Файл: Толынды оптика Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.11.2023

Просмотров: 11

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Толқындық оптика

Педагогтің аты-жөні

Қ.Зинал

Күні:

29.11.2022

Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығын түсінеді

Басым бөлігі:

Гармоникалық тербеліс теңдеуімен тербеліс графиктерін қолданады

Кейбір оқушылар:

Эксперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелістерді (х(t),v(t),a(t)) зерттейді



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

5 мин



Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындығын бақылау. Біз бүгін айнымалы ток тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз электромагниттік тербелістер тақырыбына өткен болатынбыз.

Үй жұмысын тексеру:
«Кофе таяқшасы» әдісі арқылы бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Герц тәжірибесінің кемшілігі? 

  • 2.Радиобайланыс іс жүзіне қалай асады? 

  • 3.Радиобайланыстың қандай түрлері бар? 

  • 4.Тербелістерді модуляциялау дегеніміз не? 

  • 5.Тербелістерді детектірлеу дегеніміз не? 

  • 6.Радиотолқындардың түрлерін ата?

  • ҚБ. Ауызша мадақтау

Амандасады
Берілген кофе таяқшаларына оралған қағаздардағы сұрақтарға жауап береді.



Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жалпы балл-3



Презентация, Оқулық 11 – сынып

Кофе таяқшалары сұрақтар жазылған қағаздар


Сабақтың ортасы

10 мин

Топтық жұмыс

10 мин


Жеке жұмыс

10 мин

Жұптық жұмыс

7 мин

Ең алдымен тақырыпты ашу үшін «Филворд» әдісі арқылы жасырын сөзді тауып ашу.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Видеоролик көрсетіледі.

Жарық табиғаты ерекше бөлшектер ағыны болып табылады. Жарық бөлшектерін фотондар деп атайды. Жарықтың таралу жылдамдығы бұл фотондар жылдамдығы. Жарық -бұл жиілігі 7,5·1014 Гц – 4·1014 Гц (толқын ұзындығы ≈400 нм - ≈760 нм) интервалдағы адамда көру сезімін пайда ететін электромагниттік толқындар.

Күнделікті тұрмыстан жарық құбылыстарына мысалдар келтіреміз.



Оптика – жарық құбылыстарын зерттейтін физиканыӊ бір бөлімі.

Жарық көздері. Өзінен жарық шығаратын денелер жарық көздері деп аталады. Жарық көздері екіге бөлінеді: табиғи және жасанды жарық көздері.

Табиғи жарық көздері: Күн, жұлдыздар, найзағай, өзінен жарық шығарушы жәндіктер т.б.



Жасанды жарық көздері екіге бөлінеді: жылулық және люминесценцияланатын (салқын жарық көздері).

Жылулық жарық көздері:



Люминесценцияланатын жарық көздері (салқын жарық көздері): күндізгі жарық шамдары, теледидар экраныныӊ жарығы т.б.


Жарық сәулесі – жарық энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық. Жарық сәулесі толқын шебіне перпендикуляр жүргізілген және толқын ұйытқуының таралу бағытын көрсетеді.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.

Мәтінді жеке оқиды, жұппен талқылайды және топта пікір алмасады. Посттер қорғай отырып тақырыпты ашады.

1 топ: Жарық сәулесі.

2 топ: Жарық көздері.

Есептер шығару. «Сиқырлы қорап» әдісі арқылы қораптың ішінен шыққан есепті шығару.

1мм-ге 125 штрих сызылған дифракциялық тор мен экранның ара қашықтығы 2,5 м. торды толқын ұзындығы 420 нм жарықпен жарықтандырғанда экранда көк сызықтар көрінеді. Орталық сызықтан экрандағы бірінші сызыққа дейінгі қашықтықты анықтаңдар.
Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі көрсетілген суретке қарап жұбыңмен пікір алмасып жарық жылдамдығын өлшеудің астрономиялық және зертханалық әдістерін салыстырып жауап бер:





Оқушылар тақырыптың аты жасырылған сөздерді тауып оқиды.

Видеоролик арқылы оқушылар тақырыпты түсінеді. Постер қорғайды
Теориялық материалдарды дәптерге жазады

Жарық құбылыстарына мысалдар келтіреді

ҚБ: “Екі жұлдыз бір тілек”
Есепті шығарады

ҚБ: “Көршіңді бағала ”


ҚБ. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі

Дискриптор

-өлшем бірлікті SI жүйесіне келтіреді

-есептің берілгенін жазады

-формуланы жазады, қолданады

-есепті дұрыс шығарады

Жалпы балл -4



https://youtu.be/BGLoa3vDwOU


Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

3 мин



Рефлексия

Кері байланыс «Бутерброд» әдісі

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді
Үйге тапсырма.

§5.1 оқу.

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


ДК экраны

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.