Файл: 9 сынып ііі оу тосанына азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 65
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | ||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде? | ||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау; 9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау; 9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау | ||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, Қазақстан Республикасының Конституциясымемлекеттің тұрақты дамуының кепілі ретінде баға беру. | ||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ынтымақтастық атмосферасын орнату «Миға шабуыл» Сұрақтар: - Бұл бейнеролик не туралы ? - Бейнероликтегі негізгі ұғымдар мен мәліметтер туралы бұрын соңды білдіңіз бе? - Осы бейнеролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын атай аласыздар ма? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады | Дескриптор: жаңа тақырыпқа болжам жасайды. Ата Заңның мемлекеттің қоғамдық-саяси өміріне ықпалын , маңызын ашады: | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | https://www.youtube.com/watch?v=yyO2BryRF74ҚР Конституциясы туралы ролик | |||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Зерттеу жұмысы 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс жасап(дидактикалық материал), ҚР Конституция тарихын «Insert» әдісі бойынша толтырыңыз.
2-тапсырма 1993 ж. Тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш Конституциясының қабылдау маңыздылығын РETT формуласы арқылы ашыңыздар РЕТТ (Өзгеріс пен сабақтастық) әдісі
3-тапсырма 1995 ж. ҚР Конституциясы: алғышарттары, себептері және оның тарихи маңызын ПТМС формуласы арқылы анықтаңыздар ПТМС формуласы П – позиция (мен солайсанаймын...) Т-түсіндірме (себебі...) М-мысал (мен мына мысал арқылы дәлелдеймін...) С- салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын...) 4-апсырма 1993 және 1995 жылы қабылданған Конституциялардың 3 ұқсастығы мен 3 айырмашылығын анықтаңыз. Оқушыларға 1993 және 1995 жылғы Конституциялар бойынша нақты мәліметтер беріледі. Мәліметтер бойынша ұсынылған диаграманы толтырады. Оқушыларға берілетін кестенің үлгісі: Венн диаграммасы айырмашылығы 1. 2. айырмашылығы 1. 2. Ұқсастығы 1. 2. 5-тапсырма Оқушылар 1995 жылғы Конституцияның маңыздылығын «Ромбтық жіктелім» кестесіне толтырады. «Ромбтық» жіктелім Ең маңызды элемент Маңызды элемент Жеткілікті түрде маңызды элемент | Дескриптор: Оқушылар Конституцияның мәнісі мен маңызы және ҚР Конституция тарихын Insert әдісі арқылы талдайды. 1993 ж. Тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш Конституциясының қабылдау маңыздылығын РETT формуласы арқылы ашады. 1995 ж. ҚР Конституциясы: алғышарттары, себептері және оның тарихи маңызын ПТМС формуласы арқылы анықтайды. Дескриптор: 1993 және 1995 жылғы Конституцияларының құрылымдық ерекшеліктерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады. Сынып алдында әр топтан бір оқушы шығып, жауаптары бойынша қысқаша резюме жасайды. Дескриптор: Оқушылар 1995 жылғы Конституцияның қаншалықты маңызды екендігін түсіндіріп, бағалайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Тақырып тық ақпараттық мәтіндер «INSERT» кестесі РETT формуласы ҚР Конституциясы 1995 ж. https://online.zakon.kz/Document/?doc_id=51005029 Дидактикалық материал https://e-history.kz/kz/news/show/2677/ ПТМС формуласы https://ksrk.gov.kz/sites/default/files/books/2018-09/%D2%9A%D0%A0%20%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%81%D1%8B_0.pdf Венн диаграммасы «Ромбтық» жіктелім | |||||||||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Ата заң - мемлекеттің тірегі» тақырыбына 150 сөзден тұратын, 3 аргументі бар эссе жазу. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде? | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау; 9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау; 9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстан Конституциясының тарихи маңызын анықтау Жаңа Конституцияның қоғамдық құрылыстың түбегейлі өзгеруіне тигізген себебін тұжырымдайды. | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ынтымақтастық атмосферасын құру. Президент Қ. К. Тоқаевтың ант беру рәсімінен сурет ұсынамын. -Бұл сурет жайлы не айта аласыз? -Суреттегі президенттің іс-әрекетіне қарап, қандай қорытынды жасауға болады? Сабақтың мақсаттарын және бағалау критериилерін оқушылармен бірге талдаймын. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Оқушыларға алдын-ала 1993 және 1995 жылғы Конституциялар бойынша ықшамдалып жасалған ақпарат ұсынамын. Ақпарат бойынша ұсынылған кестені толтырады. Оқушыларға берілетін кестенің үлгісі:
Мәтінді оқып шығып, GROW талдауы арқылы бағалау. 1.Мақсат (Goal) – Конституцияның қабылдану мақсатын анықтау 2.Шынайылығы (Reality) – жүзеге асырылуы (ағымдағы жағдайды талдау) 3.Опциялар (Options) – (мәселенің күшті әлсіз жақтарын анықтау) 4.Қорытынды (What) – қорытынды жасау, ұсыныс, шешімдерді көрсету. | Дескриптор: 1.Конституциялардың қабылдану алғышарттарын анықтайды 2. Конституция құрылымдарын жіктейді. 3. Мәні мен маңызын талдайды Дескриптор: 1.Конституцияның қабылдану мақсатын анықтайды 2.Жүзеге асырылуы мен ағымдағы жағдайды талдайды 3.Конституцияның күшті және әлсіз тұстарын қарастырады 4.Қорытынды жасау, қоғамның игілігі үшін тиімді оң өзгерістер әкеле алатын ұсыныс беру, шешімдерді көрсету | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | https://www.youtube.com/watch?v=mTzBKBP6JyY Елім менің Алашұлы тобы Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар ҚР тәуелсіздігінің даму тарихы Ықшамдалған мәтін https://e-history.kz/kz/contents/view/2419 Кесте Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар | ||||||||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Бір сөйлеммен түйіндеу әдісі бойынша жүргізіледі Үйге тапсырма «Конституция - заңның негізі», «Ата заңым-айбыным», «Ата заң - мемлекеттің тірегі» тақырыптардың біріне эссе жазады.200-250 сөз. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||
Кері байланыс | Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) | ||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты? | ||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру; 9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстанның әлемдік қауымдастықта алатын орнын біледі | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу Дүние жүзінің саяси картасын қолдана отырып, Тәуелсіз Қазақстанның халықаралық қауымдастыққа кірігу мүмкіндіктеріне болжам жасату. Оқушылардың болжамдарынан соң, Қазақстанның он бес ірі халықаралық ұйымдарға мүше екенін және алты ірі стратегиялық серіктесті бар екенін сонымен қатар 139 мемлекетпен дипломатиялық байланыс орнатқанын түсіндіру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | |||||||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Зерттеу сұрақтары: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты? Саяси ұйымдармен байланысын талдау:
Зерттеу мен жинақтау Тәуелсіз Қазақстанның халықаралық қауымдастыққа кірігуі :
Интерпретация SWOT-Шешімдер
SO–Күшті жақтардың көмегімен әлсіздіктерді жою жөніндегі шешімдер ST–Мүмкіндіктердің көмегімен әлсіздіктерді жою жөніндегі шешімдер WO–Күшті жақтардың көмегімен қауіп қатерлерді жою жөніндегі шешімдер WT–Әлсіздіктер мен қауіп қатерлердің тоғысуын болдырмау жөніндегі шешімдер және екеуі орын алған жағдайда салдарымен күресі жөніндегі шешімдер. «Эйлер шеңбері» әдісі Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуы Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже | Критерийлері: Аталмыш ұйымдарда Қазақстанның кірігуінің маңызы; Көздеген мақсаты; Халықаралық ұйымдарда жасаған іс-әрекеттері; Қазақстанның халықаралық ұйымдардағы болашақ бағдары Дескриптор: Қазақстан Республикасының халықаралық аренадағы орнын түсінеді; Халықаралық аренадағы алатын орнын бағалайды Идеялар жинақталып, сараланады А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | http://www.youtube. com/watch?v=V2ngYj6aWkc |
1 2 3 4 5 6 7 8
Казахстан и ООН: 20 лет сотрудничества
SWOT кестесі
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.
Б.Аяған., Әбжанов Х., Махат Д. Қазіргі Қазақстан тарихы: ЖОО тарихшы емес мамандықтарына арналған оқулық. Алматы, Раритет, 2010.
/view/2419
«Эйлер шеңбері»
Кесте
Socrative әдісі
Тапсырма нәтижесін оқушылар бірден көру арқылы қажетті жерлерді жетілдіруге мүмкіндік алады.
Үйге тапсырма
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы.