ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 44
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қосымша ақпарат | ||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
| Мұғалімнің ауызша кері байланысы | Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
Бөлім | | |||||||||||||||||
Педагогтың аты-жөні | | |||||||||||||||||
Күні | | |||||||||||||||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Елдердің экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырылуы Халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады 9.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Халықаралық ұйымдар, олардың құрылуы туралы сипаттайды , мүше болу сипаты бойынша жіктей алады. Қазақстан Республикасы мүшелікке қабылданған кейбір халықаралық ұйымдарды атайды. Басым бөлігі: Халықаралық ұйымдарды қатысушылар сипаты бойыншаажырата алады, Қазақстан Республикасы мүше аймақтық және аймақаралық ұйымдарға түсінік береді, аймақтық және аймақаралық халықаралық ұйымдарға мүше елдерді анықтап, кескін картаға түсіре алады. Кейбірі: Әмбебап халықаралық ұйымдардың құрылу мақсатын, атқаратын қызметін, үлкен саясатта алатын орнын өмірмен байланыстырып, талдайды. | |||||||||||||||||
Бағалау критерииі | Халықаралық ұйымдар ұғымын түсіндіреді, мүше болу сипаты бойынша жіктейді. Қазақстан Республикасы мүшелікке қабылданған кейбір халықаралық ұйымдарды атайды Халықаралық ұйымдарды қатысушылар сипаты бойынша ажыратады. Қазақстан Республикасы мүше аймақтық және аймақаралық ұйымдарды анықтайды. Белгілі бір аймақтық және аймақаралық халықаралық ұйымдарға мүше елдерді анықтайды , кескін картаға түсіреді. МАГАТЭ және ГРИНПИС мысалы негізінде осы халықаралық ұйымдарының құрылу мақсатын, саяси аренадағы ролін зерттейді, өмірмен байланысты мысал келтіреді. | |||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут Ой шақыру» Мұғалім сыныпқа сұрақ қояды: Елдердің экономикалық даму деңгейінқандай көрсеткіштер бойынша анықтайды? Оқушылар жеке ойланады. Бірнеше оқушының өз еріктерімен жауап беруіне мүмкіндік беріледі. Мұғалім тақтадан сабақтың тақырыбын көрсетеді, сабақтың мақсатымен таныстырады. 1. «МАГАТЭ» 2.«Гринпис» 3. «Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін еске түсіру. | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс | Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап | ||||||||||||||
Ортасы | Мұғалім бүкіл сыныпқа дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша топтастыруды тапсырады. Оқушылар топта талқылай отырып елдердің даму деңгейі бойынша топтастырады. Олар дамыған (нарықты),өтпелі экономика тәнелдер (жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға өту), дамушы (дәстүрлі). Топтық жұмыс 1-тапсырма. Топта топтастырып болғаннан кейін өз жауаптарын нақтылау үшін оқушыларға мәтін таратылады.
1-ТАПСЫРМА Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырыңыздар.Топтық жұмыс. 1-топ: дамыған елдер («Үлкен жетілік»; Экономикалық орталықтар; ЕО елдері). Әр елдер тобын топ ішінде жұптарда орындауға болады. 2-топ: дамушы(жетекші дамушы елдер, кедей, мешеу елдер, ) 3-топ: өтпелі экономика тәнелдер(жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға өту) (ТМД елдері; Азияның, Американың социалистік елдері; ЕО-қа мүше Шығыс Еуропа елдері). Уақыты: 10-12 минут. ......................................................................................................................................................... 1-ТАПСЫРМА Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырыңыздар.Топтық жұмыс. 1-топ: дамыған елдер («Үлкен жетілік»; Экономикалық орталықтар; ЕО елдері). Әр елдер тобын топ ішінде жұптарда орындауға болады. 2-топ: дамушы(жетекші дамушы елдер, кедей, мешеу елдер, ) 3-топ: өтпелі экономика тәнелдер(жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға өту) (ТМД елдері; Азияның, Американың социалистік елдері; ЕО-қа мүше Шығыс Еуропа елдері). Уақыты: 10-12 минут. ......................................................................................................................................................... 1-ТАПСЫРМА Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырыңыздар.Топтық жұмыс. 1-топ: дамыған елдер («Үлкен жетілік»; Экономикалық орталықтар; ЕО елдері). Әр елдер тобын топ ішінде жұптарда орындауға болады. 2-топ: дамушы(жетекші дамушы елдер, кедей, мешеу елдер, ) 3-топ: өтпелі экономика тәнелдер(жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға өту) (ТМД елдері; Азияның, Американың социалистік елдері; ЕО-қа мүше Шығыс Еуропа елдері). Уақыты: 10-12 минут. ......................................................................................................................................................... 1-ТАПСЫРМА Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырыңыздар.Топтық жұмыс. 1-топ: дамыған елдер («Үлкен жетілік»; Экономикалық орталықтар; ЕО елдері). Әр елдер тобын топ ішінде жұптарда орындауға болады. 2-топ: дамушы(жетекші дамушы елдер, кедей, мешеу елдер, ) 3-топ: өтпелі экономика тәнелдер(жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға өту) (ТМД елдері; Азияның, Американың социалистік елдері; ЕО-қа мүше Шығыс Еуропа елдері). Уақыты: 10-12 минут. ......................................................................................................................................................... 1-ТАПСЫРМА Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырыңыздар.Топтық жұмыс. 1-топ: дамыған елдер («Үлкен жетілік»; Экономикалық орталықтар; ЕО елдері). Әр елдер тобын топ ішінде жұптарда орындауға болады. 2-топ: дамушы(жетекші дамушы елдер, кедей, мешеу елдер, ) 3-топ: өтпелі экономика тәнелдер(жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға өту) (ТМД елдері; Азияның, Американың социалистік елдері; ЕО-қа мүше Шығыс Еуропа елдері). Уақыты: 10-12 минут. ......................................................................................................................................................... Оқушылар өз топтастыруларын сынып алдына ұсынады. Топтар өзара дескрипторлар негізінде бағалау жүргізеді. Дескрипторлар:
Жеке жұмыс 2-тапсырма. Оқушыларға кесте түрінде елдердің топшалары беріледі. Берілген кесте бойынша көрсетілген топшалардың ерекшеліктерін сипаттайды. Оқушылар өз жауаптарын сынып алдына ұсынады. Мұғалім кері байланыс бере отырып бағалау жүргізеді. 1.Бейнебаян «Халықаралық ұйымдар». Бейнебаянның мазмұны туралы айтады. 2.Бейнебаянды тамашалау арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады. 3.Бүгінгі тақырып «Халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары». Тақырыпты дәптерге жазамыз. 1 тапсырма «Еркін талқылау» әдісі.Мәтінмен танысып,топта ой бөлісу. Мәтін мазмұны бойынша төмендегі тапсырмаларды орындайды. 1-топ .Үкіметаралық халықаралық ұйымдар. ҚР мүше болған үкіметаралық халықаралық ұйымдар. 2-топ. Үкіметтік емес халықаралық ұйымдар. ҚР мүше болған үкіметтік емес халықаралық ұйымдар. Әр топ өздерінің түсінгенін постерға түсіреді ,қорғайды.
ҚБ : Екі топ өзара топаралық бағалау жасайды. 2 тапсырма «Айырмашылығы неде» әдісі. 1. Оқушыларға қатысушылар сипаты бойынша бірнеше халықаралық ұйымдардың атаулары ұсынылады.Әр топ берілген халықаралық ұйымдарды қатысушылық сипатына қарай ажыратады. 2.Қазақстан Республикасы мүше болған әмбе-бап , аймақтық және аймақаралық ұйымдарды анықтап кестеге түсіреді. 3.Өз қалаулары бойыншажоғарыда берілген бір халықаралық ұйымдарды алып, ұйымның құрылу мақсатын көрсетіп, кескін картаға түсіреді.
ҚБ: Екі топ өзара топаралық бағалау жасайды
1.МАГАТЭ тобы МАГАТЭ халықаралық ұйымының құрылу мақсатын,қатысу сипатын, атқаратын қызметін зерттеп ,эссе жазады. 2.ГРИНПИСтобы Гринпис халықаралық ұйымының құрылу мақсатын, атқаратын қызметін, қатысу сипатын зерттеп, эссе жазады.
ҚБ: Мұғалім кері байланыс жасайды. | Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады | Бағалау критерийлер 1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды. 2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. 3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді Дескрипторлар 1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды. 2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам | Ашық сұрап-жауаптар | ||||||||||||||
Сабақтыңсоңы | Ойтолғаныс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс «3 минуттық үзіліс»
4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Қосымша ақпарат | ||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
| Мұғалімнің ауызша кері байланысы | Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |