ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 331
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
6 мин | N=int(input('Massiv uzyndygy=')) A=[0]*N;k=p=0 for i in range (0,N): A[i] = randint(1,100) print('A=',A) min=A[0]; max=A[0] for i in range (0,N): if A[i]> max : max=A[i]; p=i for i in range (0,N): if A[i]< min: min=A[i];k=i A.pop(k) print('A=',A) print('En kishi element=',min) A.pop(p) print('A=',A) print('En ulken element=',max) A.append(min) A.append(max) print('A=',A) Дескриптор Бірөлшемді массивте элементтерді өшіреді. Жаңа элемент кірістіреді. Топтық жұмыс: Массив элементтерін өшіру немесе кірістіруге арналған мысалдармен жобаларды топта талдаңдар. Түрлі есептерді шешудегі қолдану бағыттарын, өзіндік ерекшеліктерін айқындаңдар. Бірөлшемді массив элементтерін өшіру немесе жаңа элемент кірістіруге байланысты математикадағы немесе күнделікті өмірден алынған, өздеріңе таныс мысалдардың бірінің жобасын жоспарлап, ұсыныңдар. | |
| Оқушылардың жұмыстарын фишкалар арқылы бағалау. Тапсырма нәтижесіне сәйкес фишкалар жинайды. | |
Аяқталуы 6 мин Рефлексия | Оқулықтағы тапсырманы орындау
«Сенім ағашы» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып ағашқа жапсырады. | Оқулық |
Үй тапсырмасы 1 мин | Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу. | Компьютер |
23-сабақ.
§4.8. Екіөлшемді массив
Оқушылар: Екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламалар жасайды
Тақырып: Екіөлшемді массив | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Екіөлшемді массивтер мен диагональдарын анықтау; | |
Көптеген оқушылар үшін: Python программалау тілінде екіөлшемді массивтерді қолдану; | ||
Кейбір оқушылар үшін: Екіөлшемді массивтерді Python программалау тілінде қолданудың маңыздылығын тұжырымдау | ||
Бағалау критерийі |
| |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Екіөлшемді массивтер мен диагональдарын анықтауды; Пәндік лексика және терминология: Матрица-матрица-matrix, екіөлшемді массив-двумерный массив-two- dimensional array, бас диагонал-главная диагональ-main diagonal, жанама диагональ-косвенная диагональ-Indirect diagonal. |
| Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| |||
Жазу: Екіөлшемді массив диагональдарын салыстырып жазыңдар. | ||||
Тірек білім, білік, дағдылар | Екіөлшемді массивтермен жұмыс. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту жаттығуы. «Айдаһар» ойыны Топ қатарласып тұрады, әр қатысушы алдыңғы ойыншының белінен ұстайды. Саптың алдындағы ойыншы дракон «басы», соңғы қатысушы «құйрығы». «Басы» «құйрығын» ұстауға тырысады, ал басы бұлтарып ұстатпауы керек. Жаттығу барысында барлық қатысушы қолдарын жібермей қозғалады. Ойын оқушыларды жақсы сергітеді, топты белсенділікке әкеледі, мазасыздықтан арылтады. Үй тапсырмасын пысықтау Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген тапсырмалардың шешімін топта талдайды. Өзара бағалайды. | | ||
Негізгі бөлім 2 мин 7 мин 12 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс істеу
Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім толықтырып отырады. 1-тапсырма Екіөлшемді массивтің бас және жанама диагональдарының айырмашылықтарын салыстырыңдар. Дескриптор: Екіөлшемді массивті анықтайды; Диагональдарын салыстырады. 2-тапсырма. 2-мысал:А[N] [N] екіөлшемді массиві берілген (1 | Оқулық Компьютер, bilimland.kz |
3 мин | from random import randint N=int(input()) A = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)] for i in range(0, N): for j in range(0,N): A[i][j]=int(input()) S=0; i=0 for i in range(N): for j in range(N): if i == j: (бас диагональді анықтаушарты) S+=A[i][j] print(S) 3-мысал:А[N] [N] екіөлшемді массиві берілген (1 Жұптарының қосындысын тап. from random import randint N=int(input()) A = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)] for i in range(0, N): for j in range(0,N): A[i][j]=randint(0, 1) print(A[i][j], end=' ') print() S=0; for i in range(0,N): for j in range(0,N): if i>N-j-1 and A[j][i]==0: S+=1 print(S) Дескриптор Екіөлшемді массивтерді анықтайды; Python программалау тілінде қолданады. Топтық жұмыс Екіөлшемді массивтердің қызметіне талдау жасаңдар. Массив элементтерін цикл көмегімен енгізу қалай жүзеге асады? Түсіндіріп беріңдер. Оқушылардың жұмыстарын бағалау кестесіне балл қою арқылы бағалау. | Бағалау парағы |
Аяқталуы 3 мин Рефлексия 2 мин | Өздеріңе таныс күнделікті қолданып жүрген екіөлшемді кестелерге массив құрап, ұсыныңдар. Мысалы, көбейту кестесін алуға болады. «БББ кестесі». Оқушылар сабақ туралы не білетінін, сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады. | Оқулық |
| | Білем | Білдім | Білгім келеді | | |
| | | ||||
| ||||||
Үй тапсырмасы 1 мин | Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу | Оқушының жұмыс дәптері |
24-сабақ.
