Файл: Барлы оушылар ткізгішті магнит рісіні кш сызытарына атысты орналасуы электромагниттік кшті шамасына алай сер ететіндігін тсіндіреді Кптеген оушылар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 37

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Бекітемін

ОІМ Ш.Жиенқұлова

Бөлімі:

Ампер күші

Педагогтің аты-жөні:

Ғ.Тәжібаев

Күні:

06.04.2023

Сыныбы: 10 Ә

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ампер күші

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.4.2 – сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: өткізгіштің магнит өрісінің күш сызықтарына қатысты орналасуы  электромагниттік күштің шамасына қалай әсер ететіндігін түсіндіреді;

Көптеген оқушылар: магниттік күштің шамасы мен магнит өрісінің индукциясы , өткізгіштің ұзындығы, және өріс кернеулігі арасындағы арақатынасты көрсетеді.

Кейбір оқушылар: электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіреді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

.


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Оқушыларды « терминдер» әдісімен «Магнит», «Электр» топтарына біріктіру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

https://wordwall.net/ru платформасы

«Мінсіз шеңбер» әдісі

1.Магниттік әрекеттерді тасымалдайтын материяның ерекше түрі \магнит өрісі

2. Магнит өрісінің күш сызықтарын бағытын қалай анықтайды? \ оң қол ережесімен

3.Магнит индукция векторы қалай белгіленеді. \В

4. Магниттің неше полюсі бар? \2

5. зарядталған денелердің айналасында электрлік өзара әрекеттерді тасымалдайтын күш қалай аталады? \ Электр өрісі

Ой қозғау. «Демонстрация» Ампер күшінің физикалық мағынасы қандай? Оқушылар назарын бүгінгі сабақтың мақсатына қарай аудару.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

Оқушылар қағаз қиындылары арқылы «Магнит», «Электр» топтарына бірігеді.


Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жауап береді.

Дескриптор:

-Әр сұрақ-1бал

Қағаз қиындылары


Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы



«Мұғалімнің шолуы» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіріп өту.
Білім дағдысы: Түсіну

Топтық жұмыс

«Демонстрация» әдісі

1 тапсырма:

Оқушыларға тапсырмаларды ұсыну.

Тақырып мазмұнын ашатын талқылауға арналған тапсырмалар беру

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша тәжірибелер жасайды.

«Электр» тобы: Магнит тілшеге электр тогының әсерін байқау \Эрстед тәжірибесі

«Магнит» тобы: Магнит өрісінің бар екендігін анықтау

Әр топ жасаған тәжірибелерін қорытындылап өз жауаптарын айтады

Дескриптор:

Тапсырманы бірігіп талдады -1 балл,

Топ ішінде ой бөлісті-1 балл

Ақпарат жүйелі құрастырылды- 1 балл

Жалпы балл -3

Презентация
А4 парағы

Ток көзі, өткізгіш сымдар, магнит тілшесі.

Магниттер, темір ұнтағы




2-тапсырма

Білім дағдысы: Қолдану

Жұптық жұмыс «Жылдам есепте» әдісі

«Магнит» тобы. Актив бөлігінің ұзындығы 5 см болатын өткзгішке 50 мН күшпен әсер ететін магнит өрісінің индукциясы қандай? Өткізгіштегі ток күші 25 А. Өткізгіш магнит өрісінің индукциясына перпендикуляр орналасқан.

«Магнит» тобы. Индукциясы 0,4 Тл біртекті магнит өрісіне перпендикуляр орналасқан актив ұзындығы 0,5м өткізгішке 2Н күш әсер еткенде, ондағы ток күші?

«Электр» тобы. Біртекті магнит өрісінде индукция сызықтарына 300 бұрыш жасай орналасқан ұзындығы 0,5 м бойымен 3 А ток өтіп жатқан өткізгішке 9 Н күш әсер еткендегі магнит өрісі индукциясы

«Электр» тобы. Индукциясы 7,5 Тл біртекті магнит өрісіндегі түзу өткізгіш арқылы 4 А ток өткен кезде 20 см ұзындығына 3 Н күш әсер ететін болса, оның магнит күш сызықтарымен жасайтын бұрышы?

3 тапсырма learningapps.org платформасы

Жеке жұмыс «Кім миллионер болғысы келеді» ойыны


Оқушылар қолдану дағдысын дамыту үшін Ампер күшінің формуласын қолданып есептер шығарады


Әр топтан оқушылар тапсырмалар орындайды


Дескриптор:

-Есептің шартын құрастырады;

Өлшем бірліктерді ХБЖ -не келтіреді-1 балл

-Қажетті формуланы анықтайды-1 балл

-Формуланы түрлендіріп, есептеулер жүргізеді-1балл

Жалпы балл-3

Дескриптор:

-Өтілген материалдар бойынша білімдерін дәлеледейді;

Жалпы балл-3

дәптер
Интерактивті тақта

Интерактивті тақта

learningapps.org/леарнингапс.орг. платформасы


Сабақтың соңы.

Рефлексия
Уйге тапсырма

Рефлексия

Оқушыларға«репост-лайк-коммент»

стикерлер таратылады.

Репост- мен ақпаратты алдым

Лайк –ұнады

Коммент-пікір

Физика. 10-сынып.

§70. 1,2,3-есеп

Оқушылар стикерге бүгінгі

сабақ туралы өз ойларын жазады




Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл

Мұғалімнің бағалауы

Интерактивті тақта

стикерлер