ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 150
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||
Күні: | 19.11.21. | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат теңдеулерді шешу | |||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; | |||||||
Бағалау критериі: | - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі; | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - квадрат теңдеулерді шешу. | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||
10мин | Негізгі бөлім | 3. Миға шабуыл «Иә жоқ» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу жүргізіледі. - Квадрат теңдеудің бос мүшесі а.(жоқ) - Д болғанда екі түбірі болады. (иә) - Д=0 болғанда түбірі жоқ. (жоқ) - Д болғанда бір түбірі болады. (жоқ) - а=1 болғанда келтірілген теңдеу деп аталады. (иә) - Егер c онда екі түбірі теріс сан болады. (иә) - Егер c болса, онда түбірлері қарама-қарсы сандар болады. (жоқ) | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары | |||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Деңгейлік тапсырмалар. 1тапсырма 4х2-3х=0 3х2+5=0 2тапсырма х2-14х+49=0 (х-5)2+4х=25 3тапсырма 345х2-137х-208=0 132х2-247х+115=0 Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Оқулықтан №7.14, №7.16. Жұптық жұмыс. Берілген коэффициенттер бойынша квадрат теңдеу құрып, түбірлерін табыңыз: 1. а=1, в=–4, с=35 2. а=–15, в=4, с=–2 3. а=3, в=4, с=4 | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды №4. Дискриминантын тауып, түбірлер санын анықта: а) х2-3х+1=0, б) 5х2-2х+6=0, в) 3х2-4х+2=0. Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмаларын орындайды /парақшамен беріледі/ | Дескриптор · Квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді · Квадрат теңдеудің түбірлерін табады Дескриптор · квадрат теңдеудің дискриминантын табады · Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды Дескриптор
| Интернет ресурстары. Оқулық | |||
| Жеке жұмыс | Сәйкесін тап ( жеке жұмыс) 1. 2х - 6х =0 Келтірілген квадрат теңдеу 2. х -2х - 9=0 Толымсыз квадрат теңдеу, с=0 3. 3х -8х – 3 =0 Толымсыз квадрат теңдеу, в=0 4. 7х = 0 Толық квадрат теңдеу, а=3, в=-8,с=-3 5. х -16 = 0 Толымсыз квадрат теңдеу. | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бас бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі Қорытынды «Бір минут» әдісі. Оқушылардың сабақта оқыған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қортындылайды. Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №7.17. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||||||||||||||||||
Күні: | 24.11.21. | |||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Виет теоремасы. ББЖБ №2 | |||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану; | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | - Квадрат теңдеуді Виет теоремасын қолдану арқылы шешуді біледі; | |||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||
3 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Виет теоремасы тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Виет теоремасын қолдану. | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||||||||||||
5мин | Негізгі бөлім | І. Қызығушылықты ояту. 1. ах2+bx+c=0 түріндегі теңдеу қалай аталады? (квадрат) 2. b2 – 4ac формуласымен есептелетін сан қалай аталады? (дискриминант) 3. x2+px+q=0 түріндегі теңдеу қандай теңдеу? (келтірілген) 4. Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз) ІІ.Тапсырмаларды бір-біріне түсіндіреді (әр топтан оқушылар есепті тақтаға шығарады). | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. І топқа.
ІІ топқа.
ІІІ топқа.
| Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||
10 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. №1: Виет теоремасын қолданып теңдеудің түбірлерін табыңдар: x2 + x – 6 = 0 №2: Виет теоремасын қолданып теңдеудің түбірлерін табыңдар: x2 – 4x + 3 = 0 №3: Виет теоремасын қолданып теңдеудің түбірлерін табыңдар: x2 – 21x – 26 = 0 №4: Виет теоремасын қолданып теңдеудің түбірлерін табыңдар: x2 – 8x + 7 = 0 Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Оқулықтан №8.6, №8.9. Тест жауабы: 1.А 2. В 3. С | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмаларын орындайды /парақшамен беріледі/ 1.Берілген теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар: x2-8x+15=0 А) 8; 15 В) -8;15 С) 8;-15 D) -8;-15 Е) 5;-18 2. Түбірлері x1=-1; x2=-7 болатын теңдеуді жазыңдар: А) x2+8x+15=0 В) x2+8x+7=0 С) x2-8x+7=0 D) x2+8x-7=0 Е) x2-8x-7=0 3. x2+px-35=0 теңдеуінің бір түбірі 7-ге тең. Екінші түбірін және р-ны табыңдар. А) 2;5 В) -2;5 С) -5;-2 D) 2;-5 Е) 5;-1 | Дескриптор: - Квадрат теңдеуді Виет теоремасы арқылы шешуді біледі; - Квадрат теңдеудің түбірлерін табады | Интернет ресурстары. Оқулық | |||||||||||||||||||
25 минут | Жеке жұмыс | ББЖБ №2. | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бас бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||||||||||||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: - Виет теоремасын қолдана біледі. Кері байланыс
Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №8.10. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||
Күні: | | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат үшмүше | |||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.1.1 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру; | |||||||
Бағалау критериі: | - Квадрат теңдеуді Виет теоремасын қолдану арқылы шешуді біледі; | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат үшмүше тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||
10мин | Негізгі бөлім | Анықтама. ах2 + вх + с түріндегі көпмүше квадрат үшмүше деп аталады. Мұндағы х – айнымалы, а, в, с-коэффициенттержәне а ≠ 0 Квадрат теңдеу жағдайындағы сияқты а – квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті, в – екінші коэффициенті, с – бос мүше. Егер квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті 1-ге тең, яғни а = 1 болса, онда квадрат үшмүше келтірілген квадрат үшмүше депаталады. Квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын х айнымалысының мәндерін квадрат үшмүшенің түбірлері депатайды. Басқаша айтқанда, ах2+ вх + с = 0 (а ≠ 0) теңдеуінің түбірлері сәйкесінше ах2 + вх + с квадрат үшмүшенің түбірлері деп аталады. ах2 + вх + с = а(х – х1)(х – х2) формуласын квадрат үшмүшені түбірлері арқылы көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды. Квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса, онда ол көбейткіштерге жіктеледі. Керісінше, квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның түбірлері болады. Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелмесе, онда оның түбірлері болмайды. | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. Квадрат үшмүшені дұрыс құрастырған білім алушыға бармақ әдісі бойынша өздері бағалайды.Мысалы: х2 – 16х + 60; х2 – 16х + 60 = 0; х1 = 6; х2 = 10 х2 – 16х + 60 = (х – 6)(х – 10) | Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. | Интернет ресурстары | |||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. Джигсо әдісі бойынша әр оқушы жеке тапсырманы орындайды, өзара талқылайды, бір біріне түсіндіреді. х2 -14х + 49 х2 -11х + 10 х2 -70х + 1200 Сиқырлы үшмүшені табу, топтарға тапсырманы бөліп беру. (уақытқа) Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Оқулықтан №9.1, №9.5. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Өз бетімен жұмыс. Егер сұраққа «иә» жауап берсең қызыл түспен, «жоқ» деп жауап берсең көк түспен торды боя . 1) Квадрат үшмүшенің түбірлері болса, ол көбейткішке жіктеле ме? 2) Квадрат теңдеудің түбірін таба алдың ба? 3) Виет теоремасын пайдаландың ба? 4) Квадрат үшмүшені көбейткішке жіктей алдың ба? 5)Дискриминант D= b2 - 4acформуласымен табыла ма? 6)Үшмүшені жіктеу формуласы ах2 + вх + с = а(х – х1)(х – х2) дұрыс па ? 7) Бүгінгі сабақ ұнады ма? | Дескриптор: - Үшмүшенің коэффициенттерін таба біледі 1 балл -Үшмүшенің түбірін таба біледі 1 балл
Бағалау дескрипторлары
| Интернет ресурстары. Оқулық | |||
| Жеке жұмыс | | Тапсырманы орындайды | ҚБ «Бас бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - вадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгереді. Кері байланыс: «Сабақта өзіңді бағала» рефлексиясы Оқушылардың әрқайсысына сабақтағы жұмысын мінездейтін фразалар жазылған үлестірмелер таратылады. Оқушы өзінің жұмысына тиісті фразалардың астын сызу арқылы баға беруі керек: Аты-жөні: _____________________________ ___ сынып Сабақ Мен сабақ үстінде Қорытынды 1. қызық 1. жұмыс істедім 1. түсіндім 2. қызыға бастадым 2. демалдым 2. Көбірек бі лдім 3. жалықтырды 3. басқаларға 3.түсінбедім көмектестім Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №9.4. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||
Күні: | 29.11.21. | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат үшмүше. Үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу. | |||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу; | |||||||
Бағалау критериі: | -Үшмүшеден екі мүшенің толық квадратын бөледі. -Квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлуді есеп шығаруда қолданады(ең үлкен және ең кіші мәндерін табады); - Квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу үшін тиімді тәсілдерді қолданады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат үшмүше тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||
10мин | Негізгі бөлім | Қығушылықты ояту: белгісіз мүшелерді толықтыр
Проблемалық сұрақ: Үшмүшеден екімүшенің квадратын қалай аламын? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Оқушыларды квадрат теңдеудің түрлері арқылы үш топқа бөлу. 1-топ. Толымсыз квадрат теңдеу; 2-топ. Толық квадрат теңдеу; 3-топ. Келтірілген квадрат теңдеу. «Дайындал... Назар сал... Оқыңдар... » әдісі арқылы оқушылар жаңа ақпаратты оқып, топта талқылайды. І. Ротация әдісі: (топтық жұмыс) | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. Берілген үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліңдер.
| Дескриптор: Білім алушы - түрлендірулер арқылы екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының квадратының формуласына келтіреді; - екімүшенің толық квадратын бөліп алады; Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. | Интернет ресурстары | |||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі. (Жұптық жұмыс) Берілген үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп алыңдар; Квадрат үшмүшенің ең үлкен мәнін немесе ең кіші мәнін табыңдар.
Дамытушылық деңгей: І-нұсқа №2. Тіктөртбұрыштың ұзындығы енінен 4 м ұзын. Тіктөртбұрыштың ауданы 45 м2. Тіктөрбұрыштың ені мен ұзындығын табыңыз. ІІ-нұсқа №2. Тіктөртбұрыштың ұзындығы енінен 2 м ұзын. Тіктөртбұрыштың ауданы 48 м2. Тіктөрбұрыштың ені мен ұзындығын табыңыз. «Өзіңді тексер» әдісі арқылы сәйкестендіру тест беремін.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Оқулықтан №9.6, №9.7. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Өз бетімен жұмыс. Келесі сұлбаны жүпта қарастырыңыз. Қорытынды жасаңыз. | Дескриптор: - ????????2 +????????+???? өрнегіндегі ???? коэффициентін жақшаның сыртына шығарады; - түрлендірулер арқылы екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының квадратының формуласына келтіреді; - екімүшенің толық квадратын бөліп алады; - квадрат үшмүшенің ең кіші (ең үлкен) мәнін табады. | Интернет ресурстары. Оқулық | |||
| Жеке жұмыс | «Өзіндік ойын» әдісі. Әр оқушыға жауаптары берілген кеспе қағаз беріледі. Оқушы әр жауап үшін сұрақ ойлап табуда ақпараттық басқаруы, ойлау дағдысы қалыптасады. №1. -3х2 +10х+44 а = 3, в = 44, с=10; а=44, в=10, с = -3; а=-3, в=10, с=−44; а = -3, в=10, с = 44. | Тапсырманы орындайды №2. х4 – 10х + 3; 4х2 + 0,3х – 5; 2х3+5; 5х2 + 4х3 + 7 | ҚБ «Бас бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөле алады. Кері байланыс: «Қол белгісі» арқылы сабақты түсінгенін немесе түсінбегенін көрсетуді сұраймын.
Осы белгілерге сүйеніп сабақтың қай деңгейде өткенін сабақтаймын. Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №9.8. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||
Күні: | 3.12.21. | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.2А Квадрат теңдеулер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу | |||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу; 8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу; | |||||||
Бағалау критериі: | -Үшмүшеден екі мүшенің толық квадратын бөледі. -Квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлуді есеп шығаруда қолданады(ең үлкен және ең кіші мәндерін табады); - Квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу үшін тиімді тәсілдерді қолданады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу -квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу. | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Оқушыларды квадрат теңдеудің түрлері арқылы үш топқа бөлу. 1-топ. Толымсыз квадрат теңдеу; 2-топ. Толық квадрат теңдеу. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||
10мин | Негізгі бөлім | ІІ. Мағынаны тану. Жаңа сабақ: Алдымен х2+px+q келтірілген квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Бұдан былай х2+px+q=0 квадрат теңдеуінің түбірлерін х2+px+q квадрат үшмүшесінің түбірлері деп атаймыз. Бұл квадрат үшмүшенің түбірлері х2+px+q=0 теңдеуінің түбірлерімен бірдей болғандықтан, -(х1+x2)=p, х1∙x2=q теңдіктері орындалады. Сонда х2+px+q=х2-(х1+x2)х+х1∙x2=х2-х1х+х1x2=х(х-х1)-х2(х-х1)=(х-х1)(х-х2)теңдігін аламыз. Сонымен, егер х1 және х2 сандары х2+px+q квадрат үшмүшесінің түбірлері болса, онда х2+px+q=(х-х1)(х-х2) теңдігі орындалады. Ал жалпы жағдайда, aх2+bx+c квадрат үшмүшесінің түбірлері aх2+bx+c=0 теңдеуінің немесе теңдеуінің түбірлерімен бірдей болады. Егер оның түбірлері х1,x2 болса, онда жоғарыдағы көрсетілгендей теңдігі орындалады. Сондықтан Сонымен, егер х1 және x2 сандары aх2+bx+c квадрат үшмүшесінің түбірлері болса, онда aх2+bx+c=а(х-х1)(х-х2) теңдігі орындалады. 1-мысал. х2-6x+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Оның түбірлері: х1=2, х2=4 болғандықтан, х2-6x+8=(х-2)(х-4) теңдігін аламыз. 2-мысал. 2х2-x-6 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Оның түбірлері: х1=-1,5; х2=2 болғандықтан, 2х2-x-6=2(х-(-1,5))(х-2)=2(х+1,5) (х-2)=(2х+3)(х-2) теңдігі орындалады. 1.Міндетті оқушылық саты 2.Алгоритмдік деңгей 3.Евристикалық деңгей 4.Қорытынды 1.Міндетті оқушылық саты. Тапсырманы толықтыру. | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. «Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?» тәсілімен үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға формулаларды беріп, жауап ретінде осы формулаларды алу үшін сұрақ қандай болатынын анықтауды сұрау.
x1*x2=q
| Дескриптор: 1. Квадрат теңдеудің анықтамасын біледі 2. Толымсыз квадрат теңдеуді біледі 3. Дискриминантты табу формуласын біледі 4.Келтірілген квадрат теңдеуді біледі 5.Виет теоремасын біледі 6.Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формулаларын біледі 7.Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Интернет ресурстары Слайд | |||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. Алгоритмдік деңгей. №1. А тобы: №1. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер: 1) х2-2x-48; 2) х2+9x-22; В тобы: №2. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер: 1) ах2-(а+с)x+с; 2) 6х2+5mx+m2; C тобы: №3. Түбірлері бойынша теңдеулер құрастырып, оларды көпмүше түрінде жазыңдар. 1) -3;8; 2) 0;12 Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Евристикалық деңгей. Тест жұмысы. Тест жауаптары: 1-а, 2-ә, 3-а, 4-ә, 5-ә, 6-ә, 7-а, 8-ә. Оқулықтан №9.13, №9.15. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Бағалау критерийі Квадрат үшмүше құра алады №2. «Жасырын сөзді тап» әдісі бойынша оқушылар мақал-мәтелдердегі сан есімдерді тауып, квадрат үшмүше құрастырулары керек және көбейткіштерге жіктеулері керек:
х2-11х+10=(х-1)(х-10)
х2-10х+9=(х-9)(х-1)
х2-14х+49=(х-7)(х-7)
х2-9х+8=(х-1)(х-8)
х2-1001х+1000=(х-1)(х-1000) | Дескриптор Сан есімдерді дұрыс табады. Виет теоремасын қолданады. Квадрат үшмүше құрастырады Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді. | Интернет ресурстары. Оқулық | |||
| Жеке жұмыс | «Өзіндік ойын» әдісі. Әр оқушыға жауаптары берілген кеспе қағаз беріледі. Оқушы әр жауап үшін сұрақ ойлап табуда ақпараттық басқаруы, ойлау дағдысы қалыптасады. №1. -3х2 +10х+44 а = 3, в = 44, с=10; а=44, в=10, с = -3; а=-3, в=10, с=−44; а = -3, в=10, с = 44. | Тапсырманы орындайды №2. х4 – 10х + 3; 4х2 + 0,3х – 5; | ҚБ «Бас бaрмaқ» | Жинақ, парақша | |||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөле алады. -квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктей алады. «Попкорн» тәсілі арқылы оқушыларға тақырыпқа байланысты ауызша сұрақтар қойылады. Оқушылар қай кезде орнынан тұрып жауап беру керектігін шешеді. Егер бірнеше оқушы қатар тұрса, онда оқушылар кімнің бірінші болып сөйлейтінін шешуі тиіс. Рефлексия: Оқушыларға осы сабақты өздерінің қандай дәрежеде түсінгендерін «Табыс ағашына» стикерлер жапсырту арқылы анықтаймын. Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау.
Үйге тапсырма. №9.16. | Кері байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. | |