Файл: Омыртасыз жне омытралы жануарларды тыныс алу мшелерін салыстыру.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 22

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ОМЫРТҚАСЫЗ ЖӘНЕ ОМЫТРҚАЛЫ ЖАНУАРЛАРДЫҢ ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІН САЛЫСТЫРУ

Сабақ мақсаттары

7.1.4.4Барлығы:тыныс алу мүшелерін біледі, айтады.

Көбісі:тыныс алу мүшелерін ажратады.

Кейбіреулері:тыныс алу мүшелерінде ауа қапшықтары болатынын біледі.

Бағалау критерийлері


1.Тыныс алу мүшелерін біледі.

2.Тынысалу мүшесіне қандай мүшелер жатады айта алады.

3.Тыныс алу мүшесіні суреттен көрсете алады,мүшелерге зеріттеу жасай алады.

Дағдылар




Тілдік мақсаттар

Қарапайымдылар,тыныс алу,желбезек,өкпе,демтүтік,тері,қосарлы тынысалу диафрагма.

Құндылықтарға баулу




Пәнаралық байланыс

География, химия, тарих, қазақ тілі орыс тілі.

Алдыңғы білім

Өсімдіктердің тыныс алу үдерісі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сергіту сәті


Ұйымдастыру кезең: Психологиялық дайындық. Шеңбер арқылы оқушыларды «Жылы лебіз» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастырамын. Балалар,бүгін бізде ерекше күн,бізге көптеген қонақтар келіп отыр.Олай болса,қонақтармен және бір-бірімізбен амандасып алайық.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Баршаңызды құрметтеп,

Бас иеміз біз.
Қол ұстасып алайық,

Киіз үйді құрайық

Қазша қанат жаяйық

Аққуша мойынымызды созайық

Құсша қанат қағайық

Алақанды соғайық

Орнымызды табайық.

«Сұрақ- жауап»әдісі бойынша өткен сабақты сұраймын

1Тыныс алу дегеніміз не?

2Тыныс алу типтерін ата?

3Өсімдіктер қалай тыныс алады?

4.Өсімдіктер тыныс алуын қандай жануарлар тыныс алуымен салыстыруға болады?

5.Суретті зерделе?

Галерияны тамашалау» әдісі арқылы топқа бөлу.

1 Бунақденелілер

2 Балықтар

3 Құстар

Термин сөздер

1.Диафрагма-көкет

2.трахея-демтүтік

3.мантия-шапанша

4.гемолимфа-жәндік қаны

5.альвеола өкпе көпіршіктері

6.диффузия-терісі

Топтық жұмыс кезінде міндетті түрде ережелерге бағынуымыз керек.

Ережені есте сақтау!

1.Уақытты тиімді пайдалану

2.Мұқият болу

3.Өзгені сыйлау

4.Тыныштық сақтау

5.Топпен бірлесіп жұмыс жасау

Оқушыларға тақырып бойынша мәтін беру.

(кітаппен жұмыс)



«Пазл»әдісімен әр топ тапсырманы құрастырып тусіндіреді.

І топ Бунақденелілердің тыныс алу мүшелері

ІІ топ Балықтардың тыныс алу мүшелері

ІІІ топ Құстардың тыныс алу мүшелері

Жұптық жұмыс.

Сәйкестендіру тестті.





Қоңыз

Қоян

Шаян

Шегіртке

Жылқы

Балық

Сиыр

Бақа

Кептер

Жылан

Өрмекші

Гидра

Ұлу

Шұбалшаң

буылтыққұрт

Тасбақа

Өкпе

Тері

Демтүтік

Желбезек

Демтүтік

Өкпе

Ауа қапшықтар

Өкпе

Демтүтік

Трахея

Желбезек

Ауа қапшығы

Бүкіл денесі

Шапанша

Тері жабыны

Тері жабыны



Жеке жұмыс. Биологиялық диктант

  1. Балық желбезегі 3-4 жұп..... құралады

  2. Қосмекенділердің терісі - ......

  3. Құстардың өкпесі....., тығыз, ішінде .....тармақталған

  4. Сүтқоректілердің өкпесінде ......таралып, оның төменгі ұштары ......аяқталады.

  5. Бақа суда ......арқылы, құрлықта......арқылы тыныс алды.

  6. Хордалыларың газ алмасатын негізі мүшесі - .......

Суреттер, интерактивті тақта,бор, қаламсап парақтар.

Бағалау


Мадақтау



Сабақтың соңы
Үйге тапсырма

«Кенгурудың қалтасы» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту.

Әр оқушы т қойылады.

.

Үйге тапсырма: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алуы бойынша төмендегіге сұрақтар құрастыру.

Кім?Не?Қашан?Қайда?Қалай? сұрақтар құрау




Кері байланыс парағында мынадай сұрақтар болады:

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?1.Жеке тапсырмалар беремін.

2.Тақырыпты зерттеуге тапсырмалар беремін.

3.Эссе жаздырамын.

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау парақшалары арқылы өзін-өзі бағалау.

Критерилер:

1Тапсырмаға жауап бермеу 0 балл

2Тапсырмаға жартылай жауап беру 1балл

3 Тапсырмаға толық жауап беру 2балл
Сұрақ-жауап: 0-2 балл

Суреттер сөйлейді: 0-2 балл

Сәйкестендіру: 0-2 балл

Дескриптор:

Жалпы: «5» 5 балл

«4» 3 балл

«3» 1 балдан жоғары

Пəнаралық байланыс

Қазақ тілі, география,

химия тарих.

Рефлексия

«Маған мына жерден 5 нәрсені айтшы....»
Біз бүгін .....оқып, білдік

Біз ....жақсы орындадық

Топ ....жақсы алып шықты

Біз ....туралы көбірек білгіміз келеді

Қазір біз бұдан 40 минут бүрынғы білмейтін ......білеміз.
Мұғалімнің қорытынды бағалауы

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:Галерия тамашалау арқылы топқа бөлу.

2:Интернет желісі арқылы тақтадан көрнекіліктер көрсету.

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:Сабақты өмірмен байланысты етіп өту.

2:Тірі ағзаларды тірідей тыныс алу жүйесін көрсету.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:Оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды дұрыс беру.

2:Қажетінше оқушыларға мүнкіндік беру.


Ағыбаева Шұға Әділханқызы

Қызылорда облысының Жалаңтөс Баһадүр Сейтқұлұлы атындағы олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжінің биология пәнінің

мұғалімі

Қызылорда қаласы