Файл: Учебник по предмету Информатика для школьников 9 класса, от издательства Мектеп, 2018 год.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 641

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ №4



Бөлім:

1 бөлім. For цикл операторы

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

6-7

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кірістірілген циклдерді ұйымдастыру


Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Кірістірілген циклдердің орындалуын талдау

Сабақтың мақсаты

Кірістірілген циклдерді қолданудың тиімділігін тұжырымдау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері



Мұғалімнің оқу іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті






Бағалау





Ресурстар







Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер,

графопроектор

Сабақтың ортасы






Тапсырма №1.Кіріктірілген циклдердің көмегімен деректерді n=5 жағдайы үшін тіктөртбұрыш түрінде экранға шығар. Тапсырманы орындауға ұсыныс: шарт тексеру операторымен циклдарды кірістіріп пайдаланған тиімді. i=j=0 for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i*j,end="\t") print()

Тапсырма №2. Сұрақ жауап

1. Кірістірілген циклдердің жай циклдерден қандай айырмашылығы бар? 2. Кірістірлген циклдердің орындалу уақытын қалай есептеуге болады?

3. Бірнеше циклді кірістіріп пайдаланудың программа Өздерін-өзі бағалайды. жұмысына кері әсері қандай ? 4. Деректерді тіктөртбұрышты кесте түрінде беру программасын жазуда қай оператордың жұмысы маңызды саналады?

Тапсырма №3. 1 ден 15 ке дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.

program esep; var i,x,s:integer; begin s:=0; for i:=1 to 15 do

begin x:=sqr(i); s:=s+x; end; write(s); end.

Тапсырма №4. Натуралсанберілген. Олсандардыңқосындысыоннанкемемесекеніраспа?

program esep; var i,a,j,s:integer; begin s:=0; read (j); for i:=1 to j do s:=s+i; if s>=10 then write ('10-нан кем емес')else write ('10-нан кем'); write(s); end.




Берілген тапсырманы орындайды.



Қосымша деректер

жинақтайды.



Нәтижеге бағытталған білім алады.




Берілген тапсырманы орындайды.


Қосымша деректер

жинақтайды.


ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптараралық бағалау

ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптар аралық бағалау

ҚБ: «Шапалақ

»


ҚБ: «Ауызша мадақтама»
ҚБ: Топаралық бағалу
















Сабақтың соңы

5 мин





Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.




Сабаққа кері байланыс береді












Сабақ №8-9



Бөлім:

While циклі

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

8-9

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

While цикл операторын пайдалану


Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

While циклінің жұмысын анықтау

Сабақтың мақсаты

While циклін программада қолданудың маңыздылығын тұжырымдау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері



Мұғалімнің оқу іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті






Бағалау





Ресурстар







Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер,

графопроектор

Сабақтың ортасы






Тапсырма №1. Сұрақ- жауап

  1. Си тілінің шығу тарихы қандай?

  2. С++ тілін кім жасады?

  3. С++ тілінде қандай операторлар бар?

  4. С++ тілінің алфавиті қандай


Тапсырма №2. Әзіл викториналық сұрақтар

  1. Неліктен мысықтарпрограммисттердің қолын жалағанды ұнатады?

  2. Компьютер құрылғылары оркестрінің дирижерін қалай атайды? (опрациялық жүйе)

  3. Неліктен программисттер тұмаумен жиі ауырып, жөтеле береді? (себебі олар ашық терезенің алдында көп отырады.)

  4. Қандай банкілерді тек программисттер құрады? (берілгендер банкісін)

  5. Желіге шығу қауіпті ме? (Иә, егер бұл 220 вольттық тоқ желісі болса)

  6. Әр оқу орнында кем дегенде үш шығатын жер болу керек: басты, қосыша (запастной) және ... (Интернетке шығатын)

  7. Интернетчиктер қыста не киеді: қолғап па, әлде перчатки ме? (перчатки, себебі мұнда өздеріне жақын сөз естіледі ғой)

  8. Компьютерлік ортада нені шыдамдылықтың шыңы деп атауға болады? (дұрыс емес парольды тере беру, компьютер келіспегенше)

  9. Адамның компьютерлік вирустан өлуі мүмкін бе? (Бұл оның кімнің компьютеріне вирус жұқтырғанына байланысты)

  10. Компьютерлік вирустардан сақтанудың ең жақсы әдісі қандай? (одноразовые компьютеры)

Тапсырма №3. Егер арифметикалық прогрессияның a1=7, d=4, n=13 болса, онда n-ші мүшесін және алғашқы n мүшесінің қосындысын табыңдар.


Тапсырма №4. Арифметикалық прогрессияны тізбек түрінде жаз.

7, 11, 15, …, 55 тізбегінің қосындысын есептеу үшін әзір циклін пайдаланып алгоритмдік тілде кескінде.





Берілген тапсырманы орындайды.



Қосымша деректер

жинақтайды.



Нәтижеге бағытталған білім алады.



Берілген тапсырманы орындайды.


ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптараралық бағалау

ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптар аралық бағалау

ҚБ: «Шапалақ

»

ҚБ: «Ауызша мадақтама»










Сабақтың соңы

5 мин





Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.




Сабаққа кері байланыс береді










Сабақ №10-11



Бөлім:

While циклі

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

10-11

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кірістірілген циклдерді ұйымдастыру


Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

For цикл операторын пайдалану

Сабақтың мақсаты

Кірістірілген циклдердің орындалуын талдау, қолдану

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері



Мұғалімнің оқу іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті






Бағалау





Ресурстар







Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер,

графопроектор

Сабақтың ортасы






Тапсырма №1. Кіріктірілген циклдердің көмегімен деректерді n=5 жағдайы үшін тіктөртбұрыш түрінде экранға шығар.
Тапсырманы орындауға ұсыныс: шарт тексеру операторымен циклдарды кірістіріп пайдаланған тиімді. i=j=0 for i in range(1,6):

for j in range(1,6):

print(i*j,end="\t") print()

Тапсырма №2. 1 ден 15 ке дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар

. program esep;

var i,x,s:integer;

begin

s:=0;

for i:=1 to 15 do

begin

x:=sqr(i);

s:=s+x;

end;

write(s);

end.
Тапсырма № 3. Натурал сан берілген. Ол сандардың қосындысы оннан кем емес екені рас па?

program esep;

var i,a,j,s:integer;

begin s:=0;

read (j);

for i:=1 to j do

s:=s+i; if s>=10 then

write ('10-нан кем емес')else

write ('10-нан кем');

write(s);

end.
Тапсырма №4. Натурал сан берілген. Оның цифр санының тақ екендігі рас па?

program esep;

var a,i:integer;

begin read(a);

for i:=1 to a do

if a mod 2 = 1 then

writeln('тақ') else writeln('тақ емес');

end




Берілген тапсырманы орындайды.



Қосымша деректер

жинақтайды.




Нәтижеге бағытталған білім алады.




Берілген тапсырманы орындайды.


ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптараралық бағалау

ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптар аралық бағалау

ҚБ: «Шапалақ

»

ҚБ: «Ауызша мадақтама»












Сабақтың соңы

5 мин





Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.




Сабаққа кері байланыс береді











Сабақ №12-13



Бөлім:

While циклі

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

12-13

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Continue циклін басқару

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)

Сабақтың мақсаты

Continue ұғымы мен қызметін анықтау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері



Мұғалімнің оқу іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті






Бағалау





Ресурстар







Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер,

графопроектор

Сабақтың ортасы






Тапсырма №1. Сұрақ- жауап


  1. Си тілінің шығу тарихы қандай?

  2. С++ тілін кім жасады?

  3. С++ тілінде қандай операторлар бар?

  4. С++ тілінің алфавиті қандай


Тапсырма №2. Тест тапсырмасын орындаңыз

  1. C тілінің негізін қалаған бағдарламалаушылар

A. Кен Томпсон; Денис Ритчи

B. Ада Лавлейс

C. Ритчи мен Керниган

D. Бьёрн Строуструп пен Денис Ритчи

E. Керниган мен Строуструп

  1. С тілі қандай тілден бастау алды

A. C++

B. Pascal

C. Би

D. Delphi

E. Basic

  1. C тілі қай жылдары шықты?

A. 70 жж

B. 80 жж

C. 90 жж

D. 50 жж

E. 60 жж

  1. С тілі қай қай операциялық жүйе үшін арналып жасалды?

A. MS-DOS

B. Windows 98

C. Unix

D. MacOS

E. OS/2

  1. 1978 жылы «Си бағдарламалау тілі» атты кітаптың авторы

A. Кен Томпсон; Денис Ритчи

B. Ада Лавлейс

C. Ритчи мен Керниган

D. Бьёрн Строуструп пен Денис Ритчи

E. Керниган мен Строуструп

6. С тілінде комментарийлердің жазылуы

A. { }

B. #

C. //

D. [ ]

E. /*

7. C++ тілі қай жылдары шықты?

A. 1960 жылдары

B. 1970 жылдары

C. 1980 жылдары

D. 1990 жылдары

E. 2000 жылдары

8. С++ тілін жасаған бағдарламалаушы

A. Кен Томпсон

B. Денис Ритчи

C. Керниган

D. Бьёрн Строуструп

E. Ада Лавлейс

9. # симолының атауы

A. процент

B. амперсант

C. тильда

D. нөмір

E. тор

10. & симолының атауы

A. процент

B. амперсант

C. тильда

D. нөмір

E. тор

11. ^ симолының атауы

A. процент

B. амперсант

C. тильда

D. нөмір

E. логикалық жоқ

12. симолының атауы

A. процент

B. амперсант

C. тильда

D. нөмір

E. логикалық жоқ

13. \xddd басқарушы тізбегінің қызметі

A. Каретканы қайтару

B. Форматтың ауысуы

C. Кері бөлшек сызық

D. Сегіздік көріністегі ДЭЕМ-ның кодтарының жиынтығының символы

E. Оналтылық көріністегі ДЭЕМ-ның кодтарының жиынтығының символы

14. \n басқарушы тізбегінің қызметі

А. Қоңырау

B. Бір қадамға қайтару

C. Көлденең табуляция

D. Жаңа жолға көшу

E. Тік табуляция

15. \’ басқарушы тізбегінің қызметі

A. Каретканы қайтару

B. Форматтың ауысуы

C. Тырнақшалар

D. Апостроф

E. Нөл символы
Тапсырма №3. N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін барлық Р цифрын өшіріп таста, санды кері ретпен экранға шығаратын программа кодын құрастыр. N,M=map(int,input().split()) while N < M: N=N+1

print(N)

if N== 16:

quit()

if N % 2==0:

continue print(N,end=' ')


Тапсырма №4. Ағылшынныңкішіәріптерінентұратын S жолберілген. Осыжолдандауыстыәріптердіөшіріп, дауыссыздарынэкранғашығаратынпрограммакодынқұрастыр. Ағылшын тілінде «a», «e», «i», «o», «u» және «y» алты дауысты дыбыс бар.

S=input('S=') for i in S:

if i==’A’ or i==’a’: continue

print(i,end='')




Берілген тапсырманы орындайды.




Қосымша деректер

жинақтайды.



Нәтижеге бағытталған білім алады.



Берілген тапсырманы орындайды.

.


ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптараралық бағалау

ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптар аралық бағалау

ҚБ:

«Шапалақ

»

ҚБ: «Ауызша мадақтама»











Сабақтың соңы

5 мин





Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.




Сабаққа кері байланыс береді










Сабақ №14-15



Бөлім:

While циклі

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

14-15

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Break циклін басқару


Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)

Сабақтың мақсаты

Break ұғымы мен қызметін анықтау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері



Мұғалімнің оқу іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті






Бағалау





Ресурстар







Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер,

графопроектор

Сабақтың ортасы






Тапсырма №1. 1 ден 10-ға дейінгі сандар берілген. Тізбекте өсу ретімен 5 саны кездескенде программаның орындалуы аяқталатын төмендегі программа кодын енгіз.

n=0


for n in range (10):

n=n+1


if n ==5:

break


print ('san'+str(n))

print('sikldan shygy')
Тапсырма №2. Берілгенсандартізбегіндекемуретімен 5 саныкездескендеаяқталатынтөмендегіпрограммакодыненгіз

k=10

while k>0:

print ('ainymaly mani:', k)

k=k-1


if k==5:

break


print ('sau bol')
Тапсырма №3. Санныңцифрларыныңқұрамында 5-тенкішіцифрболмаса, ондамұндайсанды «мықтысан» депатайды. Хнатуралсаныберілген. Осысан «мықтысан» болса, онда «Ia», әйтпесе «Joq» жауаптарынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.
Тапсырма №4. N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып, «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құр.




Берілген тапсырманы орындайды.



Қосымша деректер

жинақтайды.



Нәтижеге бағытталған білім алады.




Берілген тапсырманы орындайды.


ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптараралық бағалау

ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі

Жұптар аралық бағалау


ҚБ: «Шапалақ

»

ҚБ: «Ауызша мадақтама»










Сабақтың соңы

5 мин





Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.




Сабаққа кері байланыс береді