Файл: Визуалды нер Пн кркем ебек Сынып 6.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 333

Скачиваний: 9

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.Үй мәдениеті

Күні:

Сынып: 6

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме)

6.2.5.1-Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау

6.2.5.2-Сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу

6.2.6.1-Техникасын қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушыларды сәндік гүлдер түрлері жәнегүл көбейту түрлерімен таныстыру.

Қазақстандағы өсімдік шарушылығының таралу заңдылықтарын түсіндіру.

Қазақстанның өсімдік шаруашылығы құрылымы, салалары, таралу аймақтары жөнінде түсіндіру.


Бағалау критерийлері

Оқушылар сәндік гүлдердегі ғылымның рөлін ауылшаруашылық өндірісінің әдіс-тәсілдерін талқылап, бағалау барысын анықтай алады;

Оқушылар сәндік гүлдерді көктемгі егіске дайындаудағы идеяларды дамыту мен іске асыруды өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану жолдарын біледі (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- агротехнологияныңдамуындағығылымныңрөлінталқылайалады;

- толықжәнедұрысақпараткөзінанықтайалады.

-Цветоводство -Floriculture- гүл өсіру

Пәндік лексика және терминология:

  • қозғалыс

  • Тыныс алу

  • өсу және даму

  • сезімталдық

  • көбею

  • бөліп шығару

  • қоректену

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру .

Пәнаралық байланыстар

Химия, география, биология

АКТ қолдану дағдылары

Презентация Power Point

Бастапқы білім


5сыныптың оқу бағдарламасынан алынған білім мен дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


5 мин

Сабақтыңортасы
5 мин

15 мин



  1. Ұйымдастыру

Сәлемдесу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сынып ішінде психологиялық ахуалды би арқылы туғызу.

Түрлі-түсті карточкалар арқылы 3топқа бөлу.

.
Ұлдар бір гүлді таңдап, қыздарға тілек айтуды үйренеді.


О қушылар өздерінің ермек істері туралы бір сөйлеммен жеткізеді.Оқушылардан жауап алынады.

Жаңа сабақ

Гүлдердің әрқашан да адамға өз сұлулығы мен хош иісі ұнайтын. Ғалымдар мен саяхатшылар, болған алыс-жақын елдерден әкеліп, Еуропаға түрлі жабайы гүлдердің түрлерін көбейтті. Мәселен, Қазақстаннан тарады бүкіл әлем бойынша қызғалдақ, Жапония, Қытай, Қиыр – лалагүл, Үндістан және Иран – раушан, Оңтүстік Америка – гладиолусы. Гүлдер әрқашан да ұнайтын адам өз сұлулығы мен хош иісі.

Гүлөсіру - өсімдікшаруашылығыныңсәндік-жапырақтыөсімдіктермәдениетіменайналысатынсалаболыптабылады.

Гүл өсіру үшін сізгесәндік қасиеттері туралы ғана емес, олар өсетін топырақ, тыңайтқыш және көбею, зиянкестер мен аурулар туралы да білу қажет..

Гүл өсіру – өсімдік шаруашылығы саласын үшке бөлуге болады;

-біржылдық

-екіжылдық

-көпжылдық.

Жұмыс барысында оқушылар кесте толтырады.

Сәндік гүлдер топтары

Бұл…

Мысалы

-біржылдық







-екіжылдық







-көпжылдық.







Біржылдық өсімдіктер-деп даму циклы бір жылда аяқталатын өсімдіктерді атайды.

Жылдық гүлдер түсі мен биіктігі әртүрлі. Ең жиі кездесетін жылдық гүлдер

— львиный зев, астры, бархатцы, бегонии, вербена, календула (ноготки), левкой, мак, настурция, петуния, сальвия.

Екіжылдық әдетте көктемде немесе жаздың басында егіледі, және олар екінші жылы гүлдейді.

Көптеген екіжылдық- көпжылдықтар, бірақ өмірдің екінші жылынан кейін кішкентай гүл жасайды, сәндік құндылығын жоғалтады . Оларғажататындармыналар; виола (анютины глазки), гвоздика турецкая, колокольчик, мальва, маргаритка, незабудки.

Көпжылдықтар - Көпжылдықөсімдіктер, шөптіөсімдіктержәнеекіжылданастамуақытбойыөсіпжатқанжартылайбұта.

Олардың кейбіреулері бірнеше жылдан бері өмір сүреді, басқалары - 20-30 дейін, тіпті 100 жылға дейін (мысалы, таулы-сагыз). Белгілі бір жасқа жеткенде, олар жыл сайын гүлдейді және жеміс береді (поликарпикалы өсімдіктер). Олардың кейбіреулері жыл бойы (мәңгі жасыл өсімдіктер) қалады. Қолайсыз кезеңдердің көпшілігінде (қыста, құрғақшылық кезінде) жапырақтары мен басқа да ағзалар өледі, тек жер асты органдары (тамыр, түйнектер, шамдар, тамырлар) тірі қалады.
Біржылдық – бұл өсімдіктер, бүкіл циклі, олардың дамумен өтеді.

Біржылдықөте әртүрлі түсті және биіктікті болады. Ең көп таралған біржылдық — львиный зев, ақкекіре, әсем, бегонии, лаванда, қырмызы (ноготки), левкой, көкнәр, настурция, петуния, сальвия, портулак.

Көпшілігі екіжылдық — көпжылдық өсімдіктер, бірақ кейін екінші өмірін құрайды ұсақ гүлдерін, жоғалтады сәндік құндылығы. - Екіжылдықгүлдер жатады виола (анютины глазки), қалампыр түрік, колокольчик, талшын, маргаритка, незабудки.

Екіжылдық гүлге жатқызады, әдетте, көктемде немесе жаздың басында, гүлдейді олар түқым шашады.

Көпжылдық - көпжылдық өсімдіктер, шөптесін өсімдіктер мен полукустарники, қыстайтын.

Олардың бірі тұрады, бірнеше жыл, басқа — 20-30, тіпті 100-ге дейін (мысалы, тау-сағыз). Жетіп анықтауЖетіп белгілі бір жастағы, олар гүлдейді және ұрық шашады жыл сайын (поликарпические өсімдіктер). Кейбір олардың жапырақтары жыл бойы сақталады (мәңгі жасыл өсімдіктер). Көпшілігінде бір қолайсыз кезеңдерде (қыс, қуаңшылық) жапырақтары және т. б. қурап қалады, оларда тек жер асты органдары тірі қалады (тамыр сабақ, түйнектер, баданалар, тамыр). Кейбір сол тамырлары тасымалданады жаңартады (розеткалар, жерде жорғалаушы, және тамырлары арқылы көбейеді).

КӨБЕЮ ӘДІСІ

          1. Тұқым

2.Өсімдіктер

Кейбіргүлдердежылсайынөтекішкентайтұқымдар - 1 граммнан 5000-нанастамдана. Ал бегония, мысалы, тұқымдарөте аз - бірграммдашамамен 80 000 дана!

Бұлкішкентайтұқымдықбөлшектерденкейдеүлкенбақшаларғаиекүштіметрлікбиікбұталардықалыптастыратынтемекісияқты, нақтыбақшаалыптарыөседідепелестетуқиын.

Тұқымдық көбейту

Жыл сайынғы кішігірім тұқымдар топыраққа енгізбейді , топырақ бетіне шашады .
Тұқымныңқажеттімөлшерінтегісқағазғақұйып, соданкейінжартысындабүктеледі (қабаттағытұқымдарғаарналғанойыққалыптастыруүшін).
Топырақтатұқымдарғаарналғанойықтардыбейнелеуқажет - бұлсызғыштыңшетіменжасалуымүмкін. Соданкейін, саусақпентұқымменжапыраққааздапсебу, жұмсақжәнебіркелкідайындалғаншұңқырларғатұқымдарсалыңыз.

Өсімдіктерді қалыңдатпау үшін бар күш-жігер жұмсау қажет - бұл әлсіреу мен өсімдік ауруына әкеледі.
Бұлимпровизацияланғансепкіштенбасқа, қағазданкішігірім-себетқағаздарпайдаланылады. КішкентайтұқымдардыбіркелкіегудіңжалпыәдістемесіолардыөзенқұмыменСондай-ақ, сіз арнайы тұқымдар сатып ала аласыз - кейбір фирмалар арнайы түйіршіктерде жыл сайынғы кішкентай тұқымдар шығарады. Гранулалар егуді жеңілдетеді. Тұқым себілгеннен кейін контейнер полиэтилен пленкамен тығыз жабылады.

Тұқымдар қараңғы жерде тұрған болса, оларды мүмкіндігінше жарыққа жақын етіп жылжытыңыз. Қаптаманы ауа-райына ауысатын етіп күнделікті күн сайын біртіндеп желдеткіштің уақытын арттыра отырып, қаптаманы сәл ашыңыз

Өсімдіктердің өсімдік түрлерінің көбеюі материалды алдын-ала дайындау әдістеріне және тамырлану жағдайлары ерекшеліктеріне байланысты өте әртүрлі.

  • Бұтақты бөлу арқылы

  • Бұтақ кадалар арқылы

  • Түбір ұрпақтары

  • Тамырды бөлу арқылы

  • Бұталарды бөлу

  • Мұртымен 

  • Пияздары арқылы

  • Жанама бұтақтар

1-топ:Диалог (Гүл өсірудің қандай талаптары бар?)

2-топ: Жайнап тұрған гүл мен солып қалған гүлге салыстыру жасайды. (Гүлдің жақсы өсуіне не әсер етеді?)

3 топ: Болмасаң да ұқсап бақ (Ертегіні рөлдерге бөліп, сахналау)

Бағалау критерийлері:

Агротехнологияның шарасы жан-жақты зерттелген;

постер креативті және эстетикалық талапқа сай жасалынған;

топтық жұмыс.

Дескрипторлар:

агротехнология шарасы тандалды;

даму деңгейі анықталды;

кемшіліктері көрсетілді;

тақырыпқа сай орындалды;

топ мүшелері өздеріне берілген міндеттерді атқарды.

Жұптық жұмыс

Суретті қолдана отырып, кестені толтыру



.

.

Тұқымды себер алдында арнайы өңдеуден өткізеді.Сонда ғана тұқымның өніп-шығуына және өсімдіктердің одан әрі өсуіне қолайлы жағдайлар қамтамасыз етіледі.Осындай жағдаларды атап өтелік:1)ылғалды барынша сақтау,


https://nsportal.ru/shkola/.../2014/.../razmnozhenie-tsvetochno-dekorativnykh-rasteniy

Презентация Microsoft Power Point

 

А3 қағаз, түрлі-түсті қарындаш, акварель бояулары, гуащь

Сабақтың соңы

8 мин


2 мин


5.Өзіндік бақылау және бағалау

Оқушылар топ ішінде орындалған жұмысқа өзіндік баға береді.

Әр топ дайындаған жұмыстарын сыныпқа таныстырады.

«Бағдаршам» әдісі бойынша баға береді. 

«Жасыл» бағдаршам – өте жақсы 

«Қызыл» бағдаршам - жақсы 
6. Рефлексия.

«Алма ағашы» әдісі арқылы оқушылардың сабақтан алған әсерін анықтау.


«Бағдаршам»

«Алма ағашы»

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылардыңтапсырманыорындаужылдамдығынақарайкөмеккөрсету.

«Бағдаршам» әдісіарқылыбірін-бірібағалау. Керібайланыс «Алмаағашы»

Тәжірибелік жұмысты орындау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңізді білдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға 

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі(оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1: 

2: 

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?




Қысқамерзім сабақ жоспары№

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Суммативті бағалау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)




Сабақ мақсаттары

Оқушылардың сабақты қандайдеңгейде меңгергенін салыстыру және бағалау

Жетістік критерийлері

Білу және түсіну:

  • Оқу жүйесін салыстыру

Қолдану:

  • Арнайы тапсырмалар бойынша критерилермен бағалау

Сын тұрғысынан ойлау:

  • Оқушылардывң білім денгение салыстыру

  • тәжірибеге тұжырым жасайды,талқылайды,ғылыми қорытынды жасайды;

Тілдік мақсаттар


Оқушылардың орындай алады:

өз зерттеуін жоспарлау кезеңдерін ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады.

Өз идеяларын тәжірибе түрінде көрсете алады. Тәжірибені сараптап,ғылыми қорытынды жасай алады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

Зерттеу жоспары

Болжам

Тәжірибе

Зерттеу мәселесі

Деректерді талдау

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Менің зерттеуімнің кезеңдері … болады деп ойлаймын.

Бұлай айтуға … негіз болды.

Бұл … түсіндіріледі.

Менің түсіндіруім...

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, бір-бірінің пікірін тыңдау,оқушы мен мұғалім арасындағы оңтайлы қарым-қатынас,ынтымақтастық орта, өмір бойы білім алу;

Пәнаралық байланыстар

Физика –заттардың агрегаттық күйінің ауысуы, химия- химиялық реакция белгілері (жану құбылысы,заттардың түсінің өзгеруі,газ бөлінуі)

АКТ

Бейнефильм,презентация

Бастапқы білім


Ғылыми жаңалықтардың айқындаушы рөлін және олардың адамның күнделікті өміріне әсерін, ақпарат көздерінің түрлерін және зерттеу әдістерін: бақылау және тәжірибені біледі.

Тәжірибе жүргізу жоспарын құрастыруды, қоршаған әлемге бақылау жүргізуді және диаграммалар түрінде құрастырылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеуді, қорытындылар тұжырымдауды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

« Кім», «Қайда», «Қашан»? телебағдарламасындағы әуен ойналады.


Мұғалім оқушылардың назарын қара жәшікке аударады. Қара жәшіктегі затты анықтау үшін оқушыларға жұмбақ жасыру.

.

https://www.pinterest.com/explore/matter-activities/


Сабақтың ортасы



Жұптық жұмыс:

. Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)

Бағалау СГ 3. Арнай тапсырмалар нәтижелерін көрсету

Оқытудың мақсаты бойынша.

Бағалау критериі

Дескриптор

Негізгі түсініктерін берілген тәсілдер ақылы көрсетеді.
Алған білімдерінің нәтижелерін тиянақты түрде салыстырады


Мәліметтер мен тапсырмалардың дұрыс шешімдері арнайы мәліметтермен анықталды;

-Арнайы тапсырмалар мен салыстыру арқылы натурал сандардың мағанасын түснді.



Не алдық?

Не істедік?

Не байқадық?

Қорытынды





































Оқушылар сабақтың басында қойылған зерттеу сұрағына жауап береді.

Бағалау критерилері

  1. Тақырыпты өздігінен талдап, шешім шығара білуі

  2. Тапсырмалардың шартын талдай алуы

(Берілгені, табу керек, шешуі, жауабы деген этаптарын толық анықтай алуы)

  1. Амалдарды орындау реті және орындалуын білуі

  2. Жеке тапсырмаларды орындауы

  3. Топ жұмысына белсене араласуы






Сабақтың соңы

Рефлексия: «Аргумент»

Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі....................................

Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................

Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі.......................................................................

Үйге тапсырма





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Барлық оқушылар:зерттеу сұрағын тұжырымдайды;

Көпшілік оқушылар: зерттеу сұрағы бойынша заттарды бір бірімен салыстырады,тұжырым жасайды,;

Кейбір оқушылар: зерттеу сұрағы бойынша заттардың қасеиттері бойынша құбылыстарды ажыратады,тәжірибе жүзінде дәлелдейді,талқылайды.

№1Бұл тапсырма арқылы оқушылардың заттарда әр түрлі құбылыстар нәтижесінде бір заттың екінші затқа айналатынын түсіну дағдысы бағаланады .

№2 тапсырма арқылы оқушылардың химиялық және физикалық құбылыстарды ажырату, құбылыстардың қайда жүретінін анықтау,салыстыру дағдылары бағаланады

Тәжірибе жасау тапсырмалары арқылы оқушылардың зерттеу сұрағына жоспар құру, тұжырым,болжам жасау,деректерді талдап қорытынды жасау дағдылары бағаланады.

Бейнематериалды көріп, кесте толтыту арқылы оқушылардың ақпаратты өңдеу, салыстыру дағдылары бағаланады

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары:

Спирт шамымен,сірке қышқылымен жұмыс жасағанда халат,көзілідірік және қолғап кию.

Мыс пен күкірттің қосылысын алу қауіпті болғандықтан (оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай болмағандықтан) материалды бейне материалдан көру;

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




1-бөлім:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қауіпсіздік техника ережелерін сақтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау

Сабақ мақсаттары

Оқушыларға жаратылыстану пәнінің зерттейтін құбылыстары, жаратылыстану пәндері жөнінде түсіндіру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Ғылым рөлінің не\гізі жүйесі туралы біледі.Өзойларын жетік пайдалануға дағдыландыру

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды.

Ғылым туралы біледі, топтық жұмыс орындауда қатесіз тапсырмалар орындайды

Кейбір оқушылар:

Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыр

Бағалау критерийлері

Оқушылар техника қауіпсіздігімен танысып, алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін көрді, арнайы жаттығуларды орындады. Нұсқаулыққа танысқаны туралы белгі қояды.Топтық жұмыстар арқылы материалды меңгереді;

Қасиеттерін пайдалана отырып маңыздылығын түрлендіреді;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар тиісті терминологияларды берілген модульдер бойынша түсіндірдіру және сипаттауда қолданады.

Пәндік лексика және терминология: жылулық энергия, температура, температура шкалалары, абсолют температура.

Құндылықтарды дарыту

Көпмәдениеттілік

Интернационализм

Әлем азаматы

Коммуникативті дағдылар, ұқыптылық, бір-біріне деген құрмет, функционалдық сауаттылық.

Жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар

математика, ғылымға кіріспе

АКТ қолдану

Интерактив тақатамен жұмыс

Бастапқы білім

Жаратылыс тану білімін салыстырады

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин


5 мин


7 мин
2мин

  1. Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)

  2. Үй жұмысын тексеру (бақылау, өзін-өзі тексеру, өзара тексеру)

Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету.

А)Тірек білімдер актуалдау

Формасы: ұжымдық

Әдісі: жеке

Тәсілі: сұрақ-жауап

Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды.

Өткенді қайталау

Сұрақ

Интерактивтік тақта



30 мин

Техникалық құралдармен жабдықталғандықтан және токпен жұмыс жасайтын құралдарды пайдаланатындықттан кабинет – арнаулы кабинет болып саналады. Сондықтан, оқушылардың өмірін, денсаулықтарын сақтау мақсатында, мектептің дүние-мүліктерін бүлдірмей қолдану мақсатында арнайы ережелер қарастырылған. Бұл ережелермен оқушы жыл басында міндетті түрде тансуы керек. Оқушылармен осы ережелермен танысып, бұлжытпай орындауға міндетті. Мұғалім ережелерді таныстыру керек және олардың орындалуын қадағалау қажет. Компьютердің адамға тигізетін әсерлерін түсіндіру керек. Егер оқушылар зақымданған жағдайда алғашқы көмек көрсетілуі керек. 

1. «Технология» кабинетіне тек қана мұғалімнің рұқсатымен кіруге болады.

2.   Арнайы киімді киіп, қолынды сабынмен жу (егер сабақ ас дайындаумен байланысты).

3.   Бекітілген орнында жұмыс істе, мұғалімнің рұқсатынсыз орнынан тұрма.

4.   Жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен баста. Жұмыс кезінде сақ бол, Не отвлекайся во время работы.

5.   Қолдану ережелерін білмейтін құрал-саймандарын қолданба.

6.   Құрал-саймандарды тек жұмыс пайдалану керек по назначению.

7. Өз жұмыс орнын тазалықта сақта.

8. Құралдарды және мұғалім көрсеткен ретімен орналастыр.

9. Жұмыс кезінде сөйлеме.

10. Выполняй работу внимательно, не отвлекайся посторонними делами.

11. Қоңырау кезінде кабинеттен шығу керек.

12. Жұмыс аяқтағаннан соң өз жұмыс орнын жинап кет.

 Тігін машинасымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
1. Жұмыс орнын ретке келтіру.
2. Шашты жинап, жеңді қайыру.
3. Машинада тіке, орындыққа толық жайғасып, денені жай ғана еңкейтіп, басты алға қарай иіп отыру керек.
4. Жарық жұмыс орнына сол жақтан немесе алдынан түсуі керек.
5. Тігін машинасын тікелей мұғалімнің жетекшілігімен іске қосу.
6. Машина мен жұмыс орындаушының ара қашықтығы 20 - 30 см
7. Аяқтар толығымен еденде немесе аяқ қойғышта (подставка) орнығуы керек.
8. Машина үстінде артық заттар жатпау қажет.
9. Машина тігісін бастарда бұйымда түйреуіштер немесе инелер болмауы тиіс.
10. Жұмыс бастамай тұрып орналасуын тексеру (табанды реттегіш бұранда жақсы ұстап тұр ма, ине тесігіне тура келе ме).
11. Матаны қойып, табанды түсірмей тігін машинасын жүргізуге болмайды.
12. Тігістерді ауыстырғанда инені жоғары көтеріп қою.


Жұмыс орныңды дұрыс, таза ұста. Құралдарды ыңғайлы, өзіңе керек жерге қой. Жұмыс орныңды жұмыс аяғында арнаулы құралдармен, щеткамен немесе ылғал шүберекпен мұқият тазала. Шыққан қалдық пен қоқысты ерінбей сыртқа шығарып отыр. Киіміңді, бойыңды ластамауға бейімдел. Құрал-сайман, станоктар, жұмыс орның әр уақытта таза болсын.ъ

Постер қорғау

Мәтінмен жұмыс

Тақырыпты түсініп оқу

Тақырыптағы негізгі ойды жазу

Өзара талқылау

Оқушылар тақырып бойынша «Бұрыннан не білемін?», « Не білуім керек?» сұрағына жауап жазады. Ал жаңа ақпарат бөлігіне «Не білдім?, «Қандай маңызды сәттерді енді анықтадым?» сұрағына жауап жазады.

Сергіту сәті

«Молекула» жаттығуы. Барлық қатысушылар жүргізушінің айналасына жақындап жиналады да, көздерін жұмып, опыр-топыр жан-жаққа тарай бастайды.



Сабақ соңы
10 мин



1.Рефлексия

Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас).

Рефлексия. Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады:: 1. Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.



2. Үй тапсырмасы.

Жаттығу


стикеры

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Температура түсінігін білу, термометр көмегімен температураны өлшей білу, температураны 0С-ден К-ге аудару.

Оқушылардың көбісі:

Термометрлер түрлері мен температуралық шкалаларды білу,

Температура және жылулық энергия арасындағы айырмашылықты сапалы түсіндіру

Кейбір оқушылар

Қыздыру температурасының уақытқа тәуелділік графигіне талдау жасау

  • өзара тексеру.

  • өзін-өзі тексеру.

  • ауызша сұрақ

Іс-әрекеттердің ауысуы, барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?