Файл: Оусабаыныжоспары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.11.2023

Просмотров: 11

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пән/ модуль атауы Қазақстан тарихы
Оқу орны Ақтөбе музыкалық колледжі
Оқусабағыныңжоспары


Тақырып

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

1.1Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы

1.3 тақырып. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары.

Оқытушы

Дарменова Гулзия Тилеуовна

Күні

09.06.2023ж

Курс, топ

Хаб 3 курс

Мақсаттар, міндеттер

Орталық Азия өркениетінің ежелгі ошақтарының қалыптасу ерекшеліктерін ұқсастық пен айырмашылын ашу

Оқытунәтижелері (Үлгілікоқубағдарламасынасәйкес)

3)Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау;


*Бағалаукритерийі(Үлгілікоқубағдарламасынасәйкес)

2) Орталық Азия өркениетінің ежелгі ошақтарының қалыптасу ерекшеліктерін сипатайды.

*Тарихиойлаудағдысы

Тарихи анализ және түсіндіру

*Тарихи концепт

Ұқсастық пен айырмашылық

Қажеттіресурстар

З.А.Джандосова Қазақстан тарихы.10 сынып.

Алматы.Мектеп 2019ж


*Қосымшаэлементтердіенгізутиістібілім беру деңгейініңмемлекеттікжалпығаміндеттістандартыныңталаптарынсақтайотырыпжәнепәнніңнемесемодульдіңерекшеліктерінжәнебілімалушылардыңқажеттіліктерінескереотырыпайқындалады.

Сабақбарысы

Сабақкезеңі / уақыты

Оқытушының қызметі

Білім алушының қызметі

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың тақырыбы, мақсаты оқушыларға таныстырылады. Оқушылар 3 топқа бөлінеді.







З.А.Джандосова Қазақстан тарихы.10 сынып.

Алматы.Мектеп 2019ж




Топтық жұмыс.

«Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, уақыт аяқталған соң, сағат тілімен келесі бекетке ауысып,ол бекетте бұған дейін жазылған иделарды негізге ала отырып Орталық Азия өркениетінің ежелгі ошақтарының қалыптасу ерекшеліктерін сипатайды.
Орталық Азия ежелгі ошақтарының өркениетке қосқан үлесі, Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы талқылауды тапсырады. Талқылау үшін ақпарат таратылады.





Мәтінмен жұмыс арқылы Орталық Азиялық ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін сипаттау, Венн диаграммасын толтыру.

Орталық Азия ежелгі ошақтарының өрке­ниетке қосқан үлесі көне қалалардың мәдениеті мен шаруашылығының өзара ұқсастық пен айырмашылықты анықтайды «Венн диаграммасы» әдісімен салыстыруды тапсырады.


1-тапсырма

Талқылаңдар. (топтық жұмыс)

«Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы үш топқа біріктіріледі.
1бекет.Маргуш(Маргиан)пен Хорезм аймақтарының шаруашылығы.

2-бекет. Соғды мен Ферғана жетістіктері мен ерекшеліктері.

3-бекет. Шаш пен Сырдария мәдениеті.

Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, уақыт аяқталған соң, сағат тілімен келесі бекетке ауысып,ол бекетте бұған дейін жазылған иделарды негізге ала отырып, талқылауды жалғастырады.


2-тапсырма

Ұқсастығын салыстырыңдар.(жұптық жұмыс)

Мәтінмен жұмыс арқылы Орталық Азиялық ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін ұқсастығын салыстыр Венн диаграммасын толтыру.







Сабақтың соңы

Оқу бойынша қорытынды жасайды. Алған білімдерін біріктіреді. Білімді қалай меңгергенін бегілейді.

«SMS» хабарлама арқылы сабақты қорытындылау. Оқушылар өздерінің осы сабақтан не үйренгенін кез-келген бір досына хабарлама түрінде жазады. (стикерге немесе мүмкіндігіне қарай, телефонның, компьютердің WhatsApp желісіне де жазуға болады) Барлық мәтіндік хабарламадағы сияқты сөз санына шектеу қойылуы керек. 4-5 сөйлем немесе 40-50 сөзден аспайтын хабарлама жазу арқылы білімдерін жинақтайды.





Ұқсастық пен айырмашылық концептісіне негізделген тақырыпты меңгеруде білім алушы қандай нәтижеге қол жеткізуі керек? деген сұрақтарға жауап іздей отырып жоспарладым

Жоспардың түсіндірмесі

Менің оқу жоспарымда оқу нәтежелері оқу бағдарламасына сәйкес келеді.Бағалау критерийлерін оқу нәтежелеріне сәйкес келтірп құрдым

Ұқсастық пен айырмашылық концептісіне негізделген Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарын меңгеруде білім алушылар белгілі бір жерде,белгіленген бір уақыт кезеңіндегі өзара байланысты тарихи оқиғаларды сипаттай біледі.

Сабақты ұқсастық пен айырмашылық концептісіне сәйкес жоспарлау кезінде қолданылатын əдіс-тəсілдер:

1-тапсырма Мен «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, уақыт аяқталған соң, сағат тілімен келесі бекетке ауысып,ол бекетте бұған дейін жазылған иделарды негізге ала отырып, талқылап ұқсастықтар мен айырмашылықтардын сипаттай біледі.

Себебі,топтық жұмыс арқылы бір мақсатта білім алушылар тақырыптың ерекшеліктерін түсіндіріп,ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау деген сияқты екі бірдей қадағалауға болатын іс-әрекет пен күтілетін нәтиженің бар екенін көрсетеді. Бұл мақсатқа жету үшін білім алушы ақпараткөзінен алған білімін жіктейді, салыстырады, байланыстырады, ерекшелейді, саралайдыбір сөзбен айтқанда талдау деңгейіне қатысты іс-әрекеттердіорындайды.Топтық жұмыс болғандықтан барлық білім аоушылар қамтылады.

Салыстыруға арналған графикалық органайзерлер(compare/contrast organizers) екі не одан да көп нысандардың санаттары арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сәйкестендіру үшін қолданылады:

2-тапсырмаСалыстырыңдар.(жұптық жұмыс)

Мен «Венн диаграммасы» тапсырманың логикалық бірізділігін сақтай отырып,қатынастарды біріктіру, қиылыстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу үшін әртүрлі формада қолданылатын диаграмма түрі болып табылады. Оның ең қарапайым түрі екі шеңберден тұрады. Қажеттілігіне қарай әртүрлі күрделі формаларда да қодануға болады