Файл: Ашы саба Таырыбы Адам ан топтарыны тымуалау задылытары. Резусфактор.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.12.2023

Просмотров: 21

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қ. Сыпатаев атындағы №7 IT мектеп-лицейі

Ашық сабақ

Тақырыбы: «Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор»

9 «Ғ» сынып

Студент - практикант: Анар Арай
2022-2023 оқу жылы

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор.»

9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары

Мектеп: №7 Қ.Сыпатаев атындағы IT мектеп-лицейі

Күні:

Студент-практикант:Анар Арай

Сынып: 9«Ғ»

Қатысқан оқушы саны

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.4.8 - адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Адамның қан тобының тұқымқуалау механизмінің ерекшеліктерін атайды.

Адамның қан топтарының механизмін сипаттайды.

Оң және теріс резус фактордың айырмашылығын салыстырады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Геометриялық фигура арқылы топқа бөлінеді





Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Миға шабуыл» арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады..

«Ой қозғау»
1.Адамда қанша қан тобы бар?

2. Неге әмбебап донор және әмбебап рецепиент деп аталады?

3.Агглютинация, резус-фактор, резус-конфликт, гемолитикалық сары ауру дегеніміз не?



Сұрақтарға қышқаша жауап береді




Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады

Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. Кодомирлеуді түсіндіреді.


Тақырып бойынша интернет көздерін пайдаланып видеоролик көру.




Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

1-тапсырма

Ақылды оқулық»

1 - тапсырма

1 Донор – реципиент

2 Аглютинация

3 Резус фактор

4 Резус – конфликт


Дескриптор:

1. Адамның қан тобының тұқымқуалау механизмінің ерекшеліктерін атайды.



9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.




Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

2-тапсырма

«Танып біл» әдісі

1.Әртүрлі қан топтарының тұқымқуалауының 6 үдерісінің біреуін сызба түрінде бейнелейді.

1) Р-І×ІІІ гетерозиготалы;

2) Р-ІV×II гомозиготалы;

3) P-IV×III гомозиготалы;

4) P-I×II гетерозиготалы;

5) P-IV×III гетерозиготалы;

6) P-I III гомозиготалы;
2) Қан топтары жасалған жүйені түсіндіреді.

Дескриптор:

1. Адамның қан топтарының механизмін сипаттайды.


ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.




Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




3-тапсырма

АЛТЫН КІЛТ» Әдісі

Сұрақтарға жауап беру

1.Адамда қанша қан тобы бар?

2.Қандай қан топтары бар?

3.Неге әмбебап донор және әмбебап реципиент деп аталады?

4.Агглютинация, резус-фактор, резус-конфликт дегеніміз не?


Кері байланыс: «Керемет, жақсы, талпын» әдісі арқылы бағалайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Дескриптор: Оң және теріс резус фактордың айырмашылығын салыстырады

.