Файл: Блімі 3а химиялы реакциялар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 17

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін:__________

Бөлімі: 7.3А Химиялық реакциялар

М ектеп: IT мектеп-лицей

Педагогтың аты-жөні:

Тулембетова Индира

Сынып: 7 б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:


Chemical reactions of acids with metals

Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;

7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру.

Сабақтың мақсаты

  • name the areas of application of acids and the follow safety rules when working with them ;

  • study of reactions of dilute acids with various metals and implementation of qualitative reactions of hydrogen gas .




Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастарады.

Тақтаға көрсетілетін сурет және топ атауларына сәйкес сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбын анықтайды.

Сәлемдесу, ынтымақтастық ортасын құру.

Оқушыларды түгендеу.

Оқушылар топтарға бөлінеді.

1-group: Sodium

2- group: Silver

3- group: Magnesium




Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,

Сабақтың ортасы

Мұғалімнің түсіндіруі.

Оқушыларға жалпылама сұрақтар беріледі. Қышқылдың металмел әрекеттесуіне мысалдар келтіреді.

Work in are group. (Топтық жұмыс)

Metal

Predict:will it react?

After test: does it react?

Copper







Magnesium







Aluminium







Grass skirt

 Reactions hydrochloric acid with ….

Copper

Zinc

Silver

Iron

Gold

Calcium


Finding word.

(Жұптық жұмыс)

M

G

A

T

T

S

Y

S

M

C

T

B

E

T

A

U

A

P

C

N

Q

R

U

S

P

M

I

Q

T

L

I

C

W

Y

Q

U

I

R

F

O

I

M

O

B

K

C

I

C

N

F

S

R

O

J

N

D

J

C

M

A

L

D

G

L

S

J

C

H

L

O

R

I

N

E

L

A

U

U

A

K

Q

R

P

M

T

Q

Z

U

C

I

C

S

T

P

L

U

G

S

V

Z

R

D

Q

M

N

G

O

B

Q

N

E

G

O

R

T

I

N

H

Z

E

P

B

O

E

P

N

H

H

C

A

R

B

O

N

Z

O

P

N

J

Q

E

L

P

M

S

B

C

F

Q

S


Filling gaps

(Жеке жұмыс)

  • Magnesium + ______ → Magnesium chloride + ____

  • Zinc + Sulfaric acid→ _______ + ________

  • Silver + Hydrochloric acid → ______ + _______

  • Copper (II) carbonate + _________ →Iron (II) carbonate + _______

Оқушылар қышқылдарға қатысты қауіпсіздік ережесін еске түсіреді. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Work in are group. (Топтық жұмыс)

Оқушылар кестеге қышқылмен реакцияға түсетін металды болжайды.

Practical work.

Әр топ қышқылдың металмен әрекеттесуіне реакция жасап, қорытынды жасайды.

Grass skirt

Топта бірлесіп, кестеден белгілейді.

Finding word.

(Жұптық жұмыс)

Оқушылар берілген кестеден (acid, carbon, phosphorus, alkali, chlorine, potassium, calcium, nitrogen, sodium) сөздерін тауып, белгілейді.


Filling gaps

(Жеке жұмыс)

Оқушылар бос орындарды химиялық қосылыстардың атауы жазып, толтырады.


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға

«Very good, «Good»

«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Жұптарды

«Өте жақсы!» «Very good!»,

деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

ҚБ: Дескриптор арқылы жазбаша кері байланыс беріледі.


Таратпа қағаздар.
Химиялық реактивтер.

Сабақтың соңы



«Blob tree» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.


Рефлексия.

1. I can help others..........................

2. I need more practice......................

3. I need extra lessons ……….......................


Оқушылар «Blob tree» әдіс өздерінің сабақтағы көңіл-күйін бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.






Бекітемін:__________

Бөлімі: 7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар.

М ектеп: IT мектеп-лицей

Педагогтың аты-жөні:

Тулембетова Индира

Сынып: 7 б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу.

7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу.

7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу.

Сабақтың мақсаты

  • Оқушылар химиялық элемент таңбасымен танысу;

  • Химиялық элементтерді металл, бейметалдарға жіктеуді үйрену;

  • Қосылыстарды құрамына қарай жай және күрделі заттарға жіктеуді үйрену.




Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Топтастыру. Оқушыларды қағаз қиындыларын таңдау арқылы сөздерді құрастырып, көрсетілген топтарға біріктіру.

–Оқушылар неліктен осылай топтастыңыздар?

–Топтарға бөлінген кезде қандай сөздер шықты?

–Демек бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ?

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері ұсынылады.

Сәлемдесу, ынтымақтастық ортасын құру.

Оқушыларды түгендеу.

Оқушылар топтарға бөлінеді.

1-топ: Азот

2-топ: Көміртек

3-топ: Күкірт

4-топ:Сутек


Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,


Сабақтың ортасы

Оқушыларға «Химиялық элементтер» тақырыбында бейнежазба көрсетіледі.

Сұрақ:

1. Бейнежазбадан не көрдіңіздер?

2.Органикалық қосылыстардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?

Мұғалімнің түсіндіруі.
Топтық жұмыс.

«INSERT» әдісі.

Оқушылар топтағы оқушылармен бірігіп, оқулықты пайдалана отырып, мәтінді толықтырады. Маңызды мәліметтерді тауып, түртіп алу әдістемесіне негізделген.


Жұптық жұмыс.

«Үштік» әдіс

Берілген кесте мәліметтерді преиодтық жүйеден қарап толықтырып жұптық тапсырма беріледі.
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.

Топтық жұмыс.

1. Берілген мәтінді толықтырыңдар.

Химиялық элементтер – _______. Химиялық элементтердің ______ түрі белгілі болды. Әртүрлі атомдар бірігіп _______ түзеді. ____ бірдей химиялық элемент атомдарынан құралады. _____ әртүрлі химиялық элемент атомдарынан құралады. ______ химигі ______ ұсынуымен химиялық элементтерді олардың ______аталуына сәйкес ______немесе _______ әріптерінің бірімен қоса таңбалау қабылданған.

2. Заттардың жікелуін көрсету.



Әр топтың тапсырмалары тексеріледі.
Жұптық жұмыс.

1. Атомдық нөмірлері арқылы химиялық элементтердің таңбасын, атауларын жазады.


1-тапсырма. Төменде берілген элементтердің таңбасы мен атауын сәйкестендіру.

2-тапсырма. Жай және күрделі заттарды жіктеп, көрсету: H2, NaCl,HNO3, S, CaO, Zn, H2SO4, Cl2, Si, MgCl2, KF, H2O, O2

Топтық жұмыс бірге тексеріледі

«Бас бармақ» арқылы топтар бір-бірін бағалау.



.

ҚБ: Әр жұптың тапсырмасын стикер арқылы бағалау жүргізіледі.

ҚБ: Дескриптор арқылы жазбаша кері байланыс беріледі

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/7-synyp/ximiyalyq-ehlementter?mid=02f37d40-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051


Химиялық элементтер топтамасы


Таратпа қағаздар
Таратпа қағаздар


Сабақтың соңы



«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.


Рефлексия:

Бүгін мен........... білдім.


Маған.............. қиын болды.
Маған ............. қызықты болды.


Оқушылар «Аяқталмаған сөйлем» әдіс арқылы бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.





Бекітемін:__________

Бөлімі: «9.4С Оттекті және азотты органикалық қосылыстар»

М ектеп: IT мектеп-лицей

Педагогтың аты-жөні:

Тулембетова Индира

Сынып: 9 ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Көмірсулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.4.3.29 Көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- көмірсулардың анықтамасын білу;

- көмірсудың қызметтерін түсіну;

- ағзадағы көмірсудың маңызын түсіну;

- көмірсулардың қасиеттерін және қызметтерін зерттеу;




Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Топтастыру. Оқушыларды қағаз қиындыларын таңдау арқылы сөздерді құрастырып, көрсетілген топтарға біріктіру.

«Ой қозғау»

  • Неліктен йод қоңыр түсті болғанымен, картоп көк түске боялды?

  • Тірі жасуша құрамында қандай органикалық заттар болады?

  • Спортшылар, өздерінің дене бітімі мен салмағына көңіл бөлетін адамдар әсіресе қандай заттарға ерекше көңіл бөледі?

Сәлемдесу, ынтымақтастық ортасын құру.

Оқушыларды түгендеу.

Оқушылар топтарға бөлінеді.

1-топ: Моносахарид

2-топ: Дисахарид

3-топ: Полисахарид

Оқушылар «Ой қозғау»

сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбымен байланыстырады.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға қатысқан оқушыға:

Жарайсың!

Жақсы!


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәпте


Сабақтың ортасы

Мұғалімнің түсіндіруі.

Көмірсулардың жалпы формуласын, жіктелуіне тоқталады.

Концептуалды кесте. (Топтық жұмыс)
Оқушылар топтағы оқушылармен бірігіп, оқулықты пайдалана отырып, кестедегі мәліметтерді толықтырады.

Есептер алаңы” (Жұптық жұмыс)

1. Айналымды жүзеге асырып, реакция теңдеуін жазыңдар:

6Н10О5)n → С6H12О6 → С2Н5ОН

2. Глюкозаның спирттік ашуы кезінде көлемі 224л (қ.ж.) СО2 газы бөлінді. Ашыған глюкозаның массасын есепте.

Шындық немесе жалған”

(Жеке жұмыс) Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.

Концептуалды кесте. (Топтық жұмыс)

Глюкоза

1) формуласы,

физикалық қасиеті

2) суда ерігішітігі

3)гидролиздену реакциясы

4) қандай тағамда кездеседі?

5) қолданылуы

 

 

Сахароза

 

Крахмал

 

Целлюлоза

 

Әр топ оқушылары көмірсуға тиісті мәліметтерді кестеге толықтырады.

Әр топтың тапсырмалары тақтаға жазып, қалған топтар өз кестелерін толықтырады..

Практикалық жұмыс.

Әр топ крахмалға сапалық реакция жасайды. Нан, картоп, күріш құрамында крахмал барын йод арқылы анықтайды.
Есептер алаңы” (Жұптық жұмыс)

Оқушылар жұбымен бірге берілген тапсырмаларды орындайды.

Шындық немесе жалған”

(Жеке жұмыс)

Көмірсулар....

Шындық н/е

жалған

1. Глюкоза фотосинтез процесі нәтижесінде түзіледі.




2. Ас тұзы құрамында фруктоза болады.




3. Крахмал – суда ерімейтін, табиғи полимер.




4. Сахарозаның формуласы С12Н22О10




5. Целлюлоза - қант құрамында болатын көмірсу.




6. Мақта талшығында 98% целлюлоза болады.




7. Глюкоза – дәмі тәтті, суда жақсы еритін, қатты кристалды зат.







«Бас бармақ» арқылы топтар бір-бірін бағалау.



.

ҚБ: Әр жұптың тапсырмасын стикер арқылы бағалау жүргізіледі.

ҚБ: Дайын үлгі жауабы арқылы өзара бағалау жүргізіледі.


Оқулық, таратпа материал

Химиялық реактивтер.

Таратпа қағаздар

Таратпа қағаздар


Сабақтың соңы



«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.


Рефлексия:

Бүгін мен........... білдім.


Маған.............. қиын болды.
Маған ............. қызықты болды.


Оқушылар «Аяқталмаған сөйлем» әдіс арқылы бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.