ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.12.2023
Просмотров: 89
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
СОДЕРЖАНИЕ
1 Сөз таптарына жалпы сипаттама
ә) Сөз түрлендіруші грамматикалық категорияларының ортақтығы;
2 ОРТА МЕКТЕП ОҚУШЫЛАРЫНДА СӨЙЛЕМ МҮШЕЛЕРІН ОҚЫТУДА ҚОЛДАНЫЛАТЫН ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
2. Қазақ тілі сабағында тіл дамытудың мүмкіндіктері айқындалды.
3. Сөздік жұмысының жүргізілу жолдары белгіленді.
4. Қазақ тілі сабақтарында тіл дамытудың моделі ұсынылып, белгіленді.
ҚОСЫМША А
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: «Морфология» | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6-сынып | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Сөз таптары. Зат есім | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | ✓ Негізгі ойды анықтау. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; ✓ Сөйлеу мәдениетін дамыту. Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы сөз таптары еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады: Жетекшісұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Коммуникативтік жағдаятқа сай қолданатын сөздердің сипатын айтады Кейбір оқушылар орындай алады:Эмоционалды сөздерді дауыс ырғағына түсіріп, диалогке даярлықсыз қатысады, өз пікірін басқалармен бөліседі. | |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | - Айтылға ертегі арқылы тақырыпты анықтайды; - Көрсетілім бойынша диалогке қатысады | |||||||||||||||||||||||||||||
| Оқушылар орындай алады: Мәтіннен сөз таптарын анықтап, түрлерге талдайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Морфология, зат есім, сан есім, сын есім, етістік, есімдік, үстеу, еліктеу сөздер, шылау, одағай Диалог құрауға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: деректі, дерексіз зат есім, жалпы және жалқы зат есім. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сөз таптарынбілудің қандай пайдасы бар? Не себепті зат есімді білу пайдалы деп ойлайсыз? Ишара: бас изеу, қол қимылдары | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, өзін-өзі тану | |||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Морфология туралы түсінік. Сөз топтары. Атауыш, көмекші, одағай сөздер. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-8 мин | «Бұл кім?» оқушылар шеңберге тұрып, қасында тұрған оқушының есімін атап, бір сөзбен сипаттама береді. Оқушылар 2 топқа бөлінеді. Екі топ арасында топ ережесі еске түсіріледі «Ақылды доп» ойыны. Өтілген сабақтарды пысықтайды. ҚБ «Көңілді смайлинг» | Доп | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9-35 мин | (М) Жаңа сабақ тақырыбын айтпай тұрып, ертегі айтамын. Ертегі 9 падышалық туралыболады. Оқушылар ертегіге байланысты сөзтаптарын айтып беруі үшін жетекші сұрақтарқоямын.
ҚБ «Көңілді смайлинг» «Бес қадам» ойыны Ортаға табан іздері тасталады.Сыныптан 5 оқушы ойынға шығады. Әр оқушыға тақырып бойынша бір сұрақ қойылады. Оқушы берілген табан іздерін баса отырып жылдам жауап береді. ҚБ «Көршіңе айтыңыз» Оқулықпен жұмыс 1-топ 104-жаттығу. Зат есімді көшіріп жазып, мағыналық түрлерін ажыратыңыздар 2-топ 105-жаттығу. Берілген сөздерден зат есімнің түрлерін ажырытып жазыңдар. Сағат тілі арқылы жазған жұмыстар ауысылып тексіріледі. ҚБ «Көңілді смайлинг» әдісі арқылы бағалау ТЖ Оқушылар тобына балапан туралы ертегінің бейнетаспаның үнсіз (даусын өшіріп қойып) түрін ұсыну. Кейіпкерлер арасындағы диалог пен оқиға дамуына болжам жасату. Топ болып кеңесуге мүмкіндік беру. Рөлге бөліну. Үнсіз бейнетаспаға үн беруге дайындалу
ҚБ «Көңілді смайлинг» | АКТ Табан суреттері А.А.Қасымбек А.К.Шыныбаев «Қазақ тілі» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Рефлексия «Рефлекция перамидасы» арқылы сабаққа кері байланыс жасалады Топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды Үйге тапсырма: 107-жаттығу | | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Қабілетті оқушыларға құрастырылған диалог бойынша ойтолғау жазуды ұсынамын. Үлгермеуші оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойып жаңа тақырып бойынша жетелеуші сұрақтар қойып, білімтерін кеңейтемін. | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1. Оқушыларды бақылаймын 2. Бағыт-бағдар беремін 3. Түсіндірме сұрақтар қоямын | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Оқушылардың сабақ барысында ыңғайлы және өзін қауіпсіз сезінегі жағдай жасаймын. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойыншарефлексия Сабақ мақсаттарынемесе оқу мақсаттарышынайы, қолжетімдіболды ма? Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Қоршаған орта Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 5 Қатысқаны: Қатыспағаны: | |
Сабақтың тақырыбы: | Етістік |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.3.1.1 мұғалім көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу 2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату 2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы: сөйлемнен етістікті таба алады Көпшілігі: тақырыптқа байланысты мәтін құра алады Кейбіреуі:оқыған, тыңдаған материалдары бойынша ережелер құрастырады,басқа оқушының жіберген қателерін түзей алады. |
Бағалау критерийі | Мәтінді мазмұндау, мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктерін анықтау. Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану. Каллиграфиялық нормаларды сақтау |
Тілдік мақсаттары | Оқылым: Мәтінді тыныс белгісіне сай оқиды Айтылым: мұғалімнің көмегімен жеке және сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттайды, әңгімелейді Жазылым: берілген жаттығуларды қатесіз, сауатты жазады,орындайды Тыңдалым: оқулықтағы жаңа ақпаратты тыңдайды, меңгереді |
Құндылыққа бағалау | Өз туған елін, жепрін қорғауға, табиғатты қорғауға тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу |
Алдыңғы білім | Диалог.Сұраулы сөйлем.Лепті сөйлем |
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі.Ынтымақтастық атмосферасын орнату Үй тапсырмасын сұрау.68-70-бет оқу. Жұмыс діптеріндегі шығармашылыұ тапсырманы орындағанды тексеру. -Зат есім дегеніміз не? -Зат есімнің түрлерін ата -Қандай сұрақтарға жауап береді? -Мысалдар келтіріңдер -Көпше түрі дегеніміз не? -Жекеше ше? -Жалпы есім дегеніміз не? -Жалқы ше? | |
Сабақтың ортасы 32 минут | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. –Балалар, Оқулықтың 71-бетін ашамыз. Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? қайтті? не қылды? деген сұрақтар қойылады: өсті, ойнады, сайрады. 1-жаттығу.Суреттерге қара.Балалар не істеді? Балалардың қимыл атауларын білдіретін сөздерді ата. • Бұл сөздер қандай сұраққа жауап береді? Қай сөз табына жатады? • Өзіңе ұнаған суретпен сөйлем құрап жаз. Қимылды білдіретін сөздің астын сыз. 2.-жаттығу. Оқы. Қарамен берілген сөздерге назараудар. Бұл сөздер жан- жануардың қимылына сәйкескеле ме? Бие мөңірейді, Түйе мияулайды, Қой үреді, Сиыр қыт-қыттайды, Ешкі кісінейді, Ит бақырады, Тауық маңырайды, Мысық боздайды. • Өлеңді түзетіп жаз. • Қарамен берілген сөздер қандай сұраққа жауап береді? 3.-жаттығу. Оқы. Мәтінге ат қой. Қайың тегіс және таулы жерлерде өседі Қайыңнан түрлі үй жиһаздары жасалады. Оның майымен былғары* өңделеді. Ол улы газдарды өткізбейді. Қайың – аса пайдалы ағаш. • Мәтіннен етістіктерді тап. Мәтінді етістіктерсіз оқып көр. Не түсініксіз болды? Сөйлеуімізде етістік не үшін қажет екен? • Былғары сөзінің мағынасын түсіндірме сөздіктен қарап ал. 4.-жаттығу.Мәтінді негізгі сөздің мағынасына қарай етістік қойып оқы. Көктем ... . Жер ... . Күн ..., найзағай ... . Құстар жылы жақтан ... ... . • Көктемде болатын құбылыстардың реттілігін көрсетіп тұрған етістіктерді ата. Мәтінге қандай сұрақ қоюға болады? Бұл мәтіннің қай түрі? Үйге:5.-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап. Әсем бақта ән салады, Әніне жұрт тамсанады .Жұмбақта берілген етістіктер қай құс туралы айтып тұр? | Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс дәптер Жұппен жұмыс |
Сабақтың соңы 5-7 мин | Рефлексия. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі»»Өз жұмысыңдыбағала» тапсырмасы орындатылады.Бірінші тұрған «Сауатты жазу» екінші тұрған «Көркем жазу», үшінші тұрған «Шығармашылық жұмыстардыорындау» дөңгелектері тиісті түспен боятылады. | |
Саралау | Бағалау | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сынып және жұпртық тапсырмаларды орындауда оқушылардың жас ерекшелігі ескеріледі. | Өз сыныптасын бағалағанда өз ойларын жеткізебілу қабілеті дамиды. | Сынып бөлмесін желдету, оқулық пен көз арасындағы жақындықты сақтауды ескертіп отырамын. |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | «Бағдаршам» әдісі арқылы бағдаршамның түстерін бейнелейтін карточкалармен бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
САБАҚ: қазақ тілі | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 6 «Б» сынып | Қатысушылар саны: 24 | Қатыспағандар саны :0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы:Одағай сөздердің түрлері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 1.Өзінің іс-тәжірибесі негізінде шығармашылық идеяларды тұжырымдау 2.Топтық жұмыстар жасағанда, АКТ-ны қолданғанда қауіпсіз тәсілдерді анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: - Одағайдың түрлерін меңгереді. - Ережені біледі. - Одағай сөздердің түрлерін дұрыс жаза алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Оқушылардың басым бөлігі: - Одағайдың түрлерін сөйлем ішінен ажырата алады, мақсатты түрде жаттығу жұмысында қолдана алады; - Одағай сөздердің түрлерін мағынасына қарай ажыратады және күнделікті өмірде қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Кейбір оқушылар: - Оқығандарын , ережелерді меңгере отырып, одағайдың түрлерін қатынастырып мәтін жазады. - Тапсырмалар мен жаттығуларға шығармашылықпен таңдау жасап, талдау жүргізе алады , одағайлардың түрлерін ажыратады және пайдаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты | Оқушылар: - Одағай сөздерге, оның түрлеріне байланысты терминдерді, сөз тіркестерді сөйлем ішінен табады, ережесін айтады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Негізгі сөздер мен тіркестер: Одағай сөз, жекіру одағайы, шақыру одағайы,көңіл күй одағайы,сөйлем,тыныс белгісі,талдау жүргізу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар: • 1.Одағайдың қандай ерекшеліктері бар? • 2.Одағай сөздер нені білдіреді ? • 3.Одағай сөздердің толық мағынасы болады ма ? • 4.Одағай сөздер сөйлем мүшесінің қызметін атқара ма? Жазылым бойынша: Көңіл күй, шақыру , жекіру одағайларын жаз. Одағай сөзге қандай тыныс белгісі қойылатынын жазып көрсет. Сұрақтарды жазып ал. Осыны дәлелдеп бер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейінгі меңгерген білім | Одағай туралы мәліметтерді меңгереді. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткен тақырыпты «Тірек сөз» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы пысықтау, үй жұмысын әр топтан бір оқушыны тұрғызып сұраймын. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 0-2 минут 3-5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық ахуалды қалыптастыру. Сергіту сәті. «Көңілді балалар» әніне қатарға тұрып билейді.Әр түрлі гүлдердің макеттері арқылы топқа бөлу. Оқушылар төрт топқа бөлінеді. | Түрлі-түсті қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 6-9 минут 10-14 минут 15-25 минут 26-37 минут | Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы арқылы жұмыс жүргіземін« Миға шабуыл» әдісімен жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушыларды жаңа тақырыпты меңгертуге жетелейді: Оқу материалын мұғалім қосымша ресурстар арқылы түсіндіреді. І.Жетелеуші сұрақтар : 1.Адамның қандай көңіл күйі неге байланысты өзгеріп отырады? 2 Адамның көңіл күйінің бейнесін одағай сөздермен сипаттап бер. 3.Малды қалай шақырамыз? 4.Неге малды арнайы сөздермен шақырамыз? 5.Жекіру дегенді қалай түсінесің? Топтық жұмыс Одағай сөздің түрлерін , олардың бір-бірінен өзіндік айырмашылығын зерттейді. Одағай сөздің сөз түрлерінің ерекшелігін ,қолданатын орындарын топпен талқылайды. Одағай сөз түрлерін салыстыра отырып зерттейді. Олардың қолданатын орындарына, тыныс белгілеріне талдау жүргізеді. Одағайдың түрлеріне талдау жасай отырып, «Одағай сөздердің түрлерін » әр топ осындай үлгідетүсіндіреді.
«Топтастыру» әдісі арқылы постер қорғайды. Постер қорғап болған соң бағалаймын. Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі. Одағай сөздердің түрлерін мағынасына қарай тану бойынша «Өзіңді тексер » әдісімен 355- жаттығу жұмысын орындайды . Ой толғаныс кезеңінде Семантикалық картамен жұмыс жүргіземін.
Оқыту мен оқуда АКТ-ны қолдану модулін қолданамын Осы суреттерге қарап оларды одағай түрлерімен сәйкестендіреді.Сәкестендіру тестін орындағандаАКТ-ны қосып, әр түрлі адамдардың, құстың бейнесін көрсетіп,оны одағай сөздің түрлерімен сәйкестендіруді тапсырамын. Визуалды көруге бейім оқушылар үшін пайдалы. (Визуалдық мысалдар мен көрсетулердің болуы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамытады және дербестігін ұлғайтады). Одағай түрлері: 1.Шақыру 2.Жекіру 3.Көңіл күй Рефлексия Кейбір оқушыларға тапсырманы қайталап айтып түсіндіріп, мұғалім көмектесе алады. Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы жаттығуды орындату.Деңгейлеріне қарай әр түрлі тапсырма беремін. І нұсқасы
ІІ нұсқасы
Рефлексия 353- жаттығу Оқушыларға мұғалім 352- жаттығуды орындауды тапсырамын.Жаттығуды орындау үшін «Өзіңді тексер » әдісімен жаттығу жұмысын орындайды . Бұл әдіс арқылы оқушылар өз жаттығуды талдап жұмыс жасайды. Бұл жаттығуды орындап болған соң, қасындағы оқушының дәптерлерімен алмасады.Мұнда жұптық жұмыс орындайды .Тексеріп болған соң өздерін-өзі бағалайды. Рефлексия Мұғалім мүмкіндігінше оқушыларға жаттығу жазуға, тапсырма орындауға көмектесе отырып, жұмыс жасауға қолдау көрсетеді. Үйге тапсырма: Одағайдың түрлерін оқу. 356-жаттығуды жазу Рефлексия: Екі тілек , бір ұсыныс әдісі. Оқушылар қолдарындарындағы стикерлерге бүгінгі сабақ туралы пікірлері мен ұсыныстарын жазып, топтың аты жазылған тұсына жапсырады. | Қазақтілі 6-сынып. Авторлары: Тұрсынова Г.Т., Қасымбек А.А., Такишева А.А., Шыныбаева А.К. «Арман-ПВ» баспасы,2009 беті АКТ, бағалау парағы , маркер, флипчарттар Бағалау парақтары Стикер, оқушылардың дайындаған жұмыстары Мадақтау Смайликтер арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі тілек , бір ұсыныс | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 38-40 минут | Мұғалім жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды,бағалауларын жинақтап қорытынды жасайды. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Одағай сөздердің түрлерін оқу ,талдау. 354-жаттығуды жазу | |