ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 50
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А Пайыз | Мектеп: 173 орта мектеп | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Маханбетжанова Жанар Нурмахановна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:5 | Қатысқандар : | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Санның пайызын табу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.34 Берілген санның пайызын табу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Берілген санның пайызын табады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - бөлшектерді пайыз арқылы және керісінше өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-пайыз; - пайыздық қатынас; - пайыздық арттыру; - пайыздық кеміту ; - концентрация. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: - санның жүзден бір бөлігі ... деп аталады; - пайызды ондық бөлшекпен өрнектеу үшін … керек; - санның пайызын табу үшін ... керек; - ондық бөлшекті пайызбен өрнектеу үшін ... керек; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сыни тұрғыдан ойлау, белсенділік, жұптық, топтық жұмыстар арқылы құрметтеуді дарыту, топ ішіндегі бір бірін бағалау, өзін-өзі бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия (заттың құрамындағы үлес салмағын есептеу) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдырудан түсінігі бар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | 1мин 2 мин 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу. Сынып оқушыларының назарын сабаққа аудару. Ынтымықтастық атмосферасын орнату. 2. «Үй жұмысын өзара бағалау» тәсілі арқылы қатар отырған жұптар бірін-бірі тексеріп, бағалайды. 3. «Жауабын тап» тәсілі арқылы топқа бөлу. Жауаптары бірдей болатындай тапсырмалар таратылады, жауабы бірдей болған оқушылар бір топқа жиналады. (1, 2, 3, 4) 10*0,1=1 20*0,1=2 30*0,1=3 0,5+1,5=2 0,3+0,7=1 2,7+0,3=3 2,5/2,5=1 0,4/0,2=2 0,6/0,2=3 10/10=1 20/10=2 30/10=3 20*0,2=4 3,8+0,2=4 4,5-0,5=4 100/25=4 | 1 слайд Итербелседі тақтада тапсырманың жауаптары тұрады. Үлестірме тапсырмалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 мин | Топтық жұмыс 7 мин 2 мин 1 мин Жұптық жұмыс 5 мин 1мин Сергіту сәті 2 мин Топтық жұмыс 7 мин Топтық жұмыс 3 мин | «Елшілер»әдісі Кестемен жұмыс. 1 және 3 топтарға:
2 және 4 топтарға:
«Еркін микрофон» әдісімен мұғалім әр топтан бір оқушыны таңдап, жұмысты қорытындылайды. «Ашық сұрақтар» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақты қорытындылайды. 1. Берілген бөлшектердің бөліміне назар аударыңдар. Не байқадыңдар? 2. Санның пайызын табуды басқаша қалай орындауға болады? 3. Санның 50%, 25%, 75% табуды қалай түсінесіңдер? Санның 20%, 30%, 40%, 60%, 70%, 80%, 90% табу үшін:
Топтар өзі-өзі –«Миыңның суретін салу» арқылы бағалайды. Оқушылар мидың суретін дəптерге салады да, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады. «Қатесін тап» әдісі Оқушыларға үлестірме тапсырмалар беріледі. Тапсырманың ішінен дұрыс жауаптарды теріп жазу керек.
Тапсырманың дұрыстығын графикалық органайзер «Сүзгі» арқылы текскреді. 222 0,08 3,8 68 0,8
Сыныптың ішінде алдын-ала дайындалып жасырынған тапсырмаларды тауып, жауабын жазады. «Бумеренг» әдісімен топтар бір біріне орындаған тапсырмаларын береді. 1 топ-жасыл 2 топ-қызыл 3 топ-көк 4 топ-күлгін. 1 топқа: Құлпынайдың 6% -ы қант. 35 кг құлпынайда неше килограмм қант бар? 2 топқа: Картоптың 80 % -ы су. 25 кг картопта неше килограмм су бар? 3 топқа: 5 кг қоспаның 60%-ы темір. Қоспада қанша кг темір бар? 4 топқа: Сүтті өңдеу кезіне 5% ірімшік алынды. 20 кг сүттен қанша ірімшік алуға болады? «Бір түсті маркер» әдісі: оқушылар өз жұмыстарын орындаған соң, сағат тілінің бағытымен келесі топтың жұмысын бағалайды өзінің маркерімен комментарий жазып, бағалайды. Әр топ комментарий жазылған өзінің жұмысын алып, жазылған коментарийлерді ескере отырып білімдерін толықтырады, үздік жұмыстар сынып қабырғасына ілінеді. «Көрсет және комментарий бер» әдісімен оқулықтағы №835 есепті орындайды. Тапсырманы топтың әр мүшесі бөліп алады, тақтаға әр топтан 1 оқушыдан шығып орындайды, қалғандары тексереді. 1) 400-дің 3%-ы 2) 250-дің 9%-ы 3) 180-нің 25%-ы 4) 70-тің 50%-ы Топтар бірін – бірі «Серпілген сауал» арқылы бағалайды. | 2 слайд Үлестірме тапсырмалар 3 слайд 4 слайд Үлестірме тапсырмалар 5 слайд Үлестірме тапсырмалар 6 слайд Үлестірме тапсырмалар Әбілқасымова. 5 сынып оқулығы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Жеке жұмыс.5мин 2 мин | Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: 5.4А Бөлім: «Пайыз»Оқу мақсаты 5.1.2.34 берілген санның пайызын табу Бағалау критерийі Білімалушы
Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану 1-тапсырма Пайызын табыңыз: a) 30, 125, 310 сандарының 10 %-ын; ә) 16, 72, 400 сандарының 50 %-ын; б) 28, 68, 360 сандарының 25 %-ын; Дескриптор: Білімалушы
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын ерте орындаған оқушыларға саралаудың 7 тәсілінің «Қарқын» тәсілі бойынша қосымша тапсырма беремін. Айлық табыстың 5% -ы табыс салығы үшін ұсталады. Айлық табысы 60 000 тг болса, одан неше теңге табыс салығы ұсталады? Тапсырмалардың дұрыстығын интербелсенді тақтада тексереді. а) 30*0,1=3 125*0,1=12,5 310*0,1=31 ә) 16*0,5=8 72*0,5=36 400*0,5=200 б) 28*0,25=7 68*0,25=17 360*0,25=90 Үйге тапсырма. Оқулықтағы №836, 838 есептер «Бөлменің 4 бұрышы». Тәсілі арқылы бағалау. Сыныптың төрт бұрышына төрт түрлі мәтін ілініп тұрады. Оқушылар өзіне байланысты мәтіннің қасына барып тұрады. 1. Мен санның пайызын табуды білдім және есеп шығара аламын. 2. Мен санның пайызын табуды білдім, бірақ әлде де есеп шығарып үйренгім келеді. 3. Мен санның пайызын табуды білдім, бірақ әлде де есеп шығаруда қиналамын. 4. Мен санның пайызын табуды дұрыс түсінбедім. | Үлестірме тапсырмалар 7 слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындаймын. Тапсырмалар орындау кезінде диалог арқылы және қосымша ресурстар беру арқылы қолдау көрсетемін. | Оқушылар топпен жұмыстың барысын «Бір түсті маркер», «Серпілген сауалдар», «Миыңның суретін сал» әдісі арқылы өзара бағалайды. Қалыптастырушы бағалау арқылы бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтаймын, соған сәйкес кері байланыс беремін . | Сергіту сәті кезінде | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Тапсырмалар:
№1. «Елшілер»әдісі Кестемен жұмыс.
1 және 3 топтарға:
Сан | 600 | 91 | 123 |
Пайыз | 13%=0,13 | 17% | 28% |
Санның пайызы | 600*0,13=78 | | |
2 және 4 топтарға:
Сан 100% | 600 | 91 | 123 |
1% | 600:100=6 | | |
Санның пайызы | 13% 6*13=78 | 17% | 28% |
«Қатесін тап» әдісі
| 8 | 400 | 78 | 244 |
1% | 0,8 | 4 | 0,78 | 2,44 |
10% | 0,08 | 40 | 7,8 | 24,4 |
20% | 1,6 | 80 | 3,8 | 48,8 |
50% | 4 | 200 | 39 | 122 |
75% | 6 | 300 | 68 | 222 |
«Бумеренг» әдісі
1 топқа: Құлпынайдың 6% -ы қант. 35 кг құлпынайда неше килограмм қант бар?
2 топқа: Картоптың 80 % -ы су. 25 кг картопта неше килограмм су бар?
3 топқа: 5 кг қоспаның 60%-ы темір. Қоспада қанша кг темір бар?
4 топқа: Сүтті өңдеу кезіне 5% ірімшік алынды. 20 кг сүттен қанша ірімшік алуға болады?
Шығармашылық тапсырма
Айлық табыстың 5% -ы табыс салығы үшін ұсталады. Айлық табысы 60 000 тг болса, одан неше теңге табыс салығы ұсталады?
5.4А Бөлім: «Пайыз»
Оқу мақсаты 5.1.2.34 берілген санның пайызын табу
Бағалау критерийі Білімалушы
-
Берілген санның пайызын есептейді
Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану
1-тапсырма
Пайызын табыңыз:
a) 30, 125, 310 сандарының 10 %-ын;
ә) 16, 72, 400 сандарының 50 %-ын;
б) 28, 68, 360 сандарының 25 %-ын;
Дескриптор: Білімалушы
-
өрнекті құрайды;
берілген санның пайызын анықтайды
Тапсырмалардың дұрыстығын интербелсенді тақтада тексереді.
а) 30*0,1=3 125*0,1=12,5 310*0,1=31
ә) 16*0,5=8 72*0,5=36 400*0,5=200
б) 28*0,25=7 68*0,25=17 360*0,25=90