Файл: 6 сынып азастан тарихы.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.02.2024

Просмотров: 119

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

6 сынып

Қазақстан тарихы

1-тоқсан
«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кіріспе сабақ.

Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихына жалпы шолу

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық.

Сабақтың мақсаты

Орта ғасырлар кезеңіндегі өзгерістерді анықтайды;

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен олардың ерекшеліктерін түсінеді.

Бағалау критерийі

Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі маңызды өзгерісті анықтайды.


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Ой қозғау:

Орта ғасырлар қандай кезеңдерге бөлінеді? (алдыңғы сабақ материалын еске түсіру)

Бұл кезеңдер бір-бірінен қалай ерекшеленуі мүмкін?

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көш

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

мадақтау

Кесте

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут

10 минут



Тапсырма 1. Орта ғасыр кезеңдерін талдау.

Орта ғасырлардың әр кезеңі бойынша өзгерістерді кестеге толтырады:

1. Ерте орта ғасырлар

2. Дамыған орта ғасырлар

3. Қазақ мемлекетінің қалыптасу кезеңі.

Ерте орта ғасыр

Дамыған орта ғасыр

Кейінгі орта ғасыр










ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Тапсырма 2. Орта ғасырлардың үш кезеңі бойынша стикерлерге белгілі тұлғалар, оқиғалар және ұғымдарды жазып, 1-сабақтың басында дайындалған уақыт сызығына орналастыру. (Алдын-ала стикерлерге кейбір маңызды ұғымдарды жазып қойып, оқушыларға ойлануға беріңіз).

Уақыт сызығы бойынша келесі сұрақтар қою:

Ежелгі дәуір мен орта ғасырлар кезеңдері арасында қандай сабақтастықты байқадыңыз?

Сіздің ойыңызша, адамзат қоғамының дамуында әр кезеңнің қандай маңызы болды?

Орта ғасырлардағы өзгерістерді топтастыру. Тақтаға төрт бөліктен тұратын кесте сызыңыз.



Саяси



Экономикалық

Мәдени

Әлеуметтік



Оқушылар алдыңғы тапсырмада уақыт сызығында стикерлерге жазылған оқиғалар немесе ұғымдарды кесте бөліктеріне тиісті салалар бойынша орналастыру керек. Оқушыларды қоғамдық өмірдің әр саласында орта ғасырларда ірі өзгерістер болғаны туралы қорытынды жасауға жетелеңіз.

Қазақстан тарихында орта ғасырлар кезеңінің қандай негізгі ерекшеліктері бар?

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Бағалау критерийі: Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі маңызды өзгерісті анықтайды. (1-2-тапсырма)

Дескрипторлар:

Ерте орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті біледі;

Дамыған орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті түсіндіреді;

Кейінгі орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті атайды.

Кезеңдер арасындағы сабақтастықты түсіндіреді;

Кезеңдердің ұқсастығы мен айырмашылығы туралы дәлелдер келтіреді;

Орта ғасырлардың адамзаттың даму тарихындағы маңызы туралы пікір келтіреді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»

Орта ғасырлардағы

Қазақстан картасы:

http://www.tarih-begalm

inka. kz/ kk/ history/

edieval/maps/

Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер

Тірек-сызбалар

Кесте

Карта

Хронология

тюркской государственности:

https://www.youtube.c4VP6Y om/watch?v=QatYv- (карталар)

Аманжолов Қ. Р. Түркі халықтарының тарихы. 1-2 кітаптар. – Алматы: Білім, 2002 ж.

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?



«Тілектес»орта мектебі КММ_ Тексердім: --------------- М.Аймырзаев
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Нурлыханов Б

Күні:




Сынып:6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан территориясындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер (1-сабақ)

Зерттеу сұрағы: VI-IX ғғ билік құрған қай қағандардың есімдері

тарихта сақталды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау;

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Түрік қағанатының қалыптасу тарихын сипаттайды;

Көпшілігі: мемлекеттің құрылуы мен нығаюының себебін түсіндіреді; Кейбірі: Түркі қағанатының құрылу барысын қытай жылнамаларын қолдана отырып, өз бетінше тұжырымдайды

Бағалау критерийі

-Түрік қағанатының құрылуының басты оқиғаларын ажыратады

-Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңыздылығын анықтайды


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Бастапқы ынталандырушы материал

«Кинометафора»

«Ұлы дала дүбірі» бейнематериалын көре отырып, ақпа- раттық органайзер парағын толтырады

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

«Ұлы дала дүбірі» түркі қағанаты:

https://www.youtu be.com/watch?..j4

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут

10 минут



Мәтінмен жұмыс

Зерттеу сұрақтары

  1. Қай қаған мемлекетті күшейтуде кӛп үлес қосты?

  2. Қай қағанның дипломатиялық байланыстарды дамытуда үлесі зор?

  3. VI-IX ғасырларда ӛмір сүрген қай қаған саяси кӛшбас- шылығымен, дипломатиялық, әскери істерімен ерекше есте қалды?

GREАT кестесі Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы маңыздылығына талдау жасайды

G (Groundbreaking) - елеулі/ бетбұрысты




R (Remembered) - есте қаларлық




E (Events) - маңызды оқиға




А (Affected) - болашаққа әсері




T (Terrifying) кездескен қиындықтар




ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

  1. Формативті сұрақтар

  2. Сөйлемді жалғастыр

  3. Ашық тест

  1. Кестедегі сұрақтарға жауап беріңіз.

«Теле» сӛзінің мағынасы қандай?

Түрік қағанатының құрылған жылы қандай? Түрік қағанатын құрған қаған кім?

Түрік қағанатының қай жылы екіге бӛлінді?

  1. Сөйлемді жалғастырыңыз.

«Мен, Түрік қағанатының алғашқы билеушісі ......................... қағанмын. Мен мемлекетімнің күшеюі үшін ...................................................................................................................................».

«Мен, Түрік елінің қағаны Мұқанмын, мен ..................................................................................

............................. .....................................................».

«Мен, Тобо қағанмын. Менің саясатым

.................................... .....................................................».

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.


Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды

GREАT кестесі Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы маңыздылығына талдау жасайды

Дескриптор:

  • Теле сөзінің мағынасын анықтайды;

  • Түрік қағанатының құрылған

жылын анықтайды;

  • Түрік қағанатын құрған

қағанды анықтайды;

  • Түрік қағанатының екіге

бөлінген жылын анықтайды;

-Мұқан қағанның мемлекетті

нығайтуда жүргізген саясатын атайды;

  • Тобо қағанның мемлекетті

нығайту үшін жүргізген саясатын атайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Қосу. Азайту. Қосарым бар»

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

GREАT кестесі

Үлестірмелі қағаздар

ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

«Баспалдақ»

Төменгі- «Түсінбедім»

Ортаңғы – «Түсіндім»

Жоғарғы – «Толық түсіндім»

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

Қазақстан территориясындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер (1-сабақ)





«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер.

Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;

6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін «Ұлы Дала» ұғымын қолдану

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық

Сабақтың мақсаты

түркі билеушілерін ажыратады;

Әр қағанның мемлекеттің нығаюына қосқан үлесін біледі;

«Түрік қанатының нығаюы» тақырыбына жоспар құрады, оны негіздейді

Қазақ және түркі рухани мәдениетінің сабақтастығын «Ер намысы, ел намысы» деген нақылмен байланыстырып, негіздейді

Бағалау критерийі

Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтайды



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Тақтаға Ежелгі Қазақстан тарихынан әйгілі тұлғалардың (Тұмар патшайым, Аттила) суретін шығарып, келесі сұрақтарды талқылаңыздар:

  • Бұл тұлғалар кімдер?

  • Олар тарихта неліктен ерекше сақталды?

Оқушылар жауаптарын тыңдап, сабақ тақырыбына өту. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут


10 минут



«Зерттеу және талдау»

1 – Бумын қаған

2 – Мұқан қаған

3 – Иштеми қаған

1-қадам: әрбір тарихи тұлғаға қатысты ең маңызды үш датаны/оқиғаны анықтайды.

Бағалау

2-қадам: жұмыс нәтижелерімен таныстырады. Таныстырылым барысында кестеге толтырып отырады.

3-қадам: Оқушылар өздері берген ұпайларын дәйектер келтіре отырып ,VI-IX ғғ. билік құрған ерекше каған анықталуы қажет.

Нәтижесінде берілген ұпайларды жинақтап, кағандардың ішінен ең ықпалды болғанын анықтайды.

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау

«Рөлдік ойын»

Қағандардың атқарған рӛліне байланысты карточка түрінде тірек сӛздер дайындап, әр топқа таратылады.Топ берілген тірек сӛздерден монолог құрастырып, рӛлді сомдайды, қалған топ оқушылар қай қаған екенін анық- тауы тиіс. Тек қана қағандар емес, басқа да әлеуметтік топ ӛкілдерін ойынға қосуға болады. Мысалы, уәзірлер, қарапайым халық және т.б., сол арқылы мемлекет ішін- дегі әлеуметтік құрылымды анық кӛрсетуге болады.

Тиімді рӛлдік ойынның критерийлері :

  • қарапайымдылық пен қолжетімділік;

  • рӛлдік ойынға барынша барлық оқушылардың қатысуы;

  • оқушының қорытындысы және рефлексиясы.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

(М) Рөлдік ойынның соңында осы қағандардың ел басқару саясатындағы басты құндылықтардың маңыздылы ғын аша отырып, қазіргі кездегі құндылықтармен (Мәңгілік ел, Ұлы Дала Елі) байланыстырып, қорытындылау.

(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

  1. Мәтінге және ӛз біліміңізге сүйеніп, Түрік қағанаты- ның сыртқы саясатындағы әр бағытының маңыздылы- ғын сипат-тап, кестеге толтырып жазыңыз, жауабыңыз- ды негіздеңіз.

  2. Қазақ және түркі рухани мәдениетінің сабақтастығын

«Ер намысы, ел намысы» деген нақылмен байланысты- рып, негіздеңіз.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Критерийлері:

  1. Таңдалған дата/оқиға кӛбінесе ӛзгерістермен байла нысты (әлеуметтік, экономикалық (жер қатынастары мен алым - салық), саяси, мәдени);

  2. дата/оқиға одан кейін болған тарихи оқиғалардың болуына септігін тигізді;

  3. дата/оқиға қазіргі уақытта да өзінің тарихи маңыз- дылығын сақтауда.

Дескриптор:

  • Түріктердің шығыс бағытта жүргізген саясатын атайды;

  • Түріктердің батыста жүргізген саясатын атайды;

Түрік қағанатының сыртқы саясатында маңызды рӛл атқарған бағыттарды анықтап, дәлелдер келтіреді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Үлестірмелі қағаздар

Суреттер

Тірек-сызбалар

Кесте

Карта

ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект


Үй тапсырмасы

Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер.





«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көне түркі жазуы.

Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайтудағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Шығыс түркілердің неліктен өз мемлекетін құрғынан түсіндіреді;

Батыс және Шығыс Түркі қағанаттарының ішкі және сыртқы саясаттағы негізгі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;

қытай деректерінің негізінде Шығыс қағанаттың әлсіреу себептерін тұжырымдайды

Бағалау критерийі

Батыс және Шығыс Түрік қағанаттарының ішкі және сыртқы саясаты

ның негізгі бағыттарын анықтайды


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


«Кинометафора»

Б «Түркі жазбалары» туралы бейнематериалмен жұмысты тиімді ұйымдастыру үшін алдын-ала сұрақтар беру:

  1. «Руна жазулары ұғымы қандай мағына береді?

  2. Орхон-Енисей ескерткіштерінен қандай мәліметтер алдыңыз?

  3. Неліктен зерттеушілерді түркі жазулары қызықтырады?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.


мадақтау

Тақырыптық суреттер

Түркі жазбала ры туралы: http://video like.org/view/y t=5b5xU;BBN

f3

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут


10 минут



«ПТМС формуласы» - мәтінмен жұмыс

«Орхон және Күлтегін жазбалары» негізінде Білге қаған мен Күлтегіннің ел басқару саясатының ерекшеліктерін қорытындылау.

Позиция: ......................................деп санаймыз;

Түсіндіру: себебі................................................;

Мысал: біз мұны .........................................дәлелдей аламыз;

Салдар немесе нәтиже: айтылған мәселе бойынша ...........

..............................қорытынды жасаймыз

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

(Т) «Бірге ойлаймыз. Бірге ойланамыз»

1-қадам: мәтінмен жеке танысады; 2-қадам: жұпта талқылайды;

3-қадам: кестені толтырады

Түрік қағанаттары бас қа елдермен қарым-

қатынаста қандай мақ сатты кӛздеді?




Күлтегін жазбалары Түрік қағанатының әскері туралы қандай

мағлұмат береді?




Күлтегін мен Білге қағанның батырлы- ғын дәлелдейтін

деректер бар ма?




Деректің құндылығы

неде?




ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.


Дескриптор:

Дерек бойынша Түрік қағанаттары басқа елдермен қарым- қатынаста қандай мақсатты көздегенін талдайды;

  • Күлтегін жазбалары Түрік қағанатының әскері туралы қандай мағлұмат бергенін талдайды;

  • Күлтегін мен Білге қағанның батырлығын дәлелдейтін деректерді талдайды;

Деректің құндылығы анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «2х2» жұпаралық бағалау

«Алақан-жұдырық»

ҚБ «Шығыр»


Оқулық ҚБ парағы


ҚБ парағы
Орхон жазба- ларындағы мемлекеттілік мәселесі тура- лы: http:// libra ry.psu.kz/fullte xt/transactions/ 754_oljabaev_ e.b._razvitie_k azahstana_kak

_socialnogo_g osudarstva_ana liz_dostignuto go_i_perspekti vi_na_budushe e.pdf#page=39 Тест тапсыр- малары

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

«SMS» хабарлама

(Парақтың бір бетінде телефон суреті, екінші бетінде: 1.Маған сабақ ұнады, ӛйткені...............................................;

2.Маған сабақ ұнады, дегенмен............................................;

3. Мен сабақты түсінбедім, оның ішінде .............................

.......................................................) жазылған, қай жауапты

таңдаса, сондай нӛмірлі қорапшаға апарып салады

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

Көне түркі жазуы.