ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 47

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Күні:

Пән: ДЕФЕКТОЛОГИЯ

Сабақтың тақырыбы: Есту арқылы қабылдауды дамыту.

Сабақтың мақсаты: Есту арқылы сақтауға жаттығулар, есептер шығару арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Пәнге қызығушылықтарын дамыту.

Сабақтың барысы.

Ми гимнастикасы.

Ширату.

Бір қайшының неше сақинасы бар? (2 сақинасы бар)

Ұшатын көлік қалай аталады? (тәк ұшақ, ұшақ)

Тонды неден тігеді? (тері)

Төрт тышқанның құлағы нешеу? (8)

Сиырдың қауіпті мүшесі? (мүйіз)

Сұйық - су емес, ақ - қар емес. Ол не? (сүт)

1. Ең қысқа жолақты жасыл, ал ең ұзын қарындашты көк түске боя.

2. Орыншаның пәтері үшінші қабатта. Асыланның пәтері

Орыншаның пәтерінен 2 қабат жоғары. Ал Тайырдың пәтері

Асыланның пәтерінен 4 қабат төмен орналасқан.

Асылан нешінші қабатта тұрады?

Тайыр нешінші қабатта тұрады?

Тұрсын мен Инештің бойлары бірдей. Инеш Күләштан аласа, ал

Орынгүлден биік. Оң жақта бірінші тұрған Тұрсын. Қыздардың атын

ата. Оларды жаз.

Жапырақтардың суреттері беріледі, оны бояу керек. Қызыл жапырақ сары мен ' жасылдың ортасында, ал сарғыш жасыл жапырақтың оң жағында болсын.



Сәуленің бойында 0 мен 1 сандарының орындары белгіленген. 4 пен 5 сандарының орнын көрсету

Сабақты қорытындылау.

Оқушы жұмыстарын мадақтау

Тақырыбы: Есту арқылы қабылдауды дамыту.
Мақсаты: Есту арқылы есте сақтау жаттығуларын орындата отырып, оқушыларды тапқырлыққа баулу.
Міндеттері: Бірлесіп жұмыс нәтежиесіне жетуге баулу.
Топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
Әдіс – тәсілдер: Көрнекілік, сөздік, түсіндіру, әңгімелесу.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, «Логика әлемі» жұмыс дәптері.
Оқушыларды топқа бөлу (Топқа бөлу әдісі күз айларына байланысты топқа бөлу)
Психологиялық ахуал.
Балалар, бүгін айдың нешесі? Ендеше 23 қараша болса, 23 санын бірінші оң қолмен, сосын, сол қолмен, одан кейін оң және сол аяқпен және қолымызды бүйірімізге қойып, белмен және мұрынмен жазу.
І. Ширату (тез жауап бер) Әр оқушыға екі сұрақтан беріледі.
Қанша?

1. Бес тышқанның құлағы - 10
2. Жеті сиырдың мүйізі - 14
3. Дүйсенбі сөзіндегі әріптер саны - 8
4. Ертегідегі айдаһардың басы-7
5. Бағдаршамның көздері - 3
6. Дауыссыз дыбыстар - 25
7. Қандай үш таңбалы санды алты нөл шығатындай етіп тең бөлуге болады? - 888
8. 6 мысық пен 3 тауықтың аяғы нешеу? - 30
Тапсырма №1.Ойланып, жаз.
Мұғалім сөздерді екінші сыңарымен айтады.
Есіңе сақтаған сөздерді жаз.
Мысалы:
өзен - жаға, орман - батпақ.
арба - дөңгелек дүйсенбі - апта
өсімдік - гүл бақша - қияр
көйлек - жең кірпіш - үй
Ми гимнастикасы «Жалқау сегіздіктер» Ауада сегіз санын алдымен оң қолыңмен, сосын сол қолыңмен сегіз санын сал, одан кейін екі қолыңмен үш рет қайтала.
Тапсырма №2. Ойлап, суретін сал.
Сөйлемді мұқият, бір рет оқы. Келесі бетке есіңде қалғаны бойынша сурет сал.
Үйден жоғары, бірақ айдан төмен жұлдыздар, үйдің оң жағында, бірақ машинаның сол жағында өсіп тұрған шырша.
Тапсырма №3.Ойланып,жаз.
Сөздерді дұрыс құрастыр және артық сөзді алып таста қалғанын топта.
ҚРАЫБЗ, АУЫҚН, МААЛ, ЛАМАҚ, МҰТРЛА
Жауабы: қарбыз, қауын, алма, қалам, алмұрт.
ІІ. Көңілді үзіліс. Балалар өлең шумақтарына сәйкес қимылдар жасайды.
Орнымыздан тұрайық,
Қолды алға созайық.
Алға қарай бір адым,
Артқа қарай бір адым.
Жоғары - төмен қарайық,
Орнымызды табайық.
ІІІ. Сергіту сәті
«Мұрынмен жазу» жаттығуы. Көзіңді жұм. Мұрныңды қалам ретінде пайдаланып, ауада кез келген сурет сал. Көзің жұмулы болсын.
Тапсырма №4. Ойлан, есепте, жауап бер!
а) Айдос дәптеріне 5 сурет, ал Айгүл өзінің дәптеріне 7 сурет салды. Олар неше дәптерге сурет салды?
Жауабы: Олар 2 дәптерге сурет салды.
ә) Гүлзарда 5 райхан ,7 раушан және 6 қызғалдақ өсіп тұр. Гүлзарда гүлдің неше түрі өсіп тұр?
Жауабы: Гүлзарда үш түрлі гүл өсіп тұр.
ІҮ. Сабақты қортындылау. Сабаққа жақсы қатысқандарын мадақтау.

Пәні: Дефектология

Сабақтың тақырыбы: Көру арқылы есте сақтау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Көру арқылы білімділігін арттыру,сауаттылығын ашу.

Дамытушылық:

Көру арқылы есте сақтауын дамыту, зейінін, есте сақтау қабілетін дамыту, ұсақ моторикасын дамыту,елес,қиялын, шапшаң ойлауын, түстерді ажырата білуін, жалпы жан-жақты қабылдауын дамыту.

Тәрбиелік:

Қоршаған ортаны қорғауға, айналамен қарым-қатынас жасауға, адамгершілікке, инабаттылыққа, сыпайылыққа, ізеттілікке тәрбиелеу, баулу. Үлкенге құрмет, кішіге ізет түсінігін бойына сіңдіру.

Сабақтың түрі: Жаңа

Сабақтың әдіс-тәсілі: әңгімелесу, түсіндірмелі, сұрақ-жауап, ойын.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, құрастырмалы суреттер, карточкалар, түрлі схемалар.



Құрал-жабдықтар: магнитафон немесе теледида, жануарлардын дыбысы бар диск.

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

Баланы бар ынта , зейінін сабаққа қарату, ынталандыру.

  • Бүгін қай күн?

  • Аптаның қай күні?

  • Ауа-райы қандай ?

  • Бүгінгі сабаққа көңіл-күйін қандай?

«Түрлі-түсті жолақтар»

«Дәл түсір»

«Қақпаға жүргіз»,

«Бұлақтың бір жағасынан келесі жағасына секір»

«Көру бағдары бар гимнастакалық орындықтар».

Сабақты қорытындылау.

  • - бүгін сабақта не өттік, не жасадық?


Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бағдарлауды дамыту.

Мақсаты:

  1. Түзету – білімдік: Оқу арқылы кеңістікте бағдарлауды дамытып жетілдіру.

  2. Түзету – дамытушылық: Көріп қабылдау сезімін және зейінін сонымен қатар ойындар арқылы есте сақтау қабілетін дамыту.

  3. Түзету – тәрбиелік :Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Құрал - жабдықтар:

Дәптер,қарындаш , өшіргіш, т.б.

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушылардың оқу құралдарын тексеру. Зейіндерін сабаққа аудару.

2. Өткен сабақты қайталау.

Әртүрлі фигураларды көзбен көрсетіп , сызып шығу.

3.Негізгі бөлім:

Көзге арналған жаттығулар:

Көздің шаршағанын басады және қырағылығына әсер етеді. Әр қимылды бұлшық етті қатайтпай, көзді сығырайтпай, еркін, 5-6 реттен рахаттана орындаймыз.

Көзімді жәймен жұмамын

Жұмып қатты қысамын

Көзімді ашып, жыпылық қағып

Қабақты түйіп тұрамын

8 санын көзіңмен бірнеше рет жүргіз

Қолымды қатты ысумен

Қыздырып бір аламын

Жәй жұмылған көзімді

Алақанмен басамын

1,2,3,4 деп

Көзімді ашып аламын

Көзімізді қимылдата отырып айтамыз.

Оң құлағым қайдасың,

Сол құлағым қайдасың

Көре алмай сендерді

Қараймын алға мен енді

Ал енді қалам дәптерімізді аламыз да , тапсырмалар орындайық.

«Жаз да оқы»

Клетканың ортасына «Н» әріпін жазамыз. Оның оң жағына «А» әрпін, «Н» әріпінің сол жағына «А» әріпін жазамыз. Қандай сөз шықты?

 А

Н

А 

Соңғы клеткаға «А» әріпін жазайық. Оның сол жағына «Л» әріпін, оның сол жағына «А» әріпін , оның сол жағына «Б» әріпін жаз да оқы.

Б

 А

Л

А

 

Жаз да оқы

Оқ жақ төменгі клеткаға «М» әріпін жаз,сол жақ жоғарғы клеткаға «А» әріпін, сол жақ төменгі клеткаға «А» әріпін жаз, оң жақ жоғарғы клеткаға «Л» әріпін жаз. Енді оны сағат тілі бойымен оқы.


Сағат тілі БОЙЫМЕН оқы, қандай сөз шықты.

А

Л

А

М

Жаз да оқы

Сол жақ жоғарғы клеткаға «Л» әріпін,оң жақ жоғарғы жақ клеткаға «І» іріпін, сол жақ төменгі клеткаға «Т» әріпін, оң жақ төменгі клеткаға «К» әріпін жаз да САҒАТ ТІЛІНЕ ҚАРАМА – ҚАРСЫ ОҚЫ

Л

І

К

Т

Көзге арналған жаттығулар

Көзді жыпылықтату.Тез-тез кірпік қағамыз.
Үлкен шеңбер. Сағаттағы цифрларды сағат тілі бойынша, одан кейін қарсы бағытта қарап шығамыз. (2 рет)
Екі көзімізбен бірге оң жақ иығымызға қараймызда, 5 секунд тұрамыз
Монитордан теріс қараңыз да, көзіңізді жұмып, ашпай тұрып 10 рет жылдам көзіңізді қысыңыз.
Әдемі бір суретке немесе терезе сыртындағы көрініске байыппен назар аударыңыз. Көзіңізді 10-20 секундқа жабыңыз. Денеңізді еркін ұстап, жақсы тыныққаныңызды сезініңіз!
ЖҰМБАҚ

Ұстасаң үгітіліп жоғалады,

Дамылдап отырмайды ешбір жайда

(Көбелек)

Графикалық диктант

Графикалық диктант жазу барысында бір бөлігін берілген нұсқаулар бойынша жазады да , екінші бөлігін оқушылар өздері орындайды.

Қортынды. Сабаққа жақсы қатысқандарын мадақтау.

Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бағдарлауды дамыту.

Мақсаты:Б алалардың кеңістікте бағдарлау дағдысын дамыту.

Заттардың орналасқан орнын ішінде, үстінде, астында, алдында,

артында, жоғарыда, төменде, оң жақта, сол жақта т.б. ұғымдар

арқылы айта білуге үйрету. Танымдық қабілетін жетілдіру.

Байқағыштыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, көрсету.

Көрнекілігі: суреттер, әліппе дәптері.

Іс-әрекет кезеңдері

Логопедтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру.

Шаттық шеңбері:

  • Балалар, біз дөңгелене тұрып, бір –біріміздің жүзімізді көреміз, бір –бірімізге жымиямыз, жылы лебіздер айтамыз, осылайша қуанышқа бөленеміз.

Балалар бірін бірі: «Сәлем, мен сені көргеніме өте қуаныштымын!» жалғастыра айтып шығады. 

Негізгі бөлім.

  1. Сынып бөлмесіндегі заттарды атап, олардың орналасқан жерін бір-бірімен салыстыра отырып, ажырату. Мысалы: тақта сыныптың алдында, шкафтар артында, терезе сол жақта, есік оң жақта орналасқан.

Ойын: «Көршіңді тап».

  1. Ұғымдарды меңгерту үшін «Ол жерде не жатқанын тап» ойыны ойналады. Шарты: Заттың қасиетін сипаттайды.


Осы шартты белгілер бойынша затты тауып, оның орналасқан орнын сипаттау керек.

  1. Көрінісі аяқталмаған плакат пен суретші жұмысы ілінеді. Төменде күн, өзен, шырша,т.б. бейнеленген.

  2. «Кімнің қайда тұрғанын тап»

Әртүрлі заттар мен ойыншықтарды пайдалана отырып, қайсысының қайда орналасқанын анықтайды. Мысалы: түлкі қуыршақтың алдында, қуыршақ қоянның оң жағында т.с.с.

  1. «Не өзгерді?»

Үстелдің үстінде бірнеше зат жатыр. Балалар заттың қалай орналасқанын естеріне сақтап қалады. Содан кейін көздерін жұмады. Сол кезде бір-екі заттың орны ауыстырылады. Мысалы: мысық қоянның оң жағында тұрды, қазір сол жағында.

  1. «Өз өрнегің туралы айтып бер»

Әр балада өрнек салынған парақша бар. Оң жақтағы жоғары бұрышта – шеңбер, сол жақтағы жоғары бұрышта – шаршы, сол жақтағы төменгі бұрышта - доғал, ортада - үшбұрыш тұр.

  1. «Суретшілер» ойыны.

Шарты: заттардың кеңістікте орналысуын айқындайтын терминдерді бекіту.

дәптермен жұмыс.

1-тапсырма. Сурет бойынша сұрақтар қойып, балалар жауабы тыңдалады.

- Доптың қасында неше құс бар?

- Орындықтың астында , қыздың алдында неше құс бар?

- Ит қай жаққа жүгіріп барады?

- Ұшақ қай жаққа ұшып барады?

2-тапсырма. Сол жақтағы белгіні пайдаланып, ұлудың жолын сал. Оң жаққа мынадай бағдаршалар сал.

-оңға қарай -төмен қарай

-солға қарай -жоғары қарай

Бір нүкте – бір торкөзге, екі нүкте – екі торкөзге жылжиды.

3-тапсырма.

Үстелге 2-3 фигура қойылады. Содан кейін олар бір-бірінің үстіне қойылады. Төмен, орта, жоғары сөздерін дұрыс түсінгенін тексеру. Бұл фигураларды бір-бірінің үстіне қойғанда қандай сурет шығады?

Балалар суреттермен жұмыс жасайды.

Сурет бойынша балалар кішкентай қызыл допты, сыйлық салынған қорапты т.б. табады.

Балалар суретшіге жұмысты аяқтауға көмектеседі. Балалар оларды орналастрыа отырып, оладың суреттегі өз орнын атайды. (оң жақта, сол жақта, арасында, үстінде, қасында, т.б.).

Балалар көздерін ашады да қандай өзгеріс болғанын анықтап, оның бұрын қай жерде болғанын айтады.

Балалар өрнек элементтері қалай орналасқанын айтуы тиіс.

Үлкен форматты қағазға фломастермен бөлменің немесе үйдің сыртқы көрінісін салынады. Тапсырмада мына сөздер қолданылуы тиіс: жоғарыда, төменде, сол жақта, оң жақта, алдында, артында, қасында.