Файл: Саба жоспары 5 сынып.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 35

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары – 5 сынып

Сабақ

Мектеп:




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:




Сабақтың тақырыбы

Теңдеуді шешу.




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.1

арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;

5.2.2.2

теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану;




Сабақтың мақсаты:

теңдеудің шешілуінің дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану;




Сабақ барысы




Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Жаңылыспаймын» әдісі
Қатысушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
«Жаңылыспаймын» әдісі





суреттері бейнеленген қима қағаздар

Негізгі бөлім

10 минут

Оқушылармен теңдеуді шешу әдістерін қарастырамыз.

Сонымен қатар теңдеудің қай кезде бір шешімі, екі шешімі және шешімдері болмайтын жағдайларды қарастырамыз және талқылаймыз.

Ауызша тапсырмалар



Оқушылармен теңдеуді шешу әдістерін қарастырамыз.

Сонымен қатар теңдеудің қай кезде бір шешімі, екі шешімі және шешімдері болмайтын жағдайларды қарастырамыз және талқылаймыз.

Өзгенің пікірін толықтырады





Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқушыларға бір теңдеуден тұратын кеспе қағаздар таратылады (мұндағы теңдеулер үшке бөлінеді, түбір бар, түбір жоқ және шексіз көп түбірі бар). Тапсырмаларын орындағаннан кейін оқушылар 3 топқа бөлінеді.

(Жасырулы дифференсацияланған тапсырмалар)

Оқулықпен жұмыс: №...........


Дескриптор:

-Оқушылар әрекеттердің орындалу ретін біледі.

-Оқушылар теңдеулерді қалай түрлендіру керектігін түсінеді.

- теңдеулердің түбірлерін анықтайды



Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.




Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Р ефлексия

Оқушыларға

«Бес саусақ» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«Бес саусақ» әдісі

Кері байланыс парағы.




Сабақ

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Формула. Формула арқылы есептеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.5.1.1

натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;

5.5.1.8

әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

  • «Формула» терминімен таныстыру, есептің мәтіні бойынша формула құруады, бір шаманы екінші шама арқылы өрнектеуді, кесте бойынша формула құруды, формула бойынша есеп шығаруды үйренеді

  • Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және мәтінмен жұмыс істеу арқылы пәнге қызығушылығы артады

  • Формуланы құруды, есептің мәтіні бойынша өрнек құрастыруды, бір шаманы екінші шама арқылы өрнектеуді біледі;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Қызықты сұрақ» әдісі
Сыныпқа тақырыпты ашатын, бірақ жауабы қиындау сұрақ қойылады. Тапқан оқушыны мадақтап, ешкім таппаса, жауабын мұғалімнің өзі айта отырып, сабақтың тақырыбын айтады. Сұрақтар: Неліктен? Ол кім, бұл не? сипатында болып келеді.

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
«Қызықты сұрақ» әдісі





суреттері бейнеленген қима қағаздар

Негізгі бөлім

10 минут

Математикада ережелер әріптері бар теңдіктермен жазылады. Мұндай жағдайда ережені формуламен жазылған дейміз.

1.а) Тік төртбұрыштың периметрінің формуласы

Анықтама: Тік төртбұрыштың периметрі оның _____________________ 2 еселенген қосындысына тең.


а

1- сурет

Тік төртбұрыштың периметрінің формуласы:

b P = 2a + 2b немесе P = 2(a + b)

Мұндағы P - тік төртбұрыштың периметрі, а –ұзындығы, b – ені(1- сурет)

Мысал – 1: Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см, ені 4 см. Тік төртбұрыштың периметрін тап.

Шешуі: _____________________________

ә) Үшбұрыштың периметрінің формуласы
Анықтама: Үшбұрыштың периметрі оның ________________________

_______________________________қосындысына тең.
Үшбұрыштың периметрінің формуласы:



a b

c
P = a + b + с

2 –сурет

Мұндағы P – үшбұрыштың периметрі, а, b, c – қабырғалары.

Мысал -2: Үшбұрыштың периметрін табуға есеп құрастырыңдар:

____________________________________

2.Тік төртбұрыштың ауданының формуласы

Анықтама: Тік төртбұрыштың ауданы оның _____________________ мен ____________ көбейтіндісіне тең. Яғни

S = ab

Мұндағы S - тік төртбұрыштың ауданы.

Мысал -3: Тік төртбұрыштың ұзындығы 2 дм, ені 9 см. Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар.

Шешуі: a = 2дм = 20 см, b = 9 см.

S = ab, S = 20 · 9 = 180 см2

Жауабы: 180 см2

.



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Тапсырма №1

І топ: 1) 2-суреттегі №1, №2, №3 және № 4 –квадраттар. Ал № 5 –тік төртбұрыш

№1 квадраттың периметрі 32 см;

№2 квадраттың периметрі 24 см;

№3 квадраттың ауданы 25 см2;

№5 –тік төртбұрыштың ауданы 133 см2;

№4 квадраттың ауданын табыңдар.




2-сурет

Жауабы : 144 см2

ІІ топ: 1) 3-суреттегі фигурада қыры 4 см кубтың үстіңгі жағына әрқайсысының қыры 1 см-ге тең екі куб жапсырылған. Фигураның бетінің ауданын табыңдар.


3-сурет

Жауабы : 108 см2

Топтық жұмыс

Фигуралардың периметрін табу формулаларын жазады



P = 2 * ( a + b )

P = 4a

P = a + b + c

S = a b

S = a2

Қозғалысқа байланысты формулалар жазады

S = ν t

υк- катердің жылдамдығы υөа – өзен ағысының жылдамдығы

υа – катердің ағыспен жүзген жылдамдығы υақ – катердің ағысқа қарсы жүзген жылдамдығы

υа= υк + υөа υк = υк - υөа
Тапсырма №2

Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей тапсырмалары

1. ABCD тік төртбұрышының ұзындығы а см, ені одан 3 есе кем. Тік төртбұрышының периметрін табыңдар. Мұндағы а = 18.

2. Петропавл мен Көкшетау қалаларының арасы176 км. Петропавл қаласынан Көкшетауға қарай 48 км/сағ жылдамдықпен бір мотоциклші шықты. Онымен бір уақытта Көкшетаудан Петропавлға қарай 40 км/сағ жылдамдықпен екінші мотоциклші шықты. Олар неше сағаттан соң бір-бірімен кездеседі?

3. Массасы р кг жәшікке n пакет кәмпит салынған. Бір пәкет кімпит m кг. Барлық кәмпит неше килограмм?

4. Бөлменің көлемі V м3, биіктігі 3 см. Бөлменің еденінің ауданын табыңдар. Мұндағы V = 120.

ІІ деңгей тапсырмалары

1. Тік төртбұрышының периметрі р см. Оның ұзындығы а см. Тік төртбұрышының енін табыңдар. Мұндағы р = 28, а = 8.

Жауабы : 6 см.

2. 1-суреттегі квадраттың қабырғасы 6 см. АВС үшбұрышының ауданын табыңдар.

Жауабы : 18 см2

3. Екі поезд бір қаладан бір уақытта шығып, қарама-қарсы бағытта жүрді. t сағаттан кейін олардың бір-бірінен ара қашықтығы s км болды. Поездардың біреуінің жылдамдығы 58 км/сағ, екінші поездың жылдамдығын табыңдар.

Мұндағы t = 3, s = 426. Жауабы : 84 км/сағ

ІІІ деңгей тапсырмалары

1. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар.

Автобус пен автомобиль 42 км қашықтықтан бір –біріне қарсы жүріп келеді. Автомобильдің жылдамдығы автобустың жылдамдығынан 300 м/мин артық. Олар 20 минуттан кейін кездесті. Автобустың жылдамдығы мен автомобильдің жылдамдығы табыңдар.

Шешуі: Автобустың жылдамдығы – х,

Автомобильдің жылдамдығы – х + 300 м/мин,

42 км = 42 000 м,

(х + х + 300) · 20 = 42000, 40х = 36 000, х = 900

Жауабы : 900 м/мин, 1200 м/мин.

2. Сағат 14-те аялдамадан 60 км/сағ жылдамдықпен автобус шықты.1сағат өткен соң оның соңынан 90 км/сағ жылдамдықпен жеңіл машина шықты. Жеңіл машина автобусты сағат нешеде қуып жетеді.

Шешуі: S = vt, 60(х+1) = 90х, х = 2(сағ) Жауабы : 1700-де

Дескриптор:

-Оқушылар әрекеттердің орындалу ретін біледі.

-Оқушылар теңдеулерді қалай түрлендіру керектігін түсінеді.

- теңдеулердің түбірлерін анықтайды

Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.


Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.




Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Р ефлексия

Оқушыларға

«Бес саусақ» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«Бес саусақ» әдісі

Кері байланыс парағы.



Сабақ барысы – 6 сынып


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1А Қатынастар және пропорциялар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;

6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;

6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;

Сабақ мақсаттары

-  пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді;

шамаларды берілген қатынаста бөледі;

шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөледі;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Оқушылардың өмірге деген құлшыныстарын видеоролик арқылы оятып, сабаққа ынталандыру.

Үй тапсырмасын тексеру.

Өткенді еске түсіру мақстаныда «Миға шабуыл» әдісін қолданамын.

-тура пропорционал дегеніміз не?

-оның қандай қсиеттерін білесің?


Амадасады. Жинақталады. Оқулықтарын дайындайды. Сұрақтарға жауап береді.



Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»





Сабақтың ортасы

1.Фермер 72 га жерге алма ағашын отырғызды бұл оның барлық жерінің

40%-і. Фермердің барлық жерінің ауданы неше гектар?

A. 160 B. 72 C. 180 D. 1800 E. 950

2. . Қатынастың белгісіз мүшесін табыңдар:

;

A. 235 B. 245 C. 5 D. 335 E. 0

2. Пропорциядағы х –ті табыңдар:

;

A. 1 B. 15 C. 100 D. 10 E. 20


1.50 кг қара өрікті кептіргенде 18 кг кептірген қара өрік алынды. Кептірген қара өрік кептіргенге дейінгі қара өріктің неше проценті?

A. 74% B. 30% C. 6% D. 36% E. 63%

Топтық жұмыс.

Сынып үш топқа бөлініп, ең көп қате қай тапсырмада кеткенін анықтайды. Оны жоюдың мүмкіндіктерін іздестіреді.


Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

1-10 баллдық жүйеде бағаланады.


6 сынып оқулығы. 1-бөлім.

Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы


Сабақтың соңы

Сабақты бекіту

Рефлексия «БББ» әдісі Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
Үйге тапсырма:



Оқушылар бүгінгі сабақтан нені білді, білемін, білгісі келетіндігі туралы өз ойын айтады.










Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1А Қатынастар және пропорциялар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;

6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;

6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;

Сабақ мақсаттары

-  пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді;

шамаларды берілген қатынаста бөледі;

шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөледі;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Бүгінгі күндеріне бір-біріне сәттілік тілейді.


Үй тапсырмасын тексеру.

Миға шабуыл:

1.Екі санның қатынасы 3-ке тең. Оның соңғы мүшесі 7-ге тең. Қатынастың алдыңғы мүшесін табыңдар.

2.Екі санның қатынасы 2-ге тең. Оның алдыңғы мүшесі 8-ге тең. Соңғы мүшесін табыңдар.

3. Шамалардың қатынастарын табыңдар:

а) 70 см-дің 150 см-ге ә) 3 км-дің 150 м-ге б) 2,5 кг-ның 0,5 кг-ға

4. Екі санның қатынасы дегеніміз не?

5.Берілген қатынаста бөлу алгоритмі қалай айтылады?

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»





Сабақтың ортасы

Оқулық бойынша тапсырмаларды орындау.

1-есеп. 1) 91 санын 5 және 8 сандарына;

2) 143 санын 4 және 7 сандарына;

3) 104 санын 2;3 және 4 сандарына кері пропорционал бөліктерге бөліңдер.

2-есеп. Екі бекеттің арақашықтығы 240 км. Осы екі бекеттің арасын жолаушылар пойызы 3 сағ жүрсе, жүк пойызы 5 сағ жүреді. Бір уақытта бірінші бекеттен жолаушылар пойызы, екінші бекеттен жүк пойызы шығып, бір-біріне қарсы жүріп кездесті. Кездескенге дейін жолаушылар пойызы неше км қашықтықты жүрді, жүк пойызы неше км қашықтықты жүрді?

1.Бірінші шеберхана 600 кітапты 12 күнде, екіншісі 6 күнде түптейді. Егербірлесіпжұмысатқарса, оларбұлкітаптардынешекүндетүптепшығады? 

2. Екі бригада 6 күнде 600 жемісағаштарынотырғызаалады. Бір бригада біркүнде 60 ағашотырғызаалады. Қайбригаданыңжұмысөнімділігіартықжәнеқаншағаартық? 


3-есеп.Ұзындығы 21 км- жолды жұмысшылардың бірінші бригадасы 8 күнде жөндейді, ал екінші бригадасы 6 күнде жөндейді. Егер екі бригада бірігіп жөдесе, жолдың неше км-ін бірінші бригада, неше км-ін екінші бригада жөндейді? ( Әр бригаданың күнделікті орындайтын жұмыс мөлшері бірдей.)

4-есеп. 50 оқушы екі топқа бөлініп, аудандары бірдей екі егісті жерді арам шөптерден тазартуға көмектесті. Бірінші егістік жерді бірінші топ оқушылары 4 күнде арам шөптерден тазартады. Екінші егістік жерді екінші топ оқушылары 6 күнде арам шөптерден тазартты. Бірінші және екінші топта неше оқушы болған?

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

1-10 баллдық жүйеде бағаланады.


6 сынып оқулығы. 1-бөлім.

Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы


Сабақтың соңы

Сабақты бекіту

3.Бір орамда 25 м, ал екіншісінде 49 м бірдей мата бар. Екінші орамның құны біріншіден 1440 теңге артық. Әрорамғақаншатеңгеақшатөленген? 

Үйге тапсырма:



Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.

1. Сабақтың мақсаты қандай болды?

2. Мен мақсатқа жеттім бе?

3. Мен не білдім?

4. Мен нені үйрендім?

5. Мен нені түсінбедім?

6. Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?