Файл: рметті ріптес 20232024 оу жылына дейін аманесен болайы! азіргі замандаы азастан тарихы 9сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 85
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 9.4. Қазақстан Республикасының дамуы ( 1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы. Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды тратегиялық шешім болып табылды. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау | |||||
Сабақтың мақсаты | ҚР Елордасын көшіру себептерін біледі, маңыздылығына қарай себептерін түсіндіру | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | БЫМ.Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін слайдта әлем қалаларының суреттерін орналастырып, сабақ қандай тақырыпқа байланысты екендігін сұрау. Оқушылардың жорамал жауаптарын тыңдап болғаннан кейін сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 | ||
Жаңа білім | Жеке жұмыс. Астана туралы «Астанаға-20 жыл»бейнероликті көру ұсынылады. Көру барысында 3 маңызды датаны және 3 маңызды фактіні жазып, негіздеу тапсырылады. ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Бүкілсыныптық талқылау. Бейнеролик негізінде және өз білімдеріне негізделе отырып, оқушылар мына сұрақтарға жауап береді:
ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға «Астананы көшіру» атты материал таратылады. STEPLE талдауын жасайды S - әлеуметтік, T - технологиялық, E - экономикалық, E – қоршаған орта, P - саяси, L - құқықтық, E - этникалық факторларды анықтайды. PEST талдауын жасайды Р- саяси, Е –экономикалық, S- әлеуметтік, Т- технологиялық аспектілерін анықтайды. ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. Жұптық жұмыс.Мәтін бойынша әр жұп Астананы көшіру себептерін «маңыздылық пирамидасына» орналастырып, таңдауларын түсіндіреді. Пікірің қажет! «Астана - Қазақстанның бет-келбеті» деген тұжырыммен келісесіз бе? Әр оқушы өз ойын жазбаша 5-6 сөйлем көлемінде жазып шығады, өз пікірін білдіреді. ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады. | Сыныпта бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып, пікір алмасады Оқушылар бейнеролик негізінде және өз білімдеріне негізделе отырып, оқушылар мына сұрақтарға жауап береді Оқушылар тапсырманы топта орындайды. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Әр топ өз жұмысын сынып алдында қорғайды, өзара салыстыру жүргізеді Оқушылар топтардың ішіндегі ең дұрыс тұжырымдалған жауаптарды атайды. | Мұғалім кері байланыс береді. Дескриптор Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. мұғалім кері байланыс береді, Кейбір оқушылардың ойлары оқылғаннан кейін мұғалім сабақты қорытындылап, кері байланыс береді. | https://www.youtube.com/watch?v=DlV52I1VZBU Қазақстанның қазіргі заман тарихы: Б. Ғ. Аяған. Алматы: Атамұра, 2013. | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы Кері байланыс Сабақ соңында оқушылар «3 Қ» формуласы бойынша рефлексия жүргізеді:
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпарат тық карточка А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||
Бөлім: | 9.4. Қазақстан Республикасының дамуы ( 1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Қазақстан -2050» стратегиялары.Зерттеу сұрағы: «Қазақстан -2050» Стратегиясы қандай жаңа саяси бағытты белгіледі | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.9. ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар сабақ үдерісінде«Қазақстан–2030» даму стратегиясының бағыттарын талдап, маңыздылығын анықтайды. | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | «Миға шабуыл» әдісі арқылы суреттер топтасын ұсынып, сыныптық талқылау ұйымдастыру Жетелеуші сұрақтар:
Инфографикалар арқылы Қазақстанның даму стратегиясының бағыттары туралы түсіндірме жүргізу. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Стратегия-2030 (аралық қорытындылар): https://www.youtube.com/watch?v=OHe4oT-n5z0 | ||||||||||||||
Жаңа білім | Зерттеу және талдау Оқушыларды топқа бөліп, «Қазақстан – 2030» стратегиясының басымдылықтарын ұсынып, кестедегі сұрақтар бойынша талдау жүргізеді. Таратпа материалдар ұсыну (ықшамдалған мәтін негізінде): 1) «Қазақстан -2030» стратегиясынның басым бағыттары; 2) «Қазақстан -2030» стратегиясынның қорытындысы; 3) Инфографикалар. Тапсырма: «Қазақстан – 2030» даму стратегиясының басымдылықтарына талдау жүргізіңіз. ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. «Оқы,талқыла,ұсыныс жаса» 1-топ: ұлттық қауіпсіздік 2-топ:ішкі саяси тұрақтылық пен қоғамның топтасуы 3-топ: шетел инвестициялары мен iшкi жинақталымдардың деңгейi жоғары ашық нарықтық экономикаға негiзделген экономикалық өсу 4-топ: Қазақстан Азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты 5-топ: энергетика ресурстары 6-топ: инфрақұрылым 7-топ: кәсіби мемлекет ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді Кесте:«Қазақстан - 2030» стратегиясының басылымдықтары
| Оқушылар кестедегі сұрақтар бойынша талдау жүргізеді. Оқушылар «Қазақстан – 2030» даму стратегиясының басымдылықтарына талдау жүргізеді Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады. | Дескриптор «Қазақстан – 2030» даму стратегиясы ның басымдылық тарын анықтайды; «Қазақстан – 2030» даму стратегиясы ның Басымдылықтарына талдау жасайды; Бағалау критериилері: «Қазақстан – 2030» даму стратегия сының басымдылықтарын талдап, пікірлерін дәлелдейді. ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. | 2030 жылғы стратегиясының мәтіні:http://www.akorda.kz/kz/category/gos_programmi_razvitiya Стратегиялар (инфографика): http://www.inform.kz/kaz/article/2608931 Қазақстан-2030 Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 Назарбаев Н.Ә. Тарих толқынында. Атамұра, 2003 ж. Назарбаев Н.Ә. Сындарлы он жыл. Атамұра, 2003. Оқу құралы | ||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Қазақстан - 2030» стратегиясының 7 басымдылығын маңыздылығы бойынша пирамидаға орналастырып, неліктен осылай орналастырғанына кемдегенде 2 дәлел келтіріп пікіріңді негізде. Кері байланыс
| Қазақстанның қоғамдық-саяси өмірі туралы зерттеп, стратегияның маңыздылығына талдау жүргізеді Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Қазақстан - 2030» стратегиясының 7 басымдылығын маңыздылығын анықтайды. Оқушылар бағалай критерий лерімен өз деңгейлерін бағалайды | Назарбаев Н. Ә. Тәуелсіздік белестері. – Алматы, 2003 А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 9.4. Қазақстан Республикасының дамуы ( 1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары Зерттеу сұрағы: «5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспары неліктен қабылданды | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.9. ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау | |||||
Сабақтың мақсаты | «100 нақты қадам» мемлекеттік жоспардың шығу себебі мен күтілетін нәтижелерін анықтау | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Қызығушылықты ояту Институтционалды немесе институтционализм дегенді қалай түсінесіздер? -Елбасы 100 қадамда нені көрсетті деп ойлайсыңдар? (М) Институтционализм, институттық экономикалық теория, экономика ғылымындағы қоғамның және экономиканың дамуын әлеуметтік психология тұрғысынан түсіндіретін бағыт. Бұл теория бойынша экономика дамудың сипаты мен бағытын нарық өздігінен айқындамайды, қайта үстемдік құрып отырған экономика институттардың бүкіл жүйесі айқындайды | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушы көмекші карточкалар арқылы қысқа,нақты жауапты қажет ететін сұрақтарға жазбаша жауап береді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 | ||
Жаңа білім | Зерттеу мен талдау «Джигсо»-мәтінмен жұмыс Ұлт жоспары - Мемлекет басшысы Нұрсұлтан Назарбаевтың бес институционалдық реформаны жүзеге асыру жөніндегі 100 нақты қадамы туралы қысқаша мәтін таратылады. Топтық жұмысты оқушы санына байланысты жұптық жұмыспен ауыстыруға болады. Топтар өздерінің тақырыптарын зерттеп, тірек сызба (интеллект карта) жасап шығару қажет. 1-топ, Кәсіби мемлекеттік аппарат құру 2-топ, Заңның үстемдігін қамтамасыз ету 3-топ, Индустрияландыру және экономикалық өсім; 4-топ, Біртектілік пен бірлік 5-топ, Есеп беретін мемлекетті қалыптастыру; ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. Жеке жұмыс Институтционалды реформалардың күшті жақтарын түсіндіреді, және Қазақстан үшін мүмкіндіктерін талдайды ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды. | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өздерінің тақырыптарын зерттеп, тірек сызба (интеллект карта) жасап шығарады Институтционалды реформалардың күшті жақтарын түсіндіреді, және Қазақстан үшін мүмкіндіктерін талдайды | Дескриптор: Ұлт жоспары - Мемлекет басшысы Нұрсұлтан Назарбаевтың бес институционалдық реформаға талдау жүргізеді; Топтардың келтірілген дәйектемелерін маңыздылығына қарай дауыс беру арқылы орналастырып, бағалайды. Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. | 5, инфографика Тақырыптық кесте Таратпа материалдар | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Оқушылар өздері қорытынды шығарады. Соңында тақырып сұрағына жауап береді. Үйге тапсырма «5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспары неліктен қабылданды? Ой түйін Кері байланыс
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпараттық карточка А4, конспект | ||
|
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 9.4. Қазақстан Республикасының дамуы ( 1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары Зерттеу сұрағы: «5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспары неліктен қабылданды | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.9. ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау | |||||
Сабақтың мақсаты | «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарын қабылдау себептерін анықтайды ,қазірігі кездегі Қазақстанның дамуына өз баламалы жоспарын ұсынады,«5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарының қажеттілігін дәлелдейді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Психологиялық ахуал қалыптастыру Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. Сұрақ-жауап әдісі «Қазақстан-2050»
Миға шабуыл:«Қазақстан-2050» бағдарламасының орындалуын қамтамасыз ететін реформа қажет пе? Оқу мақсатына қарап оқушылар сабақ мақсатын шығарады. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады Өз ойларын білдіре отыра жаңа абақтың тақырыбын айқындайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 | ||
Жаңа білім | «Анықта» «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспары арқылы қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттарын анықтау «Құндылық спектрі» Оқушылардан құрылған топтар топтан айтылған топтар айтылған пікірмен қаншалықты келісетінін айта отырып,оған қатысты ойларымен бөліседі. 1-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарын қабылдаудың әлеуметтік себебі анықтандар 2-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарын қабылдаудың экономикалық себебі анықтандар 3-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарын қабылдаудың саяси себебі анықтандар 4-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарын қабылдаудың құқықтық себебі анықтандар ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; БАП (басқа адамдардың пікірлері) Мұғалім оқушылармен бірлесіп басқа адамдарды шешім қабылдау мен проблеманы шешу үдерісіне тартудың маңыздылығын талқылайды. Адамдардың түрлі білімдері, қызығушылықтары, түсініктері мен құндылықтары жекелеген адамдардың көзқарасын байытып кеңейте алады. . Әртүрлі бес пікір жинаған соң оқушылар парақтың төменгі тұсында пікірлерді жинақтайды 1-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарына әлеуметтік балама жоспар қабылдаңдар 2-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарына экономикалық балама жоспар қабылдаңдар 3-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарына саяси балама жоспар қабылдаңдар 4-топ «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспарына құқықтық балама жоспар қабылдаңдыр ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. Факт пен пікір Оқушыларға белгілі бір мәселеге қатысты бірқатар тұжырымдар беріледі. 1-топ 3-тапсырма100 нақты қадам ұлттық әлеуметтік жоспарының қажеттілігінің 5 дәлелін келтіріңдер 2-топ 3-тапсырма 100 нақты қадам ұлттық экономикалық жоспарының қажеттілігінің 5 дәлелін келтіріңдер 3-топ 3-тапсырма 100 нақты қадам ұлттық саяси жоспарының қажеттілігінің 5 дәлелін келтіріңдер 4-топ 3-тапсырма 100 нақты қадам ұлттық құқықтық жоспарының қажеттілігінің 5 дәлелін келтіріңдер ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. | Оқушылар «5 инстутциал ды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспары арқылы қазіргі кездегі Қазақстан ның дамуындағы басым бағыттарын анықтайды Ойларын топ ішінде талқылады содан кейін топтан бір оқушы шығып өз тобының ұстанымын түсіндіріп,плакатқа жазып көрсетеді. Оқушылар тақырып аясында түрлі көзқарастар туралы хабардар болады.Басқаның пікірін сұрап, оларды қағазға енгізеді Оқушылар Көптеген жағдайларда олар талқыланып отырған мәселенің екі қырын бейнелейтін пікір болып келеді | Дескриптор «5 инстутциалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам» ұлт жоспары арқылы қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттарын анықтайды; Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. Дескрипторлар 1-топ.Ұлт жоспарының әлеуметтік себептерін анықтайды. 2-топ.Ұлт жоспарының экономикалық себептерін анықтайды. 3-топ.Ұлт жоспарының саяси себептерін анықтайды. 4-топ. Ұлт жоспарының құқықтық себептерін анықтайды. Дескрипторлар: Ұлт жоспарына әлеуметтік балама жоспар дайындайды Ұлт жоспарына экономикалық балама жоспар дайындайды Ұлт жоспарына саяси балама жоспар дайындаңдар Ұлт жоспарына құқықтық балама жоспар дайындайды Бағалау: Оқушылар сағат тілі бағытымен жұмыстарын жіберіп бірін-бірі тексереді ДескрипторларҰлт жоспарына 5 әлеуметтік қажеттілік дәлел келтіреді Ұлт жоспарына 5 экономикалық қажеттілік дәлел келтіреді Ұлт жоспарына 5 саяси қажеттілік келтіреді Ұлт жоспарына 5 құқықтық қажеттілік келтіреді | Ақпараттық мәтіндер Тақырыптық кестелер сызбалар Ақпараттық мәтіндер Тақырыптық кестелер | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары Кері байланыс
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпараттық карточка А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 9.4. Қазіргі заман Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін) | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Тәуелсіздік жылдарындағы білім мен ғылымның дамуы. Зерттеу сұрағы: жаһандану жағдайындағы Қазақстандық білім мен ғылымның даму тенденциялары қандай | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.3.2. білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру | |||||
Сабақтың мақсаты | мемлекеттің қазіргі кезеңдегі білім мен ғылымға қатысты саясатына баға береді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Тақырыпқа шығу Суреттерден жаңа тақырыпты қалай болжауға болады? Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты және бағалау критерийлері сыныпқа таныстырылады. Сонымен қатар, сабақ бойынша оқу мақсатына жетудегі басты бірнеше сұрақтарға зерттеулер жүргізіледі. Зерттеу сұрақтары: Тәуелсіздік кезеңіндегі білім мен ғылым жүйесінің даму тенденциясына қандай баға беруге болады? Жаңартылған мазмұндағы білім беру бағдарламасының басты философиясы қандай? Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның және мәдениеттің даму тенденциялары қандай? Қазақстанның тәуелсіздік жылдарындағы мәдениеттің дамуына қандай баға беруге болады? | Жаңа тақырыпты болжау мақсатында арнайы суреттер жиынтығы беріледі.Және сұрақ қойылады пікір алмасады. Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 | ||
Жаңа білім | Мұғалім қысқаша шолу жасап, Тәуелсіз Қазақстанның білім мен ғылым саласына қысқаша сипаттама береді. Қазіргі қазақстандық білім беру жүйесі төмендегідей стратегиялық нысандағы құжаттармен бекітілген
ЕББҚ оқушы көмекші карточкалар арқылы қысқа,нақты жауапты қажет ететін сұрақтарға жазбаша жауап береді. «Маңызды тапсырма» Сіздерге түсіндірілген ақпараттар мен өз 9-сынып Қазақстан тарихы оқулығының мәліметтері және өз академиялық білімдеріңізге сүйене отырып, білім саласы, реформа, оптимизация, Болонья конвенциясы, жаңартылған мазмұндағы білім беру, функционалдық сауаттылық, критикалық ойлау және конструктивті пікір терминдеріне кестеге түсініктемесін жазыңыздар. ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады. Сыныпты тақырыптарға бөлу арқылы топтық жұмыс. Топтардың тақырыптары (талдау және сыни ойлау дағдысы ): «12 жылдық білім беру моделі» тақырыбында арнайы бағдарлама құрастыру; «Үштұғырлы білім беру –заман талабы» инфографика дайындау; «Егемендік кезеңіндегі ғылымның дамуы» тақырыбында презентация жасау «Тәуелсіздік жылдарындағы мәдениет саясаты» тақырыбында көрініс ұйымдастыру Зерттеу сұрақтары: Тәуелсіздік кезеңіндегі білім мен ғылым жүйесінің даму тенденциясына қандай баға беруге болады? Жаңартылған мазмұндағы білім беру бағдарламасының басты философиясы қандай? Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның және мәдениеттің даму тенденциялары қандай? Қазақстанның тәуелсіздік жылдарындағы мәдениетінің дамуына қандай баға беруге болады? ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. | Топтар өз тақырыптары бойынша шығармашылық жұмыстар орындайды және презентациялайды Оқушылар Білім алушылар жеке немесе жұптық формада өзара ақылдасып, зерттеу сұрақтарына қорытынды сөйлеммен баға береді Топтық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | Дескриптор қазақстандық білім беру жүйесі төмендегідей стратегиялық нысандағы құжаттарына талдау жасайды; Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. Төмендегі зерттеу сұрақтарына жалпы сынып қорытынды бір сөйлеммен кері байланыс беріп бағалайды Дескриптор: Тәуелсіздік кезеңіндегі білім мен ғылым жүйесінің даму тенденциясына қандай баға береді; Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның және мәдениеттің даму тенденцияларын анықтайды; | "Болашақ" стипендиаттарының қауымдастығы http://bolashak.kz/kz "Мәдени мұра" бағдарламасы. http://www.madenimura.kz/ Қазақстан тарихы. Алматы. Атамұра. 2010ж. 4 том. Сілтеме: https://el.kz/kz/news/archive/content-3982 Сілтеме:https://teletype.in/@era/S16DeXwTQ Сілтеме:https://www.youtube.com/watch?v=hcRzaFQWftg Сілтеме:https://www.youtube.com/watch?v=pQhKMJgd4ME | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма «Тәуелсіздікжылдарындағықазақстандықбілім мен ғылымның даму тенденцияларықандай?» тақырыбында эссе жазу Кері байланыс Хат жазу. Стикерлерге: Мен таныстым... Мен түсіндім: Маған қиын болды: | Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийле рімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпараттық карточка А4, конспект |