ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 304
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||||||
Күні: | 27.10.20. | |||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1C Жай бөлшектер | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Аралас сандар | |||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; | |||||||||||
Бағалау критериі: | Оқушылар аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу туралы түсінік алады; | |||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Аралас сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1.Аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу, 2. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. | | | | |||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Видео сабақ. Мысал есеп: 5 алманы 2 бала тең бөліп алулары керек.Бір бала неше алма алады? Әр бала өзінің үлесін алу үшін алмалар- ды қалай бөлу керек? Шешуі:5 алманың әрқайсысын 2 бөлікке бөлу тәсілін қолдан- бай да,алмаларды балаларға тең бөліп беруге болады.Ол үшін,балалардың әрқайсысына 2 алмадан беріп, қалған бір алманы тең 2 бөлікке бөліп беру керек.Сонда әрбір бала 2+ алма алады. 2+ қосындысын қосу таңбасын жазбай 2 жазу қабылданған.Оқылуы:"екі бүтін үштен бір" Жауабы: 2 алма. 2 -аралас сан(аралас бөлшек). 2-бүтін бөлігі,ал -бөлшек бөлігі. "Натурал санды аралас сан түрінде жазуға бола ма ?Оны қалай жазады?" деген сұрақтың жауабын оқушылар өздері табады. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін: 1)бөлшектің алымын бөліміне (қалдықпен)бөлу керек; 2)толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады; 3)қалдық бөлшек бөліктің алымы,ал бөлгіш бөлімі болады; Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін: 1)аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек; 2)шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып,алым ету керек; 3)бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек. -Бөлшектің бөлімі ешқашан нөл болмауы керек. -Кез келген бұрыс бөлшек,аралас сан 1-ден үлкен немесе тең болады | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд | |||||||
15 мин | Тапсырмалар. | Тапсырмалар. Тапсырма № 1: Бұрыс бөлшектерді қысқартып, аралас санға айналдыр:
|
Тапсырма № 2: Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр:
1 | №4: | | |
ІІ | №4: 8 | | |
Оқулықпен жұмыс.
-
№416 /ауызша/ -
№417, №418 -
№420
Жеке оқушымен жұмыс.
1). 3 және 11 сандарын бөлімі 7 болатын аралас сан түрінде жаз
3 =2 11= .
2) Бос орындарды толықтырыпжазыңдар:
=2
Кестені толтыр:
Аралас сан | Бұрыс бөлшек |
10 | |
| |
8 | |
| |
Тапсырманы орындайды | | | ||||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -Аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуды білді. - Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуды білді. Графикалық диктант 1.Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
3. 15 минут сағаттың ¼ бөлігі
5. Бұрыс бөлшек 1- ге тең немесе бірден үлкен
Үйге тапсырма. №434 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||
Күні: | 30.10.20. | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1C Жай бөлшектер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу | |||||||
Оқу мақсаты: | 5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу; | |||||||
Бағалау критериі: | -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | | | | |||
8 мин | Жаңа сабақ | «Ақиқат» ойыны арқылы үй тапсырмасын сурау — иә, — жоқ
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Жаңа сабақ. Видео сабақ.
Егер бөлшек әр түрлі бөлімде берілсе, онда координаталық сәуленің бірлік кесіндісін мүмкіндігінше барлық бөлшектердің ортақ бөлімдеріне сәйкес келетін тор көздермен алған жөн. Мысалы, егер бөлшектердің бөлімдері 8, 4 және 2 болса, онда бірлік кесінді ұзындығын сегіз тор көз етіп алған ыңғайлы. 7/8 санын координаталық сәуледе белгілеу қажет болса, бірлік кесіндіні 8 бөлікке бөліп, соның 7 бөлігін аламыз. | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд | |||
15 мин | Тапсырмалар. | Тапсырмалар. №1. Бірлік кесінді ретінде 10 см кесіндіні алып, координаталық сәуле сызыңдар. Оның бойынан: А( ), В( ), С( ), D( ) нүктелерін белгілеңдер. №2. Бірлік кесінді ретінде 6 см кесіндіні алып, координаталық сәуле сызыңдар. Оның бойынан: , , , 2 бөлшектерін кескіндейтін нүктелерді белгілеңдер. Оқулықпен жұмыс. 1).№437 2).№438 3).№441 | | №1. №2 Дескриптор: Жай бөлшекті, аралас сандарды координаталық түзуде кескіндей алады. Дескриптор: Координата лық түзуді қолданып, оқулықтағы есептерді шығарады. | | |||
10мин | Жеке жұмыс | Қосымша карта | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | |||
5 минут | | Қорытынды. Координаталық сәуледе A, B, C, D, E, K, M нүктелеріне қандай сандар сәйкес келеді? Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастыра алады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастыра алады - Үйге тапсырма. №439, №440 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация |
Сыныбы:5
Пәні: Математика
Күні: 2.11.20.
Математика пәнінен I тоқсан бойынша тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмалары.
Сыныбы:5
Пәні: Математика
Күні: 2.11.20.
Математика пәнінен I тоқсан бойынша тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмалары.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||
Күні: | 3.11.20. | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1C Жай бөлшектер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу | |||||||
Оқу мақсаты: | 5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу; | |||||||
Бағалау критериі: | -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | | | | |||
8 мин | Жаңа сабақ бекіту. | Жаңа сабақты бекіту.Суретпен жұмыс Суреттегі жай бөлшек, аралас сандарын қалай кескіндеді? Бірлік кесінді қалай таңдап алынды? «Ақиқат» ойыны арқылы үй тапсырмасын сурау — иә, — жоқ Тақырып түйіні: Координаталық сәуледе жай бөлшектi кескiндеу үшiн: 1) бөлшектiң бөлiмiнде қандай сан болса, бiрлiк кесiндiнi сонша тең бөлiкке бөлу керек; 2) бөлшектiң алымында қандай сан болса, бiрлiк кесiндiнiң сонша бөлiгiн алу керек. | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд | |||
15 мин | Тапсырмалар. | Тапсырмалар. №449. Егер домбыраны координаталық сәуле бойына орналастырсақ, домбыраның тиегіне (А нүктесіне), мойынына (В нүктесіне) және құлағына С(нүктесіне) қандай бөлшектер сәйкес келеді.А,В,С нүктелерін координатала-рымен жазыңдар. 2.Оқулықтағы №443 3 .Қасқыр түлкіні көріп, қуа жөнелді. 1.қасқырдың тұрған жеріне сәйкес нүктені әріппен белгілеп, оны координатасымен жазыңдар;2.Түлкінің тұрған жеріне сәйкес нүктені әріппен белгілеп, оны координатасымен жазыңдар; 3.түлкі қасқырдың бірлік кесінді есебімен қандай қашықтықта? Бөлшекпен жаз Оқулықпен жұмыс. 1).№444 2).№445 3).№446 | | №1. №2 Дескриптор: -бірлік кесінді неше бөлікке бөлінгенін анықтайды. - нүктелерге сәйкес координаталарды табады және жай бөлшек түрінде жазады Дескриптор: Координата лық түзуді қолданып, оқулықтағы есептерді шығарады. | | |||
10мин | Жеке жұмыс | Оқулықтан | Тапсырманы орындайды | | | |||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастыра алады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастыра алады - Үйге тапсырма. №447 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||
Күні: | 4.11.20. | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1C Жай бөлшектер | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу | |||||||
Оқу мақсаты: | 5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу; | |||||||
Бағалау критериі: | -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | | | . | |||
8 мин | Жаңа сабақ бекіту. | Миға шабуыл. Сұрақтар: 1. Үлес дегеніміз не? 2. Жай бөлшектің алымы, бөлімі нені көрсетеді? 3. Жай бөлшектің негізгі қасиеті? 4. Дұрыс бөлшек дегеніміз не? 5. Бұрыс бөлшек дегеніміз не? 6. Аралас сан дегеніміз не? 7. Координаталық сәуле дегеніміз не? | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд | |||
15 мин | Тапсырмалар. | Тапсырмалар: «А»- деңгейі: 1. Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда бөлшектердің теңдігі сақталады: = 2. Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз: ; 3.Бірлік кесіндіні 3 см етіп алып ; ; 1 бөлшектерін координаталық сәуледе кескінде. «В» деңгейі: 1. Қатардың құрылау заңдылықтарын анықтап, келесі бөлшектерді жаз: ; ; ; ; 2 .Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда теңдік сақталады: 3 = 3. , және бөлшектерін бірлік кесіндіні дәптердің 10 тор көзі етіп алып, координаталық түзуде кескінде. «С» деңгейі:
Оқулықпен жұмыс. 1).№448 2).№451 3).№453 | | №1. №2 Дескриптор: -бірлік кесінді неше бөлікке бөлінгенін анықтайды. - нүктелерге сәйкес координаталарды табады және жай бөлшек түрінде жазады Дескриптор: Координата лық түзуді қолданып, оқулықтағы есептерді шығарады. | | |||
10мин | Жеке жұмыс | Қосымша есептер | Тапсырманы орындайды | | | |||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастыра алады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастыра алады - Үйге тапсырма. №456 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация |