ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.11.2023
Просмотров: 20
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пән:Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Құндылықтар - Күні:07.11.19 Сынып: 4 | Мектеп: Талдысай негізгі мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Шабилова А.С. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Сөйлемнің бірыңғай мүшелері және олардың тыныс белгілері | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 4.3.7.2 – сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Сөйлемнің бірыңғай мүшелері және олардың тыныс белгілері туралы алған білімдерін пысықтау. Жаттығу жұмыстары арқылы бірыңғай мүшелерді табуға, жалғаулықтар арқылы байланысқанда қай кезде үтір қойылатыны,қай кезде қойылмайтыны туралы білімдерін тереңдету. Тыныс белгілерін дұрыс қоя білу,сауатты жазу дағдыларын жетілдіру | ||||||||
Бағалау критерийлері | - сурет және тірек сөздер арқылы оқиға желісін сақтай отырып мазмұндайды; - жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлемдер құрастырады. | ||||||||
Тілдік мақсат | Мінез, ренжі | ||||||||
Жіктік жалғау, «емес» болымсыз көмекші сөзі Менренжідім, мен ренжімеймін, адал емес | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жаман әдет-дағдылардан аулақ болуды түсінеді. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өзін-өзі тану | ||||||||
Бастапқы білім | ІІ бөлім. Жаман жолдас № 1 | ||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы (5 мин) | Ертеңгілік шеңбер «Сиқырлы таяқша» Балалар бір-біріне «Сиқырлы таяқшаны» бере отырып, өздерінің игілікті тілектерін айтады: Мен бәріңе денсаулық тілеймін! Мен бәріңе қуаныш тілеймін! Мен бәріңе мейірім тілеймін! Мен бәріңе шуақты күн тілеймін! Мен бәріңе көңілді ойын тілеймін! және т.б. Сабақтың тақырыбын болжау: Сұрақтар қою. -Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру - сурет және тірек сөздер арқылы оқиғаны мазмұндаймын; - жай және құрмалас сөйлемдер құрастырамын. | | |||||||
Сабақтың ортасы (30 мин) | Ұжымдық жұмыс .Сөздерді оқып мағынасын түсіндір. Трактор –не істейді? Жер жыртады,егін салады,шөп шабады,жер тазалайды Өзіндік жұмыс . Сөйлемдегі бірыңғай мүшелер қатарын толықтырып жаз. Сәйгүлік жылқы-төрт түлік қазынаның бірі Суыққа төзімді,көлік ретінде , тағам ретінде пайдаланады. Сәйгүлікті алу үшін «Жұбын тап» ойыны. . Сөйлемдер жұбын бірыңғай мүшелері бар сөйлем түріне айналдырып жаз Дескриптор:
-сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды Жаңа сөздерді меңгерту: Дескриптор: - тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша суретті анықтайды; - өз жұбына сипаттап айтып береді. Кері байланыс: Не қиын болды? Не жеңіл болды (Т) «Құпия хаттар сыры». Оқушылар пазл әдісі арқылы 2 жұпқа бөлінеді. жұп ішіндеқұпия хаттардағы жағдаятты бірігіп талқылайды және бір шешімге келеді. Ұсыныстарын айтады. Кері байланыс: жұптар бір–бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. (Ж) «Бес минуттік жазу» Мен досыма ренжідім, себебі ................. Мен досыма ренжімеймін, себебі ............. Досымның мінезі ..................., себебі .............. Ребусты шеш. 10 ц ,, Ребустың шешуі: концерт -Шешуіндегі сөзге әңгіме құра. .Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1.Мектеп оқушыларына концерт қойды.2.Құрылысшыларға цемент әкелді.3.Әр гектардан 26 центнерден күріш жинады.4.Бұл аз цифр емес. Концерт цемент К-д/з,қатаң Ц- д/з,қатаң О-д/ты,жуан Е-д/ты,жіңішке Н-д/з,үнді М-д/з, үнді Ц- д/з,қатаң Е-д/ты,жіңішке Е-д/ты,жіңішке Н-д/з,үнді Р-д/з,үнді Т-д/з.қатаң Жұптар жұмыстарымен алмасып, бір-бірінің жұмыстарын жұлдызшалармен бағалайды. Оқушылардың дәптерлерін жинап алу. Не қиын болды? Неліктен? деген сұрақтар арқылы кері байланыс беру. Дескриптор:
- сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды; - сұхбаттасу барысында басқалардың ойын толықтырады Дескриптор: – құрмалас сөйлемдер құрастырады; – сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды. (Ұ) Адамның мінезін сипаттайтын сөздерді дұрыс сәйкестендіреді. Ұсынылған сөздерден жағымды, жағымсыз қасиеттер туралы қорытынды жасайды. Адал, адал емес, нағыз дос, нағыз дос емес, батыл, қорқақ, сабырлы, сенімді, сенімсіз, ақылды, мақтаншақ.
Кері байланыс.Оқушылар тақтадағы дұрыс жауаппен өз жауаптарының дұрыс/бұрыстығынтексереді, «Смайликтер» арқылыбағалайды. - тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ - тапсырманы орындауда қателерім болды. - тапсырманы орындау маған қиын болды. (Ж) «Синквейн» әдісі. «Дос» деген сөзбен төрт жолды өлең шығарады. 1. Кім? 2. Қандай? Қандай? 3. Не істейді? Не істейді? Не істейді? 4. Қандай? Кім? Не істейді? | Ребус | |||||||
Сабақтың соңы (5мин) | Рефлексия:«Нысана» Нысана бойынша оқушылар өз аттарын жазып жапсырма қағаздарды нысанаға орнатады. Үй жұмысы: Жақсы және жаман қасиеттер туралы 2 мақал-мәтел жаттап келу. | | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушының жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады. | Бұл бөлімде оқушының сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушының жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |