Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Жылулы суле шыару.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 37
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер. Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
Білім беру ұйымының атауы | «№2 жалпы білім беретін мектеп»КММ | |||||
Пәні: | Физика | |||||
Бөлім: | Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Атшыбаева С.Н | |||||
Күні: | 19-20.04.2023 ж | |||||
Сынып: 9а,ә,г | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер. Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.8 – ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау; 9.6.1.9 – атом ядросының масса ақауын анықтау; 9.6.1.10 – атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Қар-кесегі әдісі бойынша сұрақтар дайындап бір –біріне сұрақ қояды 1.ХІХ ғасырда ашылған қандай жаңалықтар атомның құрылысы күрделі екенін көрсетті? 2.Резерфорд тәжірибесінің мағынасын түсіндіріңдер. 3.Атом қандай бөлшектерден тұрады? 4.Резерфорд ұсынған атомның үлгісін неге планетарлық дейді? 5.Ядро мен электронның массалары мен өлшемдерінің қатнастары қандай? Жаңа сабақ Топтық жұмыс слайд қорғау Бекіту тапсырмалары Есептер шығару 33- жаттығу 221- бет Тест тапсырмасы слайдпен жұмыс Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма § 45-46 оқу 33-жаттығу | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару: «Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | | |||||||||||
Бөлім: | 9.4В Атом ядросы | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Есептер шығару: «Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы» | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.8 – ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау; 9.6.1.9 – атом ядросының масса ақауын анықтау; 9.6.1.10 – атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Миға шабуыл сұрақтары Үй жұмысын тиянақтауға арналған сұрақтар: 1. Радиактивті элемент және радиактивті сәулелену дегеніміз не? 2. Радиактивтілік дегеніміз қандай құбылыс? 3. Альфа бөлшегі қандай элементтің ядросы болып табылады? 4. Атомның планетарлық моделі қандай тәжірибеге негізделген? 5. Протонның, электронның зарядтары неге тең? 6. Ядро қандай бөлшектерден тұрады ? 7. Ядроның массалық саны нені білдіреді? Жаңа сабақ «Еске түсіру стратегиясы»: топтық жұмыс 1-топ: Иондаушы сәулелерді тіркеу әдістері • Фотоэмульсия әдісі • Сцинтилляциялық санағыш • Гейгердің газразрядтық санағышы • Вильсон камерасы • Көпіршікті камера 2-топ: Табиғи радиактивтік. • α –ыдырау, β-ыдырау, γ – ыдырау. • Радиактивті ыдырау заңы. 3-топ: Атом ядросының құрамы.Байланыс энергиясы. • Ядроның протонды-нейтрондық моделі. • Ядролық күштер • Байланыс энергиясы • Масса ақауы • Меншікті байланыс энергиясының массалық санға тәуелділігі 4-топ:Ауыр ядролардың бөлінуі. Тізбекті ядролық реакциялар. Ядролық реактор. «Ортадағы қаламсап стратегиясы» есептер шығару: 1) топтық жұмыс 1-топ. №1. Мына бейтарап атомдарда қанша электрон, протон, нейтрон, нуклон бар? , №2. Менделеев кестесін пайдаланып, ядролық реакцияны толықтырып жазыңдар: + → + ? №3. Азот атом ядросының байланыс энергиясын есептеп шығарыңдар (mp=1,00728 м.а.б., mn=1,00866м.а.б. , Mя =15,00011 м.а.б.) 1-топ. №1. : Z=2, A=3, N=A-Z= 3-2=1. 2Z+ N- нуклон жұбы : Z=4, A=7, N=A-Z= 7-4= 3. 4 Z + 3 N – нуклон жұбы №2. №3. Шешуі: ; ((Z*mp+Nmn)-Mя)*931,5МэВ)*931,5МэВ E=((7*1,00727+8*1,00866)-15,00011)*931,5 MэВ.=111,8 MэВ. 2-топ №1. Мына бейтарап атомдарда қанша электрон, протон, нейтрон, нуклон бар? , №2. Менделеев кестесін пайдаланып, ядролық реакцияны толықтырып жазыңдар: ? + → + №3. Оттек атом ядросының байланыс энергиясын есептеп шығарыңдар (mp=1,00728 м.а.б., mn=1,00866м.а.б. , Mя =16,999 м.а.б.) 2-топ. Шешулері: № 1. : Z=12, A=24, N=A-Z= 24-12= 12. 12Z + 12N –нуклон жұбы : Z=12, A=26, N= A-Z=26-12= 14. 12Z + 14N –нуклон жұбы №2. , №3. Шешуі: МэВ Е=((Z*mp+Nmn)-Mя)*931,5МэВ E=((8*1,00727+9*1,00866)-16,999)*931,5= 127,7MэВ. 3-топ №1. Мына бейтарап атомдарда қанша электрон, протон, нейтрон, нуклон бар? , №2. Менделеев кестесін пайдаланып, ядролық реакцияны толықтырып жазыңдар: + ? → + №3. Төмендегі ядролық реакция кезінде энергия бөліне ме, әлде жұтыла ма? ( =14,00307 м.а.б., =4,002603 м.а.б., =16,999134 м.а.б., =1,007825 м.а.б.) Шешулері: №1. : Z=18, A=40, N=A-Z=40-18= 22. 18Z + 22N –нуклон жұбы : Z=20, A=40, N=A-Z=40-20= 20. 20Z + 20N –нуклон жұбы №2. , №3 Шешуі: ∆Е=[( )-( )]931,5 MэВ. ∆Е=[(14,00307+4,002603)-(16,999134+1,007825)]931,5 MэВ=[18,005673 - -18,006959]931,5 MэВ=- 0,001286*931,5 MэВ= -1,198 MэВ=-1,2 MэВ. -энергия жұтылады. 4-топ №1. Мына бейтарап атомдарда қанша электрон, протон, нейтрон, нуклон бар? , . №2 Менделеев кестесін пайдаланып, ядролық реакцияны толықтырып жазыңдар: + γ → + ? №3. Радиоактивті кобальттың жартылай ыдырау периоды 72 тәулік. Массасы 4 г кобальттың 216 тәулікте ыдырайтын бөлігінің массасы? Шешулері: №1. : Z=6, A=13, N=A-Z=13-6=7. 6Z + 7N –нуклон жұбы : Z=7, A=14, N=A-Z=14-7= 7. 7Z + 7N –нуклон жұбы №2. , - кюрий. №3. Бер: Шешуі: T = 72 тәулік m=m0* m0 =4гm=4* =22*2-3= 2-1= =0,5(г) T=216 тәулік ∆m=m-m0=4-0,5= 3,5 (г) ∆m - ? 2) Тақтаға жеке оқушыларға есеп шығарту: №8.2.12. элементі төрт α-ыдырау мен екі β-ыдырауға ұшырағаннан кейін қандай химиялық элемент түзіледі? Шешуі: . №25. уранның бір ядросы екі жарықшаққа бөлінгенде 200 МэВ энергия босап шықса, осы ураннан 1 г ядролық реакторда «жанғанда» қандай энергия бөлінеді?( М=235*10-3кг/моль , q =29*106 Дж/кг , NA = 6 *1023 моль-1 ) Шешуі: Бер: ХБЖ Шешуі: ∆Е =200 MэВ 320*10-13 Дж E=∆Е*N (1) m =1 г 10-3 кг N=NA (2) М=235*10-3кг/моль E=∆Е NA q =29*106 Дж/кг E=320*10-13 Дж *6 *1023 моль-1* Е –? * m1-? m1= кг Ой қорытыу Физикалық диктант: 1. Атом ядросының басқа ядромен, элементар бөлшектер және γ - кванттармен өзара әсерлесуі кезінде болатын түрленулер ..... ...... деп аталады. (ядролық реакциялар ) 2. Бөлшектер мен ядролардың реакцияға түскенге дейінгі және реакциядан кейінгі тыныштық энергияларының айырымын ...... ....... ....... ......... деп атайды. (ядролық реакцияның энергетикалық шығуы) 3. Ядролық реакция кезіндегі кинетикалық энергиялардың өзгеруі реакцияға қатысқан бөлшектер мен ядролардың тыныштық энергияларының өзгерісіне тең. Мұндай реакция ........ деп аталады.(экзотермалық) 4. егер ∆Е болса, онда реакция кезінде энергия жұтылады, Кинетикалық энергияның кемуі есебінен жүйенің тыныштық энергиясы артады. Осындай реакция ......... деп аталады. (эндотермалық) 5. ....... ......... ........ деп белгілі ядролық реакция келесі дәл сондай реакцияны туғызатын процесті айтады.(Тізбекті ядролық реакция ) 6. Нейтрондардың көбею қарқынын сипаттайтын физикалық шаманы ...... .......... ......... дейді. (нейтрондардың көбею коэффициенті) 7. Тізбекті бөліну реакциясын тұрақты қамтамасыз ететін бөлінетін заттың (уранның) ең аз массасын ...... ........ деп атайды.(сындық масса)
Ядролық физикада ұзындықтың бірлігіне қандай өлшем алынады? Атомдық және ядролық физикада масса бірлігіне не алынады? Атомдық және ядролық физикада энергия бірлігіне не алынады? Масса ақауы дегеніміз не және оны қалай есептеуге болады БББ кестесі
Р ефлексия. Кері байланыс. Барлық ақпаратты өзіммен бірге әкетемін Ә лі қорыту үстіндемін Мен үшін артық мәлімет Үйге тапсырма§45 -46 тақырыпты оқу | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Негізгі мазмұнды түсінеді; 3 өзекті ақпаратты анықтай алады; Жорға сұрақтарының кем дегенде сегізіне дұрыс жауап береді; Өзгенің пікірі мен өз пікірін салыстыра алады Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар |
«Дидактикалық материалдар
Смайликтер
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 9.4В Атом ядросы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Ядролық реакциялар. Радиоактивті ыдырау заңы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.1.11 – ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану; 9.6.2.2 – радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру; 9.6.2.3 – радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолданады Кейбір оқушылар істей алады: радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолданады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Серпілген сауал» 1. Нуклондардың арасындағы гравитациялық және электрлік күштердің арақатынасы қандай болады? 2. Ядролық күш дегеніміз қандай күш? 3. Ядролық күштердің қасиеттері қандай? Ядролық физикада ұзындықтың бірлігіне қандай өлшем алынады? Атомдық және ядролық физикада масса бірлігіне не алынады? Атомдық және ядролық физикада энергия бірлігіне не алынады? Масса ақауы дегеніміз не және оны қалай есептеуге болады “Ой қозғау” Жаңа сабақ « Ойлан, жұптас, бірік» Постер қорғау Радиоактивтілік құбылыстардың келесі түрлері кездеседі: 1. α – ыдырау; 2. β – ыдырау; 3. ядролардың γ – сәулелер шығаруы; 4. ауыр ядролардың спонтанды (өз-бетімен) ыдырауы; 5. протондық радиоактивтілік. Деңгейлік тапсырмалар 1. Суретте атомның энергетикалық деңгейінің диаграммасы берілген. Мына өтулердің қайсысы жұтылудың ең аз жиілігіне сәйкес келеді? 2. Суретте төрт атомның схемасы берілген. Қара нүктелермен электрон бейнеленген. атомына қай схема сәйкес келеді? Семантикалық карта Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §46 тақырыпты оқу 34-жаттығу есептерін шығару. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция. Ядролық реакторлар
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 9.4В Атом ядросы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция. Ядролық реакторлар | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.2.4 – тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау; 9.6.2.5 – ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: ауыр ядролардың бөлінуін біледі. Көптеген оқушылар істей алады: тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттайды. Кейбір оқушылар істей алады: ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттайды | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Серпілген сауал» 1. Нуклондардың арасындағы гравитациялық және электрлік күштердің арақатынасы қандай болады? 2. Ядролық күш дегеніміз қандай күш? 3. Ядролық күштердің қасиеттері қандай? Ядролық физикада ұзындықтың бірлігіне қандай өлшем алынады? Атомдық және ядролық физикада масса бірлігіне не алынады? Атомдық және ядролық физикада энергия бірлігіне не алынады? Масса ақауы дегеніміз не және оны қалай есептеуге болады Жаңа сабақ Ойлан, жұптас, бөліс-топтық жұмыс слайд қорғау Есептер шығару – Жеке жұмыс
Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §47 тақырыпты оқу Практикалық тапсырма | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Термоядролық реакциялар.
Радиоизотоптар, радиациядан қорғану
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||||
Бөлім: | 9.4В Атом ядросы | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Термоядролық реакциялар. Радиоизотоптар, радиациядан қорғану | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.2.6 – ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру; 9.6.2.7 – радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру; 9.6.2.8 – радиациядан қорғану әдістерін сипаттау | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстырады. Көптеген оқушылар істей алады: радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіреді. Кейбір оқушылар істей алады: радиациядан қорғану әдістерін сипаттайды | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою.(«жұптасу» әдісі арқылы әр сұрақты қойғанда қорапша ішінен мұғалім бір түсті фигура таңдап алады, дәл сондай фигура қай оқушыда болса, сол оқушы жауап береді.) (20мин)
нейтрондарды баяулатқыш, жылу тасығыш, нейтрондарды шағылдырғыш, жылдамдық реттегіш біліктер, қорғаныш қабық, темір-бетонды биолгиялық қорған, автоматты басқару жүйесі)
Жаңа сабақ https://yandex.kz/video/preview/?text=семей%20полигоны%20видео&path=yandex_search&parent-reqid=1647455001980967-16520663159601169822-vla1-3228-vla-l7-balancer-8080-BAL-4333&from_type=vast&filmId=12615112687347880753 Проблемалық жағдаят: Алғашқы термоядролық реакция Қазақстанда қай жылы жүзеге асырылды? Бұл кезде қоршаған ортада қандай өзгерістер болды? Оқушы жауаптарынан кейін «Семей полигоны» туралы 2 минуттық видео көрсетіледі.Осы видеодан кейін оқушылар өз ойларын айтып, жаңа сабақтың тақырыбы ДИГСО әдісі слайдпен жұмыс Бекіту тапсырмалары 1. Тапсырма : «Ой қорыту» Деңгейлік есептер шығару. (Конференцияға қатысушыларды кофе-брейкке шақырып, интерактивттік тақтада слайдта «α», «β », «γ» деп жазулар болады, оқушы өз деңгейіне байланысты есепті таңдап, топтасып шығарады.). α -сәулесі. 1.Натрий 2311 Na ядросының құрамы қандай? 2.Мына ядролық реакциядағы Х символын анықта. 5 525 Mn + X5526 Fe+ 10n Β-сәулесі. 1.Мына ядролық реакциядағы жетіспей тұрған белгілерді жазыңдар. А 2 X+ 10Z Y 11 H+ 136 C 2. Қандай радиоактивті ыдырау нәтижесінде 23994 Pu плутоний 23592 U уранға айналады? γ -сәулесі. 1.168O ядросының байланыс энергиясын және меншікті байланыс энергиясын табыңдар. 2. Мынадай термоядролық реакциялар кезінде энергия жұтыла ма, әлде бөлініп шыға ма? a) Шешуі: ΔM=[(3.01602+3.01602) – (4.00260+1.00783+1.00783)] = 6.03204-6.01826=0.01378*931,5=12.83. Жауабы: энергия бөлінеді б) Шешуі: ΔM=[(2.01410 – (1.00783+1,00866)] = 2.01410 – 2.01649 = - 0.00239*931,5 = - 2.23 Жауабы: энергия жұтылады 3. Мынадай термоядролық реакция кезінде қандай энергия бөлініп шығады? 7 3 Zi+ 21 H 84 Be + 10 n; M ( 73Zi ) =7,01601 м.а.б. M ( 21H ) = 2,01410 м.а.б. M ( 84Be) = 8,00531 м.а.б. M ( 10n ) = 1,00866 м.а.б. Шешуі: ΔM=[(7.01601+2.01410) – (8.00531+1.00866)] = 9.03011-9.01397=0,01614*931,5=15,03. Жауабы: энергия бөлінеді 2. Тапсырма: 1. Жеңіл элементтердің қандай түрлерін білесің?( ) 2. Термоядролық реакция дегеніміз? (Өте жоғары температурада жеңіл ядролардың бірігіп ауырлау ядроны түзу реакциясы) 3. Дейтерий мен тритийдің бірігуі нәтижесінде қанша энергия бөлініп шығады? (17,6 МэВ энергия бөлініп шығады) 4. Жер бетінде алғашқы термоядролық реакция қашан, қайда жүзеге асырылды? (1952 жылы 1қарашада Тынық мұхитының оңтүстік бөлігінде) 5. Жоғары температурадағы плазманы магнит өрісінде ұстап тұру тәсілін кім ұсынды? Ресей физиктері А.Д.Сахаров, И.Е.Тамм 6. Күшті магнит өрісінде ұстап тұру идеясына негізделіп жасалған тәжірибелік қондырғы не деп аталады? (Токамак) 2. Жаңа сабақты бекіту. «Сәйкестігін тап»
Дұрыс жауабы: Жаңа сабақты қорытындылау. (10мин)
Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §49 тақырыпты оқу Радиоизотоптардың қолданылуы туралы эссе жазу. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер |