Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2037

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Қор.

«Бірауыз сөз» ойыны арқылы оқушылар бүгінгі сабақ туралы ойларын ауызша не стикерге жазып бекітіп, қорытуға болады.

3 мин

Сынып- мұғалім

«Бірауыз сөз» ойыны

Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

4.3.5.1 Қажетті ақпаратты табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздік, инфографика, энциклопедия, ғаламтор) қолдана білу

4.4.3.1 Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте), қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану

Дескриптор

  • Инфографикадан ақпарат таба біледі.

  • Сөйлемді қатесіз жаза біледі. Тыныс белгілерді орынды

қолданады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?




Сабақтың тақырыбы

Ғаламшарлар. (4-тоқсан, 7-тарау). 114-сабақ

Дағды

Тыңдалым мен айтылым

Оқыту мақсаттары

4.1.3.1 Тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру\сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау\кесте толтыру\кластер құрастыру\болжау

4.5.1.5 Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап, жай және құрмалас сөйлем құрастыру

Тілдік міндеттер

Леп белгісі

Жаңа сөздер

Ғаламшар, телескоп, ірі, ұсақ

Алдыңғы білім

Шарға ұқсас денелер

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары

Кіріспе

Мұғалім оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін сыныпты топқа бөліп, аспан әлеміне, ғарышқа қатысты білетін сөздердің тізімін жаздыру тапсырмасын орындатады. Бұл тапсырманы жарыс түрінде орындатуға болады. Сондай-ақ, өткен сабақпен тығыз байланыс орнату мақсатымен оқушыларды ойынға тартады. Сынып ішінен өз қалауы бойынша бір оқушыны тақтаның алдына теріс қаратып отырғызады. Яғни оқушы сыныпқа қарап отырады. Ол оқушыға сыныптағы балалар тақтада тұрған суретті сипаттап түсіндіреді. Оның түрін, түсін, пішінін, тіпті дәмін т.б. қасиеттерін өз сөздік қорлары деңгейінде сипаттап айтады. Тақта алдында отырған оқушы сыныптастарының

сипаттамасына қарап сөздің не екенін табуы тиіс.

5-7 мин

Мұғалім-сынып

Кейіп- керлер қонақта
1   ...   113   114   115   116   117   118   119   120   ...   139








«Ойланайық» айдарының тапсырмасы. Сыныптың сабаққа деген ынтасын арттырып, оңтайлы ахуал орнатқаннан кейін, мұғалім оқушыларға оқулық бетін хабарлап, алғашқы тапсырманы орындауға шақырады. Тапсырманың шарты бойынша балалар сөздер мен суреттерді сәйкестендіреді. Тапсырма оқушылар үшін аса жеңіл болғанымен одан әрі тапсырманы күрделендіре түсіп, сөйлем құрату арқылы сөздерді орынды қолдана білуге баса назар аударады. Мұндай тапсырмалардың арқасында оқушылар үйренген сөздерін үнемі санада жаңғыртып отырады. Оған қоса осы тапсырма негізінде оқушыларға осы сабақта меңгертілуге тиіс жаңа сөздерді таныту жоспарланған. Осылайша тыңдалатын мәтінді оқушылар еш қиындықсыз қабылдап,

тілді үйренуге деген ниеттері кемімейтін болады.

5 мин

Топтық жұмыс




Негізгі бөлім

Сабақтың келесі кезеңінде оқушыларға тыңдалым мәтіні қосылып,

«Тыңдайық» айдарының тапсырмасын орындайды. Тыңдаған мәтіннің жалпы мағынасын ұғу тапсырмасы беріледі. Оқушылар өз түсінгендері бойынша сынып алдында сөйлейді. Егер оқушылар тарапынан түсінбестіктер орын алып жатса, өз кезегінде мұғалім көмек қолын созады. Ең бастысы, мұғалім дұрыс жауапты бірден өзі айтпай, балаларды бағыттап, олардың өздері дұрыс жауапты айтқандай қуанып отыратындай қарым-қатынасты орнатады.

Тыңдалатын мәтін

5 мин

Жеке

Жаңа сөздер

жазылған карточ- калар

Балалар не туралы сөйлесті?




Айсана:СәлемҚуаныш,туғанкүніңқұттыболсын!




Қуаныш:Рақмет. Бақытекеуіңмағанкеліңдер.Әкемтелескоп




сыйлады.Ғаламшарлардықараймыз.




Айсана:Кереметсыйлық!




Қуаныш:Алақай!Меніңдостарымкеледі!




Оқулықта «Анықтайық» айдарымен берілген тапсырма тыңдалым мәтінінде кодталып тұрған тың мәліметтерді оқушының өз бетімен аша алу қабілетін қалыптастыруға бастама болады. Тыңдалымға қатысқан адамдардың көңіл күйіне қарап, мәтіннің қандай тыныс белгілермен жазылғаны туралы балалар ойланатын болады. Осылайша оқушыларға

ерекше көңіл күймен айтылатын сөздердің тыныс белгісі туралы қолданыстық үлгіде жаңа ақпарат беріледі.

5 мин

Мұғалім-сынып

Оқулық

«Есте сақтайық» айдарындағы тапсырмада оқушылар бұйыруға қатысты сөздерді естеріне сақтайды, қайталап, жаттығады.










«Жаттығайық» айдарымен берілген тапсырма оқушылардың леп белгісі туралы алған білімдерін пысықтауға арналады. Оқушылар дайын сөйлемдерді оқып, олардың айтылу мақсатына зер салып, сөйлем соңына қойылатын тыныс белгіні тиісінше таңдап қояды. Осы тапсырманың логикалық жалғасы іспеттес болып келетін екінші тапсырмасы оқушыларды үлгіге қарап диалог құрастырып үйренуге жетелейді. Диалог құрастыру уақыты аяқталғаннан соң, мұғалім оқушылардың өз мәтіндерін өңдеуіне, сенімсіз тұстары болса мұғалімнен немесе сыныптасынан сұрауына мүмкіндік береді. Балалар өзін-өзі тексеріп, кейін сынып алдында өз диалогтерін оқып берулері

кезінде бірін-бірі бағалайтын болады.

7 мин

Мұғалім-сынып

Оқулық








«Көрсетейік және айтайық». Оқулықтың келесі тапсырмасын орындауда оқушылар ғаламшарлар туралы тың мәлімет алады. Ғаламшарлар туралы сөйлемдерді оқи отырып, суреттен ақпараттарды іздеп табады, күн жүйесіндегі ғаламшарлармен танысады. Осы тапсырмны орындау барысында мұғалім оқушыларға «ұсақ» және «ірі» сөздерінің мағынасын ұғындырады. Тапсырманы тереңдету, күрделендіру мақсатында оқушыларға «ең ірі ғаламшарды көрсет» немесе «ең ұсақ ғаламшарды көрсет» деп мұғалім нұсқау беру арқылы әрі жаңа сөздерді жаттатып әрі аспан денелері туралы тың мәліметті беру арқылы оқушы бойында жаңа білім қалыптастырады. 4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру\сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау\кесте толтыру\кластер құрастыру\болжау аталатын оқу мақсаты жүзеге асады. Осы тұста оқушылардың ұсынылған білімді қаншалықты меңгере алғандығын өздері бағамдай алуы үшін,

бағдаршам түстерін көрсетулері сұралады.

5 мин

Жеке жұмыс. Жұптық жұмыс Сынып

Оқулық

Оқушылар («Жазайық» айдары) жазылым тапсырмасын орындау алдында бірнеше басқыштардан өтіп, жазуға жеткізетіндей тапсырмаларды орындайды. Осы тапсырма аясында мұғалім оқушылардан ғаламшарлар туралы қандай білім алғандарын қағазға түсірулерін өтінеді. Бұл тапсырма оқушылар үшін аса қиын тапсырма емес, алайда тілдік дағдылары белгілі себептермен әлі де болса қалыптасу үстінде болатын балаларға арнап дайын шаблондар немесе сөйлем құрау сызбаларын қосымша дайындап қоюдың артықтығы болмайды.


(Не?) ең (қандай?) ғаламшар.

Аталмыш тапсырманы орындау барысында жазылым аты болғанымен ішкі мақсаты 4.5.1.3өз бетіншешағын мәті

нненетістіктің шақ,райформаларынауызша\жазбашатілдеқолдану

4.5.1.5сөйлемдегісөздердіңорынтәртібінсақтап,жайжәнеқұрмалас сөйлем құрастыру сынды оқу мақсаттарын өн бойына игеріп тұрады.

7 мин

Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Сынып

Оқулық, қосымша сөйлем

сызбалары




«Сөйлесейік» айдарындағы тапсырманы орындауда оқушылар тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді, айтылым дағдысы дамиды.










Қор.

Мұғалім «Басбармақ » әдісімен сабақты қорытады. Оқушылар

өздерінің сабақта алған білімдерін және сабақтағы жаңа сөздерді игеру деңгейін осы әдіс арқылы мұғалімнің нұсқауы бойынша көрсетіп,

жеткізеді.

1-2 мин

Сынып- мұғалім

«Басбар- мақ» әдісі

Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

  1. Тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2- 2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру\сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау\кесте толтыру\кластер құрастыру\болжау

  2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін

Дескриптор


  • Нақты мәліметтермен кестені толықтырады.

  • Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін біледі.

  • Құрмалас сөйлем құрастыра алады.





сақтап, жай және құрмалас сөйлем

құрастыру




Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?
1   ...   114   115   116   117   118   119   120   121   ...   139