Файл: за мерзімді жоспар блімі Мтінді есептер 81 Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 215

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы(2-5 минут)

Атмасфералық жағдайды қалыптастыру.

Миға шабул. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады


Қосымша сұрақтар қою:

" Бөлшек" ұғымын қалай түсінесіңдер?

Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтіріңдер.

Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтіріңдер.

Ондық бөлшектің соңына нөлді тіркеп жазғаннан немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгере ме?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Сабақтың ортасы (6-35 минут)

Топтық жұмыс

  1. топ:

  1. Амалдарды орындаңдар.

8,65+2,34=

1,6+(5+3,4)=

24,09-17,616=

2) Теңдеуді шешіңдер:

Х+8,635=14,62

Х- 0,834=2,64

3) Өрнектің мәнін табыңдар:

Х+0,08 , х= 5,86




  1. топ:

  1. Амалдарды орындаңдар:

11,21+6,01=

0,3+( 1,7+2,5)=

81,67- 44,916) =

2) Теңдеуді шешіңдер:

Х+ 71,93 = 98,15

Х-2,3 = 3,374

3) Өрнектің мәнін табыңдар:

0,809+ х, х= 63,7

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Жұмыс дәптері




Сабақтың соңы( 35-40 мин)

Топпен есеп шығару, меңгеру

Қорытынды 
1. Ондық бөлшектерді қалай қосамыз? 
2. Бұрыс бөлшекпен дұрыс бөлшектің айырмашылығы? 
3. Ондық бөлшектерді қосуда қандай қасиеттер орындалады? 
4. Бұрыс бөлшек дегеніміз не? 
5. Ондық бөлшектің бүтін бөлігінен үтірмен ажыратуды ұсынған математик? 

 деңгей  А  Әр есепке 1 ұпайдан
№1285 
1)    *,2*                     2)  *6,*2*                   3)    4*5,6*

Жауаптары:

1)4,23-2,783=1,447;     2)26,925-0,06=26,865;    3)425,63-148,35=277,28




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақ №101
















Күні:
















Сынып

Қатысқандар саны:










Сабақтың тақырыбы:
















Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
















Ойлау деңгейі
















Күтілетін оқу нәтижелері















































Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басталуы5 минут


Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Психологиялық ахуалын жасау


Өткен тақырыптарды пысықтау сұрақтарын қою

1. Ондық бөлшекті координаталық сәуледе қалай кескіндейді?

2. Ондық бөлшектер координаталық сәуледе қалай салыстырылады?

Үй тапсырмасын тексеру, түсінбеген сұрақтарына жауап беру

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады






35 минут

Ортасы


Ондық бөлшектерді қосу және азайту



Топтық жұмыс:

а

8,3

8,9

10,3

7,2

б

7,2

8,1

3,9

0,3

А+б













А-б

















Есептер шығару

Тақтаға орындалатын есептер: №\

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Ондық бөлшектерді қалай азайтады және қосады?

2. Азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса, қалай азайтылады?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

оқулық, бор, тақта, критерий


Аяқталуы5минут


Екі жұлдыз, бір тілек

Сабақты қорытындылау, сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады

Үйге тапсырма:

Өтілген тақырыпты оқу.

Есеп: №1296

А деңгейі № 
3)6,3+2,5+0,7=9,7 
9,2+3,3+1,6=14,1 
0,1+9,9+1,5 =11,5 
В деңгейі № 
3)67,45- 49,88=17,57 
61-7,64=53,36 
95-81,08 =13,92 
С деңгейі № 
3) 2,3 + 4,5 + 0,6+0,5+1,7+0,4 = (2,3 + 1,7) +(4,5+0,5)+(0,6+0,4) = 4+5+1 = 10 
8,01+ 9,08+5,13+1,99+0,87+4,92= (8,01 + 1,99) + (9,08+4,92 ) +(5,13+0,87) =10+14+6=30 
6,091+7,083+3,127+0,373+2,117+0,209= (6,091+ 0,209)+(7,083+2,117)+(3,127+0,373)=6,3+9,2+3,5=19 

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Стикер




Тақырыбы:

Сабақ102

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларда ондық бөлшекті натурал санға көбейту дағдысын

қалыптастыру.

Оқушылардың басым бөлігі:

  1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдай алады.

  2. Есеп шығаруда ережені қолдана біледі.

Кейбір оқушылар:

Теңдеу түбірін табу немесе оның бірде бір түбірі болмайтындығына көз жеткізеді;

Теңдеу құрауыштарын ажырата алатын болады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

(Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Өткенді қайталау:

А) Ондық бөлшектерді оқу: 0,013; 1,24; 12,008.

Ә) Ондық бөлшектерді қосу, азайту ережелерін тұжырымдау.

.

Топқа бөлініп, атын таңдау үшін бір бетінде әріп, екінші бетінде тапсырма жазылған карточкалар таратылады.

Есептің жауабына сәйкес кестені толтырса ұлы ғалымдардың аты шығады.

1 – топ. тапсырмасы: 2 – топ. тапсырмасы:

Д. 0,25 + 0,46 И. 0,35 + 0,8

А. 13,123 + 5,024 Г. 2,7075 + 0,93

М. 38,4 + 2,06 778 П. 25,189 + 4,029

Х. 0,83 + 1,6079 Р. 49,7 – 3,6

Р. 5,607 – 0,193 О. 3,508 + 0,275

И. 9,004 + 13,8 Ф. 17,5 – 8,005

Е. 47,749 – 0,251

А. 0,572 + 49,872


Мұғалім бастап шеңбері бойымен математикалық термин сөздерді айтады.

Топқа бөлу – әртүрлі геометриялық фигуралар арқылы бөледі.
Оқушыларға бірлесіп топтық жұмыс жасайтындығын айтады.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы (6-40 минут)

6,17м = 617 см.

2, 81м = 281 см.

9,07м х 46 =907см х 46 =9977см.

9977см = 99,77м.

9,07 х 46 = 99,77 шыққан көбейтінді де берілген ондық бөлшектегі сияқты оң жағынан екі орыннан соң үтірмен айырылған.

Ереже: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін:Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау

керек.

Ондық бөлшекте үтірден кейін неше цифр тұрса, шыққан нәтижеде сонша цифрды оң жақтан үтірмен айырып бөлу керек.

  1. 3,993 х 272 =

  2. 0,0013 х 67 = 7 см S = a x b

S = 8,8 см х 7 см = 61,6 см2.
8,8 см


Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін:
1. Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейткендей көбейту керек.
2. Шыққан көбейтіндіде оң жақтан ондық бөлшекте үтірден кейін неше ондық таңба болса, сонша цифрды үтірмен айыру керек.
5. Санаға сіңіру.
1 - мысал
4, 23
* 5
21, 15
Үтірден соң екі сан бар, демек шыққан көбейтіндіден оң жақтан екі саннан соң үтір айырамыз.
2 - мысал
0, 009
* 7
0, 063
Үтірден соң үш сан бар, демек шыққан көбейтіндіден оң жақтан үш саннан соң үтір айырамыз.
6. Дербес жағдайлар.
Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және т. с. с разряд бірліктеріне көбейту үшін, ондық бөлшектің үтірін разряд бірлігінде неше нөл болса, сонша цифрға оңға қарай жылжыту керек.
7, 465*10=74, 65
7, 465*100=746, 5
7, 465*1000=7465
7, 465*10000=74650
7. Қасиеттері.
Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.

1) 2, 81*3=3*2, 81
2) (3*2, 5)*4=3*(2, 5*4)
3) (6, 3+2)*5=6, 3*5+2*5
8)
1) 6, 3*7=44, 1
5) 8, 31*14=116, 34
9) 2, 15*12=25, 8
2) 9, 6*8=76, 8
7) 9, 03*7=153, 51
№1081 (2, 4, 6, 8)
2) 13, 7*10=137
6) 8, 071*100=807, 1
4) 7, 549*100=754, 9
8) 12, 7*1000=12700


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.5.1; 1.5.3; 1.5.4;

цифрлар жазылған карточкалар.Доп,қарындаш.

№1Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы


1) 3, 5 2) , 5

+ , 4 0,



4, 187 18, 548


  1. 0, 2 4) 6, 6

  • 2, 8 - , 0



1, 447 26, 865



Танымдық тапсырма.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 103

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

5 сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

 Ондық бөлшекті натурал санға көбейту бойынша оқушылардың білімдерін бекіту және тиянақтау, жүйелеу

Оқушылардың басым бөлігі:

Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және мәтінмен жұмыс істеу арқылы пәнге қызығушылығы артады


Кейбір оқушылар:

Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, интеллектуалдығын қалыптастыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Қайталау сұрақтары:

Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді?

Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіндіріңдер.

Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажыратуға тиісті цифрлар санынан аз болса, көбейтіндідегі үтірді қалай қояды?


+ белгісі салынады

Өзін-өзі стикер арқылы бағалайды





Сабақтың ортасы (6-40 минут)

Математикалық диктант.

  1. 0,02*2=0,04;

  2. 0,05*6=0,3;

  3. 0,003*10=0,03;

  4. 0,012*7=0,084;

  5. 1,003*3=3,009;

  6. 2,1*4=8,4;

  7. 5,0002*3=15,0006;

  8. 0,003*15=0,045;

  9. 0,009*1000=9.

Қас қағым сәт”-үтірін тап:

а) 1,83 × 10=1 8, 3; г) 91,065 × 100=9 1 0 6, 5;

ә) 12,085 × 100=1 2 0 8, 5; ғ) 2,1561 × 1000=2 1 5 6, 1;

б) 7,5492 × 1000=7 5 4 9, 2; д) 0,103 × 10=1,03;

в) 1,51 × 10= 1 5, 1; ж) 2,758 × 100=275,8;

з) 63,0457 × 1000=63045,7.




Қатені тап.



Топтық жұмыс: “Кім жылдам”

І топ: (40-(3,16 × 10+1,838))+(2,6+3,7) × 5=40-33,438+31,5=38,062.

ІІтоп: (79-(28,31 × 4-58,9))+(2,3+1,8) × 6=79-54,34+24,6=49,26.

ІІІтоп: (83-(17,27×10-99,3))+(18,07-6,03)× 2=83-73,4+24,08=33,68.

IV топ: (95-(18,15*10-99,4))+(20,5-7,8)*4=95-82,1+50,8=63,7.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Математикалық диктант.


Сабақтың соңы( 41-45мин)

Кітаппен жұмыс:

  1. ;

  2. ;

  3. .

Топтық жұмыс: “Кім тапқыр?”


Мәселе есептер.

І топ: Меншікті жылдамдығы 19,5 км/сағ моторлы қайық ағыс жылдамдығы 2,8км/сағ өзенде ағыспен 2 сағ, ағысқа қарсы 3 сағ жүзді. Моторлы қайық барлығы қанша қашықтыұты жүзіп өтті?

S=2(19,5+2,8)+3(19,5-2,8)=2*22,3+3*16,7=44,6+50,1=94,7км

Ж: 94,7 км

ІІ топ: Жолаушылар поезында 15 вагон бар. Оның 0,6-сы купелі вагондар, қалғандары плацкарт вагондар. Жолаушылар поезында неше плацкарт вагон бар?

15*0,6=9 - купелі вагондар

15-9=6 - плацкарт вагондар

Ж: 6 вагон

ІІІ топ: «Ту-134» ұшағы 900 км/сағ жылдамдықпен, ал 0,4 сағ 850 км/сағ жылдамдықпен ұшты. Ол барлығы қанша қашықтықты ұшты?

S=1,5*900+0,4*850=1350+340=1690км.

Ж: 1690 км.

ІV топ: бір диванды қаптауға 3,25 м, ал бір орындықты қаптауға 0,75 м мата керек. 2 диванды және 12 орындықты қаптауға неше метр мата қажет?

2*3,25+12*0,75=6,5+9=15,5 м

Ж: 15,5 м.

«Арифметика кілті» кітабының авторы кім?

К. Л. Ә.

И. А. Ш.

11,46

34,6

34,65

73,6

106,26

167,52

Ә

Л

К

А

Ш

И




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Кітаппен жұмыс:





Тақырыбы: сабақ 104


Ондық бөлшектерді көбейту

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

оқушылардың ондық бөлшектерді көбейту тақырыбы бойынша есептер шығару арқылы білімдерін пысықтап, тиянақтау

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады


Кейбір оқушылар:

Теориялық білімін практикада қолдана білу және білім – білік дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Ондық бөлшек дегеніміз не?

Ондық таңбалар дегеніміз не?

Ондық бөлшектер координаталық сәуледе қалай салыстырылады?

Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша қалай салыстырылады?

Ондық бөлшектер қалай қосылады?

Ондық бөлшектерді қалай айырамыз?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы (6-40 минут)

Ондық бөлшекті көбейту

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... көбейтуге тоқталайық.

Мысалы:

+ +

42,9041 0,044414

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... разряд бірліктеріне көбейту үшін, осы бөлшектегі үтірді разряд бірліктерінде неше нөл болса, сонша цифрға солға қарай жылжыту керек.

Мысалы:

5,61 0,1232 0,0058

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтуде де ондық бөлшекті натурал сандарға көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, және үлестірімділік қасиеттері орындалады.

Ауыстырымдылық қасиеті:

Мысалы: 1,5 · 4,8 = 4,8 · 1,5

7,2 = 7,2

Терімділік қасиеті:

Мысалы: (3,9 · 8,1) · 1,04 = 3,9 · (8,1 · 1,04)

32,8536 = 32,8536

Үлестірімділік қасиеті:

Мысалы: 1) (1,8 + 2,3) · 9,1 = 1,8 · 9,1 + 2,3 · 9,1

4,1 · 9,1 = 16,38 + 20,9

37,31 = 37,31

2) (44 – 2,9) · 2,7 = 44 · 2,7 – 2,9 · 2,7

41,1 · 2,7 = 118,8 – 7,83

110,97 = 110,97
. Өрнектің мәнін табыңдар:

1) (8,02 – 6,9) · 4,7 = 1,12 · 4,7 =5,264;

2) 5,9 · (1,274 + 15,326) = 5,9 · 16,6 = 97,94;

3) (142,08 – 140,199) · 3,7 = 1,881 · 3,7 = 6,9597;

4) (53,8123 + 4,0677) · 0,14 = 57,88 · 0,14 = 8,1032.

. Есептеңдер:

1) 5,13 · 0,007 = 0,03591;

2) 0,016 · 0,25 = 0,004;

3) 0,008 · 2,2 = 0,0176;

4) 0,019 · 6,2 = 0,1178;

5) 7,5 · 0,0204 = 0,153;



үшінҮтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;

Шыққан нәтижеден көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көюейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен айырып бөлу керек.

Егер көбейтіндіде цифрлар саны айыратын таңбалар санынан аз болса, онда сол жағынан нөлдердің қажетті саны тіркеліп жазылады.

Есептер шығару кезеңі.

791. 629 · 31 = 19499 болатынын ескеріп,

1) 62,9 · 31= 1949,9;6) 6,29 · 0,031 = 0,19499;

2) 6,29 · 3,1 = 19,499;7)0,629 · 0,31 = 0,19499;

3) 629 · 3,1 = 1949,9;8) 6,29 · 0,0031 = 0,019499;

4) 62,9 · 0,31 = 19,499;9) 0,629 · 0,0031 = 0,0019499.

5) 62,9 · 3,1 = 194,99

792. Көбейтуді орындаңдар:

1) 1,3 · 1,2 = 1,56;6) 9,05 · 2,3 = 20,815;

2) 2,7 · 5,3 = 14,31;7) 11,07 · 0,63 = 6,9741;

3)1,28 · 4,9 = 6,272;8) 29,1 · 4,5 = 130,95;

4) 0,467 · 2,4 = 1,1208;9) 0,782 · 1,4 = 1,0948.

5) 18,2 · 6,1 = 111,02;


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың соңы

Жаңа материалды пысықтау.

Амалдарды орындаңдар:

1) 85,6 · (20,2 – 18,51) + 13,136 = 85,6 · 1,69 + 13,136 =

144,664 + 13,136 = 157,8.

2) (11,12 + 32,68) · 17,9 – 95,02 = 43,8 · 17,9 – 95,02 = 784,02 – 95,02 = 689

. Өрнектің мәнін табыңдар:

1) 600 · (8,671 – 2,271) · 2,05 + 7,68 = 600 · 6,4 · 2,05 + 7,68 = 3840 · 2,05 + 7,68 = 7872 + 7,68 = 7872,68;

2)500 –5,32 - 3,05 · (9,438 – 5,238) = 500 – 5,32 – 3,05 · 4,2 = 500 – 5,32 -12,81 = 494,68 – 12,81= 481,87.

. Есептеңдер:

1) 0,52 = 0,5 · 0,5 = 0,25;

2) 0,33 = 0,3 · 0,3 · 0,3 = 0,09 · 0,3 = 0,027;

3) 0,082 = 0,08 · 0,08 = 0,0064;

4) 0,0112 = 0,011 · 0,011 = 0,000121.


Теңдеуді шешіңдер:

1) x : 5,8 = 365 2) x : 8,4 = 2,3 3) x : 8,1 = 0,15 4) x : 0,22 = 4,9

x = 365 · 5,8 x = 2,3 · 8,4 x = 0,15 · 8,1 x = 4,9 · 0,22


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады