ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 107
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
-
Неліктен...? -
Егер... болса қалай? -
Сіз қалай ...?
Маған үш зат айт»
- Біз бүгін оқып-үйрендік.....
-
Біз жақсы жасай алдық ..... -
Топ өте жақсы жасай алды.....
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
А4, конспект
Үй тапсырмасы
Көне түркі жазуы.
Қысқа мерзімді жоспар-7
Бөлім: | 6.1VI - IX ғасырлардағы Қазақстан | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Атлах шайқасы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.2.3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Атлах шайқасының тарихи маңызын түсіндіреді; Картадан Атлах шайқасының орнын кӛрсетеді; Көпшілігі: Атлах шайқасының себептерін маңыздылық дәреже- сіне қарай топтастырады; Кейбірі: Атлах шайқасының маңызды белгілерін өз пайымымен тұжырымдайды | |||||
Бағалау критерийлері | Атлах шайқасының тарихи маңызын талдайды; Атлах шайқасының қазақ-қытай қатынасы тарихындағы орнын анықтайды | |||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Атлах-Талас, сардар, экспансия Талқылауға арналған сұрақтар: Бұл шайқас туралы қандай деректер мәлімет береді? Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атауға бола ма? Диалог/жазылымға қажетті сөз тіркестері: Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Ең басты жетістіктер ........... болды. Бұл оқиға айтарлықтай, маңызды болды, өйткені… Шайқастың тарихи маңызы ......................... Жазылымға арналған тапсырмалар: сәйкестендіру кестесі, ПОПС формуласы | |||||
Құндылықтарды дарыту | Бірлескен жұмыс, өзара құрмет, ашықтық | |||||
Пәнаралық байланыстар | География, математика | |||||
Бастапқы білім | Қағандардың есімдері, түркі мемлекеттерінің ішкі және сыртқы саясаты туралы бастапқы білімдері бар | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | «Миға шабуыл» - оқушыларға суреттер топтамасын беріліп, топтық талқылау ұсынылады. Сұрақтар:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер | ||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «Түсіндірме мінбері» - Атлах шайқасының картасын көрсетіп, Атлах-Талас атауына тоқталу. «Орнын тап» - картамен жұмыс
«Қара. Оқы. Жап. Жаз» Берілген мәтінді оқып, Атлах шайқасының тарихи маңызын ПОПС формуласы арқылы талдаңыз (5 нақты сұраққа жауап береді). «Қызықты сандар» Есептеңіз: 240+580+32+50-151= (Атлах шайқасының болған жылын есте сақтау мақсатында, есеп шығару, жауап беру):
Атлах шайқасынан кейін қандай ӛзгерістер болды, соны «Т» кестесіне орналастырады. «Интервью» - зерттеу әдісі тілші шығып, «Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атауға бола ма? - деген сұраққа 3 дәлел алады. | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушыларға шайқастың жер үшін, билік үшін, бір-біріне тәуелді болмау үшін болатындығы туралы түсінік қалыптасады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мен саған, сен маған» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Қосу. Алу. Қызықты» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||
Қорытынды | Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі. Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді ... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Үй тапсырмасы | Жабық тест. Атлах шайқасына қатысушы жауынгердің атынан хат жазу | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-8
Бөлім: | 6.1VI - IX ғасырлардағы Қазақстан | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Атлах шайқасы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: қарлұқтардың VIII ғасырдың бірінші жартысында Жетісу аумағына қоныс аудару себептерін түсіндіреді; Қарлұқ мемлекетінің құрылу себептері мен ерекшеліктерін ажыратады; Көпшілігі: қарлұқ кезеңінде – мемлекет ерекшеліктері және оның 200 жылдық өркендеу себептерін анықтайды;; Кейбірі: Жетісудағы тайпалардың ӛзараәрекет етуінің негізгі белгілерін талдайды | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Қарлұқ қағанаты мен алғашқы мемлекеттік бірлестіктер арасында- ғы байланысты анықтау | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: қарлұқ, Ұйғыр қағанаты Талқылауға арналған сұрақтар: Қарлұқтардың Жетісуға қоныс аударуына мына жағдайлар себеп болды: кӛшу үшін жаңа жерлерді іздеу қажеттігі, ұйғырлармен бәсекелестік... Одан әрі толықтырыңдар. Қарлұқ қағанаты қашан және қандай тарихи жағдайларда құрыл- ғандығын түсіндіріңдер. Қарлұқ мемлекетінің құлау себептерін анықтаңдар. Диалог/жазылымға қажетті сөз тіркестері: Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Ең басты жетістіктер ........... болды. Бұл оқиға айтарлықтай, маңызды болды, ӛйткені… Жазылымға арналған тапсырмалар: ашық тест, «Біздің тұжырым» тұжырымдамалық карта | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық және өмір бойы оқып- үйрену | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Кескін картамен жұмыс кезінде география пәнінен алған білім және білік дағдыларын қолдана алады. | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Түркі мемлекеттеріндегі ел билеген қағандарды және мемлекеттердің ішкі- сыртқы саясаттарын біледі | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылардан өміріндегі немесе жанұясындағы ең маңызды оқиға туралы сұраңыз.Мысалы: ол оның жеке өміріндегі, қала немесе мемлекет көлеміндегі маңызды оқиға болуы да мүмкін.Бір- екі оқушының пікірін тыңдап көріңіз(олар өзінің жеке өміріндегі маңызды оқиға туралы айтуы мүмкін). Тарихи маңыздылықтың критерийлерін көрсетіңіз: Ерекше, атақты? Есте қалатын?Айрықша, мәнді? Жаңғырық? Нәтижелі? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Атлах шайқасының маңыздылығы жазылғанкарточкаларды ұсыныңыз (В. Бартольд зерттеулері бойынша). Атлах шайқасы туралы қытайтарихшылары оқиғаның қалай болғанын жазып алды. Қазіргі кездегі түркі тілдес халықтар (мысалы қазақтар) Атлах шайқасын ұлы жеңістерінің бірі деп санайды. Тан империясы 751 ж. Атлах шайқасынан кейін ұзақ уақыт шабуылдарын жалғастырды. Атлах шайқасына қарамастан арабтар мен қытайлықтар бір – бірімен қарым – қатынасты жалғастырды. Атлах шайқасында түркі әскері арабтарды қолдады. Атлах шайқасы Орта Азияға ислам дінін таратуға бірден бір жолы болды (Қазақстанды қоса алғанда) түркі халықтардың көбісі ислам дінін соңына дейін қабылдаған жоқ, өйткені арабтар Атлах шайқасында жеңіске жеткен еді. Соңында Қытай Орта Азияны жаулап алуды тоқтатты. Араб күші Атлах шайқасында қытайлықтардың қағаз жасаушыларын тұтқынға алып, бүкіл араб әлеміне тарата бастады. Атлах шайқасынан кейін қытайлықтар Жетісуды біржолата тастап кетуге мәжбүр болды. Орта Азия халықтары Атлах шайқасынан бұрын қағазды пайдаланып келген еді. Атлах шайқасы Орта Азия халықтарына түркі әскерінің күштілігін, шеберлігін көрсетуге ықпал етті. Араб жазбалары Атлах шайқасына көп көңіл бөлмей жазды, өйткені сол сәтте бұл оқиғадан гөрі өзге маңыздырақ оқиғалар болған еді. Әр оқушыға флипчарт таратып, оны бес бағанға бөліп, Атлах шайқасының маңыздылығы туралы жазылған карточкалардыкритерийлерге сай орналастырылуын бақылаңыз.
Талқылап болғаннан кейін топтастырғандарын түсіндіреді.3-топбір топқақонаққа барады.Егер басқа топтарда өзгешелік болса, олар өз өзгерістерімен бөліседі.Сұрақтар қойып, жауап береді. | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Бағалау критерийі: Атлах шайқасының маңыздылығын критерийлерге сай топтастырады және тарихи маңызы туралы қорытынды жасайды. Дескрипторлар: Атлах шайқасының маңыздылығын «ерекше, атақты» критерийіне сай түсіндіреді; Шайқастың маңыздылығын «есте қалатын» критерийі бойынша сипаттайды; Шайқастың маңыздылыңын «айрықша, мәнді» критерий бойынша дәлелдейді; «Нәтижелі» критерийі бойынша Атлах шайқасының маңыздылығын түсіндіреді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» Мұғалімнің кері байланысы ( сабаққа ең белсенді қатысқан оқушыға «тарихтың білгірі» деген атақ береді) | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта Тарихи маңыздылықтың критерийлері Атлах шайқасының маңыздылығы жазылған карточкалар ҚБ парағы | ||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||
Үй тапсырмасы | «Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды?» тақырыбына шағын ой-толғау жазып келу (15-20 сөйлем). | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-9
Бөлім: | 6.1VI - IX ғасырлардағы Қазақстан | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Оғыз мемлекеті. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның орта ғасырлар тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны қандай? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оғыз мемлекетінің даму ерекшеліктерін түсіндіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оғыз мемлекетінің ортағасырлық Қазақстан тарихындағы алатын орнына баға береді және кем дегенде 3 дәйекпен дәлелдейді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | ЦБР №140 бейнематериалын қарайды және талқылау жүргізеді (тыңдалым және айтылым дағдысы); «Қазақстан тарихындағы Оғыз мемлекетінің орны» тақырыбында жазбаша баяндамадайындайды (жазылым дағдысы) Тарихи дереккөздермен жұмыс жасайды(оқылым дағдысы). Ақпараттық мәтіндер мен тарихи деректерді зерттеу жұмысын жүргізу барысында топта жұмыс жасайды, және де сонымен бірге, сынып алдында ауызша түрде өз жұмысының нәтижесін (оқылым дағдысы, айтылым, тыңдалым және жазылым дағдысы). Пәндік лексика мен терминология: Этнос, жабғу, этникалық құрам, инал, атабек, күлеркін, сюбашы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Дерекөздің негізінде келесі қорытынды жасауға болады:... Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Ең басты өзгерістер болды… оған қарағанда маңыздырақ болды, өйткені… Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша.... …оқиға мен үшін маңызды өйткені… Тарихи маңыздылықтың критерийлеріне кіреді: атақты / есте қалатын / жаңғырық /нәтижелі / айрықша, мәнді. Қандай фактілер, дәйектер мұны дәлелдей алады? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтар: - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - қазақ зиялыларын мақтан тұту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар өткен сабақтарда VI – IX ғғ. Қазақстан территориясында қалыптасқан түркі мемлекеттерін зерттеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | БЫМБастапқы ынталандырушы материал ретінде оқушылардың назарына Оғыз мемлекетінің құрылуы туыралы бейнероликті 1 минут 30 секундтан бастап көрсетіңіз. Барлық сыныппен бейнематериал бойынша талқылау жұмысын ұйымдастырыңыз:
БОқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді. МПрезентацияның көмегімен оқушыларды жаңа тақырыппен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерилерімен таныстырыңыз. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрақтары
ЗЕРТТЕУ ЖӘНЕ ТАЛДАУ МОғыз мемлекетінің қалыптасуы мен дамуы жөніндегі бейімделген материал ұсыныңыз 1-тапсырма. төмендегі тапсырмаларды орындауы қажет: 1:Оғыздардың орналасу аймағын, ордасын және шектесетін көрші тайпалар мен мемлекеттерді сипаттап, кескін картаға енгізеді. 2:Оғыздардың этникалық құрамын және этимологиясының шығу тегін талдап, постерге түсіреді. 3:Сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтап, алынған білімнің негізінде инфорграфика құрастырады. 4:Оғыздардың әлеуметтік құрамын зерттеп, әлеуметтік пирамидаға сәйкестендіреді. Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесін ортаға салады. Жұмыстарын қорғамас бұрын әрбір оқушыға ақпараттық органайзер таратып беріңіз.
ҚОЛДАНУ Оқушыларды жеке дара түрінде 2-тапсырманы орындауды өтініңіз. Олар «Оғыз мемлекеті» тақырыбында интернет желісіндегі уикипедия парағын құрастыруы қажет. Уикипедия парақшасын құрастырудың нұсқаулығын және парақшаның үлгісін (Қосымша 3) оқушыларға таратып беріңіз немесе интербелсенді тақтада көрестіп, таныстырыңыз. Парақшаны құрастыру үшін оқушылар өз ұялы телефондарын қолдануы мүмкін. Тапсырманы орындауға арналған критерилер - Мемлекеттің географиялық орналасуы мен ордасын көрсету; - Оғыз мемлекетінің әлеуметтік-экономикалық саласындағы маңызды3 факторды сипаттаңыз; - Оғыз мемлекетінің сыртқы саясатындағы маңызды3 факторын келтіріңіз; - Ортағасырлық Қазақстан тарихындағы Оғыз мемлекетінің алатын орнына баға беріп, оны 3 дәйекпен бекітіңіз. Интерпретация ЖКелесі кезеңте жеке жұмысты ұйымдастырыңыз. Әрбір оқушыға 3-тапсырманы орындау үшін дерекпен жұмысты ұсыныңыз. Рашид ад-Диннің «Оғызнама» дерегінен үзінді: Ей, ұлдарым менің Мен басымнан көп нәрсе өткіздім. Талай-талай шайқасты көрдім, Садақ тартып, оқ аттым, Дұшпандарымды жылаттым, Достарымды күлдірттім. Көк Тәңірі алдындағы парызымды өтедім. Ел – жұртымды сендерге табыс етем. Оқушыларға деректегі ақпаратты түсінуіне арналған тапсырманы ұсыныңыз. Тапсырманы орындау критерилері:
«Оғызнаманың» басты идеясы - бүкіл түркі елін бірлікке шақыру, достық пен адамгершілікке үндеу, сыртқы жауға қарсы күресу болып табылады деген қорытынды жасауға оқушыларды жетелеңіз. | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды өз жұмыстарын қорғау барысында қалған оқушылар тыңдап, парақтарды толтырып отыруы тиіс. Оқушылар өздерінің қалауы бойынша сыныпқа өз парақшасын келтіруі мүмкін. Атқарылған жұмыстың нәтижесі бойынша сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз. Сұрақ-жауап. Оқушылар бір-бірінің жауабын толықтыруы мүмкін. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта Ақпараттық органайзер Уикипедия парағын жасау нұсқаулығы ҚБ парағы | |||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | |||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Оқушыларға «Қазақстан тарихындағы Оғыз мемлекетінің орны» тақырыбындағы баяндама дайындауды ұсыныңыз. Баяндама үшін критерилер:
Қорытынды жасау | | | |