ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 291
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрыштарды салу | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | - Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. -Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары 1.Дұрыс көпбұрыш дегеніміз не және ол қандай формуламен беріледі. 2. Дұрыс көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неге тең ? /180˚(n – 2) / 3. Дұрыс көпбұрыштың әбір бұрышы қандай формуламен анықталады? 4. Көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы неге тең ? /360˚ / 5. Қабырғасы а-ға, ал қабырғалар саны п болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған сырттай, іштей сызылған шеңбердің радиустарының формуласын жаз. 6. Центрлік бұрыш дегеніміз не? | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді Центрлік бұрыш деп төбесі шеңбердің центрінде жататын жазық бұрышты атайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Алгоритм бойынша шеңберге іштей дұрыс көпбұрыш салу. Шеңберге іштей сызылған дұрыс көпбұрыш салу үшін, оның центрлік бұрышын салу жеткілікті. Дұрыс алтыбұрышты салу. 1. Центрлік бұрышын есепте. 2.Шеңбер бойынан қалауыңша А1 төбесін ал. 3.Осы нүктеден шеңбердің радиусына тең радиуспен белгі сал. Ол нүкте А2 төбесі. 4.Қалған төбелерді осыған ұқсас түрде сал. 5. А3, А4, А5, А6 төбелерін белгіле. 6.Төбелерді кесінділермен қос. Сырттай сызылған дұрыс алтыбұрышты салу үшін: 1. Іштей сызылған дұрыс көпбұрыштың төбелерінен шеңберге жанамалар жүргіз. 2.Жанамалардың қиылысу нүктелерін белгіле. Іштей сызылған дұрыс көпбұрыштың төбелерінен өтетін жанамалар сырттай сызылған дұрыс көпбұрыштың төбелері. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | Дескриптор Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштар ды салу алгоритмін біледі | Интернет ресурстары | |||||||||
20 минут | Бекіту тапсырмасы | А – деңгей .Шеңберге іштей, сырттай дұрыс ұшбұрышты салу В – деңгей. Шеңберге іштей, сырттай дұрыс төртбұрышты салу С – деңгей . Шеңберге іштей, сырттай дұрыс бесбұрыш салу Алгоритм:1.AK⟘MN диаметрін жүргіз. 2.NL=LO 3. ⍵(L,A) шеңберін жүргіз 4. ⍵(L,A) MN, F нүктесін белгіле 5.AF берілген шеңберге іштей сызылған бесбұрыштың қабырғасының ұзындығы 6.Осы ұзындықпен А нүктесінен бастап төрт рет өлшеп сал. І. 1.Дұрыс 12-бұрыштың бұрыштарын тап. 2. Әрбір бұрышы -қа тең дұрыс көпбұрыштың неше қабырғасы бар.
ІІ. 1.Дұрыс 20-бұрыштың бұрыштарын тап. 2. Әрбір бұрышы -қа тең дұрыс көпбұрыштың неше қабырғасы бар. Математикалық диктант. 1.Кез келген дұрыс көпбұрышты тек сызғышпен салуға болады. /жоқ/ 2. Кез келген дөңес көпбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары тең болады./Иә/ 3.Дұрыс көпбұрышты қағаз бүктеу арқылы кесіп алуға болады/ Иә/ 4.Дұрыс көпбұрыштың центрлік бұрышы 90°-қа тең болса, оның қабырғалар саны 4 /Иә/ 5.Дұрыс көпбұрыштың қабырғалар саны 8-ге тең болса, онда ол трапеция болады. /жоқ, сегіз қабырғалы болады/ Оқулықпен жұмыс. №5, №7. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады
| Дескриптор: Білім алушы. - Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды анықтайды Дескриптор: Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштың бұрыштарын табады -Дұрыс көпбұрыштың қабырғасын табады | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | |||||||||
7 мин | Жеке жұмыс | «Сызба бойынша сұрақ-жауып». Сурет бойынша көпбұрыштың элементтерін көрсету оқушылар топқа бөлінерде алған дұрыс көпбұрыштарын түсіндіреді. Қабырға санын, ішкі бұрышының қосындысын, әрбір бұрыштарының нешеге тең екенін айтады. | Тапсырманы орындайды. | | Есептер жинағы | |||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №6. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер радиустары арасындағы байланыс; Оқушылардың бұрыннан белгілі дұрыс көпбұрыштың анықтамасын, бұрыштарының қосындысын бір бұрышын табу формулаларын естеріне түсіру. Жаңа сабақты интерактивті тақтадан көрсету. Оқушыларға екі теореманы дәптерлеріне жаздыру. Тақтаға дәлелдеу. Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық төбелері шеңбердің бойында жатса, онда сол шеңберді көпбұрышты сырттай сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай бір, тек бір шеңбер сызуға болады. Дұрыс көпбұрышты іштей сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса, онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышқа бір, тек қана бір шеңберді іштей сызуға болады. 1 – салдар. Дұрыс көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер көпбұрыштың қабырғаларын ортасынан жанайды. 2 – салдар. Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер центрі осы көпбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрімен дәл келеді. Бұл нүкте дұрыс көпбұрыштың центрі деп аталады. Оқушылар радиустың формулаларын қорытып шығарады. Қабырғасы , ал қабырғалар саны болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған сырттай сызылатын шеңбердің радиусын табамыз. Сонда: Дұрыс (тең қабырғалы) үшбұрыш үшін , , Дұрыс төртбұрыш (квадрат) үшін Дұрыс алтыбұрыш үшін | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | Дескриптор Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштар ды салу алгоритмін біледі | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 минут | Бекіту тапсырмасы | Есептер. 1. Шеңберге іштей сызылған дұрыс үшбұрыштың периметрі 18 см – ге тең. Осы шеңберге іштей сызылған квадраттың қабырғасын тап. 2. Газ тетігі бүркеншігінің қимасы дұрыс үшбұрыш пішінді болып, қабарғасы 3 см – ге тең. сол тетікті дайындайтын жұмыр темір таяқшаның ең кіші диаметрі қандай болуы мүмкін? 3. Кеспелтек ағаштың көлденең қимасы квадрат, ал қабырғасы 6 см - ге тең1.
Оқулықпен жұмыс. №4, №6. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады | Дескриптор: Білім алушы. - Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды анықтайды Дескриптор: Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштың бұрыштарын табады -Дұрыс көпбұрыштың қабырғасын табады | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 мин | Жеке жұмыс | «Сызба бойынша сұрақ-жауып». Сурет бойынша көпбұрыштың элементтерін көрсету оқушылар топқа бөлінерде алған дұрыс көпбұрыштарын түсіндіреді. Қабырға санын, ішкі бұрышының қосындысын, әрбір бұрыштарының нешеге тең екенін айтады. | Тапсырманы орындайды. | | Есептер жинағы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №8, №9. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Жаңа сабақ | Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық төбелері шеңбердің бойында жатса, онда сол шеңберді көпбұрышты сырттай сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай бір, тек бір шеңбер сызуға болады. Дұрыс көпбұрышты іштей сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса, онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышқа бір, тек қана бір шеңберді іштей сызуға болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | Дескриптор Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштар ды салу алгоритмін біледі | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 минут | Бекіту тапсырмасы | Есептер. 1. Шеңберге іштей сызылған дұрыс үшбұрыштың периметрі 18 см – ге тең. Осы шеңберге іштей сызылған квадраттың қабырғасын тап. 2. Газ тетігі бүркеншігінің қимасы дұрыс үшбұрыш пішінді болып, қабарғасы 3 см – ге тең. сол тетікті дайындайтын жұмыр темір таяқшаның ең кіші диаметрі қандай болуы мүмкін? 3. Кеспелтек ағаштың көлденең қимасы квадрат, ал қабырғасы 6 см - ге тең1.
Оқулықпен жұмыс. №11, №13. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады | Дескриптор: Білім алушы. - Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады -Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды анықтайды Дескриптор: Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштың бұрыштарын табады -Дұрыс көпбұрыштың қабырғасын табады | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 мин | Жеке жұмыс | ББЖБ тапсырмасын орындайды | Тапсырманы орындайды. | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №12. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулалар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Жаңа сабақ | Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық төбелері шеңбердің бойында жатса, онда сол шеңберді көпбұрышты сырттай сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай бір, тек бір шеңбер сызуға болады. Дұрыс көпбұрышты іштей сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса, онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышқа бір, тек қана бір шеңберді іштей сызуға болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | Дескриптор Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштар ды салу алгоритмін біледі | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 минут | Бекіту тапсырмасы | Есептер. А деңгейі: Екі ұқсас көпбұрыштардың кіші қабырғалары 35 см және 21 см, ал периметрлерінің айырмасы 40см. Кіші көпбұрыш периметрін табыңыз. Шешуі: Бірінші көпбұрыштың кіші қабырғасы см, екінші көпбұрыштың кіші қабырғасы см. Бірінші көпбұрыштың периметрі Р1, екінші көпбұрыштың периметрі Р2 десек, есеп шарттарынан шарттрынан см. Жауабы: 60см ІІ-топ В деңгейі: Ұқсас екі бесбұрыштың аудандарының қатынасы 4:9. Олардың периметрлерінің қатынасын табыңыз. Шешуі:Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданамыз: ІІІ-топ. С деңгейі: Ұқсас екі көпбұрыштың қабырғарының қатынасы 2:1 , ал үлкен көпбұрыштың ауданы 36-ға тең. Кіші көпбұрыштың ауданын табыңыз. Шешуі:Ұқсас көпбұрыштардың адандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданамыз. Жауабы:9.
|
Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады | Дескриптор: Білім алушы -Ұқсас көпбұрыштың периметрін анықтайды -Ұқсас көпбұрыштардың периметрлерінің қатынасын есептейді - Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданады | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | ||||||||||||
20 мин | Жеке жұмыс | ББЖБ тапсырмасын орындайды | Тапсырманы орындайды. | | | |||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №16. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 9 сынып | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 9.4АШеңбер. Көпбұрыштар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 9.1.4.18 дұрыс көпбұрыштардың симметрияларын білу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулалар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары | Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Жаңа сабақ | Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық төбелері шеңбердің бойында жатса, онда сол шеңберді көпбұрышты сырттай сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай бір, тек бір шеңбер сызуға болады. Дұрыс көпбұрышты іштей сызылған шеңбер Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса, онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды. Теорема. Кез келген дұрыс көпбұрышқа бір, тек қана бір шеңберді іштей сызуға болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. | Дескриптор Білім алушы -Дұрыс көпбұрыштар ды салу алгоритмін біледі | Интернет ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 минут | Бекіту тапсырмасы | Есептер.
А – деңгейі. Төмендегі тұжырымдардың қайсысы дұрыс:
В- деңгейі. Шеңберге сырттай квадрат және дұрыс алтыбұрыш сызылған.Егер алтыбұрыштың периметрі 48 см болса, квадраттың периметрі қандай? С – деңгейі. Радиусы r- ге тең шеңберге А1A2…A12дұрыс онекібұрышы сырттай сызылған. A1A2 + A1A4=2r теңдігі орындалатының көрсетіңдер
Оқулықпен жұмыс. №17, №18. | Оқулықтан есеп шығарады. Оқушылар есептің сызбасын сызады | Дескриптор: Білім алушы -Ұқсас көпбұрыштың периметрін анықтайды -Ұқсас көпбұрыштардың периметрлерінің қатынасын есептейді - Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданады | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 мин | Жеке жұмыс | ББЖБ тапсырмасын орындайды | Тапсырманы орындайды. | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі. Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі. Кері байланыс:
Үйге тапсырма. №19. | Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |