Файл: 6 сынып ііі оу тосанына Орта асырлардаы азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 125

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

6 сынып ІІІ оқу тоқсанына Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихынан

Қысқа мерзімді жоспар.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Моңғол империясының құрылуы.

Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;

6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Деректерді талдау арқылы көшпелілердің тарихында қандай саяси үрдіс орын алғанын сипаттайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой қозғау

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде «Моңғол мемлекеті» жайлы бейнефильм көрсетіп, төмендегі сұрақтар бойынша талдау жасату.

  • Нені көрдіңдер?

  • Нені түсіндіңдер?

  • Қандай сезімде болдыңдар?

  • Қандай қорытындылар шығаруға болады?

Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010

Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI

Жаңа білім


Зерттеу және талдау

1-тапсырма Дерекпен жұмыс

1.«Моңғол империясының құрылуын» дерекпен танысып, Time Line» уақыт сызығын құру

Деректі талдауға нұсқаулық:

1.Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, сызық бойына орналастыру

2.Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдеу.

3.Маңызды оқиғаларды картаға түсіру.

2.«Жасақ заңын» талдау.

Деректі талдауға нұсқаулық:

1. Деректің қандай түріне жатады?
2. Қай уақытта жазылған?
3. Авторы кім?
4. Қазір қолдануға болады ма?

3-дерек. «Шыңғыс хан» туралы пікірлер

Деректі талдауға нұсқаулықтар:

  1. Берілген мәтіндегі бос сөздердің орнына көмекші сөздерді қойыңыздар.

  2. Мәтінді мұқият оқып шығып, негізгі идеясын табыңыз.

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

2-тапсырма « Тарихи тұлғаға мінездеме».

Өмір жолынан мәлімет (шығу тегі, өмірінің ең маңызды кезеңінен мәлімет).

Тұлға іс әрекет еткен тарихи орта мен тарихи жағдайды сипатта.

Қандай ортадан шықты, оның қалыптасуына әсер еткендер адамдар.

Жеке тұлға мен оның көзқарасы мен сенімінің қалыптасуына әсер еткен жағдай

Тұлғаның жеке қасиеттері оның алдына қойған міндеттерін шешуге сәйкес келу дәрежесі.

Оның айналысындағы адамдармен қарым қатынасын анықта

Мақсатқа жетудегі әрекеті, құралы, әдісі.

Сенің ойыңша оның ұлы ісі қандай? Кімнің мүддесін көздегенін ойланып жауап бер.

Оған берген ұлы адамдардың бағасы жөнінде пікірлерін келтір.

Өзіңнің көзқарасың қандай? Көзқарасыңда қарама қайшылық жоқпа? Қорытынды жаса.

ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру
Интерпретация

М. Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз. Оқушыларға «ШЫҢҒЫС ХАН – ұлы қолбасшы және реформатор» келісесіз бе? сауалына пікір талас ұйымдастырыңыз.

Дәлелдер

ЖАҚТАУ

Дәлелдер

ТЕРІСКЕ ШЫҒАРУ

1.

2.

3.

1.

2.

3.




Дескриптор:

Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, уақыт сызығы бойына орналастырады;

Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдейді.

Маңызды оқиғаларды картаға түсіреді.

Дескриптор:

Қандай деректің түріне жататынын анықтайды;

Жазылған мерзімін сипаттайды;

Авторын анықтайды;

Бүгінгі күні қолдануға болады/болмайды пікір келтіреді;

Дескриптор:

Берілген мәтіндегі бос сөздердің орнына көмекші сөздерді орналастырады.

Мәтіннің негізгі идеясын табады.


Дескрипторы:

Әр оқушы тарихи тұлғаға мінездеме бере алады.

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Кері байланыс. Топтық жұмысты оқушыларға «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалатыңыз.
Өзін-өзі бағалау




Сұлтанов Т. Шыңғыс хан және оның ұрпақтары. – А: Мектеп, 2007.

http://lms.nci.kz/history/view?f=1 46&id=7&lang=kaz


Моңғол дәуіріндегі Қазақстан http://e-history.kz/kz/contents/view/1218


«Біздің тарих" Моңғол атты әскері. https://www.youtube.com/watch?v=xOWR3pqLABA

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«ХІІІ ғасырдың басындағы әлем» және «ХІІІ ғасырдың аяғындағы әлем» карталарының мәліметтерін қолданып, ыдыраған және құрылған мемлекеттерді анықтаңыз

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс


  • Менің бәрінен де бұрын … жасау қолымнан келді

  • Мен өзімді … үшін мақтай аламын

  • Мен сыныптастарымды ... үшін мақтай аламын

  • Мені таң қалдырды…

  • Мен үшін ... жаңалық болды

  • Менің пікірім бойынша … іске аспады, себебі ….

  • Болашақта мен … ескеремін

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру

6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Деректі талдап, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға береді;Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын картадан көрсетеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой салу

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде Отырар қаласының әртүрлі авторлар салған ортағасырлық суреттерін ұсыныңыз.

Суреттерден нені көріп тұрсыңдар?

Суретте не бейнеленген?

Қалада кімдер тұрған?

Одан кейін Отырар қаласының қазіргі кейпі бейнеленген бүгінгі күнгі суреттерін көрсетіңіз.

Осы екі түрлі суреттердің өзара байланысы қандай?

Қандай ұқсастықтарын/айырмашылықтарын көріп отырсыздар?

Неліктен қазіргі күні қала тым өзгерді?

Бұған қандай жағдайлар себепші болуы мүмкін?

Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз.

Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010

Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин)

Презентация

Жаңа білім


Зерттеу және талдау

Дерекпен жұмыс «Моңғол шапқыншылығын» зерттеу

Деректі талдауға нұсқаулық:

Мәтіннен «НЕГІЗГІ, ҚЫЗЫҚТЫ, МАҢЫЗДЫ» фактілерді түрлі - түсті маркермен белгілеу.

«Моңғол шапқыншылығы» мәтінін зерттеу.

Деректі талдауға нұсқаулық:

Монғолдардың Орталық Азияны жаулап алуының негізгі себебін анықтап, салдарын сипаттаңыз.

Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға беріңдер.

Отырарды қоршауға алған Монғол әскерлерінің бағыттарын картаға орналастырыңдар.


Себебі

Салдары

Бағалау









3-дерек. «Отырар апаты»

Деректі талдауға нұсқаулықтар:

Шыңғыс хан әскері не себепті Отырарға жорық жасады?

Отырар қаласы Шыңғыс ханды несімен қызықтырды?

Отырардың геосаяси жағдайын картаны пайдалана отырып талда.

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Интерпретация

Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз. Оқушыларға келесі сұрақтарды қою арқылы сыныптық талқылау жүргізіңіз.

-Отырар қаншалықты жақсы қорғанған?

- Отырардың моңғол әскерлерінің басып алуынан аман қалуы мүмкін бе еді?

-Моңғолдар неліктен жеңіске жетті?

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Дескриптор:

Дәлел келтіре отырып, моңғол шапқыншылығының негізгі себептерін түсіндіреді;

Деректі пайдаланып, сатқынның неге қызыққанын сипаттайды;

Монғол билігінің күшеюіне қандай маңызды факторлар әсер еткенін анықтайды;

Дескриптор:

Монғолдардың Орталық Азияны жаулап алуының 3 негізгі себебін анықтап, 3 салдарын сипаттайды;

Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға баға береді;

Отырарды қоршауға алған Монғол әскерлерінің бағыттарын картаға орналастырады.

Дескриптор:

Шыңғыс хан әскерінің Отырарға не себепті жорық жасағанын анықтайды;

Отырар қаласына Шыңғыс ханның қызығуының себебін түсіндіреді?

Отырардың геосаяси жағдайын талдайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау






Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс


«Үлкен шеңбер» тәсілі

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру

6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін біледі, картадан көрсетеді.Тарихи тұлғалардың ерлігіне баға береді.

Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмағандығын дәлелдермен көрсетеді.Саяси жағдайды,өзгерісті талдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Бастапқы стимул.

Ширату жаттығулары

«Стоп-кадр» стратегиясы

Бұл стратегия бойынша оқушылар суретке қарай отырып, әңгімелейді

Сіз нені көріп тұрсыз?

Қандай нәтиже шығара аласыз?

Отырар қаласының қазіргі кейпі бейнеленген бүгінгі күнгі суреттері көрсетіледі.



Осы екі түрлі суреттердің өзара байланысы қандай?

Қандай ұқсастықтарын/

айырмашылықтарын көріп отырсыздар?

Неліктен қазіргі күні қала тым өзгерді?

Бұған қандай жағдайлар себепші болуы мүмкін?

Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келу.

Интерактивті тақтаға бірнеше кілттік сөздер шығады.Оқушылар сол кілттік сөздерді қолдана отырып,өткен тақырыпқа қысқаша шолу жасайды.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін.

5 томдық.

І том. Атамұра, 2010Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин)

Презентация

Жаңа білім


«Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?»

Отырар қаласының орналасқан жерін картадан көрсетеді.

М.Шахановтың «Отырардың күйреуі» дастаны бойынша түсірілген анимациялық фильмді тамашалау

Мәтінмен жұмыс

Барлық оқушыларға «Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» тақырыбын ашатын мәтін тарату.

Мәтіннен фактілерді түсті маркермен белгілеуге тапсырма беру,дәлелдеу.

Неге олай ойлайсыңдар?

«Тұлғаны таны»




«Сандар да сөйлейді» ойыны

Тақтада берілген сандарды тиісті оқиғамен байланыстырып айту.

1213ж,450,500,150,1219ж,6,1220....

Тарихи диктант

Әскери жорық ------- жылы --------- жағалауынан басталды. ----------- қаласы қоршалды. Отырарды жаулап алуға Шыңғысхан өз балалары ---------мен ----қалдырды.Үлкен баласы----------Сырдария төменгі бойына аттанды. Шыңғысханның өзі кетті. Отырар билеушісі-------------- ерлікпен шайқасты, ол басқарған әскер мен қала тұрғындары басқыншыларға қарсылық көрсетті және қаланы ----- ай бойы қорғады. Бірақ әскербасы ----------- опасыздық жасап, қаланың қақпасын ашып жібереді.Сөйтіп-------- жылы ақпанда Отырар қаласы жауалап алынды, оның билеушісі -------------------жазаланады.





Дискриптормен

«Білу және түсіну» дағдысына негізделген жұмыс тапсырмасы:

Мәтіннен оқыған және фильмнен көрген мәліметтері бойынша сұрақтарға жауап беру.


Оқушылар Мұхтар Шахановтың суреті бойынша тұлғаға сипаттама береді
Дсекриптор:

Шыңғысханның жаулап алу саясатын анықтайды;

Шыңғысханның ұлыстарына сипаттама береді;

Отырар қаласының тарихының ерекшеліктерін атайды;

ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Өзін-өзі бағалау

Ақпараттық мәтіндер
Тақырыптық тапсырмалар


М.Шаханов суреті

Хронологиялық тапсырмалар

Тарихи сынақ хат

Бекіту


Сабақты қорытындылау

«Сен маған, мен саған»Оқушылар бір-біріне тақырып бүгінгі өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды

Үйге тапсырма

Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс


  • Менің бәрінен де бұрын … жасау қолымнан келді

  • Мен өзімді … үшін мақтай аламын

  • Мен сыныптастарымды ... үшін мақтай аламын

  • Мені таң қалдырды…

  • Мен үшін ... жаңалық болды

  • Менің пікірім бойынша … іске аспады, себебі ….

  • Болашақта мен … ескеремін

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Моңғол шапқыншылықтарының салдары.

Зерттеу сұрағы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау

6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Моңғол шапқыншылықтарының салдарын талдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


«»Өз болжамың» әдісі

«Орасан зор аумақты алып жатқан Моңғол империясы ыдырағаннан кейін картада қандай өзгерістер орын алуы мүмкін?»

Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз

Оқушылар түрлі жауаптарды қайтарулары мүмкін: империяның құлдырап, бөлшектеніп кетуі, бағынышты мемлекеттердің өз тәуелсіздігі үшін күресінің басталуы, ішкі алауыздық пен кикілжіңдердің орын алуы және т.б.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Атамұра, 2010

Алтын Орда

http://e-history.kz/media/upload/

Жаңа білім


Зерттеу және талдау

Дерекпен жұмыс Жошы ұлысының орнына құрылған алғашқы ірі мемлекеттердің бірі ретінде Алтын Орданың өмірлік циклін зерттейді.

1.Алтын Орданың құрылуына әсер еткен факторлар (соғыстар, географиялық, экономикалық, сыртқы, әлеуметтік-саяси факторлар).

2. Алтын Орданың күшеюі (билік үшін күрес, мемлекеттіліктің қалыптасуы,басқа территорияларды басып алу, экономикалық күштілік, мәдениеттің дамуы).

3. Мемлекеттің құлдырауы (ішкі алауыздық, әлеуметтік теңсіздік, экономикалық дағдарыс, үздіксіз соғыстар, бөлшектеніп кету).

ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз

Кескін картамен жұмыс. Алтын Орда территориясын және ыдырағаннан кейін құрылған мемлекеттерді астанасы мен қоса кескін картада белгіле.

Интерпретация

«Мемлекетті таны» ролдік ойыны. Әр мемлекет атауы беріледі. (Мыс: Алтын Орда, Ақ Орда, т.б.) «Мемлекет ханы» өз мемлекетінің атын атамай, сынып алдында оған қысқаша сипаттама береді.

ЕБҚ оқушыға тақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз

Дескриптор:

- Қазақ хандығы құрылғаннан кейінгі елдің ішкі жағдайын сипаттайды;

- Қазақ хандығы құрылғаннан кейінгі елдің ішкі жағдайында орын алған өзгерістерді экономикалық, әлеуметтік, этникалық, тарихи, саяси, демографиялық факторларға жіктейді.

Дескриптор:

- Қазақ хандығының құрылуын кімдер еске сақтау керектігін атайды;

-Қазақ хандығының құрылуындағы оқиғалардың жағымды/жағымсыз нәтижелерін талдайды;

- Қазақ хандығы құрылған кезде және бүгінгі күні оқиғаның маңыздылығына баға береді.

Дескриптор:

- Кестедегі бос және сұрақ белгісінің орындарын толтырады;

- Қазақ елін кім, қашан «Ұлы Дала» деп атағанын анықтайды;

- Елбасының қазақ даласын не себепті «Ұлы Дала» деп атағанына болжам жасайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау


http://www.vostlit.info (Восточная литература. Средневековые исторические источники Востока и запада).
Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б.

К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001.

Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С. Алдажұманов, К.М.Байпақов.

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің дамуындағы өзгерістерді төмендегі кестеге толтырыңыз


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс


Бүгінгі сабақтан алған әсері «Бес бармақ» тәсілі бойынша жүргізіледі. Бұл тәсіл арқылы барлығын түсіндім, енді түсініп келемін, түсінбедім деген сұрақтардың пәрменінде белгілейді

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Моңғол шапқыншылықтарының салдары.

Зерттеу сұрағы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау

6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Моңғол шапқыншылығы салдарын талдап, ассимиляция әсерінен болған өзгерістерді анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Жедел саты сұрақтары.

1. Шыңғысханның билік құрған уақыты? 
2. Шыңғысхан жорықтарының мақсаты қандай болды? 
3. Ол неліктен жорықтарда жеңіске жететініне сенімді болды? 
4.  Шыңғысхан  жаулап  алған  елдерге,  

адамдарға  қандай   ауыртпашылықтар пен зардаптар әкелді?   
5. Шыңғысханның Жетісуды басып алуы. 
6. Моңғолдардың Отырарды қиратуы. 
7. Моңғолдардың Қазақстан мен Орта Азияны басып алуы. 
Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.

Тақырыпқа қатысты жаңа сөздер мен терминдарды таныстыру мақсатында оқушыларға сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызын көрсетуді ұсыныңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010

Өзгеріс пен ұқсастықты анықтауға арналған суретттер


Жаңа білім


Зерттеу және талдау

Дерекпен жұмыс

1 тапсырма:

-Орта Азияға моңғолдардың әкелген өзгерісін анықтаңыз.

-Орта Азияға қыпшақтардың әкелген өзгерісін анықтаңыз.

-Орта Азияға моңғолдардың және қыпшақтардың әсерінен болған 2 өзгерістің маңыздылығын дәлелдеңіз.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

2-тапсырма:Берілген оқиғаларды сәйкес салалары бойынша жіктеп, маңыздылығы бойынша орналастырыңыз

Келесі тапсырманың ерекшелігі алдыңғы тапсырманың жалғасы немесе зерттеу нәтижелерін нақтылау үшін беріледі.

Мұнда қыпшақтардың да моңғолдардың да әсері берілген. Оқушылар келесі кестенің сәйкес бөлігіне осы өзгерістерді анықтау қажет.

ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

3-тапсырма

XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің дамуындағы өзгерістерді төмендегі кестеге толтырыңыз

Этноәлеуметтік





Шаруашылық





Территориялық





Саяси






ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;


Дескриптор:

Орта Азияға моңғолдардың өзгеріс әкелгенін дәлелдейтін 4 дәйек және дәлел келтіреді

Орта Азияға қыпшақтардың өзгеріс әкелгенін дәлелдейтін 4 дәйек және дәлел келтіреді

Орта Азияға моңғолдардың және қыпшақтардың әсерінен болған 2 өзгерістің маңыздылығын анықтап, талдайды.

Дескриптор:

Қыпшақтардың қай салада өзгерістері басым болғанын көрсетеді

Моңғолдардың қай салада өзгерістері басым болғанын көрсетеді

Өзгерістерді маңыздылығы деңгейі бойынша орналастырады

Қорытындылайды.

Дескриптор:

XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің құрылымындағы этноәлеуметтік,шаруашылық,территориялық,саяси өзгерістерін жазады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау

Оқушыларға қажетті ақпараттарды жинау үшін әр түрлі деректер ұсынылады.

Моңғолдардың басқару жүйесі туралы мәтін.

Моңғолдардың жаулап алу бағыттары көрсетілген карта

Қазақстан территориясындағы ұлыстардың құрылуы туралы карта.

ҚЫПШАҚ ТІЛІНІҢ ҚҰДІРЕТІhttp://e-history.kz/kz/publications/view/

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Моңғол шапқыншылықтарының салдары

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс

Құрметті еңбекті түсінетін әріптестерім!

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект