Файл: 6 сынып ііі оу тосанына Орта асырлардаы азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 128
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Қызығушылықты ояту «Орасан зор аумақты алып жатқан Моңғол империясы ыдырағаннан кейін картада қандай өзгерістер орын алуы мүмкін?» проблемалық сұрағын қойып, оқушылардың болжамдарын сұраңыз. Сабақтың тақырыбымен,оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысу. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 | ||
Жаңа білім | Зерттеу және талдау Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету үшін оқушыларға карта арқылы түсіндірме жүргізіңіз. Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтары туралы қысқаша айтып кетіп, олардың жер-аумақтарын картадан көрсетіңіз. 1-тапсырма.Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтарының аумағын кескін картаға белгілеп, аумағын сипаттаңыз. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. 2-тапсырма.Алтын Орданың құрылуы бейнематериалмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала сұрақтарды беріңіз. Бейнематериал сілтемесі: https://www.youtube.com/watch?v=ncuNszUv0SE Талқылау сұрағы: Моңғол мемлекетінің ыдырауына қандай факторлар әсер етті? Алтын Орда мемлекеті қалай құрылды? Алтын Орда мемлекетінің ішкі-сыртқы саясатының қандай ерекшеліктері болды? Бұл бағытта олар қандай жетістіктерге жетті? ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; | Бағалау критерийі: Моңғол империясы ыдырау нәтижесінде құрылған мемлекеттерді атап, аумағын көрсетеді. Дескрипторлар: Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтарын атайды; Кемінде 4 мемлекеттің аумағын картадан көрсетеді; Кемінде 4 мемлекеттің шекараларын сипаттайды. Бағалау критерийі: Алтын Орда мемлекетінің ыдырау себептерін талдайды Дескрипторлар Алтын Орда мемлекетінің ыдырауының негізгі бір себебін атайды; Алтын Орда мемлекеті ыдырауының жанама екі себебін талдайды; Сұрақтарға толық жауап береді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. Бейнематериал | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпарат тық карточка | ||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | |||||||||
Бөлім: | 6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан | |||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||
Күні: | | |||||||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? | |||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету, Алтын Орданың өмірлік циклін зерттеу. | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Талқылау сұрақтарын қойыңыз: Тарихта өмір сүрген мемлекеттер қандай кезеңдерден өтті? Әр мемлекеттері оқиғалар мен үдерістер барлық мемлекеттерге тән бе? Қандай ортақ заңдылықтарды айтуға болады? Сабақтың оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысу. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 | ||||||
Жаңа білім | Зерттеу және талдау Тапсырма: Жошы ұлысының орнына құрылған алғашқы ірі мемлекеттердің бірі ретінде Алтын Орданың өмірлік циклінзерттеу.Постер дайындау. 1.Алтын Орданың құрылуы (соғыстар, географиялық, экономикалық, сыртқы, әлеуметтік-саяси факторлар). 2.Алтын Орданың күшеюі (билік үшін күрес, (басқа территорияларын басып алу, экономикалық күштілік, мәдениеттің дамуы). 3.Алтын Орданың қоғамдық құрылысы (әлеуметтік құрылымы, басқару жүйесі, діні) 4.Тұрақтылық (мемлекеттің гүлденуі, көрші мемлекеттермен қарым-қатынасы,) 5.Мемлекеттің әлсіреуі (ішкі алауыздық, әлеуметтік теңсіздік, экономикалық дағдарыс, үздіксіз соғыстар, бөлшектеніп кету, жаңа мемлекеттердің пайда болуы). Оқушылар бір-бірінің зерттеулерімен танысқаннан кейін, сыныппен Алтын Ордаға қатысты нақты 5 тұжырым жасайды. ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз Жеке жұмыс Карта мазмұны мен өз біліміңізге сүйеніп, сұрақтарға жауап беріңіз
XIII-XV ғғ. Қазақстан аумағында қандай мемлекеттер құрылды? Монғол империясының құрылуы мен ыдырауы нәтижесінде қандай өзгерістер орын алды ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. | Бағалау критерийі: Алтын Орда мемлекетінің өмірлік циклін зерттейді. Дескрипторлар: Алтын Орданың құрылуына әсер еткен басты үш факторды атайды; Алтын Орда мемлекеті күшеюіне ықпал еткен үш факторды атап, пікірін негіздейді; Алтын Орда мемлекетінің қоғамдық құрылысының сатыларын талдайды; Алтын Орданың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасының жетістіктеріне үш дәлел келтіреді; Мемлекеттің әлсіреуіне әсер еткен негізгі екі факторды, жанама екі факторды атайды. Дескриптор: XIII-XV ғғ. Қазақстан аумағында қандай мемлекеттер құрылғандығын атайды; Монғол шапқыншылығыныңЕуразия құрлығына енгізген өзгерістерін анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info (Восточная литература. Средневековые исторические источники Востока и запада). Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. Карта | ||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпарат тық карточка | ||||||
Кері байланыс | «Тауға шығу» 1-аймақ: 2-аймақ: 3-аймақ; | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ақ Орда. Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | XIII ғасырдың басында Еуразияның саяси картасында қандай өзгеріс орын алғанын анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу 1. Мына сурет сендерге таныс па? 2.ҚР Президенті Н.Назарбаевтың резиденциясы не себепті Ақорда деп аталады? 3.XIII-XV ғғ. арасында Шығыс Дешті Қыпшақта өмір сүрген, орта ғасырларда Қазақстан аумағында құрылған алғашқы мемлекет туралы не білеміз? .Ойланып көріңіз,сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру 2-3 оқушыны тыңдау, тақырыпқа шығу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Зерттеу және талдау Карта мен жұмыс: Тапсырма-1: Ақ Орда мемлекетінің мекендеген жерлерін көрсету ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді Тапсырма-2. Ақ Орда мемлекетінің мекендеген жерлерін кескін картаға түсіру Тапсырма 3. «Тұлғаны тап» Келесі сөйлемдер қай тұлғаға сәйкес келеді? - «Ақ Орданың тәуелсіздігіне мен алғаш қол жеткіздім!». - «Біз мемлекетімізді нығайту үшін ислам дінін нығайттық». - «Әмір Темір болмағанда, Мәскеу біздің астанамыз болар еді...». - «Мен әлемді жаулап алмағанда, олар бізге қылыш көтерер еді». Оқушылар осы цитаталардың қандай ханға байланыстылығын анықтауы қажет. ТапсырмаМәтінмен жұмыс
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау Тапсырма-5. Оқушылар терминдерді мәтіннен қарап, мағынасын ашады. 1.Консолидация – біріктіру, нығайту, шоғырландыру,(адамдарды, әлеумтік топтарды, қоғамдық ұйымдарды белгілі бір ортақ мақсат үшін біріктіру); 2.Біліктілер (хатшылар) –түрік жазуымен іс жүргізушілер; 3.Мәлік-түрік әулетінен шыққан жергілікті әкімдер 4.Даруғалар-салым жинаушылар 5.Уәзірлер-азаматтық билік жүргізушілер 6.Басқақтар-басқарушы жергілікті халыққа әскери бақылау жүргізеді,салық жинайды. Зерттеу мен талдау.Мәтінмен жұмыс.. Ақ Орданың күшейген кезі. Ақ Орданың хандары. Ақ Орданың ішкі-сыртқы саясаты Шаруашылығы Сабақ соңында тарихи тұлғалардың оқиғалармен өзара байланысын табады,олардың жүргізген саясатының нәтижелерін тұжырымдайды, себеп-салдарларын анықтайды. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру Дереккөздерін сөйлету.
Қорытынды: Сәйкестендіру тесті Интерпретация Берілген суретке талдау жасау арқылы қорытындылау.
| Мәтінмен жұмыс Дескриптор: Картадан Ақ Орда мемлекетінің алып жатқан аумағын анықтайды; Дескриптор: Тарихи тұлғаларды анықтайды; Деректердің оғиғаларға негізделгенін ажыратады; Оқушылардың міндеті – бұл оқиғалардың өзара байланысын табу, көрсетілген тарихи тұлғалардың жүргізген саясатының нәтижелерін тұжырымдап, себеп-салдарларын анықтау. Дескриптор: Оқушылар термин сөздермен жұмыс жасайды; Мағынасын анықтайды; Мәтіннен негізгі ойды анықтайды; Дескриптор: Ақ Орданың мемлекетінің тарихына талдау жасайды; Ақ Орданың хандарының ерекшеліктерін ажыратады; Ақ Орданың ішкі-сыртқы саясатын анықтайды; Шаруашылығына талдау жасайды; Дескриптор: Деректердегі тарихи тұлғалардың тарихи роліне сипаттама береді; ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Шыңғыс ханның, моңғолдар шапқыншылығы суреттері Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=5jwJyhVoJpc Сұлтанов Т. Шыңғыс хан және оның ұрпақтары. – А: Мектеп, 2007. http://lms.nci.kz/history/view?f=1 46&id=7&lang=kaz Моңғол дәуіріндегі Қазақстан http://e-history.kz/kz/contents/view/1218 «Біздің тарих" Моңғол атты әс- кері. https://www.youtube.com/watch?v=xOWR3pqLABA | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Кескін картаға Ақ Орда мемлекетінің территориясын белгілеңіз | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпарат тық карточка | ||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
-
Неліктен...? -
Егер... болса қалай? -
Сіз қалай ...?
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Моғолстан. Әбілқайыр хандығы. Зерттеу сұрағы: Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекеттеріндегі оқиғалар қандай саяси өзгерістерге әкелді? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын талдау.Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы өзгерістерді және бұл өзгеріске әсер еткен факторларды қарастыру.Оқушыларды еліміздің өткен тарихына құрметпен қарауға, отансүйгіштікке тәрбиелеу | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ширату сқрақтары 1.XIII-XV ғғ. арасында Шығыс Дешті Қыпшақта өмір сүрген, орта ғасырларда Қазақстан аумағында құрылған алғашқы мемлекет туралы не білеміз? Ойланып көріңіз,сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыр | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Есенберлин «Көшпелілер» романы 2010 | ||
Жаңа білім | Карта мен жұмыс: Тапсырма-1: Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің орталығы және оған шекаралас мемлекеттерді картадан қарастырады: ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Тапсырма-2.Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің орталығы және оған шекаралас мемлекеттерді кескін картадан көрсетіңіз: ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Тапсырма-3. Оқушылар терминдерді мәтіннен қарап, мағынасын ашады. «Моғол», «Моғолстан», «Ұлы моғол империясы»Сығанақ, Алмалық, Шағатай ұлысы, «Көшпелі өзбектер», т.б. Зерттеу мен талдау Зерттеу сұрақтары: 1)Қазақстан жерінде XІV-XV ғасырларда өмір сүрген Моғолстан мен Әбілқайыр хандығы неліктен бір-бірімен достық қарым-қатынас орната алмады? 2)Қарама-қайшылықтың нәтижесі қандай? Зерттеу ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды Тапсырма-4.Б/Т/Ж Оқушылар қажетті деректермен қамтамасыз етіледі: Тоғылық-Темірдің сыртқы саясатындағы Шағатай ұлысының кезінде орныққан Орта Азия жеріндегі билікті қалпына келтіру әрекеті. Әмір Темір жорықтары; Әбілқайырдың мемлекетті нығайтудағы іс-шаралары, Әбілқайыр хандығындағы әлеуметтік-экономикалық теңсіздіктің орын алуы. Берілген ақпарат арқылыӘбілқайыр хан мен Тоғылық Темір билік құрған кезде болған басты үш оқиғаны анықтауға тапсырма беріледі. ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз | Бағалау критерийі: XIV –XVғғ пайда болған Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің орталығы және оған шекаралас мемлекеттерді кескін картаға түсіреді. Дескрипторлар: Әбілқайыр хандығының аумағын картадан дұрыс белгілейді; Моғолстан мемлекетінің аумағын дұрыс белгілейді; Моғолстан мемлекетінің астанасын белгілейді. Әбілқайыр хандығының астанасын белгілейді. Көршілес 3 мемлекетті атап, аумағын белгілейді 1. Оқушылар өз таңдауларын негіздейді. 2. Осы оқиғалардың мемлекеттің жағдайына қаншалықты әсер еткенін, қандай салдарларға әкелгенін талдайды. Бағалау критерийі:Моғолстан мен Әбілқайыр хандығының сыртқы саясатындағы негізгі оқиғаларды талдайды. Дескрипторлар: Моғолстанның Ақ Орда мен Әмір Темір мемлекетімен қарым қатынасындағы үш оқиғаны анықтайды; Моғолстан мен Әбілқайыр хан мемлекеттерінің арасындағы қарама-қайшылықтың үш себебін талдайды; Мемлекеттердің сыртқы саясат нәтижелерінің үш салдарын анықтайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Моғолстан мемлекеті http://kitaphana.kz/ru/downloads/referatu-na-kazakskom/239-tarikh/2803-mogolstan-memleketi.html Орта ғасырлық мемлекеттер http://e-history.kz/kz/contents/view/324 Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 1 seriya. http://www.youtube.com/watch?v=Jkuzz_U8D-E .Мемлекеттердің әкімшілік құрылысын басқа мемлекеттермен салыстыру, ұқсастығы мен ерекшеліктерін бағалау мүмкіндігі бар | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Моғолстан. Әбілқайыр хандығы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпарат тық карточка | ||
Кері байланыс | Оқу мақсатына жеттім, себебі ... Оқу мақсатына жету үшін әлі де жұмыстануым қажет, себебі... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |