ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 106
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар-1
Бөлім: | 6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кіріспе сабақ. Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлар тарихы нені оқытады? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Орта ғасырлардағыҚазақстан тарихына жалпы шолу | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Орта ғасырлар кезеңіндегі өзгерістерді анықтайды; Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен олардың ерекшеліктерін түсінеді. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі маңызды өзгерісті анықтайды. | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: Орта ғасыр, халық, этнос, этноним, түрік, қағанат, қаған, ерте орта ғасыр, дамыған орта ғасыр, Қазақ мемлекетінің қалыптасу кезеңі. Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Ортағасырлық кезеңінің ерекшелігі.... Орта ғасырда Қазақстан аумағында ... Ортағасырлық дәуірі........кезеңнен тұрады. Ең маңызды өзгеріс .... болды. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық және өмір бойы оқып- үйрену | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Ежелгі Қазақстан дәуіріндегі алғашқы мемлекеттік құрылымдар, тайпалық одақтар, ежелгі дәуірдің ерекшеліктері. | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой қозғау: Орта ғасырлар қандай кезеңдерге бөлінеді? (алдыңғы сабақ материалын еске түсіру) Бұл кезеңдер бір-бірінен қалай ерекшеленуі мүмкін? | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | кесте | ||||||||||||
Жаңа сабақ | Тапсырма 1. Орта ғасыр кезеңдерін талдау. Орта ғасырлардың әр кезеңі бойынша өзгерістерді кестеге толтырады: 1. Ерте орта ғасырлар 2. Дамыған орта ғасырлар 3. Қазақ мемлекетінің қалыптасу кезеңі.
Тапсырма 2. Орта ғасырлардың үш кезеңі бойынша стикерлерге белгілі тұлғалар, оқиғалар және ұғымдарды жазып, 1-сабақтың басында дайындалған уақыт сызығына орналастыру. (Алдын-ала стикерлерге кейбір маңызды ұғымдарды жазып қойып, оқушыларға ойлануға беріңіз). Уақыт сызығы бойынша келесі сұрақтар қою: Ежелгі дәуір мен орта ғасырлар кезеңдері арасында қандай сабақтастықты байқадыңыз? Сіздің ойыңызша, адамзат қоғамының дамуында әр кезеңнің қандай маңызы болды? (Ж) Орта ғасырлардағы өзгерістерді топтастыру. Тақтаға төрт бөліктен тұратын кесте сызыңыз.
Оқушылар алдыңғы тапсырмада уақыт сызығында стикерлерге жазылған оқиғалар немесе ұғымдарды кесте бөліктеріне тиісті салалар бойынша орналастыру керек. Оқушыларды қоғамдық өмірдің әр саласында орта ғасырларда ірі өзгерістер болғаны туралы қорытынды жасауға жетелеңіз. Қазақстан тарихында орта ғасырлар кезеңінің қандай негізгі ерекшеліктері бар? | Бағалау критерийі: Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі маңызды өзгерісті анықтайды. (1-2-тапсырма) Дескрипторлар: Ерте орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті біледі; Дамыған орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті түсіндіреді; Кейінгі орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті атайды. Кезеңдер арасындағы сабақтастықты түсіндіреді; Кезеңдердің ұқсастығы мен айырмашылығы туралы дәлелдер келтіреді; Орта ғасырлардың адамзаттың даму тарихындағы маңызы туралы пікір келтіреді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | Орта ғасырлардағы Қазақстан картасы: http://www.tarih-begalinka. kz/ kk/ history/ medieval/maps/ Хронология тюркской государственности: https://www.youtube.com/watch?v=QatYv-4VP6Y (карталар) Аманжолов Қ. Р. Түркі халықтарының тарихы. 1-2 кітаптар. – Алматы: Білім, 2002 ж. | ||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||
Үй тапсырмасы | Кіріспе | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-2
Бөлім: | 6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан территориясындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер (1-сабақ) Зерттеу сұрағы: VI-IX ғғ билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау; | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Түрік қағанатының қалыптасу тарихын сипаттайды; Көпшілігі: мемлекеттің құрылуы мен нығаюының себебін түсіндіреді; Кейбірі: Түркі қағанатының құрылу барысын қытай жылнамаларын қолдана отырып, өз бетінше тұжырымдайды | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -Түрік қағанатының құрылуының басты оқиғаларын ажыратады -Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңыздылығын анықтайды | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Түрік қағанаттарында ел билеген тарихи тұлғалардың сіңірген еңбектерін талдайды Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және термино- логия): «түрік», теле, қағанат, ашина, ел, будун Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Түркі тайпаларының миграциясының себептері.... ................. деректердің негізінде келесі қорытындыларды шығаруға болады Келесі факторлар ............................әлеуметтік фактор болып табылады Жазылымға арналған тапсырмалар: Ашық тест тапсырмалары | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||
Бастапқы білім | | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Бастапқы ынталандырушы материал «Кинометафора» «Ұлы дала дүбірі» бейнематериалын көре отырып, ақпа- раттық органайзер парағын толтырады Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | «Ұлы дала дүбірі» түркі қағанаты: https://www.youtu be.com/watch?..j4 | ||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрақтары
GREАT кестесі Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы маңыздылығына талдау жасайды
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Теле» сӛзінің мағынасы қандай? Түрік қағанатының құрылған жылы қандай? Түрік қағанатын құрған қаған кім? Түрік қағанатының қай жылы екіге бӛлінді?
«Мен, Түрік қағанатының алғашқы билеушісі ......................... қағанмын. Мен мемлекетімнің күшеюі үшін ...................................................................................................................................». «Мен, Түрік елінің қағаны Мұқанмын, мен .................................................................................. ............................. .....................................................». «Мен, Тобо қағанмын. Менің саясатым .................................... .....................................................». | Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды GREАT кестесі Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы маңыздылығына талдау жасайды Дескриптор:
жылын анықтайды;
қағанды анықтайды;
бөлінген жылын анықтайды; -Мұқан қағанның мемлекетті нығайтуда жүргізген саясатын атайды;
нығайту үшін жүргізген саясатын атайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Қосу. Азайту. Қосарым бар» «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» | GREАT кестесі Үлестірмелі қағаздар ҚБ парағы | ||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс «Баспалдақ» Төменгі- «Түсінбедім» Ортаңғы – «Түсіндім» Жоғарғы – «Толық түсіндім» | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||
Үй тапсырмасы | Жабық тест | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-3
Бөлім: | 6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер. Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: түркі билеушілерін ажыратады; Әр қағанның мемлекеттің нығаюына қосқан үлесін біледі; Көпшілігі: «Түрік қанатының нығаюы» тақырыбына жоспар құрады, оны негіздейді Кейбірі: Қазақ және түркі рухани мәдениетінің сабақтастығын «Ер намысы, ел намысы» деген нақылмен байланыстырып, негіздейді | |||||
Бағалау критерийлері | Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтайды | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: этникалық сана-сезім ұғымын пайдаланып, түркілердің жужандарға қарсы көтерілу себептерін анықтайды Негізгі сӛздер мен тіркестер (пәнге арналған сӛздік және терминология): этникалық сана-сезім, «Елдің қорғаушысы - ер» Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Түркілер қандай оқиғаға байланысты қытай жылнамаларында алғаш аталғанын айта аласыз ба? Түркі қоғамының әлеуметтік бірлігі қалай сақталды? Жазылымға арналған тапсырмалар: «Түркі қанатының нығаюы» тақырыбына жоспар құру» | |||||
Құндылықтарды дарыту | Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық | |||||
Пәнаралық байланыстар | Дүние жүзі тарихы | |||||
Бастапқы білім | Қазақстан территориясындағы алғашқы тайпалық бірлестіктер мен мемлекеттердің пайда болуы, құлдырауы туралы біледі | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Тақтаға Ежелгі Қазақстан тарихынан әйгілі тұлғалардың (Тұмар патшайым, Аттила) суретін шығарып, келесі сұрақтарды талқылаңыздар:
Оқушылар жауаптарын тыңдап, сабақ тақырыбына өту. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер | ||
Жаңа сабақ | «Зерттеу және талдау» 1 – Бумын қаған 2 – Мұқан қаған 3 – Иштеми қаған 1-қадам: әрбір тарихи тұлғаға қатысты ең маңызды үш датаны/оқиғаны анықтайды. Бағалау 2-қадам: жұмыс нәтижелерімен таныстырады. Таныстырылым барысында кестеге толтырып отырады. 3-қадам: Оқушылар өздері берген ұпайларын дәйектер келтіре отырып ,VI-IX ғғ. билік құрған ерекше каған анықталуы қажет. Нәтижесінде берілген ұпайларды жинақтап, кағандардың ішінен ең ықпалды болғанын анықтайды. «Рөлдік ойын» Қағандардың атқарған рӛліне байланысты карточка түрінде тірек сӛздер дайындап, әр топқа таратылады.Топ берілген тірек сӛздерден монолог құрастырып, рӛлді сомдайды, қалған топ оқушылар қай қаған екенін анық- тауы тиіс. Тек қана қағандар емес, басқа да әлеуметтік топ ӛкілдерін ойынға қосуға болады. Мысалы, уәзірлер, қарапайым халық және т.б., сол арқылы мемлекет ішін- дегі әлеуметтік құрылымды анық кӛрсетуге болады. Тиімді рӛлдік ойынның критерийлері :
(М) Рөлдік ойынның соңында осы қағандардың ел басқару саясатындағы басты құндылықтардың маңыздылы ғын аша отырып, қазіргі кездегі құндылықтармен (Мәңгілік ел, Ұлы Дала Елі) байланыстырып, қорытындылау. (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Ер намысы, ел намысы» деген нақылмен байланысты- рып, негіздеңіз. | Критерийлері:
Дескриптор:
Түрік қағанатының сыртқы саясатында маңызды рӛл атқарған бағыттарды анықтап, дәлелдер келтіреді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Үй тапсырмасы | «Түркі мемлекетінің алғашқы билеушісі» эссе | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-4
Бөлім: | 6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер. Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды? | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.2.2 ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау; 6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін «Ұлы Дала» ұғымын қолдану | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Батыс түркілердің неліктен өз мемлекетін құрғынан түсіндіреді; Көпшілігі: Батыс және Шығыс Түркі қағанаттарының айырмашылықтарын анықтайды; Кейбірі: қосымша мәліметтерге сүйене отырып, «Ұлы Дала Елі» ұғымының мағынасын ашады | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Алғашқы мемлекеттік бірлестіктер мен Түрік қағанаты арасындағы байланысты анықтайды | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Батыс және Шығыс Түрік қағанаттарының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтайды Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және термино- логия): яғбу, шад, елтебер, тархан, бұйрық, қара будун, тат Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Қауіпсіз аумақ дегенді қалай түсінесіңдер? Батыс Түрік қағанатының ішкі және сыртқы саясатына тән белгілерді маңыздылығына қарай орналастырыңдар. Жазылымға арналған тапсырмалар: «Венн диаграммасы» | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүние жүзі тарихы | |||||||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан территориясындағы алғашқы тайпалық бірлестіктер мен мемлекеттердің пайда болуы, құлдырауы туралы біледі | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | «Тақтадағы граффити» «Түркі мемлекетінің алғашқы билеушісі» эсселер кӛрмесі (әр топ өзінің тұсындағы қабырғаға эсселерін іледі, келесі топтар оларды оқып, бағасын қояды) ҚБ «Теңге ілу» (200 тг – мазмұнды, қызықтырар мәліметтер бар; 100 тг – мазмұны жақсы, ойын анық берген; 50 тг – мазмұны жақсы, дегенмен ойын аша түскенде) (Ұ) Бастапқы ынталандырушы материал «Зымыран сұрақтар» (өткен сабақтар бойынша 7 сұрақ жылдам беріледі) Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер 50, 100, 200 тг купюралар | ||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «File» әдісі «VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандар тұсындағы саяси жағдайға» талдау жасаңыз
Зерттеу сұрақтары
«Венн диаграммасы» Батыс және Шығыс Түрік қағанаттарының ортақ белгілерін, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Ұлы Дала Елі» - Ежелгі Қазақстан картасы Орта ғасырдағы Қазақстан картасы | Мәтінмен жұмыс File» әдісі «VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандар тұсындағы саяси жағдайға талдау жасайды слайдтағы жауаппен салыстырып, дұрыс-бұрыстығын анықтайды Дескриптор:
орта ғасырдағы тайпалардың бірігіп, біртұтас мемлекет құрылуын анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ «Жауабымен салыстыр» ҚБ«Жұлдызшалар» | Үлестірмелі қағаздар «File» кестесі Суреттер Тірек-сызбалар ВЕНН диаграммасы Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс |