Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Жылулы суле шыару.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 35
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жылулық сәуле шығару
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||
Бөлім: | 9.4А Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жылулық сәуле шығару | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.1 – жылулық сәуле шығару энергиясының температураға тәуелділігін сипаттау | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Жылулық сәле шығаруды біледі. Көптеген оқушылар істей алады: жылулық сәуле шығару энергиясының температураға тәуелділігін сипаттайды. Кейбір оқушылар істей алады: | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Үй тапсырмасын пысықтау сұрақ- жауап
Жаңа сабақ 1 топ –Теоретиктер –Жылулық сәуле шығару тақырыбы қорғайды 2-топ Практиктер –Жылулық сәуле шығаруды қолдану тақырыбын қорғайды. Ойлан жұптас бөліс әдісі бойынша Қызған денелердің сәуле шығарып, электромагниттік энергия таратуын жылулық сәулелену деп атайды. Жылулық сәулелердің барлық түрлері электромагниттік толқынға жатады. Денелер жылулық сәулелерді шығарумен қатар жұтады. Тәжірибе: Өзіне келген әр түрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын денені абсолют қара дене деп атайды. Мысалы: R т=σT4 А бсолют қара дененің толық сәуле шығару қабілеті оның абсолют температураның төртінші дәрежесіне тура пропорционал. σ= 5,67•10-8 Вт/м2К4 –Стефан –Больцман тұрақтысы. RТ-дененің сәуле шығару қабілеті. Т-абсолют температура. Өлшем бірлігі Кельвин. Топтық жұмыс «Дұрыс -Бұрыс»
Ашық Микрафон әдісі бойынша бекіту сұрақтарын қою 1.Жылулық сәуле шығару деп нені айтады? 2.Жылулық сәле шығаратын көздерді татап бер 3.Жылулық сәле шығарудың интинсивтігі неге байланысты? 4.Біз неге қатты қызған денелердің сәуле шығаруын көре аламыз? 5.Инфрақызыл сәуле шығаруды неге жылулық деп атайды? 6.Неге біз ыстық күнде қара киімге қарағанда ақ киім кигенді дұрыс көреміз? Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §37 Инфрақызыл сәулеленуді медецинада қолдану тақырыбында эссе жазып,презентация дайындаңдар. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Білім беру ұйымының атауы | «№2 жалпы білім беретін мектеп»КММ | |||||||||||
Бөлім: | 9.4А Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Рахманбаева Г.Е | |||||||||||
Күні: 28-30.03.23ж | | |||||||||||
Сынып: 9 «б,в» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы. Фотоэффект құбылысы | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.2 – Планк формуласын есептер шығаруда қолдану 9.6.1.3 – фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру; 9.6.1.4 –фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Планк формуласын есептер шығаруда қолданады. фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіреді. фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолданды | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Қайталау-оқу анасы» (үй тапсырмасын сұрау) Физикалық диктант 1.Қызған денелердің сәуле шығарып, электромагниттік энергия таратуын __________________________________деп аталады. 2.Жылулық сәулелер _______________________ толқындар қатарына жатады. 3. Өзіне түскен әртүрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын денені ___________________________деп атайды. 4.Жылулық сәулелену құбылысы тек қызған денелерде ғана емес, ______________________________________ орын алады. 5.Жылулық сәулелер тек ___________________ немесе ________________________________қарай ажырайды. Жаңа сабақ.Топтық жұмыс 1 топ Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы 2 тоа Фотоэффект құбылысы 3 топ Фотоэффект үшін Энштейн теңдеуін қорыту Планк гипотезасы: Абсолют қара дене жылулық сәулелерді үздіксіз шығара да, жұта да алмайды; оларды тек үзікті үлес –квант түрінде ғана шығарады немесе жұтады. Сәуле арқылы тарайтын немесе жұтылатын бір үлес энергия квант деп аталады. Дененің үзікті шығаратын немес жұтатын бір үлес энергиясы: Е0 – ең кіші энергия үлесі; ν –сәуленің жиілігі; h –Планк тұрақтысы. Тәжірибе: Жарық екі жақтылығымен сипатталады: толқындық және бөлшектік, яғни фотондар ағыны ретінде көрінеді. Бұл құбылыс жарықтың толқындық-корпускулалық дуализмі деп аталады. Электронның металдан босап, ұшып шығуы үшін жасайтын жұмысын электронның шығу жұмысы деп атайды. Энергияның сақталу заңы бойынша жұтылған жарық фотонының hν энергиясы электронның шығу жұмысына және оның кинетикалық энергиясына жұмсалады: . Эйнштейн формуласы. me-босап шыққан электронның массасы;υ –оның жылдамдығы. h- Планк тұрақтысыАш- электронның шығу жұмысы. Фотоээфект құбылыс мына шарт орындалса ғана байқала бастайды: hν0≥Aшығу.Электронның шығу жұмысы жарықтың жиілігіне немес толқын ұзындығына ғана тәуелді.Фотоэффект байқалатын жарықтың ең аз дегендегі жиілігін немес оған сәйкес келетін толқын ұзындығын фотоэффектінің қызыл шекарасы деп атайды.Фотоэффект құбылысына негізделіп жасалған құралы фотоэлемент деп аталады. Фотоэлементтің сыртқы түрі мен құрылысы: Ф –фотоэлемент, S –жарық көзі, С –санағыш тетік, А –саналатын бұйым, М-электромагнит С анағыш тетікті жұмысқа қосып отыратын Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс
Есептер шығару .30-жаттығу №1 5*1014 Гц жиілік сәкес келетін фотонның энергиясын табыңдар. №2 Толқын ұзыедығы 0,1 нм фотонның энергиясы толқын ұзындығы 0,4 мкм фотонның энергиясынан неше есе артық? №3 Жиіліктері 6,7*10 15 Гц және 4*10 15 Гц аралығындағы фотондардың энергияларының айырмасы қандай? №4 Энергиясы 12,3*10 -18 Дж сәуле шығару импульсінде Қанша энергия кванты бар?Сәуле шығару жиілігі 5*10-19 Гц. Үйге тапсырма §38-39 оқу.31-жаттығу (2) 2.Шығармашылық тапсырма: а)Макс Планк туралы мәнжазба | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Рентген сәулелері
Білім беру ұйымының атауы | «№2 жалпы білім беретін мектеп»КММ | |||||||||||
Пәні: | Физика | |||||||||||
Бөлім: | Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Атшыбаева С.Н | |||||||||||
Күні: | 11-12.04.2023 ж | |||||||||||
Сынып: 9 а,ә,г | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Рентген сәулелері | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.5 – рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру; 9.6.1.6 – рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | рентген сәулесін біледі. рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыруады. рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіреді | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру 1.Фотоэффектінің қызыл шекарасы деп нені айтамыз? 2.Электрондардың металдан шығу жұмысы дегеніміз не? 3.Фотоэффектінің қызыл шекарасын қалай анықтаймыз? 4.Фотоэффект үшін Энштейннің теңдеуін жазып .оған кіретін әрбір шаманың нені білдіретінін айтып беріңдер. Жаңа сабақ
Рентгендік сәулелердің тууын классикалық электромагниттік теория негізінде түсіндіру Жылдам электрондар металл атомдарымен соғылғанда, олардың ядроларының кулондық өрістерімен өзара әрекеттесуі салдарынан тежеледі. Тежелу барысында жылдам электрондар біраз мөлшерде кинетикалық энергияларынан айырылады: ∆Е=Е1-Е2 Е1,Е2 -электронның әр түрлі күйлеріндегі кинетикалық энергиялары, ∆Е – электронның жоғалтқан энергиясы. Бұл энергия рентгендік сәулелер фотонының энергиясына түрленеді: ∆Е=hν Жылдам электрондардың тежелуі кезінде туындайтын сәулеленуді тежеулік рентгендік сәулелер деп атайды. Рентгендік түтікше К-катод-термоэлектрондар көзі. Ц-цилиндрлік электрод. А-анод (W, Cu, Pt) А=qU12 A=e·U=meυ2/2 U-электродтарға түсірілген кернеу υ –электронның жылдамдығы mе-электтрон массасы е – электрон заряды. Қолданылуы:
Тест тапсырмасы Бекіту тапсырмалары Ия-жоқ
Серпілген сауал әдісі бойынша сабақты қорытындылау 1.Ренген сәулелері қалай ашылды? 2.Ренген сәулелерінің табиғаты қандай? 3.Ренген сәқай жерінде орналасқан? 4.Ренген сәулелерінің негізгі қасиеттерін атаңдар 5.Ренген түтігі деген не? 6.Ренгендік астрономия немен айналысады? 7.Ренген сәулелерінің медецинада қолданылуы жайлы айтып бер. Үйге тапсырма § 41 тақырыпты оқу | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулеленудің табиғаты
Білім беру ұйымының атауы | «№2 жалпы білім беретін мектеп»КММ | |||||||||||||
Пәні: | Физика | |||||||||||||
Бөлім: | Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Атшыбаева С.Н | |||||||||||||
Күні: | 12-13.04.2023 ж | |||||||||||||
Сынып: 9 а,ә,г | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулеленудің табиғаты | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.2.1 – α, β және γ – сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Радиоактивтілікті біледі. Радиоактивті сәлелердің құрамын зерттеп,олардың кейбір қасиеттерімен танысады. α, β және γ – сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіреді. | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Серпілген сауал әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау. 1.Ренген сәулелері қалай ашылды? 2.Ренген сәулелерінің табиғаты қандай? 3.Ренген сәқай жерінде орналасқан? 4.Ренген сәулелерінің негізгі қасиеттерін атаңдар 5.Ренген түтігі деген не? 6.Ренгендік астрономия немен айналысады? 7.Ренген сәулелерінің медецинада қолданылуы жайлы айтып бер. Жаңа сабақ Топтық жұмыс жаңа тақырып бойынша слайд қорғау Бекіту тапсырмалары Топтық жұмыс Бұл радиоактивті сәулелердің құрамы қандай?
1.Радиоактивті сәулелер қалай аталады? 2.Алғашында оларды неге ренген сәулелерімен шатастырды? 3.Ренген сәулелерінің радиоактивті сәулелерден айырмашылығы қандай? 4.Қандай химиялық элементтер Радиоактивті деп аталады? 5.Радиоактивті сәлелердің құрамы қандай? Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма § | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Резерфорд тәжірибесі. Атом құрылысы
7.БЖБ. «Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар»
Білім беру ұйымының атауы | «№2 жалпы білім беретін мектеп»КММ | |||||
Пәні: | Физика | |||||
Бөлім: | Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Атшыбаева С.Н | |||||
Күні: | 18-19.04.2023 ж | |||||
Сынып: 9 а,ә,г | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Резерфорд тәжірибесі. Атом құрылысы 7.БЖБ. «Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.7– α-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау | |||||
Сабақтың мақсаты | Резерфорд тәжірибесімен біледі α-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттайды сапалық есептер шығара алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру 1.Радиоактивті сәулелер қалай аталады? 2.Алғашында оларды неге ренген сәулелерімен шатастырды? 3.Ренген сәулелерінің радиоактивті сәулелерден айырмашылығы қандай? 4.Қандай химиялық элементтер Радиоактивті деп аталады? 5.Радиоактивті сәлелердің құрамы қандай? Жаңа сабақ Топтық Жұмыс ДИГСО әдісі бойынша 1 топ – Пратон 2 топ –Электрон 3 топ- Нейтрон Бекіту тапсырмалары Ия- жоқ Қар-кесегі әдісі бойынша сұрақтар дайындап бір –біріне сұрақ қояды 1.ХІХ ғасырда ашылған қандай жаңалықтар атомның құрылысы күрделі екенін көрсетті? 2.Резерфорд тәжірибесінің мағынасын түсіндіріңдер. 3.Атом қандай бөлшектерден тұрады? 4.Резерфорд ұсынған атомның үлгісін неге планетарлық дейді? 5.Ядро мен электронның массалары мен өлшемдерінің қатнастары қандай? Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §43 тақырыпты оқу Резерфорд тәжірибесінің нәтижесін саралаңдар | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |