ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 238
Скачиваний: 6
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Математика 16-сабақ
Бөлім: | Есепті шығару жолдары | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 2 - 3 амалмен орындалатын есептер шығару | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу | |
Сабақтың мақсаты | 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде қарастырады. Есептеу тәсілдерін түсінеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдас-тыру, өзін – өзі тексеру 5 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді. Математика сырлары, Қызықтырды біздерді. Сабаққа бірге қатысуға, Шақырамыз сіздерді! Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен фигуралар суретін алғызу арқылы жүреді. Жаңа тақырыпты ашу «Керме жіп» әдісімен өтеді: -Берілген тапсырмаларды орындап, парақшаларды аударып бүгінгі сабақ тақырыбын шығарыңдар. 45*4-57 108*7-228 209*2-597 360:60+984 124*6+105 304*2-509 -Керме жіпте қандай сөз шықты? (2 - 3 амалмен орындалатын есептер шығару) -Ендеше бүгінгі сабағымызда 2 - 3 амалмен орындалатын есептер шығаратын боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. | Ширату жаттығуларын жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді.Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. | «Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | Керме жіп, қысқыш, тапсырма мен әріптер жазылған парақшалар |
Жаңа білім 10 мин 2 мин 13 мин Бекіту 10 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. Математикалық диктант . 1.Кәусардың 500 теңгесі бар. Ол 3 қойын дәптерді 120 теңгеден сатып алды. Оның неше теңгесі қалды? 1) Кестені пайдаланып, есептер құрастырыңдар. Елдос анасынан 1000 тг алып, жексенбіде кино көруге барды. Жолда автобусқа 40 теңге төледі және 200 теңгеге балмұздақ сатып алды. Балалар билетіне 450 теңге төледі. Елдоста қанша теңге қалды? 2) Сурет бойынша есептер құрастыр және оларды шығарыңдар. А) Дүкенде 1 қорап шырын 125 тг тұрады. Ал 4 қорап шырынға қанша төлеу керек? Ш: 125*4=500 Ж: 4 қорап шырынға 500тг төлеу керек. Ә) Маржан әрқайсысы 136 тг тұратын 7 кәмпитке барлығы қанша теңге төлейді? Ш: 136*7=952 Ж: 7 кәмпитке барлығы 952 теңге төлейді. б) Дүкенде бір шоколад 248 тг тұрады. Осындай 3 шоколад алса барлығы қанша теңге төлейді? Ш: 248*3=744 Ж: Осындай 3 шоколад алса барлығы 744 теңге төлейді. 3) Сен 700 теңгеге не сатып аласың? 240+120+140+125+75=700 Ж:5 зат сатып аламын. ЕБҚ:Есепті шығар. Асханада ірімшік қосылған 10 тоқаш нан сатылды, бұл тосап қосылған тоқаш наннан 5-еуі артық. Асханада барлығы неше тоқаш нан сатылды? ЕҚБ: Есепті шығар. Автобуста 3 бала отыр, бұл ересектерге қарағанда 7 есе аз. Автобуста барлығы неше жолаушы бар? Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Ұқсас тапсырмалар құрастыр. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Д) 2- тапсырма дәптермен жұмыс. 4) Есептерді шығарыңдар. А) Саябақта 436 адам қыдырып жүр. 125 демалушы-ер адам, әйелдер олардан 2 есе артық, ал қалғаны-балалар. Саябақта барлығы неше бала қыдырып жүр? Ш: 436-(125+125*2)=61 Ж: барлығы 61 бала. Ә) Саябақта демалып жүрген балалардың 46-сы балалар қалашығында, ал одан 4 есе көп бала әртүрлі аттрекциондарда ойнап жүр. Аттракционда неше бала ойнап жүр? Ш: 46*4=184 Ж: Аттракционда 184 бала ойнап жүр. 5) Кесте бойынша есептер құрастырыңдар және оларды шығарыңдар. Аналары балаларына 200тг балмұздақтан 3 дана, 250 тг тұратын балмұздақтан 2 дана сатып алды. Барлық балмұздаққа қанша теңге төледі? Ш: 200*3+250*2=1100 Ж: Барлық балмұздаққа 1100 теңге төледі. Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады. Қарқынды оқушыға: (Т) 3- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі, дәптермен жұмыс. 7а) Диаграммада саябақта демалушылар туралы мәлімет берілген. Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырыңдар. Аквапаркте 160 бала, ал күлкі бөлмесінде 20 бала болса, барлығы неше бала демалуға келген? Ә) Диаграмма бойынша есеп құрап шығарыңдар. Аквапаркте 160 бала, ал күлкі бөлмесінде 20 бала, кинотеатрда 60 бала болса, барлығы неше бала демалуға келген? Ш: 160+20+60=240 Ж: барлығы 240 бала демалуға келген. 8) Теңдеулерді шешіңдер. X:5=600:6 y-98=325+420 X:5=100 y-98=745 X=100*5 y=745+98 X=500 y=843 500:5=600:6 843-98=325+420 X:5=100745=745 105*3+x=540+62 650-y=65*2 315+x=902 650-y=130 x=902- 315 y=650-130 x=587 y=520 105*3+587=540+62 650-520=65*2 902=902 130=130 Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады. Қарқынды оқушыға: | Тапсырмалар орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырмалар орындайды. | ҚБ: «Асық» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: - Кестені пайдаланып, есептер құрастырады-1балл. Сурет бойынша есептер құрастырып, шешуін, жауабын табады-1балл. ҚБ: «Асық» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Есептердің шешуін, жауабын табады-1балл. ЕБҚ:Есепті шығарады-1балл ЕҚБ: Есепті шығарды-1балл ҚБ: «Асық» әдісі арқылы бағалау Кесте бойынша есептер құрастырып, шешуін, жауабын табады-2балл. ҚБ: «Асық» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырады-1балл. Диаграмма бойынша есеп құрап шығарады-2балл. Теңдеулерді шешіп, тексереді-2балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 46-бет №6. | Кері байланыс жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Математика 17-сабақ
Бөлім: | Есепті шығару жолдары | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 2 - 3 амалмен орындалатын есептер шығару | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу | |
Сабақтың мақсаты | 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде қарастырады. Есептеу тәсілдерін түсінеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында жаттығулар жасайды. Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру. Оқу материалын жариялау: «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы жүреді. - Өткенде қандай тақырып өттік? -Қандай тапсырмалар орындадық? - Ендеше бүгінгі сабағымызда не істейміз? | Ширату жаттығуларын жасайды. Топқа бірігеді. Тапсырма орындайды Тақырыпты ашады. | «Бағдаршам» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | |
Жаңа білім 18 мин 10 мин 2 мин Бекіту 15 мин | (Ұ) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс. 1) Балалар саябақта ақшаларына заттар сатып алған болса, оларға қанша теңге қайтарады? Ш: 1000-80*2=840 800-90*3=530 700-60*2=580 Өзіңді тексер: 1.Болды-1000 теңге Сатып алды-80 теңгеден 2 жүгері Қалды-? теңге Шешуі: 1000-80х2 = 840 (теңге) Жауабы: 840 теңге қалды. 2.Болды-800 теңге Сатып алды-90 теңгеден 3 жеміс йогуртын Қалды-? теңге Шешуі: 800-90х3 = 840 (теңге) Жауабы: 530 теңге қалды. 3.Болды-700 теңге Сатып алды-60 теңгеден 2 вафли Қалды-? теңге Шешуі: 700-60х2 = 580 (теңге) Жауабы: 580 теңге қалды. 3) Амалдарды баған түрінде жаз және есепте. 205*3-108*4=183 300+124*5-258=662 ЕБҚ: Есепті шығар. Ауладағыұзындығы 7 м және ені 5 м балалар алаңы салынды. Балалар алаңының ауданы қандай? ЕҚБ: Берілген өрнек бойынша есеп құрастыр және шығар. 107 · 6 + 107 · 6 Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Осындай тапсырмалар құрастыр. (Ұ) 2- тапсырма: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 4) Төмендегі өрнектерге есептер құрастырып, оларды шығарыңдар. А) Балжан бір данасы 107 тг тұратын алақан ойыншықтың 6 данасын, ал бір данасы 102 тг тұратын сақина ойыншықтың 3 данасын сатып алу керек. Балжан барлығы қанша теңге төлейді? Ш: 107*6+102*3=948 Ж: Балжан барлығы 948 теңге төлейді. Ә) Балжан бір данасы 107 тг тұратын алақан ойыншықтың 6 данасын сатып алды. Ал Ермек ал бір данасы 102 тг тұратын сақина ойыншықтың 3 данасын сатып алды. Балжан Ермекке қарағанда қанша теңге артық төлейді? Ш: 107*6-102*3=336 Ж: Балжан 336 теңге артық төлейді. Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Сергіту сәтінде «Достар» әні әуенімен билеп сергиді. (Д, Ж) 3- тапсырма: «Өзіндік жұмыс» әдісі. 5а) Диаграммада «Қиял әлемі» саябағындағы аттракциондар түрі және саны туралы мәлімет берілген. Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырыңдар. 17 отбасылық аттракцион, 9 балаларға арналған аттракцион, 15 экстремальді аттракцион болса, саябақта барлығы неше аттракцион бар? Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. | -Тапсырма орындайды -Тапсырма орындайды Билеп сергиді. Тапсырма орындайды | ҚБ: «Жемістер» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: - Балаларға қанша теңге қайтаратынын анықтайды-3балл. - Амалдарды баған түрінде жазады және есептейді -2балл. ҚБ: «Жемістер» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: - Өрнектерге есептер құрастырып, оларды шығарады-2балл. ЕБҚ: Есепті шығарады-1балл ЕҚБ: Берілген өрнек бойынша есеп құрастырады және шығарады-1балл ҚБ: «Жемістер» әдісі арқылы бағалау Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырады-3балл. | Оқулық, дәптер, Оқулық оқулық |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды. Оқу тапсырмасы: 47-бет №2. | Сабақтан түсінгенін айтады. Жазады. | ҚБ қойылады. | |
Математика 18-сабақ
Бөлім: | Есепті шығару жолдары | |
Мұғалімнің аты-жөні | Қалданқызы Сайда | |
Күні: | 19.04.2023 ж | |
Сынып: 3 «Ә» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Есептер шығару | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу | |
Сабақтың мақсаты | 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдейді. Есептеу тәсілдерін түсінеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру. Оқу материалын жариялау: «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы жүреді. - Өткенде қандай тақырып өттік? -Қандай тапсырмалар орындадық? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да 2-3 амалмен орындалатын есепті шығаратын боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. | Ширату жаттығуларын жасайды. Топқа бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. | «Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады. | |
Жаңа білім 15 мин 10 мин 2 мин Бекіту 10 мин | (Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 1-формула: Қ-құны Б-бір заттың бағасы С-саны -дегенді білдіреді 2-формула: S- ауданы a-ұзындығы b-ені- дегенді білдіреді 3-формула: Ж.м-жалпы масса М-бір заттың массасы С-саны - дегенді білдіреді 1) Шамалар үшбұрышына қараңдар. Берілген есептерді шығару үшін қайсысын қолдану керек? А) Аулаға ұзындығы 9м, ені 7 м балалар алаңы салынды. Балалар алаңының ауданы қандай? Ә) Ауладағы бір орындықты бояуға 320г бояу жұмсалды. Осындай 3 орындықты бояу үшін неше грамм бояу қажет? Б) Бір банка бояудың массасы 180г. Осындай 4 банкада неше грамм бояу бар? 2)А) Шешуі: 75 • 6+104 • 5= 970(тенге) Жауабы:6 дана шырын 450 тг,5 дана шоколад 520тг, барлығының құны 970 тг Ә) Шешуі: 1000:250 •125=500(грамм) Жауабы: айранның саны-4 , йогурттың ж.м.-500граммға тең 3) Ауладағы теннис ойнайтын үстелдің ауданы 192 м2. Егер ені 8 м болса, онда үстелдің ұзындығы қанша болады? Ш:192:8=24 Ж: үстелдің ұзындығы 24м болады. ЕБҚ: ЕҚБ: Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: -Ұқсас тапсырмалар құрастыр. (Д) 2- тапсырмада «Өзіндік жұмыс» әдісі. 4) Суретке қараңдар. Ауладағы құм салынған қоршаудың периметрін есептеңдер. Қолайсыз ауа райында бетін жабатын материалды дайындау үшін оның ауданын табыңдар. P=(15+9)*2=48м S=15*9=135м2 5) Кесте бойынша есеп құрастырып, оны шығарыңдар. Айнұр 45 теңгелік қаламнан 8 дана, 64 теңгелік дәптерден 6 дана сатып алды. Ол барлық затқа қанша теңге төлейді? Ш:45*8+64*6=744 Ж: Ол барлық затқа 744 теңге төлейді. Сергіту сәтінде «Қаражорға» әуенімен билеп сергиді. (Ж) 3- тапсырмада жұппен жұмыс жүзеге асады. 8) Аулада балалар белтемірге тартылудан жарысты. Кестені қараңдар. Балалардың әрқайсысы барлығы неше рет тартылғанын тиімді тәсілмен есептеңдер. Санат-12+18+11=41 Асқар-17+13+16=43 Қайрат-16+14+17=47 Ж. Қайрат белтемірге көп тартылды. Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. | Тапсырма орындайды. Тапсырма орындайды. Билеп сергиді. Тапсырманы орындайды. | ҚБ: «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Берілген есептерді шығару үшін қажетті шамалар үшбұрышын анықтайды -3балл. ҚБ: «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалау Шамалар үшбұрышын қолданып, үстелдің ұзындығын анықтайды -1балл. Қоршаудың периметрін, ауданын есептейді-1балл. Кесте бойынша есеп құрастырып, оны шығарады-2балл. ҚБ: «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Балалардың әрқайсысы барлығы неше рет белтемірге тартылғанын тиімді тәсілмен есептейді-2балл. | Оқулықдәптер, |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды. Оқу тапсырмасы: 49-бет №2. | Кері байланыс жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Математика 19-сабақ
Бөлім: | Есепті шығару жолдары | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Есептер шығару | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу | |
Сабақтың мақсаты | 3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдейді. Есеп жауабын алдын ала болжайды. Есептеу тәсілдерін түсінеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Таңдау» әдісімен фигураларды алғызып, топқа бөлу. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру. Оқу материалын жариялау «Ақиқат па, жалған ба?» әдісі арқылы жүреді. -Берілген пікірдің ақиқат немесе жалған екенін анықтаңдар. Жалған пікірді ақиқатқа айналдырып көріңдер. -7 мен 4-тің көбейтіндісі 4 пен 7-нің көбейтіндісіне тең. (а) -120 мен 2-нің бөліндісі 60-қа тең емес. (ж) -70 пен 30-дың қосындысын 20-ға бөлгенде 50 шығады. (ж) -150 мен 50-дің айырмасын 2-ге көбейткенде 200 шығады. (а) тсс. -Ал бүгінгі сабағымызда есептер шығаруды жалғастыратын боласыңдар. Оқу мақсаты жарияланады. | Ширату жаттығуын жасайды. Топқа бірігеді. Пікірдің ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Тақырыпты ашады. | «Бағдаршам» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | Фигура-лар суреті |
Жаңа білім 13 мин 10 мин 2 мин Бекіту 10 мин | (Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. Шамалар үшбұрышындағы формулалар нені білдіреді,есімізге түсірейік 1-формула: Қ-құны Б-бір заттың бағасы С-саны -дегенді білдіреді 2-формула: S- ауданы a-ұзындығы b-ені- дегенді білдіреді 3-формула: Ж.м-жалпы масса М-бір заттың массасы С-саны - дегенді білдіреді 1а) Шамалар үшбұрышына қараңдар. Шамаларды үшбұрышқа орналастырыңдар. Есепті шығару үшін үшбұрышты қалай қолдануға болады? Ә) Өзара байланысты шамалармен есептер құрастырып, оларды шығарыңдар. Дүкенге әр қорапта 15кг-нан болатын 3 қорап алма әкелінді. Дүкенге барлығы неше кг алма әкелінді? Ш: 15*3=45 Ж: Дүкенге барлығы 45 кг алма әкелінді. 2) Шешуі: 1000:200 •50=250(грамм) Жауабы: йогурттың саны-5 , Печеньенің ж.м.-250 граммға тең А) Шешуі: 400 • 2:10= 80 (тенге) Жауабы:2 дана секіртпе 800 тг,1дана түрлі-түсті бордың бағасы 80теңге 3) Фигуралардың ауданын табыңдар. S=3*4=12м2 S=5*5=25м2 S=6*4-2*2=20м2 ЕБҚ: Есепті шығар. Алмат тапсырмаларды 40 минутта орындады. Сол уақыттың бестен бір бөлігінде ол есеп шығарды. Алмат қанша минут есеп шығарды? Қалған тапсырмаларды Алмат қанша минут орындады? ЕҚБ:Есепте 8 ц-165 кг 1тәул.-15сағ Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Ұқсас тапсырмалар құрастыр. Сергіту сәті Кім жылдам? Астанада бір жылдың ішінде 8 балабақша салынды, бұл өткен жылмен салыстырғанда 2 есе артық. Екі жылдың ішінде барлығы қанша балабақша салынды? (Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 4) Есепті шығарыңдар. Сырым ауылдағы достарына туған күнін жасады. Ол ауланы безендіруге 10 данадан 5 қорап түрлі түсті шар дайындады. Одан 2 есе кем туған күнге киетін қалпақтар және қалпақтардан 5 есе кем мерекеге шашатын ұсақ қағаздар әкелді. Ол неше мерекеге шашатын ұсақ қағаз әкелді? Ш: 10*5:2:5=5 Ж: 5 мерекеге шашатын ұсақ қағаз әкелді. 5) Сырымның туған күнінде достары аулада аспанға әртүрлі батпырауықтар ұшырып ойнады. Батпырауықтардың ауданын анықтаңдар. S=9*9=81дм2 S=18:2-52=468см2 Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді. (Ж) 3- тапсырма. 7) Есептеңдер. 706-71*2= 564 167+58*3=341 37*3+150*2=411 900-349+54=605 630:(401-398)=210 378+452+49=879 (820+170):3=330 (370+180):5=110 (390+290):4=170 7) Теңдеулерді шешіңдер. 35*3+х=543+392 у-51:17=857 105+х=935 у-3=857 х=935-105 у=857+3 х=830 у=860 35*3+830=543+392 860-51:17=857 935=935 857=857 Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. Жылдам әрі дұрыс есептейміз. Әрқайсысында 6 данадан 7 қорап банан және тағы 15 банан сатып алынды. Барлығы қанша банан сатып алынды? | Тапсырма орындайды. Тапсырма орындайды. Билеп сергиді. Тапсырма орындайды. | ҚБ: «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Шамаларды үшбұрышқа орналастырады-3балл. ҚБ: «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы бағалау Өзара байланысты шамалармен есептер құрастырып, оларды шығарады-1балл. ҚБ: «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Есептердің шешуін, жауабын табады -2балл. ЕБҚ: Есепті шығарады-1балл ЕҚБ:Есептейді-1балл ҚБ: «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Өрнектердің мәнін есептейді-2балл. Теңдеулердің шешуін табады, тексереді -2балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 51-бет №2. | Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. | ҚБ қойылады. | |
Математика 20-сабақ
Бөлім: | Есепті шығару жолдары | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Бекіту | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу | |
Сабақтың мақсаты | 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеуесеп жауабын алдын ала болжайды. Есептеу тәсілдерін түсінеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Кел балалар, кәнекей Парақтайық әліпби. Талай қызық күтуде Бәрімізді әлемде. Жалықпа сен жалықпа, Оқы, тоқы арманда, Бәрін білген балаға Жақын болар алыс та Өткен білімді еске түсіру: А)Оқу тапсырмасын тексеру. Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді. Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді: - Өткенде қандай тақырып өттік? -Қандай тапсырмалар орындадық? -Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен тақырыптарды бекітуге арналған тапсырмалар орындайтын боламыз. | Жаттығу жасайды. Тапсырма тексертеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. | «Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | |
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 1) Лагерьдегі демалыс кезінде балалар алма жинауға көмектесті. Жәшіктердің массасы туралы деректерді пайдалана отырып, есеп құрастыр. Қ ызыл алма-12 кг 5жәшік барлығы ? кг алма Ж асыл алма-9 кг 3 жәшік Шешуі: 12• 5+9•3 =60+27=87 (кг) Жауабы: барлығы 87 кг алма жинады «Мақсат» дүкенінде түске дейін 12кг қызыл алма мен 9кг жасыл алма сатылды. Дүкенде түске дейін қанша кг алма сатылды? Ш: 12кг+9кг=21кг Ж: Дүкенде түске дейін 21 кг алма сатылды. 3) Кесте бойынша есеп құрастыр және оны шығарыңдар. Тігінші жейде тігуге 1м10см, белдемше тігуге 70см мата жұмсады. Ол 5 дана жейде мен 6 дана белдемшеге барлығы неше метр мата жұмсайды? Ш:1м10см*5+70см*6=970см=9м70см Ж: барлығы 9м70см мата жұмсайды. ЕБҚ: Есепті шығар Мен дүкеннен килограмы 150 теңгеден 2 килограмм макарон сатып алдым. Мен неше теңге төледім? ЕҚБ: Есепті шығар 3 қайыққа 4 адамнан және тағы да 2 қайыққа 6 адамнан отырды. Қайыққа барлығы қанша адам отырды? Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Осы сияқты есеп құрастырып шығар. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 4а) Диаграммада жазғы лагерьде демалған балалар туралы мәлімет берілген. Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырып, оны досыңа қой. 1-маусымда лагерьде неше бала демалды? 2-маусымда неше бала демалды? Ең көп бала демалған маусым қайсысы? Ә)Диаграмма бойынша есеп құрастырып шығарыңдар. 1-маусымда лагерьде 180 бала демалды. Ал 2-маусымда 160 бала демалды. 1-маусымда 2-маусыммен салыстырғанда неше бала артық демалған? Ш: 180-160=20 Ж: 20 бала артық демалған. (Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 5) Сызба бойынша есепті шығарыңдар. Лагерь асханасында әрқайсысында 25кг-нан 4 жәшік балаларға таратылды. Содан кейін онда тағы 38кг банан қалды. Асханада барлығы неше кг банан болған еді? Ш:25*4+38=138 Ж: Асханада барлығы 138 кг банан болған еді. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: 1.Асхат дүкеннен 9 данасы 45 теңге тұратын дәптер сатып алды.Дәптер неше теңге тұрғаны? 2.Айжан базардан шыршаны безендіруге 10 ойыншық сатып алды. Ойыншықтың бағасы 9 теңге болса, Айжан барлығы неше теңге төледі? | Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырмаларды орындайды. | ҚБ: «Фишка» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: -Есептердің шешуін кесте бойынша шығарады -2балл. Кесте бойынша есеп құрастырады және оны шығарады-2балл. ЕБҚ: Есепті шығарады-1балл ЕҚБ: Есепті шығарады-1балл ҚБ: «Фишка» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырып, оны досына қояды-2балл. ҚБ: «Фишка» әдісі арқылы бағалау Диаграмма бойынша есеп құрастырып шығарады-2балл. Сызба бойынша есепті шығарады-2балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 2 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 53-бет №2. | Кері байланыс жасайды. | ҚБ қойылады. | |