ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.11.2023
Просмотров: 37
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар-5
Бөлім: | XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып:7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау; 7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Европалықтардың отарлау саясатының себептері мен нәтижелерін біледі; Көпшілігі: Англияның Үндістанды отарлаудағы саяси зардаптарын анықтайды; Кейбірі: еуропалық отарлаушылардың Үндістаннның дәстүрлі басқаружүйесінеоңжәнетерісықпалынөздігіншетұжырымдайды | |||||
Бағалау критерийлері | Ұлыбританияның Үндістанға жасаған отаршылдық экспансиясына қатысты берілген мәлімдемелерді саралайды | |||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды. Негізгі сөздер мен тіркестер: экспорт, импорт, экспансия, отарлау, фактория Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер: Ең маңызды фактор .................. болды Сіз, неліктен екенін айта аласыз ба? Талдауға арналған тармақтар: 1773 ж. ағылшындардың Үндістанды билеу жөніндегі қабылданған заңы.........? Ағылшындардың Үндістандағы ең ірі компаниясының бірі.....? Жазылым бойынша:«Ой себеті», «Сәйкестендіру кестесі» | |||||
Құндылықтарды дарыту | Экономикалық дамыған елдердің тарихын құрметтеу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, География | |||||
Бастапқы білім | Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерін ажыратады | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | (Ұ)Бастапқы ынталандырушыматериал Ой салу
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс (Ұ) «Брейнсторминг»
«Ой себеті» әдісі – мәтінмен жұмыс Жұмыстың барысы: 1- Үндістанды европалықтардың отарлай бастауы; 2- Үндістанның экономикалық дамуы; 3- Отарлық езгі зардаптары; 4- Отарлық жүйенің отар елдер экономикасына әсері.
«Картамен жұмыс» - мемлекеттердің орналасқан аумақтарын кӛрсету Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Ақиқат/Жалған» Мәліметтер Ағылшындар Үндістанның касталық жүйесін елді отарлау мақсатына пайдаланды Ағылшындар үшін үндістандықтардың касталық жүйесі маңызды болмады Ағылшындар касталық жүйені негізге ала отырып, адамдарды жұмысқа тартты Ағылшындар ешбір каста ӛкілдеріне салық тӛлеуде жеңілдік жасаған жоқ | Дескрипторлар: ағылшындардың Үндістанның касталық жүйесін елді отарлау мақсатында пайдаланғаны ақиқат па, жалған ба, соны белгілейді;
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Екі жүлдыз, бір тілек» ҚБ «Бас бармақ» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||
Қорытынды | Кері байланыс «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Үй тапсырмасы | Қазіргі Ұлыбритания,Үндістан елдерінің әлеуметтік-экономикалық дамуынзерттеу | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-6
Бөлім: | Ағартушылық идеяларының таралуы | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып:7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты? | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.2.1.1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау; 7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығына: дін рөлінің шектелуіне байланысты қоғамдағы өзгерістердітүсіндіреді; Көпшілігі:еуропалықбилеушілерінің «Ағартушылық» ұстаным- дарын анықтап,талдайды; Кейбірі: ағартушылық ғасырының аса көрнекті қайраткерлерінің өмір жолдарын тұжырымдайды | |||||||||||
Бағалау критерийлері | Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын көрсетеді | |||||||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды жәнебағалайды Негізгі сөздер мен тіркестер: ағартушылық, қоғам, қайраткер Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер: Ең маңызды ӛзгеріс / жетістік ............. болған. ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырларда маңыздырақ болған , себебі.....… Бұл оқиға / даму маңыздырақ болды / себебі.... … Талдауға арналған тармақтар: ХҮІІІ ғасырды неліктен «Ағартушылық дәуірі» деп атайды? Ағылшын философы Джон Локктың ең танымал пікірін атаңыз. Ағартушылық идеологиясы жарқын классикалық формада дамыған елдер? Жазылым бойынша: «Авторға хат», «Венн диаграммасы», «Оқудағы драма» | |||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Өзге елдердің ғылымы мен біліміне және көзқарастарына құрметпен қарау, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, энономика | |||||||||||
Бастапқы білім | Ғылым, білім, Коперник туралы бастапқы білімдері бар | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ұйымдастыру кезеңі - оқушылардың назарын сабақ барысына аудару. (М) «Түсініктеме уақыты» «Ағартушылық дегеніміз не?» БББ кестесі
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «Оқудағы драма» әдісі Әр оқушы еуропалық билеушілердің «Ағартушылық» ұстанымдары туралы факторлары жазылған үлестірме қағаздарды оқып, зерттейді, рөлге бөліп орындайды. Жұмыстың барысы:
Топтар берілген тапсырманы орындайды, мүшелері ө зрөлдері бойынша айтып өтеді. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар: Еуропалық билеушілер Екатерина ІІ мен Фридрих ІІ «ағартушылық» ұстанымдарын анықтап, Венн диаграммасын толтырыңыз. | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы: ІІ Екатерина патшайымның «ағартушылық» ұстанымдарын анықтайды; -ІІ Фридрихтің «ағартушылық» ұстанымдарын сипаттайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||
Қорытынды | Кері байланыс «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||
Үй тапсырмасы | Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты? | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-7
Бөлім: | Ағартушылық идеяларының таралуы | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып:7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті? | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.3.2.7 еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау; | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | 1. Америкалық төңкерістің немесе тәуелсіздікке майдынның себептерін, барысын және қорытындысын білу; 2. Оның АҚШ білім беруіне және дамуына әсерін анықтау; 3.Ағартушылар идеясының Америкадағы төңкеріске, АҚШ-тағы білім беруге, негізін қалаушы құжаттарға әсер ету деңгейін анықтау. 4.Республикалық саптың ерекшелігін анықтау. | |||||||||||
Бағалау критерийлері | 1.Америкалық төңкерістің немесе тәуелсіздік майдынның себептерін, барысын және қорытындысын біледі. 2. Оның АҚШ білім беруіне және дамуына әсерін анықтайды; 3.Ағартушылар идеясының Америкадағы төңкеріске, АҚШ-тағы білім беруге, негізін қалаушы құжаттарға әсер ету деңгейін анықтайды; 4.Республикалық саптың ерекшелігін анықтайды. | |||||||||||
Тілдікмақсаттар | Тыңдалым: Мұғалімнің түсіндіргенін, сыныптастырының жауаптарын тыңдайды. Оқылым: АҚШ-та қабылданғн құжатарды анализдеу, Ағартушылық идеяның әсерін анықтау, ақпараттық мәтінмен жұмыс жасау. Жазылым: оқушылар жазу тапсырмаларын орындайды. Айтылым: Ақпараттық мәтіндердіңмағынасын түсінуде, топтық және жұптық жұмыс жасау барысында айтылым жүргізіледі. Пәнге қатысты лексика мен терминология Тәселсіздік Декларациясы, республика, АҚШ Конституциясы, Биль құқық туралы, Еркіндік ескерткіші, тәуелсіздік үшін шайқас. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Менің тұжырымдамам бойынша,АҚШ білім беру жүйесіне және негізгі құжаттардың пайда болуына әсер еткен ... Құжаттарда көрсетілген ақпараттар әсерін дәлелдейді ... Республикалық биліктің ерекшеліктері ... Берілген құжаттың қабылдануы ... дәлелдейді. | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Үздіксіз оқу, академиялық адалдық, ашықтық Құндылықтарды дарыту АҚШ білім беру жүйесіне Ағартушылық идеяның әсерін түсіну арқылы, Декларацияның, Конституцияның құқық туралы Биллдың, топтық және жұптық жұмыстың жүргізілуінде, жауаптарды бағалауда жүреді. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Орыс тілімен, философиямен байланыс. Пәнаралық байланыс Ағартушылық иядеясының әсерін құжаттардан анықтау және олардан ақпара алудан көрінеді. | |||||||||||
Бастапқы білім | Бұл бөлім 7 кластың дүние жүзі тарихының Еуропа және Қайта өрлеу заманыны туралы білімдерінен, сонымен қатар Людовик XIV кезіндегі Франция мен Ұлы ПЕтр кезіндегі Ресей туралы; 8 кластағы «Жаңа уақыттың басталуы» Жаңа әлемнің пайда болуы туралы білімдерінен тұрады. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ұйымдастыру сәті. Оқушыларға Еркіндік ескерткішінің суретін ұсыныңыз: Бұл қандай ескерткіш? Қайда орналасқан? Кім және не үшін ол елге сыйға тартылған? Айтылған ойларды талықылап қорытынды жасаңыз. (К)Оқушыларға ескерткіш АҚШ-қа жаңа ел ретінде Франция елінен сыйға тартылғандығын түсіндіріңіз. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін, «дәлел» тарихи концептісін талқылаңыз. Оқыту мақсаттары мен тақырыптың негізінде сабақтың мақсатын құрау. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||||
Жаңа сабақ | Оқушыларға Жаңа әлемнің пайда болу тарихын Ұлы географиялық ашылулармен байланыстырып түсіндіріңіз (ОңтүстікАмериканыңтұрғындалуы) (Г)Тәуелсіздікке соғыс немесе америкалық төңкеріс туралы видеокурс көрсетіңіз. оқушыларға төңкеріске мінездеме жасату керек. Аяқталу барысында берілген мінездемелерді бағалап, қажет болған жағдайда толықтырыңыз.(өзін-өзі және бірін-бірі бағалау) Сұратарды талқылаңыз: ағартушылық идеяның төңкеріске әсерін қалай дәлелдеуге болады? Графикте әсер ету деңгейін –балдық жүйемен бағалаңыз. Көлденең сызықта төңкерістің себептерін, қорытындысын, АҚШ-тағы білім беру, Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы, құқық туралы Билль. Тік сызықта На горизонтальной 1 ден 5–ке дейінгі баға. Сонымен жаңа мемлекет пайда болды. Онда мынадай негізін қалаушы құжаттар қабылданды: Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы, құқық туралы Билль . Оқушыларға осы құжаттардан ақпараттар ұсыныңыз. Олар өткен сабақтағы ағартушылардың идеялары бар кестедні қолдана отырып сәйкес фактілерді тауып, әсер ету деңгейін график арқылы анықтау керек. Құжаттарда көрсетілген фактілер мен дәлелдерді қолдана отырып ағартушылардың идеялары американдықтарға қаншалықты әсер еткенін анықтаңыз. Үш жақты түсіндірме күнделігі
| Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы Тапсырмаға арналған дескрипторлар -оқушылар төңкерістің себептерін дұрыс айқындайды; -оқушылар төңкерістегі болған басты оқиғаларды дұрыс табады; -оқушылар төңкерістің қорытындысын дұрыс табады; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||
Үй тапсырмасы | Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті? | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-8
Бөлім: | Ағартушылық идеяларының таралуы | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып:7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті? | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау; | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау; Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау; республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау | |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушыларжасайалады: - ТәуелсіздікДекларациясы, АҚШКонституциясыжәнеҚұқықтартуралызаңынанкелтірілгенүзіндінімұқиятоқиотырып, ағартушылықтыңнегізгіалтыидеясынанықтайы (оқылымдағдысы) Пәнге қатысты лексика мен терминология Ағартушылық,философия,себеп,ақиқат,империя,отарлар,отарлаушылар,Солтүстік-америкалық революция,революционерлер,Тәуелсіздік декларациясы,Конституция,Құқықтар туралы заң Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Менің ойымша (белгілі бір құжат) ағартушылық идеяларын қамтиды, себебі ... Менің ойымша, әсер еткен себептердің бірі … болып табылады Екінші себебі … Үшінші себеп ... Құжаттың үзіндісі ... көрсетеді/дәлелдейді | |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өзгелердің мәде- ниетіне және көзқарастарына құрметпен қарау | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, География, Дінтану, Адам.Қоғам.Құқық | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бұлбөлім 6-сыныпта өткенЕуропадағаҚайтаӨрлеудәуіріндегібілім мен ғылымныңдамуынаарналғанбөлімдерініңжалғасыболыптабылады. СоныменқатарФранцияда XIV Людовик пен РесейдеҰлы Петр кезіндегіабсолютизмніңдамуыментығызбайланысты. | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Бастапқы ынталандырушы материал (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі
(М) «Ойсалар» әдісі Ағылшын, француз, неміс ғалымдарының американ-дық ағартушы ғалымдарға әсері туралы өз ойымызды білдірейік. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «Тізбектей оқыту» әдісі Ағартушылық дәуірге байланысты термин сөздерді оқушылар тізбектей атайды (ағартушылық ғасыр, философ, атеистер, материалистер, діни көзқарас, ғылыми көзқарас, шіркеулік дәстүр, антиклерикал, абсолютизм, католик, азаматтық қоғам, т.б). «Төрт шаршы» әдісі- мәтінмен жұмыс «Солтүстік Американың ағартушы ғалымдары» «Портреттер сөйлейді» әдісі Оқушылар тақтадаілінгенпортреттердітаңдап, соларқылыамерикандықағартушыларғақатыстымәлі- меттердіинтернеттіпайдаланаотырып, айтады. 1.Томас Джефферсон
3.ТомасПейн Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Толықтыру кестесі» (Кестедегі бос ұяшықтарды толтырыңыз)
| Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы
Батыс Еуропа ағартушыларының қайсысының позициясын ұстанғанын сипаттайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Кері байланыс– «Жұлдыз, алақан» әдісі - Мен ......көмектесеаламын - Маған ....... көмеккерек | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Солтүстік Америка ағартушылары туралы қосымша материалдар жинақтау. | | | |