ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 29

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

3, 9 сандарына бөлінгіштік белгілері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.6 натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін біледі, қолданады;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру.

Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

«Жақын арада даму аймағын» анықтау.

Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру сұрақтары:

  1. Бөлгіш дегеніміз не?

  2. 2-ге бөлінгіштік белгісін тұжырымдаңыз?

  3. 5-ке бөлінгіштік белгісін тұжырымдаңыз?

  4. 10-ға бөлінгіштік белгісін тұжырымдаңыз

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім

10 минут

Жаңа сабақ.

  1. Жұптық жұмыс. (10 мин)

Оқушыларды жұптастырып, оларға кейбірі 3-ке , 9-ға бөлінетін, ал кейбірі 3-ке де, 9-ға да бөлінбейтін бірнеше көптаңбалы сандар жазылған үлестірмелер ұсынылады.

Оқушының жұмыс парағы

Сұрақтар:

  1. Кестедегі толтырған мәліметтеріңізді қолданып қандай қорытынды жасауға болады?

  2. Қалай ойлайсыздар сандарға қарап оның 3-ке бөлінетінін немесе бөлінбейтіндігін айтуға бола ма?

  3. Қалай ойлайсыздар сандарға қарап оның 9-ға бөлінетінін немесе бөлінбейтіндігін айтуға бола ма?

Бөлу амалын орындамай санның 3-ке немесе 9-ға бөлінетіндігін анықтауға бола ма?


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады



Оқулық, жұмыс дәптері


Оқулықпен жұмыс

25 минут

  1. «Қателеспе» ойыны ойнатылады. Үш оқушы кезекпен 3-ке бөлінетін сандарды өспелі түрде атайды. Ойынды кез-келген саннан бастауға болады. Қателескен оқушы ойыннан шығады. (Ойынға оқушылардың кез-келген саны қатыса алады).

  2. Өзіндік жұмыс

  3. Оқушылар дәптерлерінде жұмыс жасайды. Өзіндік жұмысты орындап біткеннен соң дәптерлерін жұпта алмасып, өзара бағалау жұмысын жүргізеді. Мұғалім дұрыс жауап парақтарын таратады.

1. 2-ге 3-ке 5-ке бөлгенде 1 қалдық қалатын ең кіші натурал санды табыңыз.

2. 98, 69, 73, 105, 118, 1 023, 251, 162, 6, 72, 180, 217, 921, 1 008, 961, 351, 543, 999 сандырының ішінен 3-ке еселі бірақ 9-ға еселі емес сандарды өсу ретімен орналастырыңыз.

3. 1 цифрынан басталып 9 бен 5-ке бөлініп,бірақ 2-ге бөлінбейтін санды табыңыз.

4. Бірінші цифры 7-ге тең үштаңбалы сан 9-ға , 5-ке, 2-ге бөлінеді. Бұл қай сан?

5. 2 және 3 сандары бөлгіштері болатын 364 < х < 396 теңсіздігінің шешімдер жиынын жазыңыз.

Дескриптор

- Натурал сандарды берілген санға бөлу амалын біледі;

- Әр көбейткіштің жеке-жеке берілген натурал санға бөлінетінін немесе бөлінбейтінін біледі;

- Көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін біледі;

- Ережелерді есептер шығаруда қолдана алады.


Бағалау:

«Ротация» әдісімен бағалайды. Әр топ басқа топтардың жұмысындағы, кескіндеген



Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

«Күнделiктi мaтемaтикa»

Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay

Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Оқушыларға «Жұлдыздар шеруі» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.




«Жұлдыздар шеруі»әдісі. Оқушылар өздері кері байланыс парағы таратылады.

Жұлдыздар шеруі»

Кері байланыс парағы.