Файл: Блім 4а органикалы химияа кіріспе Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 162

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

9.4А Органикалық химияға кіріспе

Педагогтің аты-жөні:

Бастамбеков Б. Т.

Күні:




Сыныбы:




Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Органикалық заттардың ерекшеліктері Органикалық қосылыстардың жіктелуі. № 10 көрсетілім «Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері»

(54-сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.3.1 -органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру

9.4.3.2 -көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін білу

9.4.3.3 -функционалдық топ түсінігін,берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

-органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіреді.

-көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін біледі.

-функционалдық топ түсінігін,берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіреді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.


Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.

Оқушылардың назарын сурет арқылы органикалық қосылыстардың алуан түрлілігіне аудару. (5-слайд)

Сурет бойынша сұрақтар қою.

Органикалық қосылыстар нелердің құрамдарында кездеседі?

(Күтілетін жауаптар: тірі ағзалардың, пластмассалар, дәрі-дәрмектер, синтетикалық талшықтар, жанармай және т.б)

ІІ. Органикалық қосылыстар санының өсу динамикасы берілген кесте бойынша проблемалық сұрақ қою.(6-слайд)

Не себепті органикалық қосылыстардың саны өте көп?

Органикалық қосылыстардың құрамына қандай элементтердің атомдары кіреді? (7-9-слайдтар)

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.




Жаңа сабаққа кіріспе





Органикалық заттар – көміртектің қосылыстары.

Қосылыстарда көміртегі атомы басқа атомдармен төрт байланыс түзеді.

Органикалық химия – органикалық заттардың құрамын, құрылысын, қасиеттерін және айналуын зерттейтін ғылым.

ІІІ. Органикалық қосылыстардың формулаларын жазу жолдары.

А) Молекулалық формула молекула құрамындағы атомдардың санын ғана көрсетеді, бірақ олардың қалай байланысқаны туралы мәлімет бермейді.

В) Эмпирикалық формула молекуладағы әртүрлі атомдардың арақатынасын көрсетеді, олар мүмкін болатын бүтін жай сандармен белгіленеді.

С) Құрылымдық формулалар молекуладағы атомдардың өзара қалай байланысқанын көрсетеді.

D) Қысқартылған құрылымдық формулада көміртек-сутек байланыстары толық көрсетілмейді.

Е) Қаңқалық формулада көміртегі мен сутегі атомдары, және С–Н байланыстары көрсетілмейді.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.




Сабақтың ортасы

15 мин.




Оқушыларға көміртегі атомының құрылысын жазуды ұсыну. Уақыт біткен соң дәптерлерін ауыстырып тақтадағы мұғалім жауабымен сәйкестендіріп бір-бірінің жұмысын тексереді.

Қосылыстардың а) құрылымдық; б) үшөлшемді бейнедегі формуласын жазыңыздар.

А) пропан (С3Н8)

В) этанол (С2Н5ОН)

С) хлорметан (СН3СІ)

Тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы бірін – бірі тексереді.

Бағалау критерийі:

- Берілген молекулалардың кеңістіктегі үшөлшемді бейнесін дұрыс құрастыра алады;

- Берілген молекулалардың кеңістіктегі бейнесін дәптерге дұрыс кескіндей алады

Органикалық қосылыстардың бейорганикалық қосылыстардан өте көп екенін білдік. Ендеше оларды қалай және қандай қасиеттеріне сүйене отырып жіктей аламыз? Оқушылардың ойларын тыңдау.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.




Топтық жұмыс

6 мин




Сыныппен жұмыс. Тапсырма. С4Н10 – бутанның эмпирикалық, құрылымдық және қаңқалық формулаларын жазыңыздар.

Жауабы:


































Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Жапсырма қағазы


Жеке жұмыс

5 мин




(і) Алдарыңызға берілген молекулалардың шарөзекті моделін пайдалана отырып, берілген органикалық қосылыстардың молекулалық моделін құрастырыңыздар: Метан СН4, Метанол СН3ОН (іі) Осы қосылыстардың қағаз бетіне үш өлшемді құрылысын суреттеңіздер







Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Оқушылармен сабақтың оқу мақсаттарына оралу.

Мен үшін тиімді болды ...

Сабақ басында білмейтін, сабақ соңына дейін түсінгенім ...

Үй тапсырмасы:

Сіздерге органикалық қосылыстардың негізгі кластары берілген. Жалпы формуласына сүйене отырып, құрамында үш көміртек атомы бар өкілінің құрылымдық формуласын жазып, ондағы функционалды топты көрсетіңіз:

1. Көмірсутектер (алкан, алкен, алкин (RH));

2. Галогентуындылар (RHal);

3. Спирттер (ROH);

4. Альдегидтер (RCHO);

5. Карбон қышқылдары (RCOOH);

6. Аминқышқылдар (NH2RСООН).

«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.







Бөлім:

9.4А Органикалық химияға кіріспе

Педагогтің аты-жөні:

Бастамбеков Б. Т.

Күні:




Сыныбы:




Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Органикалық заттардың ерекшеліктері Органикалық қосылыстардың жіктелуі. № 10 көрсетілім «Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері»

(55-сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.3.1 -органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру

9.4.3.2 -көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін білу

9.4.3.3 -функционалдық топ түсінігін,берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

-органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіреді.

-көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін біледі.

-функционалдық топ түсінігін,берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіреді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.


Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.

Оқушылардың назарын сурет арқылы органикалық қосылыстардың алуан түрлілігіне аудару. (5-слайд)

Сурет бойынша сұрақтар қою.

Органикалық қосылыстар нелердің құрамдарында кездеседі?

(Күтілетін жауаптар: тірі ағзалардың, пластмассалар, дәрі-дәрмектер, синтетикалық талшықтар, жанармай және т.б)

ІІ. Органикалық қосылыстар санының өсу динамикасы берілген кесте бойынша проблемалық сұрақ қою.(6-слайд)

Не себепті органикалық қосылыстардың саны өте көп?

Органикалық қосылыстардың құрамына қандай элементтердің атомдары кіреді? (7-9-слайдтар)

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.




Жаңа сабаққа кіріспе





Органикалық заттар – көміртектің қосылыстары.

Қосылыстарда көміртегі атомы басқа атомдармен төрт байланыс түзеді.

Органикалық химия – органикалық заттардың құрамын, құрылысын, қасиеттерін және айналуын зерттейтін ғылым.

ІІІ. Органикалық қосылыстардың формулаларын жазу жолдары.

А) Молекулалық формула молекула құрамындағы атомдардың санын ғана көрсетеді, бірақ олардың қалай байланысқаны туралы мәлімет бермейді.

В) Эмпирикалық формула молекуладағы әртүрлі атомдардың арақатынасын көрсетеді, олар мүмкін болатын бүтін жай сандармен белгіленеді.

С) Құрылымдық формулалар молекуладағы атомдардың өзара қалай байланысқанын көрсетеді.

D) Қысқартылған құрылымдық формулада көміртек-сутек байланыстары толық көрсетілмейді.

Е) Қаңқалық формулада көміртегі мен сутегі атомдары, және С–Н байланыстары көрсетілмейді.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.




Сабақтың ортасы

15 мин.




Оқушыларға көміртегі атомының құрылысын жазуды ұсыну. Уақыт біткен соң дәптерлерін ауыстырып тақтадағы мұғалім жауабымен сәйкестендіріп бір-бірінің жұмысын тексереді.

Қосылыстардың а) құрылымдық; б) үшөлшемді бейнедегі формуласын жазыңыздар.

А) пропан (С3Н8)

В) этанол (С2Н5ОН)

С) хлорметан (СН3СІ)

Тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы бірін – бірі тексереді.

Бағалау критерийі:

- Берілген молекулалардың кеңістіктегі үшөлшемді бейнесін дұрыс құрастыра алады;

- Берілген молекулалардың кеңістіктегі бейнесін дәптерге дұрыс кескіндей алады

Органикалық қосылыстардың бейорганикалық қосылыстардан өте көп екенін білдік. Ендеше оларды қалай және қандай қасиеттеріне сүйене отырып жіктей аламыз? Оқушылардың ойларын тыңдау.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.




Топтық жұмыс

6 мин




Сыныппен жұмыс. Тапсырма. С4Н10 – бутанның эмпирикалық, құрылымдық және қаңқалық формулаларын жазыңыздар.

Жауабы:


































Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Жапсырма қағазы


Жеке жұмыс

5 мин




(і) Алдарыңызға берілген молекулалардың шарөзекті моделін пайдалана отырып, берілген органикалық қосылыстардың молекулалық моделін құрастырыңыздар: Метан СН4, Метанол СН3ОН (іі) Осы қосылыстардың қағаз бетіне үш өлшемді құрылысын суреттеңіздер







Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Оқушылармен сабақтың оқу мақсаттарына оралу.

Мен үшін тиімді болды ...

Сабақ басында білмейтін, сабақ соңына дейін түсінгенім ...

Үй тапсырмасы:

Сіздерге органикалық қосылыстардың негізгі кластары берілген. Жалпы формуласына сүйене отырып, құрамында үш көміртек атомы бар өкілінің құрылымдық формуласын жазып, ондағы функционалды топты көрсетіңіз:

1. Көмірсутектер (алкан, алкен, алкин (RH));

2. Галогентуындылар (RHal);

3. Спирттер (ROH);

4. Альдегидтер (RCHO);

5. Карбон қышқылдары (RCOOH);

6. Аминқышқылдар (NH2RСООН).

«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.







Бөлім:

9.4А Органикалық химияға кіріспе

Педагогтің аты-жөні:

Бастамбеков Б. Т.

Күні:




Сыныбы:




Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары. №11 көрсетілім «Алкандардың алғашқы бес өкілінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері». Органикалық қосылыстардың номенклатурасы

(56-сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.3.4 -гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу

9.4.3.5 -органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер,арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану

Сабақтың мақсаты:

-гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты біледі.

-органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер,арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолданады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, топқа бірігу.

Сабаққа дайындығын тексеру, сәттілік тілеу. «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы оқушылар oйын жинaқтaп органикалық химия пәні бойынша сұрақтарға жауап береді.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.




Жаңа сабаққа кіріспе





1-топ:1.Органикалық химия нені зерттейді? 2.Көмірсутектер қандай қосылыстар? 3.Органикалық заттарға химиялық байланыстың қандай түрлері тән? 4.Функционалдық топ дегеніміз? 5.Ең қарапайым органикалық қосылыс? 2-топ:1.Органикалық қосылыстардың құрамына қандай элемент міндетті түрде кіреді деп ойлайсыз? 2.Органикалық химия, органикалық заттар атауын енгізген ғалым кім? 3.Тұрмыста қолданылатын органикалық заттарға мысал келтіріңіз? 4.Органикалық қосылыстарды функционалдық топ бойынша жіктеңіздер? 5.Қандай органикалық заттар ациклді қосылыстар деп ойлайсыз? 3-топ:1.Органикалық заттарды қалай жіктеуге болады?

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

алма, гүл, жапырақ суреттері

Сабақтың ортасы

15 мин.




2.Органикалық қосылыстардың маңызы қандай деп ойлайсыз? 3.Халық “қара алтын” деп атайтын көп тараған органикалық зат не деп ойлайсыз? 4.Құрамына тек қана екі элемент – көміртек пен сутек атомдары енетін қосылыстар қалай аталады? 5.Органикалық қосылыстардың кластарын атаңыз? Бағалау: «Бағдаршам әдісі» (әр топ өзара бір – бірін түс бойынша бағалайды) Бағалау критерийлері: Жасыл – «өте жақсы» (5 сұраққа жауап берсе) Сары – «жақсы» (3-4 сұраққа жауап берсе) Қызыл – «тағыда қайталау қажет» (1-2 сұраққа жауап берсе)

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Презентацияда жауабы көрсетіледі

Топтық жұмыс

6 мин

«Мозайка» әдісі Оқушыларға сурет қиындылары таратылып беріледі және оны құрастыру арқылы 3 топқа бірігеді.

Мысалы: Балалар ненің суреті шықты? Бұл қандай зат деп ойлайсыздар. Оны біз не үшін қолданамыз? -Оны біз не үшін қолданамыз? (органикалық қосылыстардың шарөзекті модельдерінің суреттері) Жарайсыздар!

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.




Жеке жұмыс

5 мин




Химиялық диктант. 1.Химиялық қасиеттері ұқсас,ал құрамдары CH2 тобына өзгеріп отыратын заттар...............деп аталады. 2.Салыстырмалы молекулалық массасының өсу ретімен орналасқан гомологтар................түзеді. 3.CH2 топтары...............деп аталады. 4.Метанның гомологтары................................................. 5..................органикалық қосылыстардың барлық кластарына тән. 6.Грекше homologi – «..............» деген мағынаны білдіреді.

Дескриптор: білім алушы -химиялық диктанттағы көп нүктелердің орынына тиісті сөздерді тауып жазады; -өз бетімен жұмыс жасайды







Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.







«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.







Бөлім:

9.4А Органикалық химияға кіріспе

Педагогтің аты-жөні:

Бастамбеков Б. Т.

Күні:




Сыныбы:




Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары. №11 көрсетілім «Алкандардың алғашқы бес өкілінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері». Органикалық қосылыстардың номенклатурасы

(57-сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.3.4 -гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу

9.4.3.5 -органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер,арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану

Сабақтың мақсаты:

-гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты біледі.

-органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер,арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолданады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, топқа бірігу.

Сабаққа дайындығын тексеру, сәттілік тілеу. «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы оқушылар oйын жинaқтaп органикалық химия пәні бойынша сұрақтарға жауап береді.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.




Жаңа сабаққа кіріспе





1-топ:1.Органикалық химия нені зерттейді? 2.Көмірсутектер қандай қосылыстар? 3.Органикалық заттарға химиялық байланыстың қандай түрлері тән? 4.Функционалдық топ дегеніміз? 5.Ең қарапайым органикалық қосылыс? 2-топ:1.Органикалық қосылыстардың құрамына қандай элемент міндетті түрде кіреді деп ойлайсыз? 2.Органикалық химия, органикалық заттар атауын енгізген ғалым кім? 3.Тұрмыста қолданылатын органикалық заттарға мысал келтіріңіз? 4.Органикалық қосылыстарды функционалдық топ бойынша жіктеңіздер? 5.Қандай органикалық заттар ациклді қосылыстар деп ойлайсыз? 3-топ:1.Органикалық заттарды қалай жіктеуге болады?

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

алма, гүл, жапырақ суреттері

Сабақтың ортасы

15 мин.




2.Органикалық қосылыстардың маңызы қандай деп ойлайсыз? 3.Халық “қара алтын” деп атайтын көп тараған органикалық зат не деп ойлайсыз? 4.Құрамына тек қана екі элемент – көміртек пен сутек атомдары енетін қосылыстар қалай аталады? 5.Органикалық қосылыстардың кластарын атаңыз? Бағалау: «Бағдаршам әдісі» (әр топ өзара бір – бірін түс бойынша бағалайды) Бағалау критерийлері: Жасыл – «өте жақсы» (5 сұраққа жауап берсе) Сары – «жақсы» (3-4 сұраққа жауап берсе) Қызыл – «тағыда қайталау қажет» (1-2 сұраққа жауап берсе)

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Презентацияда жауабы көрсетіледі

Топтық жұмыс

6 мин

«Мозайка» әдісі Оқушыларға сурет қиындылары таратылып беріледі және оны құрастыру арқылы 3 топқа бірігеді.

Мысалы: Балалар ненің суреті шықты? Бұл қандай зат деп ойлайсыздар. Оны біз не үшін қолданамыз? -Оны біз не үшін қолданамыз? (органикалық қосылыстардың шарөзекті модельдерінің суреттері) Жарайсыздар!

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.




Жеке жұмыс

5 мин




Химиялық диктант. 1.Химиялық қасиеттері ұқсас,ал құрамдары CH2 тобына өзгеріп отыратын заттар...............деп аталады. 2.Салыстырмалы молекулалық массасының өсу ретімен орналасқан гомологтар................түзеді. 3.CH2 топтары...............деп аталады. 4.Метанның гомологтары................................................. 5..................органикалық қосылыстардың барлық кластарына тән. 6.Грекше homologi – «..............» деген мағынаны білдіреді.

Дескриптор: білім алушы -химиялық диктанттағы көп нүктелердің орынына тиісті сөздерді тауып жазады; -өз бетімен жұмыс жасайды







Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.







«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.







Бөлім:

9.4А Органикалық химияға кіріспе

Педагогтің аты-жөні:

Бастамбеков Б. Т.

Күні:




Сыныбы:




Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Органикалық қосылыстардың изомериясы. №12 көрсетілім «Пентан изомерлерінің модельдері»

(58-сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.3.6 изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыру

Сабақтың мақсаты:

-изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастырады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Сабақты гомологтар мен гомологтық қатарлар түсініктерін оқушылармен қайталаумен бастау ;


органикалық қосылыстардың атаулары үшін номенклатураны пайдалану;

қосылыстар құрамын жазу тәсілдері:

молекулалық, құрылымдық және қаңқалы формулалар.

Оқушыларға 1 тапсырманы орындауды ұсыну.

1-қосымша

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

Оқушылардың білімін өзектендіру.

Оқушыларға пропан С3Н8 және бутан С4Н10 молекулаларының шарөзекті модельдерін көрсету.

Көміртегі атомдарын қосудың басқа тәртібі мүмкін бе?

Бутан тізбегін басқа тәртіпте көрсетуді ұсыну.

Осы қосылыстардың құрылымдық және молекулалық формулаларын жазу.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.




Жаңа сабаққа кіріспе


Оқушыларға "изомерлер", "изомерия"ұғымдарын түсіндіру.

Органикалық химиядағы изомерия құбылысы- бұл органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себептерінің бірі.

Оқушыларға көміртегі атомдары әртүрлі алкандарға арналған изомерлер кестесін көрсету.

2-қосымша


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.




Сабақтың ортасы

15 мин.

Оқушыларға С5Н12 пентан үшін мына тапсырманы орындауды ұсыну.

Дәптерге пентан изомерлерінің құрылымдық формулаларын жазу. Пентан изомерлерінің санын атаңыз. Жүйелі номенклатураны пайдалана отырып, олардың атауларын жазу.


Пентанның шарөзекті және 3D модельдерінің бейнесін көрсету.





Изомерлерді дұрыс құру мен атаудын ережелерін түсіндіру. Оқушыларға ресурстар үлестіруге немесе оқыту бейнелерін көруді ұйымдастыруға болады.

Изомерлер туралы білімді бекіту үшін жұппен жұмысты орындауды ұйымдастыру.

2 тапсырма.

3-қосымша


Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.




Топтық жұмыс

6 мин




Орындалған жұмыстарды талқылау. Оқушыларға изомерлердің қасиеттері туралы видео көрсету.

Изомерлердің әртүрлі қасиеттері көмірсутек тізбегінің әртүрлі құрылысымен анықталатынын түсіндіру.

Изомерлерді табу, формулалар мен изомерлердің атауларын құрастыру дағдыларын бекіту үшін жұмысты орындауды ұйымдастыру.

3 тапсырма.

4-қосымша



Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.




Жеке жұмыс

5 мин

Ұсынылған заттар неге гомологтар деп аталатынын түсіндіру:
Төмендегі кестені қосылыстардың молекулалық, құрылымдық және қаңқалы формулаларын жазып, толтырыңыз



Бір гомологиялық қатардағы заттардың тобын көрсетіңіз : С4Н8, С3Н8, С2Н5ОН, С15Н28, С3Н7СООН, С2Н4, С3Н6, С6Н12, СН3ОН, С2Н5СОН, С4Н10, С2Н2, СН3СООН, С6Н14, С22Н44, С(СН3)4, СН3СОН, С5Н11ОН.







Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Орындалған жұмыстың нәтижелерін талқылау.

Қателерді талдау. Түзету үшін ұсыныстар беру.


Үлкен саусақтың стратегиясын пайдалана отырып, меңгерілген материал ұғымын және меңгеру дәрежесін бағалау.

«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.