ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 306
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | Каюпова А | |||||||
Пән/Сынып: | 6 сынып | |||||||
Күні: | | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 6.5.1.4 рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді есептерді шығар | |||||||
Оқу мақсаты: | Барлығы: рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару Көбі: мәтінді есептің шартын математикалық тілге аудару Кейбірі: схема бойынша мәтінді есеп құрастыру және оны шешу | |||||||
Бағалау критериі: | 1. рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығарады 2. мәтінді есептің шартын математикалық тілге аударады 3. схема бойынша мәтінді есеп құрастырады және оны шешеді. | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
2 минут | Ұйымдастыру | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу; оқушылардың көңіл күйлерін білу; Сабақтың мақсатын анықтау. | | | . | |||
8 мин | Жаңа сабақ бекіту. | Топтық жұмыс. Тапсырмалардың орындалуы еңбек пен шығармашылық, ынтымақтастық, ашықтық сияқты құндылықтардың даруына ықпал етеді. Оқушылар мұғалімнің алдын-ала топтарға бөлгені бойынша отырады, мұғалім ойын ережелерін түсіндіреді: 1-топ 2-топ 3-топ | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Оқулық | |||
15 мин | Тапсырмалар. | Саяхатты бастау (мәтінді есеп) №1.Туристер 32 км жаяу жүрді, 104 км машинамен жүрді, 64 км өзенмен жүзіп өтті. a) Барлық жолдың қандай бөлігін туристер жаяу жүріп өтті? b) Жаяу жүрген жол өзенмен жүзген жолдан неше есе кіші? c) Машинамен жүрген жол барлық жолдың қандай процентін құрайды? Жауаптары: а) ; b) 2 есе; c) 52 % Бағалау: Тексеру жұмысы презентациядағы дайын жауаптар арқылы іске асады. Жылдамдыққа жұмыс. Тапсырма: Берілген өлшем бірлікпен өрнектеңіз. Жауапты жай және ондық бөлшек түрінде беріңіз. Мысалы: 30 мин = сағ = 0,5 сағ 1) 15 мин = сағ = сағ 2) 45 мин = сағ = сағ 3) 18 мин = сағ = сағ 4) 1 сағ 24 мин = сағ = сағ 5) 2 сағ 54 мин = сағ = сағ 6) 200 м = км = км 7) 14 дм = м = м 8) 20 м 50 дм = км = км 9) 5 см = м = м 10) 2 км 450 м = км = км Жауаптары: Бағалау: Тексеру жұмысы презентациядағы дайын жауаптар арқылы іске асады. Дескриптор: Білім алушы минутты сағатпен өрнектейді; сантиметрді, дециметрді, метрді километрмен өрнектейді; Жұмсалатын жанармай есебі Тапсырма: математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табыңыз. 1-топ. Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың үш бөлігін 6,4 литрден екі бөлігін 7,2 литрден бес бөлігін 5,6 литрден Жауабы: (19,2+14,4+28 ):10= 6,16 2-топ. Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың 3 бөлігін 5,6 литрден, 4 бөлігін 6,3 литрден. Жауабы: (16,8+25,2):7= 42:7=6 3-топ. Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: Жарыстың екі бөлігін 6,1 литрден, Үш бөлігін 5,1 литрден. Жауабы: (12,2+15,3):5=27,5:5=5,5 Бағалау: Бір топтың мүшелері басқа топтың мүшелерімен жауап парақтарымен алмасады. Тақтада көрсетілген дайын жауаптар бойынша тексереді. Шығармашылық тапсырма Схема бойынша мәтінді есеп құрастырып оны шешіңіз 1 топ 1) 3,8 + 5,4 = 9,2 (км/сағ) жақындау жылдамдығы 2) 41,4 – 9,2 ∙ 2,5 =41,4 – 23 = 18,4 (км) арақашықтық Жауабы: 18,4 км 2 топ 1) 48,7 – 16,9 = 31,8 (км/сағ) қуып жету жылдамдығы 2) 31,8 ∙ 3,6 + 159 = 114,48 + 159 = (273,48) км арақашықтық Жауабы: 273,48 км | | дескрипторлар есептің шартына сәйкес қысқаша берілгені жазылған + үш тапсырма дұрыс есептелген + жауабы дұрыс табылған + дескрипторлар Жолдың барлық бөліктерінің саны анықталған + Барлық бөліктерге жұмсалған жанармай көлемі дұрыс есептелген + Бір бөлікке жұмсалған жанармайдың орташа көлемі дұрыс есептелген + | Оқулық | |||
10мин | Жеке жұмыс | Қосымша есептер | Тапсырманы орындайды | | | |||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: Тапсырма: математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табыңыз. 1-топ. Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың үш бөлігін 6,4 литрден екі бөлігін 7,2 литрден бес бөлігін 5,6 литрден Жауабы: (19,2+14,4+28 ):10= 6,16 2-топ. Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың 3 бөлігін 5,6 литрден, 4 бөлігін 6,3 литрден. Жауабы: (16,8+25,2):7= 42:7=6 3-топ. Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: Жарыстың екі бөлігін 6,1 литрден, - Үйге тапсырма. №456 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Дескриптор: Білім алушы - минутты сағатпен өрнектейді; - сантиметрді, дециметрді, метрді километрмен өрнектейді; - 3. Жұмсалатын жанармай есебі | Оқулық |
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану | Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ | Тексерілді ДОІЖО: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Мұсабек М.А. | ||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: түгел сынып | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мәтінді есептерді шығару | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.4 рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару; | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару Көбі: мәтінді есептің шартын математикалық тілге аудару Кейбірі: схема бойынша мәтінді есеп құрастыру және оны шешу | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1. рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығарады 2. мәтінді есептің шартын математикалық тілге аударады 3. схема бойынша мәтінді есеп құрастырады және оны шешеді. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды; - жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді; - шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді; - мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды; - сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді; - рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді. | ||||||||||||||
Бөлім бойынша лексика және терминология |
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік, ынтымақтастық | ||||||||||||||
Мәнмәтін (Пәнаралық байланыс) | Рационал сандарға амалдар қолдану күнделікті өмірде есептеулер жүргізу үшін маңызды. Жай бөлшектерді ондық бөлшектерге және керісінше айналдыру физикада, химияда және басқа да пәндерде сандық есептеулер жүргізуге көмектеседі | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі. 1 - 3 | Ұйымдастыру кезеңі
| | |||||||||||||
Сабақтың басы 4 – 7 мин | Топтық жұмыс. Тапсырмалардың орындалуы еңбек пен шығармашылық, ынтымақтастық, ашықтық сияқты құндылықтардың даруына ықпал етеді. Оқушылар мұғалімнің алдын-ала топтарға бөлгені бойынша отырады, мұғалім ойын ережелерін түсіндіреді: 1-топтың атауы: Ferrari 2-топтың атауы: Honda 3-топтың атауы: Mercedes. 1. Дұрыс жауап берген команда, ұпайларды алады, яғни көліктің бөлшектерін жинайды 2. Ойынның соңында ең көп көліктің бөлшектерін жинаған команда жеңіске жетеді. | Презентация | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 – 12 мин 14 – 20 мин 22 – 26 мин 28 – 33 мин |
№1.Туристер 32 км жаяу жүрді, 104 км машинамен жүрді, 64 км өзенмен жүзіп өтті. a) Барлық жолдың қандай бөлігін туристер жаяу жүріп өтті? b) Жаяу жүрген жол өзенмен жүзген жолдан неше есе кіші? c) Машинамен жүрген жол барлық жолдың қандай процентін құрайды? Жауаптары: а) ; b) 2 есе; c) 52 % Бағалау: Тексеру жұмысы презентациядағы дайын жауаптар арқылы іске асады.
Тапсырма: Берілген өлшем бірлікпен өрнектеңіз. Жауапты жай және ондық бөлшек түрінде беріңіз. Мысалы: 30 мин = сағ = 0,5 сағ 1) 15 мин = сағ = сағ 2) 45 мин = сағ = сағ 3) 18 мин = сағ = сағ 4) 1 сағ 24 мин = сағ = сағ 5) 2 сағ 54 мин = сағ = сағ 6) 200 м = км = км 7) 14 дм = м = м 8) 20 м 50 дм = км = км 9) 5 см = м = м 10) 2 км 450 м = км = км Жауаптары: Бағалау: Тексеру жұмысы презентациядағы дайын жауаптар арқылы іске асады. |
Дескриптор: Білім алушы
Тапсырма: математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табыңыз. 1-топ. Ferrari Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың үш бөлігін 6,4 литрден екі бөлігін 7,2 литрден бес бөлігін 5,6 литрден Жауабы: (19,2+14,4+28 ):10= 6,16 2-топ. Honda Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың 3 бөлігін 5,6 литрден, 4 бөлігін 6,3 литрден. Жауабы: (16,8+25,2):7= 42:7=6 3-топ. Mercedes Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: Жарыстың екі бөлігін 6,1 литрден, Үш бөлігін 5,1 литрден. Жауабы: (12,2+15,3):5=27,5:5=5,5 Бағалау: Бір топтың мүшелері басқа топтың мүшелерімен жауап парақтарымен алмасады. Тақтада көрсетілген дайын жауаптар бойынша тексереді.
Схема бойынша мәтінді есеп құрастырып оны шешіңіз
Бағалау: құрастырылған мәтіннің дұрыстығын мұғалім тексереді, ұпай бір топтың оқушыларына бірдей беріледі. Есептің шешімі дайын жауаптар бойынша тексеріледі.
| Қосымша 1 Презентация Математика 1 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015 Қосымша 2 Презентация Математика 1 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015 «Миға шабуыл» (әдісі) Презентация Қосымша 3 Математика 1 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015 Қосымша 4 Презентация Сборник по математике 6 класс «Үштік» әдіс (Ойлан, жұптас, бөліс) | |||||||||||||||||||||||||||||
34 – 36 мин | Сергіту сәті. Жаттығу жасату https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA | https://youtu.be/xyS4WWbtttM | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37 - 40 мин | Үй жұмысын беру №1. Компьютерде теруші бірінші күні шығарманың 30% - ін, қалғанын екінші және үшінші күндері терді. Оның екінші күні терген бет санының үшінші күні терген бет санына қатынасы 5:2 қатынасындай. Компьютерде теруші екінші күні үшінші күнге қарағанда 27 бет артық терді. Шығармада барлығы неше бет бар? Жауабы: 90 бет №2. Туристер межелеген жерге үш күнде жетті. Олардың үш күнде жүрген жолдарының қатынасы 6:5,6:4,4 қатынасындай. Туристер бірінші күні үшінші күнге қарағанда 64 км артық жүрді. Туристер межелеген жерге жету үшін қанша километр жол жүрді? Жауабы: 640 км Рефлексия: Төменде көрсетілген өзіңнің көңіл-күйіңе сәйкес бағанды таңдаңыздар: | Презентация Қосымша 5 Математика 1 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015 | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||
Әрбір оқушыға қолжетімді тапсырмаларды ұсыну арқылы қолдау жүргізіледі. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылады. Әр бөлімде дескриптор арқылы бағаланады. - өзін-өзі бағалау - мұғалімнің бағалауы | Тапсырмалар арасында «дене шынықтыру жаттығу» жасату. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | | ||||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |