ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 136
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
4-сабақ.
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп: Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтыңтақырыбы | §4.4Continueциклінбасқару |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары | 8.3.3.3циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else); |
Сабақтыңмақсаты | Барлық оқушы: Continue ұғымы мен қызметін анықтау;Оқушылардың көбі:Continue нұсқаулығының орындалуын талдау,қолдану; Кейбір оқушылар:Continue нұсқаулығын қолданудың маңыздылығынтұжырымдау. |
Ойлаудағдылары | Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау. |
Бағалаукритерийі |
|
Тілдікмақсаттар | Пәндіклексикаментерминология: Continue-продолжить-жалғастыруInstruction-инструкция-нұсқаулық |
Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы Белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл итерациясынтоқтатып,келесіциклитерациясынаауыстыратын циклнұсқаулығы...деп аталады. Continue нұсқаулығын циклдің екі түрі:... циклі мен...цикліндеқолдануғаболады | |
Құндылықтарғабаулу |
|
Пәнаралықбайланыс | Программада, жобадақолданылатын операторлар ағылшын тіліндежазылады. |
Алдыңғыбілім | For,whileциклдері. |
Сабақтыңбарысы |
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері/уақыт | Мұғалімніңіс- әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтыңбасы Ұйымдастырукезеңі/5мин | Сәлемдесу, түгендеу. | Оқушылармұғалімменсәлемдеседі. | | |
Топқабіріктіру/2мин | Сыныптапсихологиялықахуалорнату «Тілек шоғы»әдісі. Оқушыларды | Оқушыларды шеңбергешақырып, гүлдер ұстату.Оқушылар гүлдің нәзіктігіне,әдемілігіне көңіл бөлулерінсұрайды.Сағат тілініңқозғалысыбойыншаоқушылартілек айтып, гүлді көршілесқұрбысына береді. Гүлдержиналып, тілектер шоғы пайдаболады. | Қошеметкөрсету | Гүлдер |
| әріптерарқылы | ОқушыларА,В, Сәріптерін айтады.Топқабірігеді. | | |
| топтарға | | | |
Қызығушылықтыояту. Өткен сабақтыпысықтау/5мин | біріктіру. «Кластер»әдісі | Оқушылар өткен тақырыпбойынша барлық ақпараттардыкластердетоптастырады. | СмайликтерарқылыҚБ | Плакат, маркерОқытудыңбелсендіәдістеріNIS. Астана,2013 |
| | Әроқушыөз ойынортаға | | |
Миғашабуыл/3мин | | салады.https://youtu.be/p7rHT_MHEAk | Ауызшамадақтау. | |
| «Миға шабуыл»әдісі арқылыөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастыру,проблеманыбіргешешу. «Кинометафора»әдісінпайдаланып, «Жыл мезгілдері»тақырыбыбойыншаинтерактивтітақтадан |
| | |
| бейнебаянкөрсетіп,оқушылардыңсыни ойлаудағдысынқалыптастыруғабағытталғансұрақтарберіледі.Сыныпқатөмендегісұрақтарэкранда беріледі. | | | |
Сабақтың ортасыМағынаны тану:Оқулықпенжұмыс/5мин | Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбірге талдайды.Слайд материалыарқылытаныстырылым жасайды. | Оқушылар оқулықтағыақпаратпен танысады.Визуалды ақпарат алады.Мұғалімменбіргеталдайды. Мақсаты: визуал және аудиалбалалардыбілімгеқамту. | | |
Саралаутапсырмалары Топтықжұмыс/3мин | 1-тапсырмажалпы тапсырма.Мұғалімкөмектеседі. | 1-тапсырманы мұғалімніңкөмегімен орындайды. Оқулықта берілген 2-мысалдың4-суреттегіпрограмма кодынаталдау жасаңдар. Осы мысалдыfor циклінің орнынаwhileциклін қолданып шығаруға болама? Егер болса, онда 4-суреттегіпрограмма кодында қандайөзгерістержасау керек? Ойларыңды ортаға салыңдар.Себебін түсіндіріңдер. Дескриптор: -Continue нұсқаулығыныңорындалуын талдайды. | 2балл 6балл | Информатика.8- сыныпоқулығы |
Жекежұмыс /12мин | 2-тапсырмакөлемі үлкентапсырма. Алдыменмұғалімніңкөмегімен,соданкейін өз бетіншеорындайды. | 2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өзбетіншеорындайды. 1) К мен Раралығындағы барлықсоңғы цифрыt-ға тең сандардыэкранға шығаратын программакодын құрастыр. Программа коды:N,M=map(int,input().split())s=0 foriinrange(N,M+1):ifi %2==0: s=s+i | | Компьютер,оқулық |
| | continueprint(i,end='') print(s,end='') Дескрипторлар:
2) N натурал саныберілген. Солсандакездесетін барлық Р цифрын өшіріп таста,санды кері ретпен экранғашығаратынпрограмма кодынқұрастыр. N,M=map(int,input().split())whileN N=N+1 print(N) ifN==16: quit() ifN%2==0: continueprint(N,end='') Дескрипторлар:
3) Ағылшынның кішіәріптерінен тұратын S жолберілген. Осы жолдандауыстыәріптерді өшіріп,дауыссыздарын экранғашығаратын программа кодынқұрастыр.Ағылшын тілінде «a», «e», «i», «o», «u» және «y»алтыдауыстыдыбысбар. S=input('S=')fori in S: ifi=='A'ori=='a':continue | | |
Жұптықжұмыс | 3-тапсырмашығарммашылықтапсырма. Өзбетіншеорындауынқадағалайды. | print(i,end='') Дескриптор:
4) Наурыз айында Қазақстанныңбарлық өңірлерінде ауа райықұбылмалы келеді. Көктемшығып, күн жылынса да, кейкүндері ауа температурасынөлден төмендейді. Елімізбойынша наурыз айыныңАмен В (1≤А≤B≤31)күндеріаралығындағыорташа ауатемпературасыберілген. Сontinue-ді пайдаланып,температура нөлден жоғарыболған күндердің санынанықтайтын программақұрастыр. Деректерді енгізутігінен орындалады. Дескриптор
3-тапсырманы өз беттеріншеорындайды. Өздеріңе таныс циклдікесептердіңбірінтаңдаңдар. Сontinue нұсқаулығын пайдаланып,шығаружолынұсыныңдар Дескриптор - Сontinue нұсқаулығынқолданады. | 2балл | |
Сабақтың соңы.Ойтолғаныс. Жаңа сабақтыбекіту/3мин Керібайланыс/2мин | Сабақты бекітуүшін kahootпрограммасынқолданып тестдайындау. «Плюс, Минус,Қызықты»әдісі. | Оқушылар тест сұрақтарынажауабереді.
Сontinueнұсқаулығынқолдануғамысалдаркелтір «Плюс» – оңәсер еткенфактілерді, алған білімдеріжайлы жазады. «Минус» –қолымнан келмей жатырнемесе түсініксіз болыптұрдеген ойларынжазады. «Қызықты»деген бағанғаөздерінене қызықтыболды,соны жазады немесе нежайында көбірек білгісікелетінін жазады. | Өздерін-өзібағалау. | Интерактивтітақтаsabaq.kz/kahoot-арқылы-тест-құрастыру. | |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілеттірек оқушыларғақандайтапсырмаларбересіз? | Бағалау.Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейін қалай текеруді жоспарлапотырсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасын сақтау | |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылысабақты меңгерту.«Тілек шоғы»шаттық шеңберін жасау, «Әріптер»арқылытопқабіріктіру,«Кластер»әдісібойыншаөткентақырыптыпысықтау, «миға шабуыл», деңгейліктапсырмалар, шағын тест, керібайланыс жасату: «Плюс, минус,қызықты». | Смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру. | Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінескетүсіру. | |||
Жалпыбағалау Сабақтаең жақсыөткен екінәрсеқайсы?(оқытумен оқуғақатысты) 1: 2: Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді?(оқытумен оқуғақатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет? |
5-сабақ.
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп: Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||
Сабақтыңтақырыбы | 4.5Breakциклінбасқару | ||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары | 8.3.3.3циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break, else) | ||||
Сабақтыңмақсаты | Барлықоқушы:Breakұғымыменқызметінанықтау; Оқушылардың көбі:Break нұсқаулығының орындалуын талдау, қолдану;Кейбір оқушылар:Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығынтұжырымдау. | ||||
Ойлаудағдылары | Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау. | ||||
Бағалаукритерийі |
| ||||
Тілдікмақсаттар | Пәндіклексикаментерминология: Break-үзілу-ломать. | ||||
Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы Белгілі бір қойылған шарт орындалуымен ағымдағы цикл жұмысын бірдентоқтатып, программа жұмысын циклден шығарып, әрі қарай жалғастыратынциклнұсқаулығы... депаталады. | |||||
Құндылықтарғабаулу |
| ||||
Пәнаралық байланыс | Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар қолданылады. | ||||
Алдыңғыбілім | Continueциклінбасқару. | ||||
Сабақтыңбарысы | |||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері /уақыт | Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
СабақтыңбасыҰйымдастыру кезеңі/5мин | Сәлемдесу,түгендеу.Сыныптапсихологиялықахуалорнату. «Үйшік»әдісі. | Оқушылармұғалімменсәлемдеседі Оқушыларжұптасыпүйшікқұрады.Үйшіктіңішіндетұрғын | Қошеметкөрсету. | |