§4.9. Екіөлшемді массивті сұрыптау, жолды өшіру
Екіөлшемді массивтерде сұрыптау, элементтерін өшіру және кірістіруді қалай орындауға болады?
Тақырып: Екі - өлшемді массивті сұрыптау, жолды өшіру | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Python программалау тілінде екіөлшемді массив элементтеріне сілтеме жасау түрін анықтау; | |
Көптеген оқушылар үшін: Екіөлшемді массив элементтерін қолданып есептерді программалау; | ||
Кейбір оқушылар үшін: Екіөлшемді массивті сұрыптау программасының кодын ұсыну. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Массив-array, тип-type, элемент-element, Матрица-матрица-matrix, екіөлшемді массив-двумерный массив-two-dimensional array, сілтеме-ссылка-link, сұрыптау-сортировка-sort. | |
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
|
| Жазу: Екіөлшемді массивтерді есепте қолдану алгоритмін жазыңдар. | |||
Пәнаралық байланыс | Математикалық амалдар, ағылшын тілінде сөздер қолданылады. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Екіөлшемді массив. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту жаттығуы. «Бұрылып секіріс» ойыны (қатарда). Оқушылар арақашықтығы кем дегенде жарты метрдей, бір бағытқа қарап тұрады. Дабыл берілгенде бір мезетте барлығы орнында бұрылып секіреді. Секіргенде кез келген жағына бұрылып (90º, 180º немесе 360º - қа дейін) секіруге болады. Қалай және қаншалықты айналуына болатындығын әркім өзі шешеді. Бірақ ақылдасуға болмайды. Кезекті секірістен кейін бір бағытқа бұрылып тұру керек. Күрделі нұсқасы әр секірісте көзді жұмады. Көзді жұмған қалпы ашпастан жаттығуды жасауға болады, онда оқушылар арасында өзекті қатынас бір жүйемен шешіледі. Үй тапсырмасын пысықтау Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген тапсырмалардың шешімін топта талдайды. Өзара бағалайды. | | ||
Негізгі бөлім 2 мин 4 мин 10 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау
Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім толықтырып отырады. Практикалық жұмыс С[N] [N] екіөлшемді массиві берілген(1 Программаның орындалу нәтижесі 5-суретте | Оқулық Bilimland.kz Компьютер, оқулық |
4 мин 4 мин | берілген. 4-код from random import randint N=int(input()); max=k=0 a = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)] for i in range(0, N): for j in range(0,N): a[i][j]=randint(1,50) for i in (a): print(i) for i in range(0, N): k=0 for j in range(0,N): if a[i][j] % 2 == 1: k+=1(тақ элементтерді санайды) if k> max: max=k;p=i; (тақ элементі көп қатардың) print() нөмірін р-ға сақтайды) a.remove(a[p]) (р қатарын өшіреді) for i in (a): (массивті баспаға береді) print(i) Дескриптор Екі өлшемді массив элементтерін анықтайды. Python программалау тілінде программалай алады. Топтық жұмыс Екі өлшемді массивтерді сұрыптау және қатарды өшіру программасын талдаңдар. Программаның әрбір қатарының қандай қызмет орындайтынын анықтаңдар. Жұптық жұмыс Екі өлшемді массивтің ең үлкен және ең кіші элементтері орналасқан қатарларды тауып, өшіріп тастайтын программа кодын ұсыныңдар. Егер ең үлкен және ең кіші элемент бір қатарда орналасса онда тек сол қатарды ғана өшіру керек. | |
| Оқушылардың жұмыстарын «Температура» әдісі бойынша бағалау. Термометр шкаласына оқушылардың аттарын жазу арқылы. | Термометр суреті бар плакат, стикер |
Аяқталуы 3 мин Рефлексия 2 мин | «Екіөлшемді массивті математика және физикалық есептерді шешуде қолдану жолдары» тақырыбында шағын ғылыми мақала дайында. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы ең жақсы пікір, түсінбеген бір сұрақ айтады. | Оқулық |
Үй тапсырмасы 1 мин | Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу. | Оқулық |
25-сабақ