Файл: Кркем ебек пні бойынша кнтізбеліктаырыпты жоспарлау 5сынып (ыздара арналан) оу жылында 72 саат.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 35
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Дизайн және технология | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспаған саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Тоқыма мозайка техникасымен жасалған тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт). Идеяны зерттеу. Эскиз. Материал таңдау және дайындау. Жұмысты орындау реттілігі | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану. 5.1.4.1 Шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау. | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||
сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | |||||
1 Сабақ 5 мин 10 мин 15 мин 5 мин 5 мин | Денсаулық сақтайтын технологиялар «Түстертерапия» - оқушылардың зейінін шоғырландыру (Д), (К) «Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу Жетістік критерий мен дискрипторлады ашу. 1 Тапсырма:(Д),(К),(И) Берілген техникалар (пэчворк, квилт, курак) бойынша бейне роликті қарастырып, Венн диаграммасын толтыр. - Мұғалім оқушыларға шығарма жұмыстарын көрсетіп ұсыныс жасайды Дизайн – дизайн – disain Киім бөлшектері – детали одежды – clothing details Ой – идея – idea Композиция – композиция – composition Шаблон – шаблон – template Макет – Макет – layout | |
Жұмысты орындау кезеңдерін анықтап, жоспар дайындаса; | Шаблоны орнамента ПЭЧВОРК Жұлдыз құрақ Лоскутное шитье курак корпе КВИЛТ Лоскутное шитье для начинающих. Стежка художественная https://www. Шаблоны нарисованные от руки, картон, ножницы | |||||
| 2 Рефлексия: Сабақтың қорытындысы: мақсатын жетістік критерий талқылау | | |||||||
2 Сабақ 5 мин 30 мин 5 мин | Денсаулық сақтайтын технологиялар «Цветотерапия» - оқушылардың зейінін шоғырландыру - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу Жетістік критерий мен дискрипторлады ашу. - Құрақ түрлеріне және құрақ құрау технологиясына, идеясы, түсі мен фактурасына тоқталу қажет. Композиция құрастыру барысында материал түсі мен фактурасы,текстурасының айқындылығына баса назар аудару қажет. (Ө) Оқушыларға суреті, сызбасы мысалы, идея–эскиз– түсі – мата фактурасын таңдау және материалды дайындау, сәндеу, жұмыс кезеңі бойынша бұйым конструкциясын өздігімен жасауға мүмкіндік беру. Дайын лекало және қима үлгі нұсқаларын ұсынуға болады. 1 Тапсырма: (Г) Кесте бойынша жобаның кезеңдерін жазып, жұмыс міндеттерін бөліп беру 2Тапсырма: (И),(Э) Дайын ою – өрнек шаблондар бойынша түрлі мата құрақтарды пайдаланып, декоративтік мазаика түрде ою тәжірибесін орындау. Берілген костюмге бағалау критерий құрастырады: Бағалау критерийлер:
- Практикалақ жұмысты аяқтағаннан соң құрастырған бағалау критерий бойынша бірін - бірі бағалау. 3 . Рефлексия Сабақтың қорытындысы: мақсатын жетістік критерий талқылау | | | | |||||
Үй тапсырмасы | |
Дизайн және технология | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 Сабақ | Қатысушылар саны: | Қатыспағандарсаны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Бұйым дайындау.Бұйымды безендіру. § 18.72-73 бет | |||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.3.1- Тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдеу 5.2.3.2-Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау 5.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 5.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану | |||||
Сабақ мақсаттары | Құрақты тігу бұйымдарының өңдірісін әрі қарай жалғастыру. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, шығармашылық жұмыстың келесі кезеңіне өту. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | бағалау | ресурстар | ||
Сабақ басы | Оқушылармен оқу мақсаттарын және бірлесіп сабақ мақсаттарын аңықтау. Жетістіктің өлшемімен танысу. Сабаққа дайындығын тексеру | Бұйымды жасау үшін кесінділерді, сонымен қатар, керекті материалдар мен құралдарды келесі кезеңге дайындайды. | Өзін-өзі бағалау | Көркем еңбек кітабы | ||
Сабақ ортасы | Ине, түйреуіш, жіптер, қайшылар, тігін машинасы, үтік бейнеленген суреттері бар карточкаларды көрсетеді, ал, оқушылар ҚЕ әрбір карточка бойынша сұрақтарға жауап береді. Нұсқау жүргізеді: *Дайын болған топтамаларды ңбір- бірімен қосылу тәсілдерін дұрыс орындауын қадағалайды; *Тәжірибе жұмыстарын орындаған кезде мүмкін болатын қиыншылықтар туралы ескертеді. *Жұмыстыңкөлемі мен сапасынбақылайды. *Қауіпсіздікіс- шараларын сақтауды бақылайды; *Оқушы қиыншықтарған тап болғанда көмек көрсетеді. *Алдыңда болған кезеңдегідей, дәл сол тәсілмен сіз таңдаған нұсқауға сәйкес үшбұрыштар немесе басқа пішіндерден барлық жоспарланған «ою- өрнек» құрастыру *Жинаған «суретті»үтіктеп, сыртқы беті мүлтіксіз болуы керек. | Тігін құрал- саймандарымен, құралдар мен материалдар мен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік іс- шаралары бойынша ережелерді қайталау. Практикалық жұмысы кезінде мұғалім нұсқау жүргізеді, сынып жағдайын бақылайды, оқушыларды жұмыстың жақсаруы бойынша жұмыстарды іс- әрекет жоспарын сақтау жобасының бұрын жасалынған әрлендіру модельдеріне сәйкес жоспар бойынша орындайды. Құралдар мен құрал – саймандар мен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтайды. 2. Оқушылар жеке жұмысын құрған кезде керекті барлық дағдылардың жоғарғы деңгейін, өзіңдік жұмыс жасағандығын, сенімін көрсетеді. 3. Тәжірибе жазбаларын жасайды :бейне суреттер, түсініктемелер, аннотациялар, қорытындыжәне нәтиже. | Ынталандыру. Жарайсың. Керемет | http://www.rukodelie.ru Тігуді жақсы көретіндер үшін http://masterica.narod.ru/index.htm - "Мастерица". «Құрақ көрпе» Компаниясы қазақ халқының салт- дәстүріне қарай сәнді киімдер мен интерьер заттарын өндіреді ttp://www.voxpopuli.kz/main/ra-krpe-nacionalnye-tradicii-sovremennyy-podhod-12331.html | ||
Сабақ соңы | Рефлексия. Жетістік баспалдағы | Сыныпқа өз жұмыстарын көрсету. | | |
Дизайн және технология | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Шығармашылық жұмыстар.Көрме ұйымдастыру | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.1.1 Cыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме т.б.). 5.3.4.1 Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру | |||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Амандасу. Белсенді ойын «Бір біріне» Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Толық сабаққа қатысу | Өзін-өзі бағалау | Оқулыұ | ||
Сабақтың ортасы | Жұмысты қорғау. «Құрақ құрау» бойынша 1. Жасаған бұйым атауын хабарлайды. 2. Бұйымды көрсетеді. 3. Бұйымды дайындау барысында қолданылған материалдар мен құралжабдықтарды атайды. 4. Таңдалған бұйым моделі, әрлеуі, оның ерекшелігі туралы әңгімелейді. 5. Таңдалған бұйымды негіздейді. 6. Материалды таңдауын, оның қасиетін түсіндіреді . 7. Жасалған бұйымның жетістігі мен кемшілігін көрсетеді. 8. Эстетикалық түрі мен сапасын жақсарту мақсатында ұсыныс жасайды. 9. Жұмысты орындау барысында меңгерген жаңа білімдері мен біліктіліктері, жобаның құрастырылатын бөлігі мен дайындау технологиясы туралы әңгімелейді. 11. Бұйымды экологиялық көзқараста негіздейді. 12. Бұйымды таңдаудың дұрыстығын және оны жасаудың пайдасы туралы қорытынды жасайды және бұйымның өзіндік құнын анықтайды. 13. Өз шығармашылық жұмысын жарнамалайды. 14. Жасалған жобалық жұмысты бағалайды. Талшықтар мен материалдардыңклассификациясын, тоқыма материалдардың құрамын, қарапайым тоқу өрімін сипаттай біледі. *табиғи және химиялық тоқыма талшықтарды сипаттай біледі; *матаның негіз және арқау жіп бағытынтүсіндіру және анықтауды біледі. матаның қандай киім тігуге арналғанын және мата түрлерін қандай белгілері бойынша анықтауға болатынын түсіндіреді; қарапайым тоқыма өрімінің ерекшелігін атайды; материалдар мен талшықтардың жіктелуін сипаттайды | Оқушылар өз идеясын, шеберлік деңгейін және жасаған бұйымының әдемілігін үлгі жоспар бойынша таныстырып көрсетеді. Қорытындылау барысында бұйымды дайындаудың барлық кезеңі берілетін материалдарды, мысалы, модель (бұйым) және эскизі мен сипаттамасы сызбасы, үлгілері мен альбом немесе файлымен папка, слайд көрсетуді ұсыныңыз . Оқушы бұйымының әдемілігін, таңдаған идеясын дәлелдеуі тиіс. Ақпарат және графикалық суретімен жарнама дайындау. | | | ||
Сабақтың соңы | Жұмыстарға жалпы сипаттама беріп, оқушылардың шығармашылық жұмыстарына ұсыныстар айту Кері байланыс. «Жетістік баспалдағы» | Әрбір оқушы өз жұмысын жариялап, қорғайды. Жұмыстағы негізгі ойды айқын түсіндіріп, өнерден өзінің білімін көрсетеді. | Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау | Стикер |