ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 289
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығын, жанаманың қасиеттерін қолданып, есептерді шешеді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану; Үй тапсырмасын тексеру. | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
5 мин | Жаңа сабақ | Теорема - 1: Егер шеңбердің және хордалары нүктесінде қиылысса, онда теңдігі орындалады. Дәлелдеу: және үшбұрыштары ұқсас болатындығын тексеру. Онда немесе теңдігі орындалады. Теорема - 2: Шеңберден тысқары орналасқан P нүктесінен осы шеңберді A,B және C, D нүктесінде қиып өтетін екі қиюшы жүргізілген. Онда теңдігі орындалады. Дәлелдеу: DAP және BCP үшбұрыштарының ұқсастығынан немесе теңдігі шығалы. Салдар: Шеңберден тысқары орналасқан P нүктесінен осы шеңберді K нүктесінде жанайтындай жанама және A, B нүктелерінде қиятын қиюшы жүргізілген. Онда теңдігі орындалады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | | Интернет ресурстары | |||||||||
20 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма - 1. B, E, D және С нүктелері шеңбердің бойында жатыр. АВ түзуі шеңберді В нүктесінде жанайды. А, Е және С нүктелері бір түзудің бойында жатыр. DB және ЕС хордалары Р нүктесінде қиылысады. AЕ=4см, DP=5см, РВ=2см және СР=3см. а) ЕР ұзындығын табыңыз. b) АВ ұзындығын табыңыз. Оқулықпен жұмыс. №1, №2, №5, №6. №1. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады. Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды | Дескриптор: Білім алушы. - 1.Доғаның ұзындығының формуласын тұжырымдайды 2.Есептеулерді орындайды 3.Жауабын табады Дескриптор. Білім алушы. -Берілгені бойынша шартты дұрыс жазады. -Сектордың, сегменттің ауданының формуласын дұрыс қолданады. -Есептейді, жауабын есептейді. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Тапсырма 1. Есептер жинағынан тапсырмалар орындайды | Тапсырманы орындайды. | | Есептер жинағы | |||||||||
2 минут | |
Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №3. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығын, жанаманың қасиеттерін қолданып, есептерді шешеді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану; Үй тапсырмасын тексеру. | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
5 мин | Жаңа сабақ | Теорема - 1: Егер шеңбердің және хордалары нүктесінде қиылысса, онда теңдігі орындалады. Дәлелдеу: және үшбұрыштары ұқсас болатындығын тексеру. Онда немесе теңдігі орындалады. Теорема - 2: Шеңберден тысқары орналасқан P нүктесінен осы шеңберді A,B және C, D нүктесінде қиып өтетін екі қиюшы жүргізілген. Онда теңдігі орындалады. Дәлелдеу: DAP және BCP үшбұрыштарының ұқсастығынан немесе теңдігі шығалы. Салдар: Шеңберден тысқары орналасқан P нүктесінен осы шеңберді K нүктесінде жанайтындай жанама және A, B нүктелерінде қиятын қиюшы жүргізілген. Онда теңдігі орындалады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | | Интернет ресурстары | |||||||||
20 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма - 1. №1. Берілгені: Шеңбер DS=6см, BS=3 см, AS=9 см. т/к: SC Шешуі: Теорема б/ша: CS∙DS=AS∙ BS, Жауабы: 4,5 см. №2. Бер: шеңбер DC = 14 дм, BS = 4 м, SA = 12 дм. т/к: SD. Шешуі: Теорема б/ша: CS∙DS=AS∙ BS SD=х дм болсын, ал СS=(14-х) дм. 4∙12=х∙(х-14) теңдеуін шешеміз. х2-14х-48=0. Виет теоремасы бойынша х1=6, х2=8. Сонымен, SD=6 дм болса, СS=14-6=8 дм немесе керісінше. Жауабы: 6дм,8дм. Оқулықпен жұмыс. №3, №4, №7, №8. №1. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады. Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды | Дескриптор: Білім алушы. - дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі, қолданады. -Есептейді, жауабын есептейді. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Тапсырма 1. Есептер жинағынан тапсырмалар орындайды | Тапсырманы орындайды. | | Есептер жинағы | |||||||||
2 минут | |
Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №9. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | -Дұрыс көпбұрыштардың іштей сызылған шеңбердің радиустары мен элементтерін ажыратады; - Дұрыс көпбұрыштардың сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады; -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды салады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Анықтама:Егер дөңес көпбұрыштың барлық қабырғалары тең және барлық бұрыштары тең болсағ онда оны дұрыс көпбұрыш деп атайды 1. Теорема Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай шеңбер сызуға болады және ол тек біреу ғана болады. Дұрыс көпбұрыштарға іштей сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса, онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды. Теорема.Кез келген дұрыс көпбұрышқа іштей шеңберді іштей сызуға болады және ол тек біреу ғана болады. 1 – салдар. Дұрыс көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер көпбұрыштың қабырғаларын ортасынан жанайды. 2 – салдар. Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер центрі осы көпбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрімен дәл келеді. Бұл нүкте дұрыс көпбұрыштың центрі деп аталады. Оқушылар радиустың формулаларын қорытып шығарады. Қабырғасы , ал қабырғалар саны болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған сырттай сызылатын шеңбердің радиусын табамыз. Сонда: Дұрыс (тең қабырғалы) үшбұрыш үшін , , Дұрыс төртбұрыш (квадрат) үшін Дұрыс алтыбұрыш үшін Оқушылар өздері дәлелдеп, дәптерлеріне жазып алады. Теорема: | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма - 1.
|
Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады. Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды №1.Жауабы: 60см №2.Шешуі:Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданамыз: Жауабы:9 | Дескриптор: Білім алушы. - Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды анықтайды Дескриптор: Білім алушы -Ұқсас көпбұрыштың периметрін анықтайды -Ұқсас көпбұрыштардың периметрлерінің қатынасын есептейді - Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданады | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | ||||||||||||
7 мин | Жеке жұмыс |
| Тапсырманы орындайды. | дұрыс көпбұрыштың элеметтері мен шеңбер элементерінің өзара байланысын табады: Центрлік бұрышы пен іштей сызылған бұрыштардың шамаларын анықтайды. | Есептер жинағы | |||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардың іштей сызылған шеңбердің радиустары мен элементтерін ажыратады; - Дұрыс көпбұрыштардың сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады; -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды салады. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №4. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | - Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. -Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Анықтама: Барлық қабырғалары өзара тең, барлық бұрыштары өзара тең көпбұрышты дұрыс көпбұрыш деп атайды. Кез келген дұрыс көпбұрыштың бір бұрышын есептеу α = Кез келген дөңес n-бұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы S = (n-2)· -қа тең. Кез келген дұрыс көпбұрыштардың сыртқы бұрыштарының қосындысы -қа тең. Дөңес көпбұрыштардың диагональ дегеніміз... Көрші емес екі төбесін қосқанда шығады
Егер бесбұрыштың бұрыштары 2, 3, 3, 4, 6 сандарына пропорционал болса, онда бұрыштары неге тең?
| Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | Дескриптор Білім алушы -Ішкі бұрыштардың қосындысын табу формуласын біледі; -Белгісіздерді өрнектеп, теңдеу құрады; -Есептеулер жүргізеді; -Мәнін табады. | Интернет ресурстары | |||||||||
20 минут | Бекіту тапсырмасы | I топқа тапсырма №1 1) Дұрыс көпбұрыштың әрбір бұрышы 1350 болса, онда оның неше қабырғасы бар? Шешімі: (n-2)*1800 = 1350*n (8) №2 1) Дұрыс көпбұрыштың әрбір сыртқы бұрышы 360 болса, онда оның неше төбесі бар? Шешімі: 36* n=360 (10) II топқа тапсырма №1 2) Дұрыс көпбұрыштың әрбір бұрышы 1500 болса,онда оның неше қабырғасы бар? Шешімі: (n-2)*1800 = 1500*n (12) №2 2) Дұрыс көпбұрыштың әрбір сыртқы бұрышы 240 болса, онда оның неше төбесі бар? Шешімі: 24* n=360 (15) Шығармашылық тапсырма. I топқа тапсырма. Бесбұрыш сызыңдар. 1) Ішкі бұрыштарының қосындысын тап. 2) Әр бір ішкі бұрышы неше градусқа тең екендігін тап. 3) Әр бір төбесіндегі сыртқы бұрышы неше градусқа тең екендігін тап. 4) Периметрі 30см болса, қабырғаларының ұзындығы неше сантиметр? II топқа тапсырма. Алтыбұрыш сызыңдар. 1) Ішкі бұрыштарының қосындысын тап. 2) Әр бір ішкі бұрышы неше градусқа тең екендігін тап. 3) Әр бір төбесіндегі сыртқы бұрышы неше градусқа тең екендігін тап. 4) Периметрі 30см болса, қабырғаларының ұзындығы неше сантиметр? Оқулықпен жұмыс. №1, №3. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады. Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды | Дескриптор: Білім алушы. - Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды анықтайды Дескриптор: Білім алушы -Ұқсас көпбұрыштың периметрін анықтайды -Ұқсас көпбұрыштардың периметрлерінің қатынасын есептейді | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | |||||||||
7 мин | Жеке жұмыс | «Сызба бойынша сұрақ-жауып». Сурет бойынша көпбұрыштың элементтерін көрсету оқушылар топқа бөлінерде алған дұрыс көпбұрыштарын түсіндіреді. Қабырға санын, ішкі бұрышының қосындысын, әрбір бұрыштарының нешеге тең екенін айтады. | Тапсырманы орындайды. | | Есептер жинағы | |||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №4. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |