Файл: М. Мметова атындаы орта мектебі кмм малімні атыжні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 175
Скачиваний: 9
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«М.Мәметова атындағы орта мектебі» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: | Устенова М.Н. | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 «А», «В» | |||||||||||||
Күні: | 10.01.2023 ж. | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атаулары;
"Миға шабуыл" әдісі 1. Үшбұрыш дегеніміз не? 2. Үшбұрыштың элементтерін ата? 3. Үшбұрыштың периметрі дегеніміз не? 4. Үшбұрыштың биссектрисасы дегеніміз не? 5. Үшбұрыштың медианасы дегеніміз не? 6. Үшбұрыш биіктігі дегеніміз не? Үйге тапсырмасын тексеру. №5, №6 /есептер жинағынан/ | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақ | Видеотүсіндіру. https://onlinemektep.net/schedule/12.01.2021/lesson/297003b1-a353-452b-af65-fe87fc6a1f70 a және b түзулерін қиюшы деп аталатын үшінші c түзуімен қиғанда 8 бұрыш пайда болады. Пайда болған бұрыштардың кейбір жұптарының арнайы аттары бар:
Түзулердің параллельдік белгілері ⠀ ⠀Түзулердің параллельдігінің бірінші белгісі. Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған айқыш бұрыштар тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады. ⠀ ⠀Берілгені: a және b – берілген түзулер, AB – қиюшы, ∠1 = ∠2. ⠀Дәлелдеу керек: a ∥ b. Түзулердің параллельдігінің екінші белгісі. Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған сәйкес бұрыштар тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады. ⠀ ⠀Түзулердің параллельдігінің үшінші белгісі. Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180°-қа тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/12.01.2021/lesson/297003b1-a353-452b-af65-fe87fc6a1f70 Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма №1.Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. Параллель түзу салу, оны қандай да бір түзумен қияды, пайда болған бұрыштарды нөмірлейді. Айқыш, сәйкес, тұстас бұрыштарды ажыратады. №2. Екі параллель түзу үшінші түзумен қиылысады. Ішкі бұрыштардың бірі мен оған вертикаль бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Берілген бұрышқа сәйкес бұрышты табыңдар. 1.Параллель түзулер сызып, оларды белгіле. 2. Жердің Меридиандары мен параллельдері қиылысқанда, қандай түзулер пайда болады? 1. Сызғышты және үшбұрышты пайдаланып, ұзындығы 3,6 см-ге тең кесінді сызып, оған оның ортасы арқылы ұзындығы 4 см-ге тең перпендикуляр жүргізіңдер. 2. Бір-бірімен әрі параллель әрі перпендикуляр болатын үш түзу сызыңдар №3. Оқулықпен жұмыс. №3.1 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Жауабы. 1200 Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/12.01.2021/lesson/297003b1-a353-452b-af65-fe87fc6a1f70 | |||||||||
5 минут | | Жаңа білімді бекіту кезеңі (сұрақтар қойылады және оқушы білімі бағаланады)
Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.2 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Тексерілді:
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.2. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақ | 1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. 1. Егер а мен b және b мен с түзулері қиылысса, а мен с түзулері қиылысады деп айтуға бола ма? 2. с түзуін жүргізіп, оған тиісті емес А нүктесі белгілеңдер. Осы нүктелердің әрқайсысы арқылы с түзуіне параллель болатын түзу жүргізіңдер. Ол түзулер қалай орналасады? 3. а,b түзулері берілген. Егер а‖b болса, b‖а бола ма? Жауабын түсіндіріңдер. 4. а мен b түзулері бір нүктеде қиылысады. Олардың әрқайсысына параллель түзулер бола ма? Жауабын түсіндіріңдер. Есептер. №1. Екі параллель түзу үшінші түзумен қиылысады. Ішкі бұрыштардың бірі мен оған вертикаль бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Берілген бұрышқа сәйкес бұрышты табыңдар. Жауабы. 1200 №2. а және в параллель түзулері с түзуімен қиылысады. Ішкі тұстас бұрыштарды табыңдар: 2) 1 – 2 = 300; 3) 1 : 2 = 1 : 2 Жауабы: 2) 1050; 750 3) 600; 1200 №3. АВ және СД түзулері КL түзуімен О және Е нүктелерінде қиылысады. Егер КОВ бұрышы КЕС бұрышының төрттен бір бөлігін құраса және КЕС = 1440 болса, онда АВ және СД түзулерінің параллель болатынын дәлелдеңдер. №4. а және в параллель түзулері с түзуімен қиылысады. Ішкі тұстас бұрыштарды және ішкі тұстас бұрыштың біреуіне вертикаль бұрышты табыңдар: 1) 2 = 1/2* 1; 2) 3 + 2 = 700; 3) 3 : 1 = 2 : 3 Оқулықпен жұмыс. №3.6, №3.8 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Жауабы: КОВ = АОЕ себебі вертикаль бұрыштар. АОЕ + КЕС = 1800, АОЕ = 1800 – 1440 = 360, сондықтан параллель. Жауабы: 1) 600; 1200 2) 350; 350 3) 720; 1080 | Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc | |||||||||
5 минут | | Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.9 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.9. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақ | 1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. I-деңгей тапсырмасы 1. Төмендегі суретке қарап, 1=1000 және , 4=1200 деп алып, 2-ші, 3-ші бұрыштарды тап. ІІ деңгей m және n түзулері параллель ме? 270 m n 1530 ІІІ деңгей ЕАС мен ДВС тікбұрышты. ВДС бұрышы 600. ВД=3 және ДЕ=8 деп алып, АЕ-ны анықтау керек. Есептер. №1.AB∥CD; EF-қиюшы, (1) Егер ∠1=110 , ∠2 - ні тауып, себебін түсіндір. (2) ∠4 неше градус? Суретте:қабырғаға орналасқан су трубасы көрсетілген. Егер AB IICE, ∠ABC=142o болса, ∠BCE - ны табыңдар? №2. Суретте:қабырғаға орналасқан су трубасы көрсетілген. Егер AB IICE, ∠ABC=142o болса, ∠BCE - ны табыңдар? Оқулықпен жұмыс. №3.10, №3.11 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc | |||||||||
5 минут | | Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.12 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.12. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақ | 1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | І 1. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠5=45° пен∠8=135° екені белгілі, 2 және 4 бұрыштарының қосындысын табыңдар. 2. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі тұстас бұрыштардың айырымы 25° екені белгілі. Түзулердің қиылысуында пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар. 3. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠4- ∠5=20° екені белгілі, 2 және 8 бұрыштарының айырмаларын табыңдар. 4. а мен b түзулері параллель, ал к түзуі оларды қиып өтеді. Пайда болған бұрыштар үшін ∠7=∠6 екенін дәлелдеңдер. ІІ 1. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі айқыш бұрыштарының қосындысы 160°-қа тең. Түзулер қиылысқанда пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар. 2. . Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Сыртқы айқыш бұрыштарының қосындысы 150°-қа тең. Түзулер қиылысқанда пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар. ІІІ 1. Екі параллель түзу және қиюшы түзу берілсе, онда ішкі тұстас бұрыштардың биссектрисcалары перпендикуляр екенін дәлелдеңдер. Топтық жұмыс. Парталас сыныптастарыңмен үшінші деңгей есебін шығарыңдар. Сәйкестік тестісі. а мен в түзулері параллель ------------------- а) а в а мен в түзулері перпендикуляр ------------ в) а в а мен в түзулері қисық ------------------------- с) а ∩ в Вертикаль бұрыштар тең. ---------------------- а) ∟А +∟В = 180º Сыбайлас бұрыштардың ----------------------- в) ∟А =∟В қосындысы 180º тең. 1. Сыбайлас бұрыштың бірі 70° тең болса, екінші бұрыш неге тең? А. 70º В. 110º С. 90º Д. 120º 2. ∟2 және ∟4 вертикаль бұрыштар. ∟2=45º болса, ∟4 неге тең? А. 45º В. 90º С. 155º Д. 135º Оқулықпен жұмыс. №3.13, №3.15 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc | |||||||||
5 минут | | Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.16 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.16. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап арқылы. Қандай түзулер параллель түзулер деп аталады? Параллельдік аксиомасы дегеніміз не? Берілген түзуден тыс жатқан нүкте арқылы түзуге параллель неше түзу жүргізуге болады? 1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/26.01.2021/lesson/45483df3-0e75-48ef-b786-43a8ea7b474b Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Математикалық диктант Егер екі параллель түзуді үшіншін түзу қиғанда пайда болған ... Егер екі параллель түзуді үшіншін түзу қиғанда пайда болған ... Егер екі параллель түзуді үшіншін түзу қиғанда пайда болған ... Өзіндік жұмысы Егер екі түзуді үшінші бір түзу қиғанда пайда болған бұрышта 3 пен 6; 4 пен 7 - _______________________ 1 мен 9; 2 мен 8- _______________________ 3 пен 7; 4 пен 6 - ___________________________ 1 мен 8; 2 мен 9 -___________________________ 1 мен 7; 3 пен 8; 2 мен 6 ; 4 пен 9 - _________________ Дайын жауаптар бойынша өзіндік бағалау. Сыныппен жұмыс. №15.6, №15.7 Берілген сурет бойынша параллель түзулерді жазу Бағалау. «Серпілген сұрақтар» Топпен жұмыс. №15.10. Бағалау. Кері байланыс. Өзіндік жұмысы № 1: Екі параллель түзуді қиюшы қиғанда пайда болған айқыш бұрыштардың қосындысы 210 . Осы бұрыштарды табыңдар. Берілгені: . Табу керек: . Шешуі: a және b түзулері параллель болғандықтан, айқыш бұрыштар тең болады. Осыдан, . Онда . Жауабы: . № 2: Егер: А. бұрыштарының бірі болса; Б. бұрыштардың бірі екіншісінен үлкен болса; a және b параллель түзулерін с қиюшымен қиғанда пайда болған қалған бұрыштарды табыңыз. А. Берілгені: . Табу керек: . Шешуі: 1. (вертикаль); 2. (сыбайлас); (вертикаль); ; 3. және (сәйкес) және (вертикаль) Жауабы: , . Оқулықпен жұмыс. №3.18 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/26.01.2021/lesson/45483df3-0e75-48ef-b786-43a8ea7b474b | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.20 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |