Файл: 9 сынып ііі оу тосанына азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 66
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер. Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті? | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1986-1991 жылдардағы қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіреді.Қоғамдық саяси өмірдегі демократиялық дамудың графигін жасау.1986-1991 жылдардағы қоғамдық өмірдің қазіргі кезеңмен салыстырып ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстыру | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру және сабаққа зейінін шоғырландыру. «Күн шуақ »әдісі Оқушылар бір-біріне күннің шуағын ұсыну арқылы өткен тақырыптар бойынша бір сұрақ қояды.Алғашқы сұрақты мұғалім бағыттайды,оқушылар жалғастырады. -КОКП ОК 1985 ж. қандай бағытты таңдап алды? -Желтоқан оқиғасы болған жыл? -1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының сипаты? «Жылдар сөйлейді» әдісі Карточкаларда жылдар беріледі сол арқылы мұғалімнің көмегімен сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады КБ:« Жапон» әдісі . бір-бірін бағалайды | Тақырып тық суреттер | ||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | 1-тапсырма. 1986-1991 жылдардағы қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктеріне байланысты ресурстарды пайдаланып кесте толтыр. "Оқы-түсін--жаз-тексер"әдісі
2-тапсырма Графикалық органайзер арқылы қоғамдық-саяси өмірдегі демократиялық даму графигін жасаңдар КСДП «Азат» Невада- Семей 1989ж. 1990ж. 1991ж 3-тапсырма.1986-1991 жылдардағы қоғамдық өмір мен тоқырау жылдарын салыстыр. Венн диаграммасы А-1986-1991ж.ж. В-тоқырау жылдары Қоғамдық саяси өмір А В А В | Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор - Ресурсты түсініп оқиды. - кестеге толтырады - жіберген қателерін түзейді Дескриптор: жылдарды анықтайды қозғалыстар мен партиялардың өсу динамикасын көрсетеді Дескриптор: А-ға 3 айырмашылығын жаз В-ға 3 айырмашылығын жаз ортасына 3 ұқсастығын жаз | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін "Оқы-түсін--жаз-тексер" кестесі !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Графика лық органайзер Венн диаграмма сы ҚБ парағы | ||||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау «Жариялау» әдісі Қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін дәлелдейді Үйге тапсырма 50-60 сөзден тұратыыын эссе жаз | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||
Кері байланыс | «Сауалнама» әдісі.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | |||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||
Күні: | | |||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы. Зерттеу сұрағы: «Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы» Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай? | |||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау; 9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, нәтижелерін тұжырымдау; | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу -1991 жылы 16 желтоқсанда Қазақстанда қандай оқиға болды? -«Тәуелсіздік» нені білдіреді? сұрағы арқылы сабақ тақырыбын өзектендіру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мәтімен жұмыс 1-тапсырма Алашұлы тобының«Елім менің» патриоттық әнін тыңдату МОқушылардың тапсырмаларды орындау барысындағы әрекеттерін қадағалайды. 2-тапсырмаОқушылар берілген деректі оқып, тәуелсіздік кестесін толтырады Тәуелсіздік кестесі
3-тапсырма Оқушылар берілген мәтінді және өз білімін қолданып, құжатқа талдау жасайды. Құжатты талдау 1.Бұл құжат қашан, қайда, не себепті пайда болды? (Оның пайда болуының тарихи шарттарын сипаттаңыз.) 2.Құжат мәтініндегі негізгіжаңа ұғымдарды түсіндіріңіз. 3. Бұл құжаттың баптары кімдердің мүддесін көздейді? 4. Бұл құжатты енгізу мемлекет пен қоғамда қандай нәтижелер алып келді? 4-тапсырма Оқушылар «Қазақ КСР-ның Мемлекеттік егемендігі туралы Декларация»,«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздік туралы Конституциялық Заңы» оқып,жұпта талдап,құжаттардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды Венн диаграммасы Ұқсасты ғы 1. 2. 6-тапсырма Ой тұжырым 5 сөйлем. Оқушылар мәтінді және өз білімін қолданып,тарихи оқиғаларды бағалайды.Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуына аргументтер келтіреді. | Дескриптор: Кемінде 5 факті тізбектеу Кемінде 5 оқиғаны анықтау Дескриптор: деректен тәуелсіз мемлекеттің белгілерін сипаттайтын ұғымдарды анықтайды деректен Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтайды Өз тұжырымын жасайды Дескрипторы: құжат талдауын өзара талқылайды. Қорытындыларын тұжырымдайды Құжаттың маңыздылығын дәлелдейді Құжаттар қабылдануынан кейінгі өзгерістерді сипаттайды Дескрипторы: тақырыпқа қатысты ұғымды қолданады саяси өзгерістердің болу себебін көрсетеді саяси оқиғаларға фактілер келтіреді тарихи оқиғалардың маңыздылығын бағалайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | https://www.youtube.com/watch?v=mTzBKBP6JyY Елім менің Алашұлы тобы Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар ҚР тәуелсіздігінің даму тарихы Ықшамдалған мәтін https://e-history.kz/kz/contents/view/2419 Кесте Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар https://e-history.kz/kz/publications/view/zakon_o_gosudarstvennoi_nezavisimosti_respubliki_kazahstan__884 Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы заңы Б.Аяған | ||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Сұрауы бар түбі өзіңізден | Сабақты қорытындылау «Шеринг» әдісі Харизма бойынша (Н.Баринова) Оқушылар тақырып бойынша ой бөлісіп, ойларын жинақтайды, пікір алмасады.Оқушылар шеңберде тұрып, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. -Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі жариялануының тарихи маңызы... -Тәуелсіздік жарияланғаннан кейін... -Қазақстан келесі қадамдар жасады... Үйге тапсырма Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||
Кері байланыс | «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
айырмашылығы
1.
2.
айырмашылығы
1.
2.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы. Зерттеу сұрағы: «Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы» Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай? | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау; 9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтау арқылы Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызына баға беру. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сабақтың басында «Елім менің» әнін тыңдатылады. «Әннің мазмұны не туралы?», «Бұл ән қандай сезім тудырды?», «Басқа әндерден ерекшелігі неде?» деген сұрақ қойылады. Ой шақыру.Тақырыпқа шығу. Төменгі сыныптарда өткен тақырыптар негізінде қазақ халқының тәуелсіздік үшін болған күресі туралы талқылау жүргізу. Сұрақтар: -Тәуелсіздік үшін болған қандай ұлт-азаттық көтерілістерді білесіздер? -Бүгінгі өтілетін тақырыптың көтеріліспен қандай байланысы болуы мүмкін? | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Зерттеу мен талдау Мәтінмен жұмыс «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздік туралы Конституциялық Заңының» мазмұны жазылған мәтін таратып, құжатты талқылауды ұйымдастырыңыз. Бұл құжат қашан, қайда, не себепті пайда болды? 2. Құжат мәтініндегі негізгі / жаңа ұғымдарды түсіндіріңіз. 3. Бұл құжаттың баптары кімдердің мүддесін көздейді? 4. Бұл құжатты енгізу мемлекет пен қоғамда қандай нәтижелер алып келді? 6. Бұл құжаттың мазмұнын, іс-әрекетін ашатын нақты оқиғаны ойдан құрастырыңыз: сот ісі, мемлекетаралық келісімдер, т.б. Екі түрлі күнделік әдісі арқылы 1990 жылғы «Қазақ КСР-ның Мемлекеттік егемендігі туралы Декларциясы» мен 1991 жылғы «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздік туралы Конституциялық заңын»салыстырып ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтату тапсырмасын ұсыныңыз.
Интерпретация. GREAT формуласы бойынша ҚР мемлекеттік тәуелсіздігін жариялауының тарихи маңызын талдатыңыз. G (Groundbreaking)–елеулі/бетбұрысты; R(Remembered) – барлығының есінде сақталған, E (Events) – кең таралуға ие оқиға, A (Affected) – болашаққа әсер еткен, T (Terrifying) – қорқынышты. | Оқушылар «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздік туралы Конституциялық Заңының» мазмұны жазылған мәтін таратып, құжатты талдай жасайды; 1990 жылғы «Қазақ КСР-ның Мемлекеттік егемендігі туралы Декларциясы» мен 1991 жылғы «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздік туралы Конституциялық заңын»салыстырып ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Анықтайды; Дескриптор: ҚР мемлекеттік тәуелсіздігін жариялауының тарихи маңызына талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | http://egov.kz/wps/wcm/connect/5b276 Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы заңы Бейнематериалдар: https://www.youtube.com/watch?v=CxiDmT5jtFM https://www.youtube.com/watch?v=84OXpjHv2tw Аяган Б. Г. Независимый Казахстан: День за днем Хроника событий. Т 1. (1990-1995) 2011ж. Раритет. Оқу құралы Нысанбаев Ә.Тәуелсіздік. Демократия. Гуманизм. Қазақ энциклопедиясы, 2011. Оқу құралы Назарбаев Н.Ә. Қазақстан жолы. Жібек Жолы, 2007. Оқу құралы | ||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар «ҚР Мемлекеттік Тәуелсіздігінің жариялауының тарихи маңызы неде?» деген сұраққа тұжырым жасайды. Үйге тапсырма «Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы» Конституциялық Заңының тарихи маңызын дәлелдеңіз | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс | «Шолиер табақшасы» Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады» Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым» | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті. Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшыныңмемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру | |||||
Сабақтың мақсаты | Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау; Ұлт көшбасшысы Н. Назарбаевтың саяси бастамаларына баға беру | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Тақырыпқа шығу Ұлт көшбасшысы деген кім? Көшбасшының бойында қандай қасиеттер болуы керек? ХХI ғасырдың көшбасшысы деп кімдерді атар едіңдер? Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлермен таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Қазақстанның саяси-қоғамдық институттары жөнінде қысқаша түсінік беріп өту. Қоғамдық бірлестіктер - жалпы мақсаттарға қол жеткізу үшін ерікті негізде құрылған азаматтардың бірлестігі. Қоғамдық бірлестіктердін мынадай түрлері болады: Саяси партиялар; қоғамдық қозғалыстар; кәсіподақтар; әйелдер ұйымы; мүгедектер ұйымы; Оқушылар төменде бірілген критерийлер негізінде талдау жасайды. Талдау кестеде жасалады. Зерттеу мен талдау. Оқушыларға әлемдік тұлғалардың Елбасына берген бағасы туралы мәтіндерге интерпретация жасату. Джордж Буш, АҚШ-тың бұрынғы президенті: «Сіздің «ядросыз әлем» жобаңыз бұл – жаһандық саясаттағы ешкім қайталай алмайтын қадам болды. Мен және Америка халқы Сізге және Қазақстан халқына қашанда ілтипатымыз ерекше. Сіздің қиын-қыстау кезеңдердегі ұстанған саяси және экономикалық реформаларыңыз – әлемдік саясаттағы үлкен жетістік деп білеміз.» Барак Обама, АҚШ президенті: «Президент Назарбаев әлемдік саясаттағы ең беделді тұлғалардың бірі. Оның «Ядролық қарусыз әлем» жобасы- әлем көшбасшыларын таң қалдырған жоба болды. Қазақстан – ядролық қарудан өз еркімен бас тарта отырып, әлемдегі ең бейбіт, тұрақты мемлекет құрудың жарқын үлгісі болды. Ядролық қарудан бас тарту арқылы – қазақстандықтар әлем елдерінің қауіпсіздік кепіліне ие болды. Бұл өз кезегінде Қазақстанды әлемдегі ең тұрақты мемлекетке айналдырды». Владимир Путин, Ресей президенті: «Нұрсұлтан Әбішұлы саясатқа ерте келген. Ол сонау кеңестік кезеңдегі биліктің өкілі. Менің таң қалдыратыны – ерте уақыттан бері саясатта жүргенімен – ол өте жаңашыл адам. Мен күні бүгінге дейін оның осы жаңашылдығына қайран қаламын. Мен жақында Н.Әбішұлының жаңа қасиетін таныдым. Ол даулы, шешімі қиын жағдайларда – сентименталды адам бола алады. Ол ұқыпты әрі әділ басшы. Қазақстан үшін Назарбаев – тарихи тұлға» -Осы мәліметтер арқылы Ұлт көшбасшы Н. Назарбаевтің тұлғасына қандай баға бере едіңіз ? -Неліктен? Мәтінмен жұмыс. Презентация арқылы оқушыларға суреттер топтамасы мен сұрақтар ұсынылады. 1.Ұлттық көшбасшылықтың мәні неде? 2.XX ғасыр әлем тарихында танылған ұлттың көшбасшылары кімдер? 3.Олардың ортақ қасиеттері туралы не айтасың? 4.Тұңғыш президентіміздің алғашқы кезеңдегі қиындықтарды жеңудегі рөлі қандай? 5. Қандай маңызды халықаралық бастамалардың авторы? Зерттеу. Тапсырма. Төмендегі тұжырымдарды мәтіндегі фактілер арқылы дәлелдеп, қорытынды жасаңыз. 1.Этносаралық және қоғамдық келісімнің қазақстандық үлгісін танытқан мемлекет 2.Әлемдегі тұңғыш ядролық қарудан бас тартқан мемлекет 3.Қазақстан-Европа мен Азия байланыстырушы мемлекет | Зерттеу критерийлері: құрылу тарихына шолу жасау мақсатын анықтау қызметін айқындау маңыздылығына баға беру Оқушыларға әлемдік тұлғалардың Елбасына берген бағасы туралы мәтіндерге интерпретация жасайды; Дескриптор: берілген пікірдің мазмұны мен маңызына өз көзқарасын білдіре алады Дескриптор: оқушы мәтіндер арқылы саяси көшбасшының рөліне баға бере алады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Дерек Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010 Таратпа материал дар http://e-history.kz/kz/publications/view/2254 дереккөз дер https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fscontent-hel3-1.cdni үлестірмелі қағаздар https://yandex.kz/images/search?pos=1&from=tabbar&img_url=https%3A% суреттер топтамасы Тақырып тық сұрақтар топтамасы | ||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Оқушылар өз тақырыптарына сай теледидарға хабарлама/репортаж дайындайды. Репортаж дайындау критерийлері:
Үйге тапсырма Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | |||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті. Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшыныңмемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды? | |||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау; Ұлт көшбасшысы Н. Назарбаевтың саяси бастамаларына баға беру | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу -Ұлт көшбасшысы деген кім? -Көшбасшының бойында қандай қасиеттер болуы керек? -ХХI ғасырдың көшбасшысы деп кімдерді атар едіңдер? Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлермен таныстыру. Қазақстанның саяси-қоғамдық институттары жөнінде қысқаша түсінік беріп өту. Қоғамдық бірлестіктер - жалпы мақсаттарға қол жеткізу үшін ерікті негізде құрылған азаматтардың бірлестігі.
| Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақтар қойылады. Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. Бірін-бірі толықтырады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер Таратпа материал дар | ||||||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | «Түсін,талда жеткіз» әдісі Зерттеу мен талдау. Оқушыларға әлемдік тұлғалардың Елбасына берген бағасы туралы мәтіндерге интерпретация жасату. "Борт журналы" тәсілі арқылы мәтінге талдау жасайды.
«Маңызды сұрақтар» әдісі 1.Ұлттық көшбасшылықтың мәні неде? 2.XX ғасыр әлем тарихында танылған ұлттың көшбасшылары кімдер? 3.Олардың ортақ қасиеттері туралы не айтасың? 4.Тұңғыш президентіміздің алғашқы кезеңдегі қиындықтарды жеңудегі рөлі қандай? 5.Қандай маңызды халықаралық бастамалардың авторы? «Фрейер моделі» әдісі Төмендегі тұжырымдарды мәтіндегі фактілер арқылы дәлелдеп, қорытынды жасаңыз.
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: оқушы мәтіндер арқылы саяси көшбасшының рөліне баға бере алады. Зерттеу критерийлері: құрылу тарихына шолу жасау мақсатын анықтау қызметін айқындау маңыздылығына баға беру Оқушылар кестеге тұжырымдарды мәтіндегі фактілер арқылы дәлелдеп, қорытынды жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Тақырыптық ақпараттық мәтіндер Дерек Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010 http://e-history.kz/kz/publications/view/2254 Таратпа материалдар Суреттер топтамасы Үлестірмелі сұрақтар Фрейер моделі кестесі | ||||||||||||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Ыстық орындық «Қазіргі заманда нені өзгертер едім» «Нені құптаймын» Ой түйін Үйге тапсырма Оқушылар өз тақырыптарына сай теледидарға хабарлама/репортаж дайындайды. Репортаж дайындау критерийлері:
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |