ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 30
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2.2 Динамика негіздері | Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы Обаған орта мектебі | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Байзакова Ботагоз Касымовна | ||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдана алады | ||||||||||||||||
Көпшілігі: кез келген формадағы дененің көлемін тура және жанама өлшеу арқылы анықтай алады | |||||||||||||||||
Кейбіреуі: Тура және жанама өлшеу кезінде салыстырмалы және абсолют қателікті есептеп шығара алады. Дәлелдейді. | |||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Дұрыс пішінді дененің көлемі … анықталады. Дененің көлемін мензуркамен өлшеу-тура өлшеу. | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық және құрмет-жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Геометрия-куб, параллелепипед, шар, цилиндрдің көлемі. Сызу-дұрыс және дұрыс емес денелерді сызу | ||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Массаның анықтамасын біледі және электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын анықтай алады. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут 5 минут 2 минут | Сәлемдесу.Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын сұрау. «Жауапқа сұрақ» әдісі арқылы. Масса Топқа бөлу. Әр түрлі пішіндегі денелер беріледі (тас, паралеллепипед, шар) | Амандасады. Үй тапсырмасына жауап береді. Берілген сөзге сұрақ қою арқылы сұрақ қою дағдылары қалыптасады. Әртүрлі пішіндегі денелерді алып, топқа бөлінеді | Плакат немесе интербелсенді тақта.слайд | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 1 минут 9 минут 18 минут | «Дейін. Кейін» Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемі. Жаңа сабақ. «Джигсо» әдісі бойынша І топқа Дұрыс пішінді денелердің көлемін анықтау ІІ топқа Дұрыс емес піішінді денелердің көлемін анықтау ІІІ топқа Өлшеу қателіктері (салыстырмалы, абсолют) 1 тапсырма Суретте екі түрлі геометриялық дене берілген. Олардың көлемін анықтау үшін қандай құралдар қолданар едіңіз? Өлшеу әдісін сипаттаңыз Дескриптор -денелер көлемін өлшеуге қажетті құралдарды анықтайды -көлемді анықтау әдісін анықтайды 2 тапсырма а) Мензуркалардағы сұйықтың көлемін анықтап, салыстырыңыз б) Нәтижені аспап қателігін ескеріп жазыңыз Дескриптор -мензуркалардың бөлік құнын анықтайды - әр мензуркадағы сұйық көлемін анықтайды -нәтижелерді аспап қателігін ескеріп жазыңыз -мензеркулардың өлшеу дәлдігі туралы қорытынды жасайды -көлемнің өлшем бірлігін м3 –қа айналдырады -салыстырмалы және абсолют қателікті есептеп шығарады және дәлелдейді | Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелер көлемі туралы не білесіндер? Болжайды Түсіндіреді.Талдайды. Кері байланыс: Оқушылар бір –біріне «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» айтады Болжам жасайды Қолданады, жинақтайды, дәлелдейді Дескрипторды қолдана жұптық өзара бағалау жүргізеді, тапсырманы тексереді. Зерттеу жүргізеді, дәлелдейді, қорытынды шығарады | Флипчарт стикер Баспа «Арман ПВ» автор: Н.А.Закирова Р.Р. Аширова оқулығындағы мәтінмен жұмыс Қалыптастырушы бағалау жинақ Мензурка, параллелепипед, тас, шар, цилиндр | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 минут | «Дейін.Кейін» Үй тапсырмасы 10-жаттығу | Өз ойларын жинақтап стикерге жазып кейін бағанына жабыстырады, Дейінгі білгендері мен кейінгі білгендерін салыстырады Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады. | Интербелсенді тақта Флипчарт стикер Баспа «Арман ПВ» автор: Н.А.Закирова Р.Р. Аширова кітабы | ||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||
Мензуркалардағы сұйықтың көлемін анықтап, салыстырыңыз Нәтижені аспап қателігін ескеріп жазыңыз -мензеркулардың өлшеу дәлдігі туралы қорытынды жасайды -көлемнің өлшем бірлігін м3 –қа айналдырады -салыстырмалы және абсолют қателікті есептеп шығарады және дәлелдейді | Критерий, дескрипторлар арқылы бағалау. Кері байланыс, «Дейін және кейін» рефлексиясы | Тапсырмаларды орындау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау керек | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл сабақта оқушы өмірдегі дұрыс және дұрыс емес пішіндегі денелердің көлемін өз бетінше анықтай алады | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |