ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 216
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырыбы Сабақ 108 | Ондық бөлшекті натурал санға бөлу | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
5 сынып | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ұғымын біледі есеп шығаруға пайдаланады. | |
Оқушылардың басым бөлігі: осы тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдана алады,ондық бөлшектерді бөлу тақырыбын толық меңгереді; | ||
Кейбір оқушылар: практикада білімдерін нақты қолдана білу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін шыңдай отырып шығармашылық қабілеттерін, білім мен білік дағдыларын шыңдау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы(2-5 минут) | Ынтымақтастық атмосферасына арнап оқушылардың бір-біріне тілек айтуы. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. . 1. Ондық бөлшек дегеніміз не? 2. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөледі? 3. Егер ондық бөлшектің бүтін бөлігі бөлінгіштен аз болса, қалай бөлінеді? 4. Ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса не істеу керек? 5. Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 .... разряд бірліктеріне бөлуді түсіндір. 6. Берілген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде қалай жазуға болады? 7. Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді? 8. Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіндір. 9. Егер көбейтіндідегі цифрлар сан ға тиісті цифрлар санынан аз болса, көбейтіндідегі үтірді қалай қояды? 10. Ондық бөлшекті ондық бөлшеке қалай көбейтеді? 11. Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажырату ға тиісті цифрлар санынан аз болса, не істеу керек? 12. 1,5*3 неге тең? 13. 9,6: 3 неге тең? | Оқушыларды топқа бөлу: қызылдар, сарылар, жасылдар. Интерактивті әдіс Оқушылар топқа бөлінеді. Интерактивті тақтаға үй тапсырмасының дұрыс нұсқасы беріледі. Оқушылар дұрыс нұсқамен өз шығарған есептерін салыстыру арқылы тексереді | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың ортасы (6-30 минут) | (МК,Ұ) Оқушыларға қазіргі өтілген тақырып туралы қысқаша мағлұмат беріледі. Топтық жұмыс. Оқушыларға жаңа сабақ бойынша тапсырма беріледі. Топпен келісе отырып бір-біріне берілген сұрақтар бойынша анықтама береді, өз ойларын тақтада қорғайды. | Қосымша тапсырма:1.1. Амалдарды орындаңдар: • (24 - 15, 7)*6, 4+ 0, 08*11= 54 • (5, 69 - 2, 85 )*1, 5 + 7, 8*5, 4 - 23, 88= 22, 5 • (98, 6*0, 1 + 14 *0, 15)*3, 5 - 36, 86= 5 • (103, 92 - 5, 6*4, 2)*0, 75 - 2, 8*(10 - 8, 25)= 55, 4 | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудиодиск: 1.1.1 : 1.1.2: 1.1.3: А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар і |
Сабақтың соңы( 35-40мин) | Топтар тапсырма түрінде орындайды Теориялық білім тексеру 1. Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтеміз? 2. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке қалай көбейтеміз? 3. Ондық бөлшектерді разрядтық ондық бөлшекке қалай көбейтеміз? | Инсерт әдісімен оқушылар бүгінгі өтілген тақырып бойынша түсінгендерін, ойларын постерге түсіреді. | Бағалау критерилері «5»-21 балдан жоғары «4»-13-20 балл «3»-6-12 балл «2»- 0-5 балл | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 5-сынып | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы:109 | Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Бөлшектер туралы теориялық білімдерді пайдалана отырып, ондық бөлшектерге амалдарды қолдану ерелерін оқушы санасына бекіту ,тиянақтау. |
Оқушылардың басым бөлігі: түсінік беру арқылы оқушылардың ондық бөлшектер, оларды қосу және азайту, көбейту және бөлу тақырыптары бойынша алынған білімдерін тиянақтау. | |
Кейбір оқушылар: Ережелерге сәйкес ізденісті қажет ететін есептерді шығара алады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы | Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. Оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын қалыптастырушы бағалау тәсілі смайликтер(күлегештер) арқылы бағалаймын Әр топ сұрақтар жасырынған екі ұяшықтан таңдап, сұрақтарға жауап береді және әр сұраққа жауап берген бала бір-бірден ырым мен тыйым сөздерін айту керек. | «Мен сіздерге сенемін» психологиялық тренинг (Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісін пайдаланып сұрақтар қою арқылы натурал санның бөлгіштері мен еселіктері ұғымын өздері тұжырымдауға жетекші сұрақтар беремін Үлестірмелі кеспе қағаздары | | www. Bilimland. kz Үлестірмелі кеспе қағаздары | ||||||
Сабақтың ортасы | Сұрақтарға жауап беріңдер: Ондық бөлшектер қалай қосылады? Ондық бөлшектерді қалай азайтады? Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді? Ондық бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымдаңдар Ондық бөлшекке бөлу ережесін айтыңдар Жаңа білімді қалыптастыру Оқушылар топта мәтінмен жұмыс жасайды Тақырып бойынша натурал сандардың бөлгіштері, еселіктері туралы түсінік қалыптасады | «Мозайка» әдісін пайдаланып сыныпты 3 топқа топқа бөлемі | | | ||||||
Сабақтың соңы | « Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісін пайдаланып оқулықтан Дескриптор
Тапсырмаларды «Бағалау ағашы» әдісімен бағалаймын Үйге тапсырма беру №562, № 567 Дескриптор
Топтарды қалыптастырушы бағалау тәсілі «бағдаршам» арқылы бағалаймын | Әр топқа үлестірмелі қағаздар таратылады. Қағаздағы мәсел есептерді балалар топпен шығарып, оны біреуі тақтада қорғайды. І топ: Қара өрік кептіргенде, алғашқы массасының 0,7-сін жоғалтады. 4,8 кг кептірген қара өрік алу үшін неше килограмм қара өрік жинау керек. Ж: 16 кг ІІ топ: Трактор жасайтын зауыт тапсырманың 0,8-ін орындады. Зауыт тапсырманы толық орынгдауы үшін тағы да 48 трактор шығаруы керек. Зауыт тапсырма бойынша барлығы неше трактор жасауы керек. Ж: 240 ІІІ топ: Поезд екі қала арасындағы қашықтықтың 0,32-сін жүргенде орта жолға жеткенше әлі 72 км қалды. Екі қаланың арақашықтығынеше километр? Ж:400 Деңгейлік тапсырмалар 25,5:5= 1,5:3= 4,7:10= 0,48:4= 0,9:100= 26:10= 0,8:4= 5:100= 0,2:5= 0,8:4= 2,6:2= 1,8:9= 3,7:10= 5,3:5= 0,6:3= | Рефлексия Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны.Топтық талқылауда мен не үйрендім? Не қиын болды? Не қызықты болды? | |
Тақырыбы: Сабақ 110 | Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
5 сынып | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу тақырыбын игеру барсында алған білімдерін тереңдетіп,логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіреді,ережені есептер шығаруда қолдана білу дағдысын қалыптастырады | |
Оқушылардың басым бөлігі: .Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу ережесін біледі. Теорияны практикада қолданып, есеп шығара алады. Топта және ұжымда жұмыс жасау дағдылары қалыптасады | ||
Кейбір оқушылар: Есептер шығару арқылы жаңа тақырыпты кеңінен игереді, түсінеді есептер шығарады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық. 1. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | 2.Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу («АССОЦИАЦИЯ БҰТАСЫ»: Балалар, ОНДЫҚ БӨЛШЕК дегенде не келеді еске, ойларыңда бұл ұғым немен байланысты, немесе ол туралы не білесіңдер, кәнеки, кезек айтып салыңдар.? «Ойымды жалғастыр». -Өткен тақырыпты қайталау үшін балалар мына сұрақтарға жауап берейік. 1.Ондық бөлшектерді 10, 100, 1000,... разряд бірліктеріне көбейту үшін ........... 2. Ондық бөлшектерді 10, 100,1000,...разряд бірліктеріне бөлу үшін ........... 3. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ........... 4. Ондық бөлшектерді көбейту үшін ........... 5. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу үшін ........... 6.Егер бөлінгіштің бүтін бөлігі бөлгіштен кем болса,............ 7.Егер ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса,............... 8. бөлшегі ............ондық бөлшегіне тең? 9. бөлшегі ..........ондық бөлшегіне тең? | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (6-30 минут) | Есеп: Саяхатшы 1,2 сағатта 5,52км жол жүрді. Саяхатшының жүру жылдамдығын табыңдар. Шешуі: Саяхатшының жүру жылдамдығын табу үшін, 5,52:1,2 бөліндісін табу керек. Бөліндінің негізгі қасиетін пайдаланып,1,2-ге бөлуді натурал сан 12-ге бөлуге келтіреміз. Бөлгіш 1,2-де бір ондық таңба бар. Сондықтан бөлінгіш 5,52-ні де , бөлгіш 1,2-ні де 10-ға көбейтеміз. 5,52:1,2꞊(5,52*10):(1,2*10)꞊55,2:12 5,52:1,2꞊55,2:12 55,2:12꞊4,6 Сонда ондық бөлшекті бөлуді натурал санға бөлуге келтіріп орындауға болады. | а)Санды ондық бөлшекке бөлу үшін: Ережені өздері айтады. ә) 1,2 мысалды екі топ түсіндіреді. Флипшартқа өз жұмыстарын орындай отырып тақтада қорғайды. (ағылшынтіліндетүсіндіру) -I see you do the sums in Кazakh quite perfectly. If you study dividing decimal fraction on the math’s lesson, so we are studying new words concerning dividing the numbers. Look at the board and repeat for me. Dicimal flactions [decimәl frәcksәn]- ондықбөлшек Divide by [divaid bai]- бөлу Nought [no:t]- нөл Point [point]- нүкте Solve [solv] - есептеу 1.6 : 0.4 ꞊ 4 one point six divide by nought point four is four And now we must solv example: 3:0.3= 2.5:0.5= 3.6:1.2= 7.2:0.6= 0.36:12= 8:0.8= 6:0.1= 5.6:0.8= 1.6:0.4= Амалдарды топпен орындау
Семантикалық карта.
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту . Жұппен жұмыс. «Қатесін тап»: А) 34+26=6 Б) 61 - 4, 3=567 В) 28*10=28 Г) 219: 100=0, 219. №1148. 6 : 0,1 =60:1 4) 8:0,01=800
3) 7 : 0,001 = 7000 6) 24:0,3 =240:3 | №1151 Тік төртбұрыштың ауданы S= 17,94 м2, ені 2,3 м. Тік төртбұрыштың ұзындығын табыңдар. Берілгені: S= 17,94 м2 а = 2,3 м в = ? Шешуі : S = a * в в = S : a в = 17,94 : 2,3 = 7,8 (м) Жауабы: 7,8 м №1153. Поезд 2,5 сағатта 190,5 кмқашықтыққабарды. Поездқандайжылдамдықпенжүрді? Берілгені: t=2,5cағ s=190,5км v=? Шешуі: S = v * t v = S : t v =190,5 : 2,5=1905 : 25=7,62 Жауабы: 7,62км/сағ | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 111 | ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлу | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
5 сынып | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Ондық бөлшекке бөлу алгоритмін түсініп айта білуге үйренеді және оны есептеуге пайдалана білуге дағдыланады. | |
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылардың математикалық ойлау қабілетін дамыту және пәнге қызығушылығын арттыру. | ||
Кейбір оқушылар: Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді . |