ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 332
Скачиваний: 9
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 3-бөлім.А :Дизайн және технология | Мектеп:. | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақтақырыбы | Роботты жобалау. Нобай. Материалдарды іріктеу,таңдау | ||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.1 композиция-ның негізгі заңдылықта-рын сақтай отырып, әр-түрлі нысан-дардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.6.1 материалдар-дың физика-лық, механи-калық және технология-лық қасиетте-рін, олардың қолданылу аясын анықтау және сипаттау | ||||||
Сабақ мақсаттары | Роботтардың бөлшектері (анатомиясы) қандай материалдардан жасалғанын анықтау Роботтың физикалық , механикалық, және технологиялық қасиеттерін , өңделуін, беріктілігін, жапыстырылуын анықтау Роботтың негізгі бөліктерін, қозғалмалы бөлшектерін, бекітілетін әдіс- тәсілдерін сипаттау Жобада, қолданыстан шыққан материалдарды пайдалануды үйрену,көлемді 3D робот макетінің нобайын салу | ||||||
Бағалау критерийлері | Роботтардың түрлі үлгілерін біледі. Роботтың қозғалысты құрамалы бөліктерін және қандай материалдардан құрастырылатынынтүсінеді. Қолданыстан шыққан материалдарды ,көлемді 3D робот макетінің нобайындақолдана алады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Робот-Робот-Robot Дизайн-Дизайн-Design Физикалық-физическое-physical Механикалық-Механический-Mechanical Технологиялық –Технологический-Technological Бөліктер-Части-Parts Беріктілігі-Прочность-Strength Конструкция- Конструкция –Construction Функцияналдық- Функциональный -Function | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысындаеңбектенужәнеэстетикалыққұндылығынбойынасіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Математикапәнімен: Роботтыңкөлемдіөлшембірліктерінанықтапжобадақолдану Бейнелеуөнерпәнімен: Роботнобайындаүйлесімділіктіанықтау | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жұмысбарысындаматериалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар жасауда бейне ролик көрсетіледі | ||||||
Бастапқы білім | Жиналмалы бөлшектерден роботтарды дайындау. | ||||||
Сабақбарысы | |||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру бөлімі Тапсырма 1. « Қызықты тапсырмалар» ойыны Мақсаты: Тапсырма өткен сабақпен байланыстырып, тілдік мақсаттарды қамтиды. Оқушылар сынып бөлмесінде әр жерде жасырылған сұрақтарды тауып алып, жауап береді. Төмен денгейдегі оқушылар: Роботтар белгілі бір тапсырмаларда, жұмыста, сөйлей алады ма? Орта деңгейдегі оқушылар: Заманауи роботтар қозғалысқа қалай енеді және қандай мақсатта қолданады? Алғашқы роботтардың заманауи роботтардан айырмашылығы қандай? Жоғары деңгейдегі оқушылар: Алғашқы роботтар қозғалысқа ене алды ма? Не себепті адамдар жасанды интеллектпен роботтар ойлап тапқан? Интер белсенді тақтасында бейнетаспа көрсету. Тақырыбы:Әр кезеңмен салынған робот нобайы Мақсаты: Бейне ролик арқылы робот нобайының салыну кезеңдерін көрсету, оқушыларда алғашқы түсінік қалыптастыру https://www.youtube.com/watch?v=uZGOlX4tpEs Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау. Бейнероликтен не байқадық? Қандайойтүйдіңіздер? Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың тақырыбы: Роботты дайындау. Нобай. Материалдарды таңдау Сабақ мақсаты :
Бағалау критерийлері:
| Қолжетімді материалдан жасалған роботтар. http://go.mail.ru/search?q=%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%8B+%D0%B8%D0%B7+%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%87%D0%BD%D1%8B%D1%85+%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2&fr=chxtn7.0.25&gp=811022 Қағаздан жасалған роботтар https://www.youtube.com/results?search_query=%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82+%D0%B8%D0%B7+%D0%B1%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B8 | |||||
Сабақтыңортасы 10 минут 20 мин | Сабақтағы тілдік мақсаттарды орындау үшін тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс жүргізіледі Термин сөздік-Термин слово-The term word
Оқушылармен бірге нобай орындамас бұрын графикалық құжаттар, нобай дизайн дегеніміз не екенін естеріне салу. Интер белсенді тақтасында бейнетаспа көрсету. Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау. Бейнероликтен не байқадық? Қандайойтүйдіңіздер? Нобай, эскиз (фр. esquіsse – алғашқы долбар сурет) – көркем сурет туындыларының, құрылыстардың, механизмдердің тұтас немесе жеке бөліктерінің алдын-ала жасалған жоба суреті; қолмен, масштабы көз мөлшерімен есептеленіп жасалынатын сызба. Мұғалім әрекеті Оқушыларға бағыт-бағдар беру; EV3 – бұл жай конструктор емес, ол көптеген күрделі электронды құрамдас бөліктерден тұратын роботтардың конструкторы болып табылады. Оқушы әрекеті Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады Ойтолғау
Тапсырма : EV3 Education жинағыныңқұрамы
Постер қорғау Топтықжұмыс Тапсырма №1
Тапсырманы дайыныдау уақыты – 10 минут; Тапсырманы қорғау уақыты– 3 минут. Тапсырманың бағалау критериясы:
Қорғау сатысы Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.(Топтық бағалау жүргізу мүмкіндігі бар). Топ оқушылары өз жұмыстарын қорғап болған соң, әртүрлі деңгейдегі оқушыларға тақырып төңірегінде сұрақтар қойылады. Жоғары деңгейдегі оқушыларға: 2-3 ашық сұрақтар қойылады (түсіндіруді, өз көзқарасын білдіруді талап етеді). Мысалы;Роботтың физикалық , механикалық және технологиялық қасиеттерінің ерекшеліктері неде? Орта деңгейдегі оқушыларға: 2-3 жабық сұрақтар қойылады (қысқа жауапты талап етеді). Мысалы; Роботтардың бөлшектері (анатомиясы) қандай материалдардан жасалынады? | | |||||
Сабақтыңсоңы 5 минут | Кері байланыс Мақсаты: оқушылардың бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін және келесі сабақта қай оқушымен, қандай сұрақ төңірегінде жұмыс жасауды жоспарлау мақсатында кері байланыс жүргізу Бүгінгі сабақта үйрендім _____________________________________________________ Сабақта маған ұнағаны _____________________________________________________ Бүгінгі сабақтың ең қызықты сәті (тұсы) _____________________________________________________ Мен үшін ең қиын болғаны _____________________________________________________ Үй тапсырма: келесі сабаққа желім, шеге, бұрама шеге, бұрандама, бұрама, степлер, тойтармалар, дәнекерлегішқұралдарын алып келу. | | |||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | ||||||
| |||||||
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Оқу мақсатын игеруде «талпынды» алған оқушылар бар ма? Неліктен олар «талпынды» алды? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақтың барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлуім қажет? 1 2 |
САБАҚ: | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Робот құру.Робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент ж үргізу | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.1 композиция-ның негізгі заңдылықта-рын сақтай отырып, әр-түрлі нысан-дардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.6.1 материалдар-дың физика-лық, механи-калық және технология-лық қасиетте-рін, олардың қолданылу аясын анықтау және сипаттау | |||||
Сабақмақсаттары | Роботтардың бөлшектері (анатомиясы) қандай материалдардан жасалғанын анықтау Роботтың физикалық , механикалық, және технологиялық қасиеттерін , өңделуін, беріктілігін, жапыстырылуын анықтау Роботтың негізгі бөліктерін, қозғалмалы бөлшектерін, бекітілетін әдіс- тәсілдерін сипаттау Жобада, қолданыстан шыққан материалдарды пайдалануды үйрену,көлемді 3D робот макетінің нобайын салу | |||||
Бағалаукритерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Өзінің шығармашылық шешімдеріне сипаттама жасап, сыни көзқарасты талдап, өз нәтижесін түсіндіре отырып, өзгенің және өзінің жұмысын жеттілдіруге конструктивті өзгерту үшін ұсыныстар жасайды •Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық. •Сіздің ойыңызша суретші не үшін… материалдарды қоладанады? •Сіз сипаттап бере аласыз ба? •Бұл техника сізге не үшін ұнады? •Суретші жұмысы сізді не үшін қызықтырды? •Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз? | |||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||
Пәнаралық байланыстар | зерттеу барысында теориялық білімдерін география, геометрия, тарих, экономика, пәндерімен және өнермен байланыстыру. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту. Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу . | |||||
Бастапқы білім | Еске түсіру, қайталау. Пәнге қатысты лексика мен терминология Өткен тапсырмаларды еске түсүру. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Амандасу. Оқушылардың қал-жағдайларын сұрау. Тақтадағы сұрақты қарау және талдау.(презентация 1 слайд) Қосымша сұрақтар да қоюға болады: Пластикалық өнер түрлерін ата? - оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен оқыту мақсатын анықтау - оқушылардың «жақын даму аймағын», жетістік критерийлерін, сабақ соңында күтілетіннәтижелерді анықтауға көңіл бөлу | презентация | ||||
Сабақтың ортасы | Ол негізгі поцессорды құрайды, яғни бағдарламаларды жіберіп және басқа да электронды бөліктерді бақылайды. Негізгі қызметтері:
Аталмыш бағдарламалаушы микрокомпьютер LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 роботының жүрегі мен миы болып табылады. Микрокомпьютер қызметі:
Сонымен қатар, микрокомпьютер USB, Bluetooth және Wi-Fi арқылы компьютермен байланыс ұстап тұра алады. Сондай-ақ бағдарламаланған интерфейс арқылы бағдарламаларды модульдың ішінде жазуға мүмкіндік береді. Ол мобильді құрылғылармен жұмыс істей алады және қуат көзі ретінде АА батарейлерімен үздіксіз тоқ аккумуляторын қолданылады. Техникалық спецификация мен ерекшеліктері EV3: Батареялар. EV3 қосып жұмысты бастау үшін микрокомпьютерді қуат көзіне қосу қажет. EV3 қуат көзінің 2 түрінен жұмыс жасай алады: А. АА үлгісіндегі 6 аккумуляторлық батарея арқылы. Б. Қуаттандыру құрылғысы және аккумуляторлық батарея арқылы.
Аккумуляторлық батареяны ажыратыңыз. Аккумуляторлық батареяны қуаттандыру құрылғысына қосыңыз. Қуаттандыру құрылғысын тоқ көзіне қосыңыз. Ультрадыбысты датчик робот алдында тұрған кедергілерге дейінгі арақашықтығын анықтау үшін керек. Негізгі қызметтері: – қашықтықты өлшейді; – нақты объектілердің бар жоқтығын анықтайды; Мақсаты: Датчик алдында қол пайда болғанда, сәлемдесу дыбысын ойнату. Салыстырутүрлері: А. Тең= Б. Теңемес!= В. Үлкен< Г. Үлкен немесе тең <= Д. Кіші< Е. Кіші немесе тең >=
Ультрадыбысты датчик (UltrasonicSensor) -> Салыстыру(Compare) -> Сантиметрдегіарақашықтық(Distance centimeters).
жүктелгенше күтіңіз. Бұл шамамен 20 секунд уақыт алады.
Батырмалардың астындағы жарықтың сөнуін күтеміз, сол кезде ғана EV3 толығымен сөнеді. EV3 сөнді!
EV3-ді қосуүшін не істейміз? ортадатұрған ОК батырмасын басу.
Берілген сұрақтарға жауап береді. Мұғалім әрекеті Моторларды қолдану арқылы ойлы-қырлы беттерді және бөгеттерді өте алатын робот үлгісін құрастырайық.
Оқушы әрекеті Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. Үлестірмеде берілген сызба бойынша «ТанкоБот» бейнесін құрастырады. | | ||||
Сабақтың соңы Рефлексия | Қалыптастырушы бағалау Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалайды Зерттеу жұмысын бағалау критерийлері:
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Қабілеті жоғары оқушылар Зерттеу жұмысын толық әрі нақты орындайды. Қосымша ақпараттар қолданады. | Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау | Қауіпсіздік техникасы: Ноутбук немесе компьютермен жұмыс жасаған соң міндетті түрде өшіру Сергіту сәті ретінде сабақ ортасында оқушыларға жаттығу жасатуға немесе бір-біріне жақсы тілектер айтқызуға болады | ||||
Қабілеті жоғары оқушылар Зерттеу жұмысын толық әрі нақты орындайды. Қосымша ақпараттар қолданады. | Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау | Қауіпсіздік техникасы: Ноутбук немесе компьютермен жұмыс жасаған соң міндетті түрде өшіру Сергіту сәті ретінде сабақ ортасында оқушыларға жаттығу жасатуға немесе бір-біріне жақсы тілектер айтқызуға болады | ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет |
Көркем еңбек 3-бөлім.Дизайн және технология | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтыңтақырыбы | Көлік құралдарының түрлері туралы жалпы мәлімет. | ||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.1.3.1-Шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы) | ||||||
Сабақтың мақсаттары |
| ||||||
Жетістік критерийлері | Көліктер және олардың түрлерін әр салаға бөліп ажырата біледі Топпен жұмыс істегенде айқын мақсат қоя біледі | ||||||
Тілдік мақсаттар | Менің талдауым бойынша... Логистка, хаб, путепровод,спецтранспорт,лифт, аэропорт,вокзал, метро.. Мен … жолымен жетілдіремін. | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бастауыш сыныптарда көлік дизайны деген сабақтар болған, соларды еске түсіріп жинақтау | ||||||
Жоспар | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру бөліміоқушыларды топқа бөлу,сыныптағы бала саны бойынша қорапшаға тең төртке бөлінген көлік түрлерінің суреттері бар карточкаларды алудан басталады1-топ. Темір жол көліктері( оның түрлері) 2-топ. Әуе көліктері( оның түрлері) 3-топ. Су жолы көліктері( оның түрлері) 4-топ.Автокөліктер( оның түрлері) Тақтада сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі. Көліктер тақырыбысыныпқатаныстырылады.Оқушыларға қысқа мерзімдіфильмдерденбірнешеүзінділеркөреді.Көлік дегеніміз не деген сұраққа қысқа жауап іздеп көрелік Оқушы жауаптарынан кейін мұғалім түрлі көлік саласына бөлінген топтарға тапсырма береді | Виды транспорта — Википедия https://ru.wikipedia.org/wiki/Виды_транспорта
| |||||
Сабақтың ортасы. | Оқушыларға тапсырма: 1-тапсырма;Әр топ өздеріне берілген көлік саласы туралы түрлі мағлұматтар іздеп постер толтырады(мысалы:Су жолы көлктері, үлкен мұхиттарда жүк танкер кемелері,көлде жүзетін катерлер, өзен қайықтары, әскери кемелер, сүнгуір қайықтар. Қазақстанда кемелер қай қалада жасалады? Кемелер қандай марериалдан құрастырылады, логистика, хаб деген ұғымдар көлік кұралдарына қандай қатысы бар? Мұнай немесе газ жүретін құбырлар неліктен көлік тасымалына жатады? деген сұрақтарға жауаптар іздейді.Бұл сұрақтардан басқа көліктерге қатысты түрлі материалдарды пайдалану оқушылардың өздігінен ізденуіне жағдай жасалуы керек 2-тапсырма:Постерге көлік туралы толық мағлұлматтар толтырып болған топтар екінші постерге осы көліктердің қалай қозғалатыны, қандай механизмдер арқылы басқарылатынын суреттейді. Көліктер өз саласы бойынша қандай жанар-жағар майлар қолданады, сол туралы айтып, жанар майларды басқа қандай түлерімен алмастыруға болатыны туралы ой қозғағаны дұрыс. Постерлер сурет эскиздері, кроссворд,диаграмма және басқа креативті түрде толтырылуына көңіл бөлу қажет | Постер қағаздар, фломастерлер, Виды транспортных средств - YouTube https://www.youtube.com/watch?v=cJo13Gniwx8 Бұлклиптеқолданыстағыкөліктүрлерікөрсетілген | |||||
Сабақтың соңы | Берілген ресурс бойынша талдау және сұрақтарға жауап беру. Оқушылар өздері іздеп құраған ресурстар бойынша талдау және сұрақтарға жауаптар толығымен алынып, барлық көліктер туралы өз зерттеу жұмыстарын сыныптың алдында көрсетіп болған соң талдау,сараптау, толықтыру(басқа топтардың оқушылары ) түрлі сұрақтарға жауап беру | Оқушылар жұмыстары. | |||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциация | Бағалау | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Қарым-қабілетіне қарай тапсырмалар орындайды.Егер оқушыларға тапсырма жеңіл болса, орындау барысында қосымша талаптар қойылуы керек | Өздерінің және басқа топтардың жұмыстарын алдын –ала жасалған критерийлерге байланысты талдайды.Жұмыстың сәтті шыққан екі түрін және толықтырулар жасайтын жақтарын атап өткен жөн. | Оқушылар көліктер түрлері туралы АКТ арқылы іздестіреді. Еңбек,өнерге құрмет тәрбиесі беріледі. | |||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
| |||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Дизайн және технология Күні: Сынып:6 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Көлік құралдарының моделін дайындау. Нобай.Материалдарды іріктеу,таңдау | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.1Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау. 6.1.4.2 Материалдық шығынды анықтау(Сандық көрсеткіштер) | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы:Көлік құралы үлгісі бөлшектерін ажыратып, негізгі заңдылықтарды сақтайды. Көпшілігі:Тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, берілген көрнекілік арқылы нобай бөлшектерін сипаттай алады. Кейбіреуі: Композицияның негізгі заңдылықтарын сақтау арқылы түрлі дизайнмен өз идеяларын іске асырып, көлік құралының үлгісін дайындайды. | ||||||||||
Бағалау критерийі | Заңдылықтарды сақтайды, дизайн бойынша тапсырма орындайды, нобайдың үлгісі арқылы жұмыс жасайды, материал шығынын анықтайды, жеке, топтық тапсырмаларды орындайды | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту. Қажетті ақпаратты қайдан табуға болатынын түсіндіру, сөздік және көрнекілік бойынша іс-әрекет жасау, ғылыми терминологияны пайдалана отырып толық,кеңейтілген жауап беру. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Нобай(эскиз фр.esquisse, алғашқы долбар сурет) ПВХ-тапталған қағаз қалдығы Оргстекло-пластмасса әйнек | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.Еңбек және шығармашылық. ынтымақтастық,өмір бойы білім алу. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сызу, Математика | ||||||||||
Алдыңғы білім | Көлік құралы үлгісін дайындауға керек құрал-жабдықтарды біледі. Материал қасиеттерін ескере отырып таңдай алады. Құрал-жабдықтармен материалды пайдалана алады. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5мин | Психологиялық ахуал тудыру «Көңілкүй » смайлигі Көлік түрлері бойынша 3 топқа бөлу (1-топ мерседес, 2-топ бмв, 3-топ ауди ) «Сыныптастар» әдісі арқылы өткен сабақты естеріне түсіріледі. (Оқушылар арнайы дайындалған сұрақтар мен жауаптарды таңдап алады, сәйкесінше жұптасады.) Сұрақтар-
«Миға шабуыл» Бейне ролик көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу және сабақ мақсатын айқындау Сұрақтар-
| мерседес, бмв, ауди суреттері карточкалар | |||||||||
Сабақтың ортасы
| 1-тапсырма Жеке жұмыс Оқушылар жасалатын көлік бөліктерін берілген нұсқа арқылы материалға өлшеп салып, кеседі. ҚБ: Оқушыларды смайликтер арқылы бағалаймын. 2-тапсырма «Эйлер шеңбері» әдісі ТЖ Оқушылар топ бойынша көлік құралы бөліктерін құрастырады. Саралау тапсырмалары 1 Қауіпсіздік ережесін сақтау, көлік бөліктерін ажырату 2 Бөліктерді ажыратып ретімен құрастыру, желімдеу 3 Көлік құралы үлгісін толық аяқтау сәндеу Дескриптор
ҚБ: «Шапалақ» әдісі 3-тапсырма ТЖ 1- Топ. «Мозайка» әдісі Тапсырма: Оқушылар көлік құралы бөліктерін құрастырады. 2-топ: «Аукцион»әдісі Тапсырма: Көліктерді жылына қарай ажыратады 3-Топ:«Буклет» әдісі Тақырыпқа байланысты қызықты мәлімет дайындайды ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ҚБ: «Шапалақ» әдісі ҚБ: «Басбармақ» әдісі | суреттер Көлік суреті оқулық | |||||||||
Сабақтың соңы 10 мин | Рефлексия . «Плюс, минус ,қызықты» әдісі
| | |||||||||
| | ||||||||||
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? «Эйлер шеңбері» әдісі Оқушылар топ бойынша көлік құралы бөліктерін құрастырады. Оқушылардың барлығы көлік құралы бөлшектерін ажыратып, ереже сақтай алады. Басым бөлігі көлік құралы бөліктерін құрастыра алады. Кейбіреулері көлік құралы бөліктерін құрастырып, қосымша идеялар ұсыныла алады. Тапсырма менің қолдау көрсетуім арқылы жүзеге асады. | Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз? «Сыныптастар» әдісі «Миға шабуыл» әдісі «Эйлер шеңбері» әдісі «Мозайка» әдісі «Аукцион» әдісі «Буклет» әдісі | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Электр және қол құралдарын қолданудағы қауіпсіздік ережелерін ескеру | |||||||||
Сабақ бойынша рефлекция | | ||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәре (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақты бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Көркем еңбек 3-бөлім Дизайн және технология | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақтыңтақырыбы | Көлік құралын жасау. Модельдің жеке бөліктерін дайындау. Моделді құрастыру, безендіру. | |||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.2.3.1 Орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу. 6.2.3.2 Ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектердентұратын бұйым жасау. | |||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||
Жетістік критерийлері | Көлік макетінің сызбасын дұрыс орындай алады. Сызба бойынша материалдан макет бөлшегін сапалы өңдеп дайындайды . Бөлшектерді сапалы құрастыра біледі. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология: көлік, капот, радиатор, панель, люк, бампер, брызговик, фара, лонжерон, крашбокс, | |||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Көліктер түрлерімен танысып, олардың нобайларын салып үйренген. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | | |||||
Сабақтың басы 3 минут | Ұйымдастыру бөліміОқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі. Қажетті материалдарын, құрал-саймандарын дайындап реттейді. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар алдына сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіліп, баяндалады. Көлік құрастыру зауыттарында өндіріс жұмысының реті суреттелген бейнежазба көрсетіледі. Көліктің шағын макетін жасау мысалдарының барысы да көрсетіледі. Жасалынған макет көп уақытқа дейін төзімді, берік етіп жасалынуы қажет. Көлік құралын орындау барысы бірнеше кезеңдерден тұрады. - Эскиз бойынша қажетті материалдарды қарастыру, дайындау; - Материалдарға техникалық суреттері, сызбалары бойынша көлік бөліктерінің пішіндерін өлшеп, пішіп, белгілеп алу; - Белгіленген дайындамаларды кесіп, ою; - Дайындамаларды сырлау, әрлеу; - Бөліктерді қажетті қосылыстарды пайдалана отырып құрастыру; - Дайын болған көлік үлгісінің беріктігін, қолдануға жарамдығын сынау және ақаулары болса, қалыпқа келтіреді. |
1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY | | |||||
Сабақтың ортасы. 35 минут | Практикалық жұмыс 1 Бөлшектерді әзірлеу Оқушылар өздері таңдап алған көліктердің алдын-ала жасаған эскиз-нобайларына, техникалық суреттеріне, сызбаларына сәйкес дайындаған материалдарды пайдаланып бөліктерін жасайды. Мұғалімоқушылардың атқарған жұмысы барысында еңбек техникасының орындалуының дұрыстығын және операцияның технологиялық реттілігін мұқият қадағалап отырады.. Макет мықты, берік етіп жасалынуы үшін фанера немесе жұқа тақтайша материалын пайдалануға болады. Мысалға автомобиль көліктерін алып, қарастырайық. Фанера немесе тақтайша бетіне көліктің корпусын, бөлшектерін эскиздегідей өлшеп түсіреміз.. Контурлары бойынша дайындамалар кесіп аламыз Алдын ала диаметрі сызбадағы өлшемге сәйкес дайындалған ағаш біліктен автомобиль доңғалақтарын кесіп алып, оны токарьлық станокта өңдеп, ойқылдарын келтіріп, ортасына бұрғылап осьтік тесік жасайды. Кесіліп алынған дайындамалардың кейбір бұрыштарын, жақтауларын, қырларын егеумен егеп, зімпара қағазымен ысқылайды. Бөлшектерді сырлау, әрлеу үшін акрил бояуын қолдануға болады. Өйткені, бұл бояу денсаулыққа зиянсыз, жылдам кебеді. 2 Көліктер макетін дайын бөлшектерден құрастыру Дайын бөлшектерді құрастыруды сызбаларына сәйкес орындаймыз. Алдымен корпусына негізгі бөлшектерін, содан кейін қосымша бөлшектерін, доңгалақтарын желімдеп жапсырамыз. Дайын болған ағаштан жасалған өнімді түссіз лакпен әрлеген дұрыс. Лак жағылған ағаш өнімі көпке дейн өз қалпын сақтап, бұзылмайды. Бұндай жағдайда дайындамаларды гуашьпен бояп немесе ешқандай бояусыз, лактың тек өзін жақса да болады. Оқушылардың жұмыс барысын байқай жүріп, мұғалім жеке оқушыларға көмек көрсетіп, олардыынталандырып отырады.. | Жұқа тақтайшалар, фанера, сызғыш, циркуль, столярлық құрал-жабдықтар, егеу, бұрғы, зімпара қағазы, ағаш желімі, лак, акрил бояуы...т.б. | | |||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақ соңында жұмыстар көрмеге қойылады және оқушылар оларға стикер арқылы баға қойып және басқа топ жұмыстарына қатысты пікірлер айтады. | Оқушылар жұмыстары. | | |||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциация | Бағалау | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға автомобиль макетінің құрылымын түпнұсқасына ұқсастау етіп жасауға мүмкіндік беру. | Өздерінің және басқалардың жұмыстарын алдын –ала жасалған критерийлерге байланысты талдайды Сынып бағалауы. | Оқушылар көліктер құрылысы туралы АКТ арқылы іздестіреді. Еңбек,өнерге құрмет тәрбиесі беріледі. | ||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
| ||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |