( ; +∞) аралығында функция оң мән қабылдайды, ал ( ; ) аралығында теріс мән қабылдайды. Егер D=0, онда функция аралығында оң мән қабылдайды, тек басқа. Егер D < 0, онда функция анықталу облысының барлық мәнінде оң мән қабылдайды. 4. Функция аралығында кемиді және аралығында өседі. болғанда функция ең кіші мән қабылдайды, ол -ға тең. 5. Функцияның мәндер облысы – жиыны. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Ауызша тапсырма Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 5) 6) 1) (3;-2); 2) (-4;3); 3) (-2;-7); 4) (1;5); 5) (0;2) 6) (0;-5). Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. а) параболасының төбесі А(1; -2) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз; ә) параболасының төбесі А(-2; -7) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз. | Оқулықпен жұмыс. №14.4, №14.7. Жеке тапсырма функциясы үшін: а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін; б) функция нөлдерін; в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз. Функция графигін салыңыз. а) парабола төбесі -(2; -2), симметрия осінің теңдеуі x=2; б) функция нөлдері: 1 және 3; в) ордината осімен қиылысу нүктесі: (0; 6). | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары. | ||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Тапсырма функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
| Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Парақша | ||||||||||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін сала алады. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №14.8. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№13-сабақ
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |
Мектеп: | ЖШС < | |
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | |
Күні: | | |
Сабақтың тақырыбы: | түріндегі квадраттық функция | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.3 у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу; | |
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады. |
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, түріндегі квадраттық функция тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | түріндегі кез келген квадраттық функцияны формуласымен беруге болады. Осыны дәлелдейік. квадрат үшмүшелігінен екімүшенің квадратын бөліп алсақ, шығады, мұндағы –ны m деп, ал - n деп белгілесек екенін аламыз. Бұдан функциясының графигін алу үшін функция графигін екі рет параллель көшіру керек, яғни х осімен жылжыту және у осімен жылжыту. функциясының графигі - парабола. Яғни функциясының графигі де - парабола. Оның төбесі - (m; n) нүктесі, мұндағы , . параболаның симметрия осі - х = m түзуі. Осыларды ескере отырып, квадраттық функцияның графигінің сұлбасын салуға болады. а > 0 болғандағы функциясының қасиеттерін қарастырайық. 1. Функцияның анықталу облысы — нақты сандар жиыны. 2. Егер D > 0 болса, функцияның нөлдері және . Егер D=0 болса, функцияның нөлі . Егер D < 0, то функцияның нөлі жоқ. | Сұрақтарға жауап береді. 3. Егер D > 0, онда (-∞; ) және ( ; +∞) аралығында функция оң мән қабылдайды, ал ( ; ) аралығында теріс мән қабылдайды. Егер D=0, онда функция аралығында оң мән қабылдайды, тек басқа. Егер D < 0, онда функция анықталу облысының барлық мәнінде оң мән қабылдайды. 4. Функция аралығында кемиді және аралығында өседі. болғанда функция ең кіші мән қабылдайды, ол -ға тең. 5. Функцияның мәндер облысы – жиыны. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Ауызша тапсырма Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 5) 6) 1) (3;-2); 2) (-4;3); 3) (-2;-7); 4) (1;5); 5) (0;2) 6) (0;-5). Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. а) параболасының төбесі А(1; -2) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз; ә) параболасының төбесі А(-2; -7) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз. | Оқулықпен жұмыс. №14.10, №14.13. Жеке тапсырма функциясы үшін: а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін; б) функция нөлдерін; в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз. Функция графигін салыңыз. а) парабола төбесі -(2; -2), симметрия осінің теңдеуі x=2; б) функция нөлдері: 1 және 3; в) ордината осімен қиылысу нүктесі: (0; 6). | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары. | ||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Тапсырма функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
| Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Парақша | ||||||||||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін сала алады. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №14.12. Бағалау. | Кері байланыс | |
№14-сабақ
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | ||
Мектеп: | ЖШС < | ||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | Күні: | |
Сабақтың тақырыбы: | Аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін, және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табуға дағдыландыру. |
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | .
Жауабы: А(-1;-4).
Жауабы: [-4; +∞;)
Жауабы: | Сұрақтарға жауап береді. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Ауызша тапсырма №1. Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 5) 6) 1) (3;-2); 2) (-4;3); 3) (-2;-7); 4) (1;5); 5) (0;2) 6) (0;-5). Тапсырма №2 №1. Абсциссасы 1-ге тең у=2х2+3х–4 функция графигіндегі нүктенің ординатасын табыңдар. №2. у=2х2–3х–4 функция графигінің ординатасы 5-ке тең нүктенің оң таңбалы абсциссасын табыңдар. №3. у = х2 + 45 және у = х2 + 5х функциялары графиктерінің қиылысу нүктесінің абсциссасын табыңдар. Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. а) параболасының төбесі А(1; -2) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз; ә) параболасының төбесі А(-2; -7) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз. | Оқулықпен жұмыс. №14.15. Жеке тапсырма функциясы үшін: а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін; б) функция нөлдерін; в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз. Функция графигін салыңыз. а) парабола төбесі -(2; -2), симметрия осінің теңдеуі x=2; б) функция нөлдері: 1 және 3; в) ордината осімен қиылысу нүктесі: (0; 6). | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды. -аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу | Интернет ресурстары. | ||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Тапсырма функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
| Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Парақша | ||||||||||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: -аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №14.16. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№15-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | ||
Мектеп: | ЖШС < | ||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | Күні: | |
Сабақтың тақырыбы: | Функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін, және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табуға дағдыландыру. |
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||
10мин | Негізгі бөлім | Тапсырма. №1. у=х2 функциясының графигін координаталық оське параллель жылжытып, әрбір жағдай үшін берілген функцияны жазыңдар. а) 3 бірлік оңға және 2 бірлік жоғары; у=(х-3)2+2 ә) 1 бірлік солға және 3 бірлік жоғары; у=(х+1)2+3 б) 5 бірлік оңға және 4 бірлік төмен у=(х-5)2-4 | Сұрақтарға жауап береді. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. №1. а - ның қандай мәндерінде у=ах2 - 16х+1 параболасының симметрия осі х=4 түзуі болады? Жауабы: а=2 №2. в - ның және с - ның қандай мәндерінде у=х2 - 6х+с параболасының төбесі (6; - 12) нүктесі болады? Жауабы: в=- 12, с=24 №3. у=ах2+вх - 18 функциясының графигі М(1; 2) және N(2; 10) нүктелері арқылы өтетіндей а - ның және в - ның мәндерін табыңдар. Жауабы: а=- 6, с=26. Оқулықпен жұмыс. №14.18. Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар. 1) y = x2 -6 2) y = (x-5)2 3) y = (x-7)2 +4 4) y = (x+3)2 -1 | Логикалық тапсырмалар. 1. Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар. 2. Үш литрлік және бес литрлік банкамен 4 литр суды шелекке қалай алуға болады? Суды төгуге болмайды. Жауабы: 3+3=6 6-5=1 3+1=4л 3. Үшбұрыш қандай санға тең? Жауабы: (0;-6) (5;0) (7;4) (-3;-1) | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды. -аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу Дескриптор: Квадраттық функция формуласы бойынша парабола төбесін анықтай алады | Интернет ресурстары. | ||||||
| Жеке жұмыс | Тест 1..Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады? А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1 2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер: А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д )жіктеуге болмайды. 3. y=(x+4)2-2 функцияның графигі қай ширекте орналасқан? А) екінші В) үшінші С) бірінші Д) төртінші 4. y=(x-5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 5. Квадраттық функцияның графигі қалай аталады? А) түзу В) гипербола С) парабола Д) элипс | Тапсырманы орындайды Тест кілті: 1-Д, 2-А, 3-В, 4-А, 5-С | Дескриптор: -Тест есептерінің шешімін дұрыс табады. | Парақша | ||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: -аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №14.19. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№16-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді есептерді шығару
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | ||
Мектеп: | ЖШС < | ||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | Күні: | |
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді есептерді шығару | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану; | ||
Сабақтың мақсаты: | Квадраттық функцияның графигі мен қасиеттерін есептер шығаруда қолдану |