ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 147
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сұрақтарға жауап береді. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Анықтама. ах2+ вх+с=0 (1 ) Түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,в,с-нақты сандар және а#0, ал х- айнымалы. а –бірінші коэффициент, в-екінші коэффициент, с- бос мүше. в немесе с,немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теғдеу- толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады: 1) ах 2 +вх=0 (с=0 ) . 2) ах 2 +с=0 (в=0) 3) ах 2 =0 (в=0,с=0) | Берілген тапсырмаларды орындайды. 1-жағдай: а және в сандарының таңбалары бірдей, онда оң сан, – теріс сан болады. х2=0 екені белгілі,сондықтан ол теріс санға тең болуы мүмкін емес. Теңдеудің шешімі болмайды. 2-жағдай: с=0 болсын. х2= 0 теңдеуіне көшеді.Теңдеудің бір ғана х= 0 шешімі бар. 3-жағдай: а және с сандарының таңбалары қарама-қарсы (яғни, біреуі оң, екіншісі теріс сан). Бұл жағдайда х2 – теңдеуінің х1,2 ± екі түбірі болады. Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең болса х2+рх+q=0 (а=1) онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. Енді толымсыз квадрат теңдеулердің шығарылуын қарастырайық: Мысалдар: 5х2-8=7х2-8 теңдеуін шешейік. 5х2-8-7х2+8=0 -2х2=0 х2=0 x=0 Жауабы: 0 | Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары | |||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Топтық жұмыс. Оқушылар 3 топка бөлінеді. 1 топ №1 Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?1) 3,7х2-5х+1=0 2) 48х2-3х3-9=0 3) 1-12х=0 4)5х2-4х=0 5) 3х2-2=0 6) 6х+12=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)5х2 -3х=0 2)х 2 +3х-10=0 3) 6х2-30=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-9х=0 2) -3х 2 -15=0 3) 2х2=0 2 топ №1Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 3,7х2-12х3=0 2) 6х2-30=0 3) 2,1х2+2х-3=0 4) 15х2-5=0 5) 3х2-х=0 6)х-10=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)9х2 =0 2)х 2 +3х-10=0 3)3х2 - 1=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-3х=0 2) 2х 2 -50=0 3) х2-49 =0 | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. | Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары. Оқулық | |||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықтан №6.1, №6.3. | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бес бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. «БББ» кестесі.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №6.2. | Кері байланыс | |
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||||||||||||||
Күні: | 10.11.21. | |||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері | |||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; | |||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | | |||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сұрақтарға жауап береді. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Анықтама. ах2 +bх+с=0 түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,b,с -нақты сандар және а=0, ал х-айнымалы. Теңдеудегі а – бірінші коэффициент, b – екінші коэффициент, с — бос мүше. b= 0 және c=0 болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы, х2 -2х-1=0; 3х2 -8х+5=0; 2,1х2 +102,3х+0,8=0; в немесе с нөлге тең болатын квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы, ах2 +bх=0 мұндағы с=0; ах2+с=0 мұндағы b=0; ах2 =0 мұндағы b=0 , с=0; Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең (а=1)болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. x2 +px+q=0 түрінде жазылады. Мұндағы p және q -кез келген нақты сандар. Енді толымсыз квадрат теңдеуінің шешу жолын келтірейік. ах2 +bх=0 мұндағы а=0 теңдеуді шешу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарамыз. Сонда х(ах +b)=0 х1=0 , х2 = -в/а | Берілген тапсырмаларды орындайды. 1-мысал 4х2 -3х=0 теңдеуін шешейік. х(4х -3)=0 х1=0 , 4х -3=0 х=3/4 х2 = 0,75 | Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары | |||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Топтық жұмыс. №1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?
№2. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар:
№3. Егер а,b, c-ның мәндері белгілі болса, онда ах2 +bх+с=0 теңдеуін құрыңдар: 1) а=5, b=2, c=17 5х2 +2х+17=0 2) а=-4, b=0,5, c=1 -4х2 +0,5х+1=0 3) а=6, b=-1, c=0 6х2 -х=0 4) а=— , b=0, c=1,2 — х2 +1,2=0 Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Тест жауаптары.
| Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Өз бетімен жұмыс. Тест
А. х-3=0 В. 2х2 +9х -1=0 С. 4х2 -2х=0 Д. x2 +px+q=0
А. х-3=0 В. 2х2 +9х -1=0 С. 4х2 -2х=0 Д. x2 +px+q=0
А. х-3=0 В. 2х2 +9х -1=0 С. 4х2 -2х=0Д. x2 +px+q=0 4. х2 — 49 =0А. 49; -49;В. -7; 7;С. 9; -9Д. 3; -3 5.Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз: 5х2 -8х -4=0 А. а=8, b=4, c=5 В. а=4, b=5, c=8 С. а=5, b=8, c=4 Д. а=4, b=8, c=5 | Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары. Оқулық | |||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықтан №6.5, №6.8. | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бес бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||||||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. «БББ» кестесі.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №6.7, №6.11. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат теңдеулерді шешу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: - | 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - квадрат теңдеулерді шешу. | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Миға шабуыл «Иә жоқ» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу жүргізіледі. - Квадрат теңдеудің бос мүшесі а.(жоқ) - Д болғанда екі түбірі болады. (иә) - Д=0 болғанда түбірі жоқ. (жоқ) - Д болғанда бір түбірі болады. (жоқ) - а=1 болғанда келтірілген теңдеу деп аталады. (иә) - Егер c онда екі түбірі теріс сан болады. (иә) - Егер c болса, онда түбірлері қарама-қарсы сандар болады. (жоқ) 2) Квадрат теңдеулердің түрін анықтаңдар:
| Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | «Кім жылдам?» әдісінде оқушыларға оқулықтан тапсырмалар беріледі №1
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Кілті:
| Дескриптор:
| Интернет ресурстары. Оқулық | ||||||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықтан №7.5, №7.8. | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бес бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі «БББ» кестесі.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №7.7. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 17.11.21. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат теңдеулерді шешу | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау_критериі'>Оқу мақсаты: | 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - квадрат теңдеулерді шешу. | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||||||||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | 1-мысал. 2-мысал. | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей (2 ұпай) 1) 2х2-8=0 2) 4х2=9 2х2=8 х2=9/4 х2=4 х1=3/2 х1=2 ; х2= -2 х2= -3/2 2-деңгей (4 ұпай) 1) 11 х2-6х-27=8 2) 26+5у-0,5у2=2,5у2+26 3-деңгей(6 ұпай) 1) х2-10х+16=0 2) х2+14х+45=0 (х-8) (х-2) =0 (х+9) (х+5) =0 х1=8 ; х2= 2 х1= -9 ; х2= -5 Топтық жұмыс. №1.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Тест есептері. (4 ұпай ) 1) Жалпы квадрат теңдеудің формуласы А.x2+px+q=0 В. ax2+bx+с=0 С. ax2+с=0 2) Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар. x2+6x-7=0 А. а=0, b=0,c= -7; В. а=1, b=6,c= -7; С. а=1, b=0,c= 1; 3) Теңдеуді ax2+bx+с=0 түрінде жазыңдар: х (2х-3)=5-4х А. 2×2-7x-5=0 В. 2×2-2x+5=0 С. 2×2+x-5=0 4) Теңдеуді шешіңдер 7×2-21x=0 А. 0;7 В. 0;21 С. 0;3 | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды | Дескриптор:
| Интернет ресурстары. Оқулық | |||||||||||||||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықтан №7.10, №7.13. | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бес бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||||||||||||||||||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі Қорытынды «Бір минут» әдісі. Оқушылардың сабақта оқыған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қортындылайды. Бағалау:
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №7.12. | Кері байланыс | |