Файл: Пні География Сынып 10 Мерзімі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 35

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пәні: География

Сынып: 10

Мерзімі:

Бөлімі: Әлем елдерін салыстыру әдістемесі

Сабақ тақырыбы: Салыстырмалы елтану. Әлем елдерін салыстыру

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту.

Саралау қағидасы

Күрделендіру тәсілі бойынша (оқу материалынын көлемі бойынша) (оқушыларды танымдық белсенділіктің деңгейі бойынша)

Сабақтың мақсаты:

10.6.2.3 көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету(таңдау бойынша)

Бағалау критерийлері:

Қолдану:

Әлем елдері экономикаларының статистикалық көрсеткіштерін анықтайды

Статистикалық деректер негізінде график құрайды




Сабақ кезеңдері

Орындалатын іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары





Психологиялық ахуал

Тақырыпқа шығу: Оқушылар видеоны қарағаннан кейін сабақ тақырыбына шығады. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін талдайды.

«Ми шабуылы»: мемлекет экономикаларын қалай салыстыруға болады? Салыстыруда қандай көрсеткіштер қолданылады? ЖІӨ мен ЖҰӨ айырмашылығы қандай? Жан басына шаққандағы ЖІӨ қалай есептеуге болады? ЖІӨ және ЖҰӨ қолдана отыра мемлекет экономикаларын қалай топтастыруға болады?







Жағдайлармен жұмыс. Қай жағдайда ЖІӨ, қай жағдайда ЖҰӨ болатынын анықтау. Мұғалім слайдта әр түрлі жағдайларды көрсетеді, оқушылар ЖІӨ мен ЖҰӨ өнім жағдайларын анықтайды, жауаптарын түсіндіреді.






Алдынғы сабақта жинаған мәліметтер бойынша график құрастыру.
Оқушылардың іс-әрекеті. Топтық жұмыс. Мемлекет экономикаларын салыстыру үшін мемлекеттердің экономикалық көрсеткіштерін зерттеу.

1 топ. ЖІӨ

2 топ. ЖҰӨ

3 топ. САП (сатып алу қабілетінің паритеті)

Оқушылар зерттеу жұмысын келесі жоспар бойынша жүргізеді:

  1. Аталған көрсеткіш не көрсетеді? Оны қалай өлшейді?

  2. Осы көрсеткішті әлем елдерінде анықтаңыз: Норвегия, Катар, Қазақстан, АҚШ, Қытай, ОрАР, Ангола, Моңғолия, Өзбекстан, Вьетнам

  3. Осы мемлекеттердің статистикалық мәліметтерін қолданып, график құрыңыз

  • Қажеттілік туындаған кезде қосымша статистикалық мәліметтерді ұсынуға болады

Зерттеу жұмысының нәтижесін ұсыну, жұмыстарын қорғау

  • Әр топ өз еркімен интернет сайттарын қарап, еркін форматта қорғау жүргізеді (постер, презентация, сұхбат)


Бағалау: топ арасында бірін-бірі бағалау

Дескрипторлар:

  1. Мемлекеттердің экономикаларын салыстырудағы көрсеткіштерді анықтайды

  2. Мемлекеттердің экономикаларын салыстырудағы көрсеткіштердің есептеу жолын біледі

  3. Әлем елдері экономикаларының статистикалық көрсеткіштерін анықтайды

  4. Статистикалық деректер негізінде график құрайды


Интернет, таратпа
Презентация, таратпа




Рефлексия