Файл: Саба Бір айнымалысы бар сызыты тедеулер таырыбына есептер шыару Мектеп Кшім мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 35

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақ: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер тақырыбына

есептер шығару


Мектеп: Көшім мектебі

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді ықшамдауды, шешуді үйрету, ережелерін есептеулерде пайдалану.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушыларға: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер біледі, қарапайым теңдеулерді шеше алады.

Оқушылардың басым бөлігіне: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді, мәндес теңдеулерді шеше алады.

Кейбір оқушыларға: Бір айнымалысы барсызықтық теңдеулер ықшамдап, шеше алады

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

3 минут


4 минут


3 минут

І Ұйымдастыру

а) «Ауамен жазу» сыныптың сабаққа көңіл күйін көтеру, денелерін ширату;

б) Сыныптың «Алтын ережесімен» таныстырып кету

ІІ Үй тапсырмасын тексеру интерактивті тақта арқылы тексеру

№862

  1. 7х-(3+2х)=х+9 2) 13-(2х-5)=х-3 3) 3х-(10-9х)=22х

7х-3-2х=х+9 13-2х+5=х-3 3х-10+9х=22х

7х-2х-х=9+3 -2х-х=-3-13-5 3х+9х-22х=10

4х=12 -3х=-21 -10х=10

х=3 х=7 х=-1

4) 26-(17-2х)=5х

26-17+2х=х

2х-х=9

х=9

Үй тапсырмасын қызыл – күрделі, сары – орындарлық, көк– жеңіл. түстері арқылы бағалау.

«Сұрақты қағып ал» арқылы оқушылардың бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу туралы білімдерін тексеру, үй тапсырмасын бекіту


«Алтын ереже»

Интерактивті тақта

Қызыл, көк, сары түстер

Сұрақтар жазылған парақшалар

Ортасы

1 минут
5 минут

1 минут


3+5 минут

1 минут


4 минут

5 минут


2 минут

ІІІ Жүрісі

1)Сыныптағы 1-қатар 1-топ, 2 – қатар – 2-топ, 3 қатар – 3 – топ етіп отырғызу

«Қатені тауып, дұрыс жолын көрсет» арқылы әр топқа шешімі шыққан теңдеулер беріледі, оқушылар қате жазылған теңдеуді тауып дұрыстап шығарады.

1 – ші топ

  1. 5х+6=3х-8 2) 2х+1=-5

5х+3х=-8+6 2х=-6

=-2 х=-3

х=

2 – ші топ

  1. 8х-7=5х+8 2) 5х-120=-х

8х-5х=8-7 5х+х=120

3х=1 6х=120

х= х=20

3– ші топ

1) 2(х-4)=3(х+1)-7 2) 3х-2=-14

2х-4=3х+3-7 3х=-14+2

2х-3х=3-7+4 3х=-12

х=0 х=-4

  1. 3) Топтағы оқушыларды жұптау

  2. 4) «Ойлан, бірік, есепте» (Жұптық жұмыс) Әр жұпқа оқулықтан есептер таратылады.

  3. №874

  4. 1) 4х+5(3-2х)=5-11х 2) 19-2(3х+8)=2х-37 3) 8х+3(7-2х)=4х+3

  5. х=-2 х=5 х=9

  6. 4) 23-4(3х+8)=1-17х; х=2

  7. №876

  8. 1) 8у-3(2у-3)=7у-2(5у+8) 2) 5(2у-9)+6у=4(3у-2)-21

у=-5 у=4

3 3) 5у+7(3-у)=3(5-2у)-6 4) 7у-4(3у+5)=2-3(4у-9)

у=-3 у=7

№877

  1. 1) 5(3-2у)-4(9-у)=3(у+5) 2) 14(2х-3)-5(х+4)=2(3х+5)+5х

  2. у=-4 х=6

  3. 3) 9(3х-7)+3(8х-11)=3(9х+8) 4) 6(7х-11)-13(х-6)=14(2х+1)

  4. х=-60 х=2

Кері байланыс: Кесте толтыру

Аты - жөні




Есепті шығаруға жұбына көмектесе алдың ба?




Есеп шығару қиындық келтірді ма?





Тест жұмысы

1.Теңдеуді шешіңдер: 3х-6,9=0

А) -3 В) -2,3 С) 2,3 Д) 3

2. Қай теңдеу сызықтық теңдеу?

А) 3х+7у=0 В) 2х-5=4 С) х2+3=х Д) 4х-у2=0

3. Теңдеуді шешіңіз: 2х-х=18

А) 6 В) -6 С) 18 Д) -18

4. х – ті табыңыз: 6х=0

А) 0 В) 6 С) -6 Д) шешімі жоқ

5. Теңдеуді шешіңіз: 2х=18-х

А) 18 В) 3 С) 6 В) -18

Бір – бірін тексеру




1

2

3

4

5

Жауап

С

В

С

А

С


«Сұрақтары бар қорап» оқушылар сабақ барысында не білмегендіктерін сұрақ қою арқылы қорапқа салып келесі сабақта жауаптарын алады.


Тапсырма жазылған парақшалар

Оқулық есептері


Кері байланыс парақшасы

Интерактивті тақта

тест жұмысы жазылған парақшалар
Жауап парақшасы
Қорапша

Аяқталуы

1 минут

2минут


2 минут



Үйге тапсырма: №875 есеп

Кері байланыс: 1. Ауызша пікір

2. Кесте толтыру

Аты - жөнін




Бүгін сабақта не білдің?




Нені түсінбедің?




Осы алған білімін өмірде қажет пе?





Бағалау



Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

  1. Топта немесе жұппен жұмыста оқушыларға тапсырманы қалай орындауға болатынына кеңес беру.

  1. Тапсырмаларды дұрыс орындау кезінде қол шапалақтау арқылы;

  2. Тапсырманы үздік орындағандарға смайликтер беру арқылы;

  3. Бір - бірін бағалау арқылы

  4. Өзін бағалау арқылы

  5. Қызыл ленталар беру арқылы

  1. АКТ – интерактивті тақта

  2. Математика

  3. Ұйымшылдыққа, бірлесіп жұмыс жасауға тәрбиелеу


Рефлексия

Сабақ мақсатына жетті. Қойылған мақсаттар орындалды. Оқушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуді білді. Сынып көтеріңкі көңіммен бастап , қуанышты жүздерімен аяқтады. Сабақ барысына дайындаған әдіс – тәсілдерім тиімді болды, берілген уақыт ішінде орындап үлгердім.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: «Қатені тауып, дұрысын көрсет» арқылы оқушылардың жаңа сабақ туралы білетіндерін байқадым.

2: «Логикалық тапсырмалар» арқылы оқушылар бір – біріне есептерді жақсы түсіндіре алды.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: «Сұрақты қағып ал» арқылы оқушылар өздерінің мүмкіндіктерін байқап көрді.

2: Формативті бағалау оқушыларға қызықты болды, әрі ұнады

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Оқушыларды жұптастыру арқылы, олар өз ойларымен бір – бірін толықтырып, ойларын дәлелдеп есеп шығартуға мүмкіндік жасауға болатының және өз – өздерін бағалатуға сенім білдіру керектігін білдім.


Әр тапсырманы орындаған сайын кестеге түсіріңдер:

  1. Мензурка бөлік құнын анықтаңдар;

  2. ХБЖ-не келтіріңдер;

  3. Сұйықтық құйып мөлшерін анықтаңдар;

  4. Денені батырыңдар, денені батырғаннан кейінгі сұйықтықтың мөлшерін анықтаңдар;

  5. Дұрыс емес пішінді дененің көлемін есептеңдер;

  6. Формуланы пайдаланып кері итеруші күшті табыңдар.



Су



Ащы су



Күнбағыс майы