ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 08.11.2023
Просмотров: 18
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | | ||||||||||
Педагогтың Т.А.Ә. | Рафихова Н.А. | ||||||||||
Күні: | 06.03.23 – 3 в, г, з, и 07.03.23 – 3 л 09.03.23 – 3 д | ||||||||||
Сынып: 3 | | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақтың қаһарман ұлы | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 3.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/ мазмұндау. 3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру. 3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану. | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы: тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тірек сөздермен сөз тіркестерін құрайды, жалғауларды дұрыс қолданады. Оқушылардың көпшілігі: тыңдаған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер негізінде сөйлейді, жалғауларды дұрыс қолданады. Оқушылардың кейбірі: тақырып бойынша өз ойларыммен бөліседі, басқа оқушылардың ойларын толықтырады. | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Педагогтың іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Ой қозғау. Бауыржан Момышұлы атамыздың батыр, ержүрек адам болғандығын, жазушы болғандығын білеміз. Ол кісінің мінезі қатал, қайсар адам болған, өз ұлтын сүйген, ана тілін құрметтеген. Бүгін сол өткен сабақты жалғастырып, Бауыржан атамыздың басқа да қырларын білетін боламыз. Оның отбасымен, жазған туындыларымен танысамыз. Сабақтың тақырыбы – «Қазақтың қаһарман ұлы». Оқылым. Айтылым Мұғалім суреттерді көрсете отырып, сөйлемдерді оқиды, оқушылар соңынан қайталайды. Кейін кезектесіп оқушылар оқиды. Оқыған кезде орфоэпияның сақталуына мән беріледі. | Оқушылар амандасады. Мұғалім суреттерді көрсете отырып, сөйлемдерді оқиды, оқушылар соңынан қайталайды. Кейін кезектесіп оқушылар оқиды. | ҚБ «Күн мен бұлт» | Ой қозғау Оқулық | |||||||
Сабақтың ортасы | Тыңдалым. Мәтін екі рет тыңдалады. Оқылымнан кейін мәтін мазмұнын қаншалықты түсінгендерін пысықтау үшін сұрақтар қойылады:1-тапсырма. Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап береді: • Бауыржан ата ұлының аты кім? • Ол жазушы ма? • Зейнеп Ахметова деген кім? Дескриптор: Мәтінді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. 2-тапсырма. Жазылым. Оқушылар суреттердің орнына қажетті сөздерді қойып, Бауыржан Момышұлының нақыл сөздерін жазады. Құрмалас сөйлеммен берілген нақыл сөздерді табады. Намысты -ға сатпа. -ды қамыс, ерді намыс өлтіреді. Ағаш көркі – , адам көркі – шүберек. Отан үшін -қа түс, күймейсің. – қорқақ, қол – батыр. Дескриптор: - сурет ретінде берілген сөздердің орнын дұрыс табады; - жай сөйлем мен құрмалас сөйлемді ажыратады; - сөйлемдерді қатесіз жазады. 4-тапсырма. Жазылым. Сөйлемдердегі сөздердің реттілігін сақтап, сөйлем құрап жазады. Дарынды оқушылар құрмалас сөйлемдер құрайды. 1. Батыр ұлдарының қазақтың Бауыржан Момышұлы – бірі. 2. Ұлы Отан ол қатысқан соғысына. 3. Деген атқа ие «Халық қаһарманы» болған. 4. Балуан және жазушы ол болған адам. 5. Көше бар Алматы қаласында Бауыржан Момышұлының атында. 6. «Жазушыға», «Ана тілін ардақта», «Досыма» оның соғыс уақытында жазған өлеңдері бар. Дескриптор:
Әр оқушы өз бетінше жауап жазып болған соң, мұғалім дұрыс нұсқамен тексереді. 5-тапсырма. Айтылым. Оқушыларға жағдаят ұсынылады: Әмина әжей немересі – Батырханмен бірге Бауыржан Момышұлы ескерткішінің алдына суретке түсті. Екеуі Бауыржан Момышұлы туралы сөйлесті. Әмина әжей мен Батырхан не деуі мүмкін? Оқушылар көршілерімен жұптасып: біреуі – Әмина әжей, екіншісі немересі Батырхан болып, өзара ауызша диалогке түседі.Диалогке керекті тірек сөздерді пайдаланады: - Батырхан, бұл кімнің ескерткіші? - Бұл Бауыржан Момышұлының ескерткіші. - Бауыржан Момышұлы кім? - Бауыржан Момышұлы – батыр, жазушы. - Ол туралы тағы не білесің? - Ол – қазақтың қаһарман ұлы, ол сурет те салған. Дескриптор:
| Мәтінді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар суреттердің орнына қажетті сөздерді қойып, Бауыржан Момышұлының нақыл сөздерін жазады. Құрмалас сөйлеммен берілген нақыл сөздерді табады. Сөйлемдердегі сөздердің реттілігін сақтап, сөйлем құрап жазады. Дарынды оқушылар құрмалас сөйлемдер құрайды. Жағдаяттық тапсырманы орындайды. | ҚБ «Күн мен бұлт» ҚБ «Күн мен бұлт» ҚБ «Күн мен бұлт» ҚБ «Күн мен бұлт» | Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық | |||||||
Сабақтың соңы | Үй тапсырмасы: 2-тапсырма, 57 бет Рефлексия. «Сабақтан алған әсерім» стратегиясы. Оқушылар бір-бірін бағалау критерийлері арқылы бағалайды. Сабақты өте жақсы меңгерсе – «жасыл алма», жақсы түсінсе – «сары алма», ал түсініксіз болса, «қызыл алма» пішініндегі стикерді қалдырады. | Күнделікке жазады. Сабақты өте жақсы меңгерсе – «жасыл алма», жақсы түсінсе – «сары алма», ал түсініксіз болса, «қызыл алма» пішініндегі стикерді қалдырады. | | Күнделік | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушының жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады. | Бұл бөлімде оқушының сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушының жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |