ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 106
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты | «Тілім менің тірегім-соғып тұрған жүрегім» | |
Күні | | |
Класс жетекші: | | |
Класс: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтыңтақырыбы: Эпиграфтар (тақырыпмазмұнынашатын) | | |
Сабақтың мақсаты: | Ана тілінің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру. Ана тіліне деген құштарлықтарын аттыру. | |
Құндылықтарды дарыту | Ана тілін сүйуге құрметтеруге тәрбиелеу. Көрнекі құралдар: оқулық, дәптер, қатты қағаздан жасалған «Таным» «Ғұламалар» «Қазына» атты үш үлкен қақпа. | |
Ресімдеу | Слайд,презентация | |
Музыкалық және бейне көркемдеу | интерактивті тақта, слайд | |
Үлестірмелі материалдар | мақал – мәтелдер жазылған плакаттар | |
Тақырыптықкөрмелерменақпараттықстендтер | Презентация | |
Дайындыққа арналған әдебиет | Интернет материалдары | |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) | Шаттық шеңбер Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Бір- бірімен мұғаліммен сәлемдеседі. Мұғалім сабақ тақырыбымен таныстырады, және мына өлеңді бірге айтуды ұсынады. Ана тілім – ұраным Ана тілім – құралым Ана- тілім – болмаса Болмас еді жыр – әнім Ана тілім ерлігім Ана тілім болмаса Бүтін десем кемдігім Сахналау. Ана тілінің маңыздылығын түсіндіру және оқушылардың туған тілін жете білуге қызғушылығы арттыру мақсатына сабақ сахналау түріне ұйымдастырылады. Ортаға патша шығады. Патша тілдер патшалығына саяхат жасауды көптен көңіліме түйіп жүр едім. Соның сәті бүгін түскен сияқты. Мен қазақ тілі туралы білсең деймін Мұғалім. Сонау - 5-6 ғасырдан уақыт санына төтеп беріп, бүгінгі күнге дейін жеткен Орхан Енисей талас сына жазулары қазақ тілінің кезеінде өркендеп, гүлденген дәуренің айғақтайды. Ғұламалар қақпасы: Мұғалім қазақ тілі Әйтеке Төле Қазыбек билер сынды, шешендердің Абай Жамбыл Ахмет Мағжан Сәкен Мұхтар сияқты алып ақын – жазушыларлың Қажымұқан Бауыржан батырларының тілі. Қазақ тілі қазақтың жоғын жоқтап, өткен Ш,Уәлихановпен Т. Рысқұловтай арыстың тілі Патша: туған тілім туралы өлең тыңдасам деймін | Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. Оқушылар: туған тілі Туған тілім – бабам тілім өз тілім Туған тілім- ана тілі өз тілім Туған тілім – далам тілім өз тілім Туған тілім – адам тілі өз тілім Туғна тілде сыры терең жаным бар, Туған тілде әнім менен сәнім бар, Туған тілім тіл болудан қалса егер Жүрегімді суырып ақ алыңдар Оқушылар: туған тілі Туған тілім – бабам тілім өз тілім Туған тілім- ана тілі өз тілім Туған тілім – далам тілім өз тілім Туған тілім – адам тілі өз тілім Туғна тілде сыры терең жаным бар, Туған тілде әнім менен сәнім бар, Туған тілім тіл болудан қалса егер Жүрегімді суырып ақ алыңдар | Компьютер |
Сабақ басы (13 мин) | «ҚР мемелекеттік тіл-қазақ тілі ана тілін сүю құрметтеу мақтаныш ету әрбір азаматтың міндетті» Тапсырма «Ана тілің арың бол» деген сөзді түсіндіріп беріңдер | Оқушыларға презентация арқылы түсіндіріп береді | слайд |
Ортасы (20 мин) | 1.Тіл жоқ жерде ұлт жоқ 2.Әр халықтың ана тілі-білімнің кілті 3.Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту бүкіл ата бабамызды тарихымызды ұмыту. Жүректен жүрекке жүрегімнің бөлшегі Қаннаың жанның тіліндей, Арым нарым тілімде ұмтыл оны біліуге Тілден алып ғибырат Құлшынасың білімге Ана тілің ертеңін Ана тілің өркенің Ана тілің ертеңін Қадірле ана тіліңді Жүрегіннің бөлшегін Нақыл сөздерді оқып мағынасын түсіндір 1.Тіл жоқ жерде ұлт жоқ 2.Әр халықтың ана тілі-білімнің кілті 3.Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту бүкіл ата бабамызды тарихымызды ұмыту. Жүректен жүрекке жүрегімнің бөлшегі Қаннаың жанның тіліндей, Арым нарым тілімде ұмтыл оны біліуге Тілден алып ғибырат Құлшынасың білімге Ана тілің ертеңін Ана тілің өркенің Ана тілің ертеңін Қадірле ана тіліңді Жүрегіннің бөлшегін | Берілген нақыл сөздерді оқып мағынасын түсіндіру | Конверттер |
Соңы | Жүрегімнің бөлшегі Қаның, жаның - тілінде, Арың, нәрің тіліңде. Ұмтыл оны білуге. Тілден алып ғибрат, Құлшынасың білімге. Ана тілің - ертегің, Ана тілің - өркенің, Ана тілің - ертеңің. Қадірле ана тіліңді - Жүрегіңнің бөлшегін. | «ЖҮРЕКТЕН ЖҮРЕККЕ» оқушылар ана тілі туралы білетін өлең жолдарын жалғастырып айтады | Қағаздан жасалған жүрек |
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты | «Ахмет Байтұрсынов» 150 жылдығы | |
Күні | | |
Класс жетекші: | | |
Класс: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтыңтақырыбы: Эпиграфтар (тақырыпмазмұнынашатын) | Тәкаппарлық –жаман қасиет | |
Сабақтың мақсаты: | Ахмет Байтұрсынұлы туралы білімдерін кеңейту. | |
Құндылықтарды дарыту | Қарапайымдылық. Мейірбандық | |
Ресімдеу | Слайд,презентация | |
Музыкалық және бейне көркемдеу | интерактивті тақта, слайд | |
Үлестірмелі материалдар | мақал – мәтелдер жазылған плакаттар | |
Тақырыптықкөрмелерменақпараттықстендтер | Презентация | |
Дайындыққа арналған әдебиет | Интернет материалдары | |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) | Сәлеметсіңдер ме балалар! Балалар, бүгінгі тәрбие сағатымыз Ахмет Байтұрсынұлының шығармашылық өмір жолына арналады. Ахмет Байтұрсынұлының туғанына 150 жыл толуына байланысты өткізілгелі отырған тәрбие сағатымызда Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығына тоқталатын боламыз. | Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. | Компьютер |
Сабақ басы (13 мин) | Ахмет Байтұрсынұлының 5 арыстың құрамына кіретінін білеміз ия, балалар?! Ендеше 5 арысқа кіретін ұлт зиялыларын атап шығайықшы: Дәуірдің жарық жұлдызы, ұлттың ұлы ұстазы саналатын Ахмет Байтұрсынұлының туғанына 150 жыл толып отыр. Ендігі кезекте Ахмет Байтұрсынұлының өмірбаянымен танысып өтсек. Слайдқа назар аударып, онда көрсетілген тірек сөздерге сүйене отырып әңгімелеу үшін 3 топқа түрлі тақырып берілген: Өмірбаяны Қызмет жолы Шығармашылығы | Ахмет Байтұрсынұлы Шәкәрім Құдайбердіұлы Міржақып Дулатов Жүсіпбек Аймауытов Мағжан Жұмабаев Оқушылар атап шығады | слайд |
Ортасы (20 мин) | 1 тақырып бойынша 1 топқа берілген тірек сөздер: 2 тақырып бойынша 2 топқа берілетін сөздер: 3 тақырып бойынша 3 топ: | 1.1872 жылы 5 қыркүйек; Қостанай облысы, Жангелді ауданы Сарытүбек ауылы; Торғайдағы екі сыныптық орыс-қазақ мектебі; Орынбордағы төрт жылдық мұғалімдер мектебі; 1937 жылы 8 желтоқсан; Қуғын-сүргінге ілігу; Ату жазасына кесілу. 2.1895-1909 ж.ж., Қарқаралы, орыс-қазақ мектебі, оқытушы. 1921–1925 жылы Орынборда, 1926–1928 жылы Ташкенттегі, Халық ағарту институттарында, қазақ тілі мен әдебиеті, мұғалімдік қызметі. 1913–1918 жылы, қазақ зиялыларымен бірігіп, «Қазақ» газеті. Алаш партиясының негізін қалаушылардың бірі. 3.Ахмет Байтұрсынұлы –қазақ әліпбиінің алғашқы авторы. "Қырық мысал" , аударма жинағы, 1909 ж. Санкт-Петербургте 1911 жылы, "Маса " өлеңдер жинағы «Оқу құралы», «Тіл – құрал», "Әдебиет танытқыш" - Әлі күнге дейін қолданыста, маңызын жоғалтпаған оқу құралдары. | А4 қағаз маркер |
Соңы | Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру» өлеңі: Балалар! Оқуға бар! Жатпа қарап! Жуынып, киініңдер шапшаңырақ! Шақырды тауық мана әлдеқашан, Қарап тұр терезеден күн жылтырап. Адам да, ұшқан құс та, жүрген аң да, Жұмыссыз тек тұрған жоқ ешбір жан да: Кішкене қоңыз да жүр жүгін сүйреп, Барады аралар да ұшып балға. | Оқып шығып, мән-мағынасына тоқталу, жеткізілмек болған ойды анықтайды | слайд |
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты | «М.Әуезовтың 125 жылдығы» | |
Күні | | |
Класс жетекші: | | |
Класс: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) | Жазушының әлемдік мәдениетке қосқан үлесі туралы оқушылардың білімдерін жүйелеу. | |
Сабақтың мақсаты: | МұхтарӘуезовтіңөміржолыменжазушылыққызметінен, шығармашылығынанмағлұматберу | |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың өзіндік ізденіс жұмыстарына баулу,ой-өрісін , рухани жан дүиесін байыту. Ойын ашық білдіру, еркін сөйлеу дағдыларын жетілдіру. | |
Ресімдеу | Слайд,презентация | |
Музыкалық және бейне көркемдеу | интерактивті тақта, слайд | |
Үлестірмелі материалдар | мақал – мәтелдер жазылған плакаттар | |
Тақырыптықкөрмелерменақпараттықстендтер | Презентация | |
Дайындыққа арналған әдебиет | Интернет материалдары | |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) | М.О.ӘуезовШығысҚазақстаноблысыныңАбайауданыжерінде 1897 жылыжиырмасегізіншіқыркүйектедүниегекелген. Ұлыадамдардыңестеліктері МұхтарӘуезов – қазақхалқыныңкемеңгеройшылы, ұлысуреткері. Осыбабамыздыңөміріменеңбегіеліміздіңбүгінгітәуелсіздігінаңсапөткен. Мұхаңдықұрметтеу – елдіңтәуелсіздігінқұрметтеу, өзеліңдісүю, Отаныңдықорғау, қазақелініңтәуелсіздігіүшінжанаямау» Н.Ә. Назарбаев | Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. | Компьютер |
Сабақ басы (13 мин) | Мұхтар Әуезов – ақын. Ол өз елінің далалары мен тауларын, адамдарын үлкен эпик ақынша асқан суреткерлікпен бейнелейді. Сонша ұлылықпен, сонша суреткерлікпен және Әуезовтей кісі жырлаған халық шын бақытты ғой. Бержерон, француз жазушысы «Мұқаң - әрі жазушы, әрі ғалым, әрі ұстаз, әрі қоғам және мемлекет қайраткері. Ол осының бір де бірінде осалдық көрсетпеген, бәрінде де орасан күшті, бәрінде қатар және тең ұстаған адам.» Абайша айтқанда, «Қас бұлақтың суындай сылдыраған өңкей келісімнің үлгісі болатын.» Зейнолла Қабдолов Біз үшін Абай қандай болса, Мұхаң да – сондай даналық мектебі. Ол мектептен дәріс алу – әр қазақтың абыройлы борышы. Дінмұхамед Қонаев, мемлекет қайраткері Әлемді көз алдыңа келтіру үшін, басқалардың көзіне түсу үшін, адам рухының қадір-қасиетін асқатата көтеріп, жар салу үшін өз биігің – Мұхтар Әуезов сияқты асқар шыңың болу керек. Шыңғыс Айтматов. | Оқушыларға презентация көрсетіледі Оқушылар ақынның өлеңдерін жатқа айтады | Компьютер |
Ортасы (20 мин) | , Әуезов әлемi дейтiн кең дүниенің жаратылысы мен табиғатын екі сөзбен қайырып айту мүмкін емес. Оны терең танып, жан-жақты талдау – әр дәуір, әр ұрпақтың киелі мiндетi. Француздар – Бальзакты, орыстар – Толстойды, американдықтар – Драйзердi, немістер – Гетені қалай зерттеп, зейiндесе, қазақтар Әуезовті дәл солай тануға ұмтылғанда ғана ұлттың өзiн-өзi тануы, өзiн-өзi бағалауы, өзiн-өзi қадiрлеуi қалыптаспақ, күшеймек, жалғаспақ. Әуезов әлемi көзге көрiнбейтiн ғажайып ұлы сиқырымен, құдiретiмен ұлттық рух тәуелсiздiгiн қорғауға, сақтауға үйретедi | М. Әуезовтың өмір баяны жайында сөзжұмбақтар және пікірталас. | Компьютер |
Соңы | Келер ғасырда да кемелдене беретiн кемеңгер М.Әуезов – тек сiз бен бiздiң ғана емес, әлi дүниеге келмеген жаңа ұрпақтардың да сарқылмас игiлiгi, өлшеусiз бақыты. Өйткенi, М.Әуезов құдiретi оның елге деген шексiз махаббаты мен сенiмiнде жатыр. Осы бiр ақиқатты сезiну мына бiздерге, бүгiнгi тәуелсiз мемлекеттiң iргесiн нығайтып жатқан ұрпаққа қажымас қайрат, жасымас жiгер қосады. | | Слайд |
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты | «Қазыбек бидің 355жылдығы» | |
Күні | | |
Класс жетекші: | | |
Класс: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтыңтақырыбы: Эпиграфтар (тақырыпмазмұнынашатын) | «Қаз дауысты Қазыбек би» Мәңгі өлмес, мейлі, заулап көшер заман, Жиреншедей дария шешен бабам. Қазыбек, Төле, Әйтеке ердің құнын, Екі ауыз сөзбен шешкен көсем бабам | |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға Қазыбек би Келдібекұлының өмірі мен шешендігі, оның халықаралық дәрежедегі елші-дипломат, әділ қазы, қоғам қайраткері болғандығы жайында мағлұмат беру, еркін сөйлеу дағдысын қалыптастыру. | |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар Қазыбек бидің өмірі мен шешендігі,оның халықаралық дәрежедегі елші-дипломат, әділ қазы,қоғам қайраткері болғандығы жайында ақпарат алады, еркін сөйлеу дағдысын қалыптастырад | |
Ресімдеу | Слайд,презентация | |
Музыкалық және бейне көркемдеу | интерактивті тақта, слайд | |
Үлестірмелі материалдар | мақал – мәтелдер жазылған плакаттар | |
Тақырыптықкөрмелерменақпараттықстендтер | Презентация | |
Дайындыққа арналған әдебиет | Интернет материалдары | |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) | Құрметті оқушылар сіздерге алдын ала берілген тапсырмаға кезек берсек.Оқушыларға Қазыбек би туралы мәлімет топтауды тапсырдым. «әділдік» тобына ұялы сымтектегі интернет желісінен, «шешендік» тобына ноутбуктан,«алғырлық» тобына кітапхана қорынан, «тапқырлық»тобы оқулықтан жазуды тапсырдым. | Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. Әр топ алған мәліметтер бойынша ойларын айтады, қорытады. | Компьютер |
Сабақ басы (13 мин) | «ҚАЗ ДАУЫСТЫ ҚАЗЫБЕК БИ» Әйтеке би Төле би | плакат, маркер, стикер таратып беріп, өз ойларын постерге түсірЕДІ Оқушылар Венн диаграммасы бойынша тірек сызбалар арқылы Төле би мен Қазыбек бидің Әйтеке бидің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады. | Компьютер Плакат Маркер стикер |
Ортасы (20 мин) | Шығармашылық жұмыс."Қазыбектің Қалмақ ханына үш рет елші жіберуі"тақырыбындағы шешендік сөзінен сюжет көрсету. | ... Қазыбек тұрып Қоңтажыға: - Жұмыр басты, екі аяқты адамымның өзін қайыр, төрт аяқты айдынды бозымның көзін қайыр. Ерім үшін құн алмай өлісемін, бозымның көзі жоқ болса, екі есе құн аламын. Бұл айтқаным болмаса, тал түсте тапап аламын, дегенде, Қоңтажы: - Қазыбек би, ерің үшін құн алмай, өлісемін дегеніңді жөн делік. Ал, бозыңның төлеуін екі есе қып аламын дегеніңе жол болсын - депті... | Кейіпкерлер Ұлттық киімдер |
Соңы | Қазыбек би жайлы әңгіме Бұқар жыраудың қартайған кезінде көңілін сұрамақ болып Қаз дауысты Қазыбек би келеді. Төсекте жатқан Бұқар жырау: - Бірден онға дейін санның мағынасын маған ешкім айтып бере алмады, Қазыбек, сен айтып берші? - деген. Сонда Қазыбектің берген жауабы: - Бір дегеніңіз - бірлігі кеткен ел жаман. Екі дегеніңіз - егесіп өткен ер жаман. Үш дегеніңіз - үш бунақты шідерден шошынар ат жаман. Төрт дегеніңіз - білікті адамнан белгілі бала тумаған жаман. Алты дегеніңіз - аймағын билей ал маған кісі жаман. Жеті дегеніңіз - жетем деген мақсатына жете алмаған жаман. Сегіз дегеніңіз - серкесіз бастаған қой жаман. Тоғыз дегеніңіз - толғанғаныңыз. Он дегеніңіз - өткеніңіз, о дүниеге жеткеніңіз. | Оқушылар айтылған әңгіме туралы өз ойларын айтады | слайд |
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты | «»Тәрбие басы –тал бесік» | |
Күні | | |
Класс жетекші: | | |
Класс: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтыңтақырыбы: Эпиграфтар (тақырыпмазмұнынашатын) | Бала тәрбиесінде ата-ана мен ұстаздың жауапкершілігін арттыру. | |
Сабақтың мақсаты: | Қоғамда қиын бала болдырмау үшін ата-ана мен мұғалім арасында үйлесімді жұмысты жолға қою. | |
Құндылықтарды дарыту | Ата – аналардың бала тәрбиесіндегі ролі және негізгі психологиялық себептері туралы түсініктерін кеңейту. | |
Ресімдеу | Слайд,презентация | |
Музыкалық және бейне көркемдеу | интерактивті тақта, слайд | |
Үлестірмелі материалдар | мақал – мәтелдер жазылған плакаттар | |
Тақырыптықкөрмелерменақпараттықстендтер | Презентация | |
Дайындыққа арналған әдебиет | Интернет материалдары | |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) | Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар, ұстаздар. Ата-ана тәрбиесі – қазақ халқы үшін таусылмайтын қазына. Расында да қазақта мынадай жақсы сөз бар. «Әке- асқар тау, ана- бауырындағы бұлақ, бала- жағасындағы құрақ» деген. Сәби үшін ең жылы ұя ата-ананың аялы алақаны, мейірімі, қайырымдылығы. - Бүгінгі бас қосуымыз ата – ана мен бала арасындағы сыйластықты нығайту. Баланы жастан бақпасаң, Жамандықтан қақпасаң, Қадірден жұрдай қасқа боп, Кешкенің өмір босқа тек,- демекші баланың ыстық-суығына күймейтін, жақсылығына сүйсініп қуанбайтын ата-ана жоқ шығар. Отбасы – адамзаттың алтын ұясы. Бүгінгі ұл-ертеңгі әке, ол әкеге қарап өседі. Бүгінгі қыз – ертеңгі ана, ол шешеге қарап өсіп бой түзейді. Балаға білім, тәрбие беруде басты тұлға ұстаз болса, оны жалғастырушы, демеуші - ата-ана | Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. | Компьютер |
Сабақ басы (13 мин) | «Бала тәрбиесі» (Бейне ролик қарау, ой түю) Күн келген бейбіт көгінде, Ғажайып байтақ елімде. "Балалы үй - базар" тегінде Бақытың - бала - сенің де. Бақыты - бала - оның да, Бақытым - балам менің де. Ой қозғау. «БАЛА КІМ? Осы сұраққа өз ойларыңыздан бірнеше жауаптар қайтару керек. | Жауап: (болашағым, бауыр етім, асыраушым, ізбасарым, қуанышым т.б.). | Компьютер |
Ортасы (20 мин) | «Балаңызға деген сүйіспеншілік деген» ойыны өткізіледі. Баланың жан дүниесі – Бұл толып тұрған ыдыс сияқты. Өз балаңыздың қандай болғанын қалайсыз? Қандай қабілеттері болғанын және сіз өзіңізден қандай қасиетті алғанын қалайсыз? Әрқайсыларыңыздың қолдарыңызда жүрек бар. Сол жүректің ішіне өздеріңіздің ойларыңызды жазып, тақтада ілінген жүрекшеге жабыстырып қойыңыздар және де жазған сөздеріңізді айтып шығуларыңыз керек. Қорыта айтқанда ата ананың махаббаты, сүйіспеншілігі бала үшін бақыт, Осы сезімдеріңіз арқылы баланың өз орнын таба білуге үйретесіздер. Міне, баламыз қандай күйге түсті, құрметті ата-ана. Мұндай күйге түспес үшін баламызға неге болмайтынын, «өйткені» сөзін қолдана отырып түсіндіруіміз керек. Сонда ғана сіз бала тәрбиесінде мақсатыңызға жете аласыз. | Бір ата-ана ортаға шығады. Төмендегідей сұрақтар қойылады. 1. Сіз балаңызбен көл жағасына бардыңыз. Балаңыз суға қызыққаны соншалық суға қарай жүгіріп кетті. Сіз қалай тоқтатасыз? (аяғы байланады) 2. Қарасаңыз балаңыз адамдардың тастап кеткен темекінің тұқылын жинап алып, сонымен ойнап отыр. Сіздің әрекетіңіз? (қолы байланады) 3. Жұмыстан шаршап келсеңіз бала теледидардан атыс-шабыс, бір сөзбен айтқанда өз деңгейіне келмейтін кино көріп отыр. Сіздің әрекетіңіз? (көзі байланады) 4. Балаңыз сізге басқа ұлттың қызын ұнатты. Бірақ сіздің қалауыңыз ол емес еді. Сіздің әрекетіңіз? (кеудесі байланады) 5. Балаңыз досымен келіспей қалды да, жаман сөздермен сыбағасын берді. Сіздің айтар сөзіңіз? (аузы байланады) | Қағаз жіп |
Соңы | Қадірлі ата-ана «Отбасында берілген тәрбие жігеріңді құм қылып, жерге қаратпасын десең, балаға жастайынан түзу тәрбие бер » деп, ата-бабамыз айтқандай, бала тәрбиесіне уақытында көңіл бөліп, еліміздің инабатты, адамгершілігі мол, білімді, саналы ұрпағын тәрбиелейік. Егер ата-ана мен мектеп өзара тығыз байланыста болса, балаларға бірдей талап қойып отырса, тәуелсіз еліміздің ұл-қыздары жан-жақты дамыған азамат болып шығары сөзсіз. | Ата-аналар жауап береді | бейнежазба |