Файл: Натурал сандар жиыны ымын мегеру.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 303

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

19.10.20.

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1C Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Оқу мақсаты:

5.1.1.9

жай бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.1

жай бөлшектерді оқу және жазу;

Бағалау критериі:

  • Оқушыларға жай бөлшек, үлес, алым, бөлім туралы түсініктер беру. Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету. Натурал санды жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету.

  • Тақырыптың мазмұнын түсіну, жай бөлшектердің оқылуы мен жазылуын біледі.

Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артады, жай бөлшектерді оқып және жаза алады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- жай бөлшек ұғымын меңгеру;

-жай бөлшектерді оқу және жазу











20 мин

Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары

Жаңа сабақ.Видео сабақ

Тапсырмалар. №1
Алтыдан бес 5/6
Он үштен сегіз 8/13
Отыз сегізден үш 3/38
Қырықтан он бір 11/40
Тоқсан жетіден жиырма 20/97
Үш жүзден алпысекі 62/300
№2 есепті орындау
2: 17=2/17 72: 113=72/113
6: 19=6/19 324: 1001=324/1001
31: 100=31/100 500: 501=500/501
22: 25=22/25 721: 999=721/999
№3
1) 2/23 = 2: 23 7/400= 7: 400
2) 10/47 = 10: 47 11/3462= 11: 3462
3) 65/73 = 65: 73 400/523= 400: 523
4) 205/333 = 205: 333 1489/5555= 1489: 5555
Шығармашылық тапсырма:
Үш таңбалы сан ойлаңдар. 123
Ойлаған санға осы санның өзін тіркеп жаз. 123123
Екінші оқушыға бер.
Қағазға жазылған санды 13 - ке бөліп, шыққан санды үшінші оқушыға бер.
Ол санды 11 - ге бөліп, 4 - ші оқушыға бер.
4 - ші оқушы 11 - ге бөлінген санды 7 - ге бөліп, шыққан санды оқиды. Бұл сан бірінші ойлаған оқушының саны болады.


Оқулық

Аудидиск:

1.4.1; 1.4.4;
№1Жұмыс дәптері

Кестемен жұмыс.

1

2

3

4

5

6

7



2/5

4/5

7/6

1/4

17/15

1/2

5/6

  1. Бөлшектердің қайсысы ширекті білдіреді?

  2. Бұрыс бөлшектерді атаңдар.

  3. Бөлшектердің қасысы жартыны білдіреді?

  4. Дұрыс бөлшектерді атаңдар.

  5. 2-ші бөлшекті 1-мен салыстыр

  6. 5-ші бөлшекті 1-мен салыстыр.

Б) Бөлшектер қатарының қалай орналасқанын анықтап, келесі мүшесін тап.

1) 2/5, 4/8,6/11, 8/14, . . . 2) ¾, 4/5, 5/6, . . .
Жеке оқушымен жұмыс. №1

1

2

3

Алым

Сызық

Түзу

Бөлім

Қисық сызық

Бөлшек

Түзу

Сәуле

Салыстыру

Қосу

Азайту

Сәуле


Жеке оқушымен жұмыс №2.

1. 13/17-дұрыс бөлшек 2. 3/7 –бұрыс бөлшек

3. 1 ½ үлкен 1 4. 2 3/2 кіші 1-ден

5. 4/5 үлкен 1 6. 5/9 үлкен 7/9






Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады





Дескриптор:

Бөліндіде, бөлшек алымы мен бөлімі білдіретінін анықтайды


Оқулықтан №382, №383, №389





Дескриптор:

1. Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.

2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі.



Слайд


10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карта

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




5 минут






Бүгінгі сабақта:

1.Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.

2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі

ББҮ кестесін толтыру

Білемін

Не білгім келеді?

Үйрендім


Үйге тапсырма. №384, №390

Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

22.10.20.

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1C Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектің негізгі қасиеті

Оқу мақсаты:

5.1.2.14

жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;

5.1.2.15

жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

Бағалау_критериі:___Саралап_оқыту_тапсырмалары'>Бағалау критериі:




Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектің негізгі қасиеті тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1.Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.

2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі.










8 мин

Жаңа сабақты бекіту

Ережелер сұрау арқылы репродуктивті білімдерін тексеру:

1)Бөлшектің негізгі қасиетін кім тұжырымдайды?

2) Бөлшектерді қысқарту дегеніміз не?

3) Қандай бөлшектерді қысқартылмайтын бөлшектер деп атайды?


және бөлшектері тік төртбұрыштың боялған бірдей бөліктерін кескіндейді. Демек,

бөлшегінің алымын да бөлімін де бірдей санға бөлгенде оған тең бөлшек алынды. =




























































Осы тапсырмалардан оқушыларға жай бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымдатамын.

Мысал : жай бөлшегін қысқартайық.

Шешуі. Жай бөлшекті қысқарту үшін, алымы мен бөлімін олардың ортақ бөлгішіне бөлу керек. 54 және 90 сандарының ортақ бөлгіштері 2;3;6;9 және 18. Демек бөлшегін қысқартудың 5 жауабын аламыз:

1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) . Алғашқы 4 жауапта қысқартылатын, ал 5- жауапта қысқартылмайтын бөлшек шықты. Әдетте жай бөлшекті қысқартудың жауабында қысқартылмайтын бөлшек шыққанға дейін орындайды.

1.Өзара тең екі бөлшекке мысал келтіріңдер

2. Бөлшекті қалай қысқартуға болады

3. Қандай сабақты қысқартылмайтын бөлшек деп атайды.


Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады





Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.



Слайд

15 мин

Тапсырмалар.

Тапсырмалар.

Оқулықтағы жаттығулар арқылы толықтауыш көбейткіш табуға, бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы бөлшектерді қысқартуға дағдыландыру.

  1. №385, №390

  2. Қорапшада 12 қалам бар. Оның 2-еуi қызыл түстi, 6-уы көк түстi, қалғаны жасыл түстi. Қорапшадағы қаламдардың қандай бөлiгi қызыл түстi, қандай бөлiгi көк түстi, қандай бөлiгi жасыл түстi?

  3. №392 /Оқулықтан/

  4. Жеке жұмыс.



1) ; 2) 3) бөлшегін қысқаратындай етіп, a әрпінің орнына қоюға болатын бөлімінің мәнінен кем а-ның барлық мәндерін жазыңдар.

2) = ; теңдігі тура болатындай x-тің орнына қандай натурал санды жазуға болады.


3) ; 2) 3) бөлшегін қысқаратындай етіп, x әрпінің орнына қоюға болатын бөлімінің мәнінен кем x-тің барлық мәндерін жазыңдар.

4) = ; теңдігі тура болатындай x-тің орнына қандай натурал санды жазуға болады.




Дескриптор:

Қаламның түстері бойынша санын анықтайды;

Жай бөлшекпен жазады;

Бөлшекті қысқартады;

Жауабын жазады.

Дескриптор:

1.Жай бөлшектерді оқи алады, жаза алады
2.Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі
3.Жай бөлшекті қысқарта алады






10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карта

Тапсырманы орындайды







5 минут






Бүгінгі сабақта:

1.Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.

2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі


Не үйрендім

Мен үшін қиын болды

Мен үшін қызықты










Үйге тапсырма. №388, №393

Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

23.10.20.

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1C Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер

Оқу мақсаты:

5.1.1.10

дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;

Бағалау критериі:

-Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

-Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, дұрыс және бұрыс жай бөлшектер тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару










.


8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Видео сабақ.

Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Жауабы:

2, 4, 3 , 7 дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8

3 9 10 8

Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды.

Жауабы:

5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6, 12>7,10=10,36>35

5 6 7 10 35

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады

Венн диаграммасын толтыр:

дұрыс бөлшектер аралас сан бұрыс бөлшектер


5 , 8 , -дұрыс

8 10 бөлшектер

6 , 15 - бұрыс

3 7 бөлшектер


5 3 – аралас сандар

8


Тақырыптың басты идеясын жаз:

Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін.

Жазықты, нүкте ұғымдарын жинақта:


Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар







Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды.


А)1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс

3 4 9 10 26 71 9 36

бөлшек?

Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99

3 10 26 9 4 71 9 36

Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;

25 , 38 , 50 , 48 ,

6 9 20 7 Жауабы:

4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48

6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7

Сұрақтарға жауап бер:

3 - дұрыс бөлшек неге?

4

Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4)

5 , 6=6 - бұрыс бөлшек неге?

4

Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең



Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады





Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.



Слайд

15 мин

Тапсырмалар.

Тапсырмалар.

№ 1

1 , 6 , 7 , 11, 3 , 23, 7 , 88 , 33, 81 бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді және бұрыс

4 5 7 9 11 15 15 88 95 100

бөлшектерді жеке-жеке теріп жазыңдар.

Жауабы:

Дұрыс бөлшектер: 1 , 3 , 7 , 33, 81

4 11 15 95 100

Бұрыс бөлшектер: 6 , 7 , 11, 23, 88 ,

5 7 9 15 88

2) бөліндіні тауып жаз:

24= ? 9=? 64=? 33=? 51=? 48 =? 54 =? 111 =?

3 3 8 3 17 3 27 3

Жауабы:

24=6 9=3 64=8 33=11 51=3 48 =16 54 =2 111 =37

3 3 8 3 17 3 27 3

Оқулықпен жұмыс.

  1. №396 /ауызша/

  2. №397, №399

  3. №403

1)Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. Себебі?

Жауабы:

Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін бөліп алу үшін алымын бөліміне бөлу керек. Сонда шыққан бөлінді - бүтін бөлік, қалдық-алымы бөлгіш бөлімі болады.

2)Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады?

Жауабы:

  • Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек;

  • Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек;

  • Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек;

Б ес алманы тең етіп екі балаға бөліп берсе, олардың әрқайсысы қанша алмадан алады?
Себебі:

5:2= 5 = 2 1

2 2

Тақырыптың басты идеясын жаз:

Бес алманы тең етіп екі балаға екі жарым алмадан беруге болады.

№ 490 Бос орындарды толықтырып жазыңдар:

  1. 17= 3 ? ; 20= ? 6 ; 45 = 4 ? ; 60 = ? 5

5 5 7 7 10 10 11 11

  1. 12=? ; 33 = ? ; 5 3 = ? ; 91 = ?

3 3 4 4 10 10 5 5

Жауабы:

  1. 17= 3 2 ; 20= 2 6 ; 45 = 4 5 ; 60 = 5 5

5 5 7 7 10 10 11 11

  1. 12=5 ; 33 = 15 ; 5 3 = 53 ; 91 = 46

3 3 4 4 10 10 5 5





Дескриптор:

Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажыратады.

Дескриптор:

1.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады





10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карта

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




5 минут






Бүгінгі сабақта:

1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару



Не үйрендім

Мен үшін қиын болды

Мен үшін қызықты










Үйге тапсырма. №398, №400

Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

26.10.20.

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1C Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер

Оқу мақсаты:

5.1.1.10

дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;

Бағалау критериі:

-Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

-Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, дұрыс және бұрыс жай бөлшектер тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару










8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Видео сабақ.


Анықтама: Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы: – дұрыс бөлшектер. Кез келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші.

; 3<7; < 1;

Анықтама: Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы: – бұрыс бөлшектер. Кез келген бұрыс бөлшек 1-ден үлкен немесе 1-ге тең.

; 8 > 5; > 1;

Натурал санды алымы бөліміне еселік болатынбұрыс бөлшек түрінде жазуға болады.

Мысалы: 4 санын бөлімі 1, 6, 8, 15 болатын бұрыс бөлшек түрінде жазайық:

4= ; 4= ;



Сұрақтарға жауап береді

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады





Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.



Слайд

15 мин

Тапсырмалар.

Тапсырмалар. А деңгейлі есептер. Оқулықпен жұмыс№401

399.





400



4

Жауабы: 1 метрден кіші –

1 метрден үлкен –

В деңгейлі есептер

402.






403. Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.

Натурал сан

3

5

8

10

16

Бұрыс

бөлшек

Бөлімі 4











Бөлімі 5












404.









Дескриптор:

Натурал санды

жай бөлшекпен жазады;


Дескриптор:

1.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады





10мин

Жеке жұмыс

Оқулықпен жұмыс. №408, №409.

Тапсырманы орындайды







5 минут







Бүгінгі сабақта не үйрендің?

1. Дұрыс жай бөлшектер.

2. Бұрыс жай бөлшектер.

3. Қай уақытта бөлшек 1-ге тең?

4. Қандай санды аралас сан дейді?

Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.



Не үйрендім

Мен үшін қиын болды

Мен үшін қызықты










Үйге тапсырма. №410, №411

Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация