Файл: Бекітемін Г. Базарова.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 55

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бекітемін Г.Базарова


Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы

Ақпараттық жүйелер

Мектеп: №179

Мұғалімніңаты-жөні: Елубайқызы А

Күні: 23.05.2023

Қатысушылар саны:

Сынып: 10

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Деректер қорын құру

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

10.3.1.1. «реляциондық деректер қоры » ұғымын түсіндіру

10.3.1.3. деректер қорында бірінші кілтті анықтау


Сабақтың мақсаты

Барлығы:«реляциялық деректер қорын», деректер қорында бірінші кілтті анықтай алады

Көпшілігі: реляциялық деректер қорын құра алады, негізгі кілтін орната алады.

Кейбірулері:кестедегі деректерді байланыстыру үшін бастапқы және сыртқы кілттерді орната алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлемдесу.Психологиялық ахуал туғызу (әр оқушы өзінің көңіл күйде келгендігіне орай өзін өзі смайликтермен бейнелеп көрсетеді)

Түрлі түсті фигуралар беріледі.

Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, пішіндер бойынша 3 топқа бөлінеді.

Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға өткен тақырыпты қайталау мақсатында  Kahoot.com программасынқолдандым

  • Деректер қорының қандай түрлері бар?

  • Обьекттің анықтамасы?

  • Кесте деге?

  • Сұрыптау дегеніміз не?

  • Деректер қорын өңдеуге арналған программалық жасақтамалар


Смайликтер Үлестірмелі қағаздар, пішіндер

Сабақтың ортасы


Сабақтың соңы


(Ұ) «Көрсетілім» әдісі.Оқушыларға жаңа тақырып bilimland.kz сайты арқылы беріледі.

Жаңа тақырыптағы термин сөздердің ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды.

(Т) Джигсо әдісі

Плакатқаөзойларынтоптaстырып, постерқорғaйды. 2 топбір-бірінпікірінтыңдайотырып, бaғaлaйды.

1-топ: реляциялық деректер қоры;

2-топ:бастапқы кілт туралы ұғым;

Оқушылардың айтылымынтыңдайотырыптолықтырыптүсінікбереді.

Дескриптор:

- реляциялық деректер қорын сипаттайды;

- бастапқы кілтті анықтайды;

ҚБ. «Медаль мен миссия» әдісі бірін бағау
2. (ЖЖ) әдіс

Оқушылар жұппен есепті талдайды



Дескриптор:

ҚБ әдіс. Өзара бағалау

(Ж) әдіс. Сараланған тапсырма.

  1. Оқушыларға таратпа материалдарын жеке – жеке қажеттілігіне қарай саралап беремін.

Оқушылар 3 тапсырманың (кем дегенде 2) таңдайды:

  • бір тапсырма тұтынушы реляциялық кестені құрады

1)

2)

3)



Дескриптор

ҚБ әдіс өзін өзі бағалау
Сабақты қортындылау үшін  АКТ техналогияны пайдалану арқылы «learningApps.org» бағдарламасы көмегімен тест аламын.

Кері байланыс

Шульмaнның үш көмекшісі. Бaс, қол, жүрек суреттерін қолдaну.

- Бүгінгі сaбaқта бaсыңыз aрқылы нені

меңгердіңіз?
- Бүгінгі сaбaқтa қолыңыз aрқылы нені жaсaй

aлдыңыз?
- Бүгінгі caбaқта жүрегіңіз aрқылы нені

сезіндіңіз?

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/derekqory-turaly-tusinik






1.тапсырма

Мектептегі бір сыныптың мәліметтер қорын құрыңыздар. Дәптерге құрыңыздар.

































































































Сабақ жоспары


«Компьютерлік жүйелер мен желілер»

Мектеп: Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектеп

Мұғалімніңаты-жөні: Тілеубай А.Т.

Күні:

Қатысушыларсаны:


Сынып:

Қатыспағандар:




Сабақтыңтақырыбы

Деректер қорының негізгі түсініктері

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

10.3.1.1. «реляцияондық деректер қоры » ұғымын түсіндіру

Сабақтыңмақсаты

Оқушыларға деректер қоры ұғымымен таныстыру, реляцияондық деректер қоры жайлы білім қалыптастыру.


Бағалау критерийлері

Дағдылары

Бағалаукритерийлері







Білімі мен түсінігі

Деректер қорын түсіндіре алады




Қолдану

Компьютерменжұмыскезіндедеректер қорын тиімді пайдалана алады.



Тілдікмақсаты

Оқушылар:

Реляциондық деректер қорын сипаттайды,

Пәндік лексика мен терминология:

Деректер қоры, өріс, релияцондық

Диалог құруға/ жазуғақа жетті сөздер:

Компьютермен қауіпсіз жұмысты ұйымдастыруүшін…

Мен ойлаймын/жорамалдаймын/сенімдімін …

Менің ойымша …

Жеке менің ойым …

Маған келетін болсақ …

Менің көзқарасым бойынша …

Сіз қалай ойлайсыз?

Келісесіз бе / келіспейсіз бе?

Сіздіңкөзқарасыңызқандай …?

Жұмыскеңістігінкелесідейұйымдастырғандұрыс....

Құндылықтардыдарыту

Қарым-қатынас жасау, білімге деген құштарлық

Пәнаралықбайланыстар

Орыс тілі,

Бастапқы білім



Сабақбарысы

Сабақкезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтыңбасы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру:

Оқушылармен сәлемдесу. Ортақортақұру.

Сыныппентанысу.

1.1қосымшасы

Презентация


 

Презентация

1.2қосымшасы







Презентация.

1.3қосымшасы



Өзара бағалау.

Жауаптар

1) Адамның денсаулығы мен еңбекке жарамдылығын сақтау үшін еңбектің тиімді жағдайларды құрайтын жұмыс процесін, зерттейтін ғылым түрі эргономика.

2) Жұмыс орнын дайындаған кезде үстелдің биіктігі 65-75 см.

3) Орындық қол қоюшысы болу керек және биіктігі реттелуі керек.

4) Монитор көздің деңгейінде болуы қажет және қол созым арақашықтықта.

5) Компьютерді пайдаланудың ең қажетті ережесі жұмыс кестесін сақтау болып табылады.

6) Әр 30 мин. сайын үзіліс жасалғаны дұрыс, қарқынды жұмыс кезінде 15 мин.

7) Үзіліс кезінде мүмкіндігінше уақытты таза ауада өткізген дұрыс, өйткені ағза қайта қалпына келу үшін.

1.4қосымшасы

Сабақтың соңы

Ой толғау: Эргономика ұғымы. Компьютерлерді пайдаланған кезде біз қалай қауіпсіздікте бола аламыз? Оқушылар материалды білуіне байланысты ББҚБ кестесін қосымшаларды қоса отырып, толтырады.

«Эргономика ұғымы» қорытындыларды жинақтау.

Презентация.

1.2қосымшасы

(аяқталу)

Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдыұғынудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Бағалауәроқушыныңорындағантапсырмаларыбойыншажүргізіледі.

Денсаулықжәнетехникақауіпсіздігінсақтау

ЕТ, эргономикакабинеттеріндеТҚескерту

Сабақбарысындаоқытудыңбелсендіәдісінпайдалану.

Дифференциация тапсырма түрін таңдауда, нақты оқушыдан күтілген нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқыту материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдауда болуы мүмкін (Гаднер бойынша көптеген интеллектертеориясы).

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерін жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтайтын технология..

Шынықтыру мин өттерімен белсенді әрекеттер түрлері.

Сабақ басында қарастырылған оқытудың белсенді әдістері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы Ережесінің бөлімдері .

  • Тәртіпті, тазалықты, техника қауіпсіздігі ережесін сақтау;

  • Мұғалімнің ұсынысымен жұмыс орнына жайғасу және өзеркімен ауыстырмау;

  • Мұғалім айқындап берген қызмет түрі мен ғана айналысу;

  • Экранның ортасынан оқушының көзіне дейінгі қашықтық 60 см. Төмен болмауы керек.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болдыма?

Барлық оқушылар оқыту мақсатына жеттіме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілдіме?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұлбөлімдісабақбарысындаоқушылардыңойлануыүшінпайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы еңқажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз.



Жалпыбағалау

Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік беререді (оқыту туралыда, оқутуралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары?


9- сыныпқа арналған «9- сыныпқа арналған «Деректер қоры, олардың түрлері»

тақырыбына арналған қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Деректер қоры, олардың түрлері

Сабақтың мақсаты

Негізгі мақсат: Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже

MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Логикалық қабілеті дамиды.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, суреттер арқылы топқа бөлу.

Бағалау парағын таратады

2 минут
Үй тапсырмасын тексеру

«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады.

«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады.
5 минут

«ИЯ-ЖОҚ» кестесі

Негізгі бөлім

Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.

Деректер қоры, олардың түрлері тақырыбы бойынша оқушылар тақырыпты ашады.

Деректер қоры және олардың түрлерін талқылап, деректер қорын ұйымдастыру түрлерін анықтайды.

Деректер қоры- қандай да бір ақпарат тасымалдауышта, мысалы, қағазда, кинотаспада, магниттік дискіде сақталған арнайы ұйымдастырылған деректердің жиынтығы.

Деректер қорын басқару жүйесі – дегеніміз үлкен көлемді мәліметтерді сақтау, өңдеу және іздеу үшін арналған арнайы программалар

  1. Сақталатын ақпараттың сипатына қарай

Факто-графиялық , Құжаттық

  1. Ақпаратты сақтау әдісі бойынша

Орталықтандырылған, Бөліктелінген

  1. Ақпаратты ұйымдастыру құрылымы бойынша

Реляциялық, Иерархиялық, Желілік


Кестелік ақпаратпен біз күнделікті өмірде жиі кездесеміз. Мысалы, сынып журналы, күнделік, үлгірім табелі және т.б.

Екі өлшемді кестелерден тұратын мәліметтер жиыны реляциялық деректер қоры болып саналады.

Реляциялық немесе кестелік ДҚ өзінің бөліктерінің өзара байланысынан құрастырылған.

Мысалы, “Сыныптағы оқушылардың тізімі” деректер базасы мына кесте түрінде ұсынылады.



8 минут

интерактивті тақта, презентация

Компьютермен тәжірибелік жұмыс.
Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды

№1. «Мұғалім» деректер қоры мынандай өрістерден тұрады:

 Аты-жөні, туған күні, жынысы, білімі, пәні,

Әр өрістің типін анықтай отырып 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

  №2. «Пациент» деректер қоры мынадай өрістерден тұрады: Фамилиясы, туған күні, мекен-жайы, дәрігерге көрінген күні. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

№3. «Ауа-райы» мәліметтер қоры мынандай өрістерден тұрады: Күні, айы, температурасы,, желдің жылдамдығы. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр. 

№4. «Оқушы» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: фамилиясы, аты, мектебі, сыныбы, туған күні. «Туған күні» өрісінен кейін «бойы» өрісін енгіз.

  №5. «Кітапхана» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: инвентарлық нөмірі, авторы, кітаптің аты, баспахана аты, бет саны. «баспахана аты" өрісінен кейін «шығарған жылы» өрісін енгіз.

 №6. «Сабақ кестесі» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады: сабақтың реттік нөмірі, сабақтың басталу уақыты, сабақтың аяқталу уақыты, сабақтың аты, мұғалімнің аты-жөні.

«Сабақтың аты» өрісінен кейін «кабинеттің нөмірі» өрісін енгіз.

8 минут
Компьютер,

интерактивті тақта.

Сергіту сәті

Ақпаратты мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.



3 минут

интерактивті тақта.

Постермен жұмыс

2 топқа тапсырма беріледі:

1-топ «Деректер қоры және олардың түрлері.

2-топ « Кестелік деректер қорының негізгі

элементтері»

Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі

8 минут

постер

Қорытынды бөлім.

Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.

Тест 10 сұрақтан тұрады


5 минут
Бағалау

Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде оқушыларды бағалап отырады.

2 минут
Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке іледі.

2 минут
Үйге тапсырма

Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты қамтитын деректер қорын ұйымдастыру

«ИӘ-ЖОҚ» кестесі



Тұжырымдама

ИӘ

ЖОҚ

1

Паскаль бағдарламасы қолданбалы программаға жатады.

2

Паскаль тілінде программа командаларын жазу үшін тек латын әріптері қолданылады

3

Программа құрылымына қарай сызықтық, тармақталған, циклдік болып бөлінеді.

4

Паскаль программасы 3 негізгі және бір қосымша бөлімнен тұрады.


5

Паскаль программасында компиляция орындау – F12 пернесі.


6

Паскаль программасында меншіктеу операторының белгіленуі [ = ]?


7

Массивтер көлеміне қарай бір өлшемді және екі өлшемді болып бөлінеді?


8

Модельдер – бұл түпнұсқа бойынша жасалған үлгі нысан.


9

Компьютерлік модельдеу кезіндегі анықталған қате нәтиже бола алады ма ?

10

Компьютерлік модельдеу 3 кезеңнен тұрады.

«ИӘ-ЖОҚ» кестесі



Тұжырымдама

ИӘ

ЖОҚ

1

Паскаль бағдарламасы қолданбалы программаға жатады.

2

Паскаль тілінде программа командаларын жазу үшін тек латын әріптері қолданылады

3

Программа құрылымына қарай сызықтық, тармақталған, циклдік болып бөлінеді.

4

Паскаль программасы 3 негізгі және бір қосымша бөлімнен тұрады.


5

Паскаль программасында компиляция орындау – F12 пернесі.


6

Паскаль программасында меншіктеу операторының белгіленуі [ = ]?


7

Массивтер көлеміне қарай бір өлшемді және екі өлшемді болып бөлінеді?


8

Модельдер – бұл түпнұсқа бойынша жасалған үлгі нысан.


9

Компьютерлік модельдеу кезіндегі анықталған қате нәтиже бола алады ма ?

10

Компьютерлік модельдеу 3 кезеңнен тұрады.


Бағалау парағы


Аты - жөні

«Иә-Жоқ»

Кестесі

Компьютермен

тәжірибелік жұмыс

Постер қорғау

Электронды тест

Қорытынды баға

Деректер қоры, олардың түрлері»

тақырыбына арналған қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы